בתקשורת, בנושאי דת ומדינה

"עצומת צעירי הציונות הדתית מונעת הסדרת השבת"

שמואל שטח, מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה המזוהה עם הזרם הפשרני בציונות הדתית, הגיב לעצומת צעירי הציונות הדתית נגד התרחבות תופעת חילולי השבת בתחבורה הציבורית ואמר כי "העצומה עיוורת לנעשה במדינה ומונעת כל ניסיון לקדם הסדרה משותפת של יום השבת כיום מנוחה חברתי-רוחני לכלל העם". לדבריו, יש לאפשר תחבורה ציבורית במתכונת מיוחדת ופתיחת מוסדות תרבות ובילוי. "במבטה המצומצם של העצומה, היא ממשיכה את המצב הקיים של חיזוק השבת כיום 'שופינג' לעשירים. זה לא חברתי, לא חכם ובוודאי שלא קדוש!", דבריו. 

 

מי שתופס את הציונות הדתית כסקטור לעולם לא יהיה מנהיג

מתן הדירות לעמותות ציונות דתיות על חשבון נזקקים אחרים, אינו מפתיע. מי שתופס את הציונות הדתית כסקטור ולא כדרך ושיטה, סופו וינהג מנהג הסקטורים וידאג רק לסקטור שלו

במידה ותשאלו סתם אדם ברחוב מהי עיר הבירה של מדינת ישראל התשובה תהיה ירושלים. עובדה פחות ידועה לאזרח הממוצע וידועה ללומדי התנ״ך היא שעיר הבירה הראשונה של ממלכת ישראל לא היתה ירושלים, אלא בתחילה הבירה הייתה באזור נחלתו של שאול המלך ולאחר מכן בתואר נשאה העיר חברון - בירת שבט יהודה.

"אנשי רוח מדברים, ולנו סותמים את הפה"

מעל אלף רבנים השתתפו בכינוס חרום נגד חקיקה דתית הרב הראשי הספרדי: ממשלת זדון קידמה חוקים נגד ה' ונגד התורה. בכנסת הבאה צריך אחדות בין יראי שמיים
כ-1,200 רבנים מכל רחבי הארץ השתתפו (יום ב', 29.12.14) בכינוס חרום בבנייני האומה בירושלים. הרבנים, בהם הרבנים הראשיים לישראל, רבני ערים וראשי ישיבות, מחו על מה שהגדירו גל החקיקה האנטי-דתית.

את הכינוס ארגנו כמה ארגונים, בהם ליב"ה, נאמני הרבנות הראשית, דרך אמונה ועין פקוחה. לנוכחים חולקה רשימה ובה עשרות חוקים נגד הדת מהכנסת היוצאת.

המנהיגים של אז לעומת המנהיגים של היום

מנהיגי אמת בישראל ראו עצמם מאז ומעולם כמשרתי ציבור. לעיתים היה צורך לשכנעם שהם ראויים לתפקיד, ה משום מה להפנים שכל מה שהם רוצים הוא לעזור לציבור. כדאי שילמדו על השינוי הדרסטי שעשה יוסף

באחד מזכרונות הילדות שלי מחנוכה אני רואה את אלי, חברי הטוב ביותר בכיתה א', עומד במסיבת חנוכה בתפקיד השמש. אלי (השם לא בדוי) נבחר לתפקיד הרם בשל סיבה פשוטה: הוא היה הילד הכי גבוה בכיתה. בהיותי חברו הטוב, המורה העמידה אותי לצדו, וכך העלבון והקנאה רק הוחרפו. נוסף לכך שאלי זכה לעמוד בגאון כשמש אל מול כל ההורים, גם הודגשה העובדה שאני סתם נר, ניצב נמוך בראש ליד הילד הגבוה כברוש.

לא לתת לענייני דת ומדינה לרדת מסדר היום

שמות מחברים: נתנאל דיין

הכנסת היוצאת עסקה בהרחבה בענייני דת ומדינה. בבחירות הקרובות יש להמשיך את המומנטום ולקבוע כי מפלגה שלא תכניס למצע שלה שינוי ביחסי דת ומדינה – לא תקבל את קולנו.

נדמה כי זו הכנסת שפעלה הכי הרבה, על מנת לשנות את הסטטוס-קוו ולהוביל שינוי בתחום החשוב הזה. הבשורה הייתה עוד מימי המשא ומתן הקואלציוני שבו, לראשונה ובעקבות מאמצים של תנועת נאמני תורה ועבודה, לא הופיעה המילה "סטטוס קוו", אלא הוסכם שכל רפורמה שתוצע תצריך הסכמה של הבית היהודי. אבל זה לא נגמר בכך; במהלך הקדנציה נרשמה התקדמות משמעותית בסוגיות כגון הכשרות, הגיור, השבת, מעמד הרבנות הראשית ואחרות – הן ברמה החקיקתית והן בשיח הציבורי.

נאמני תו"ע לרב בן דהאן: "מנע אפליה תקציבית"

גורמים בתנועה טוענים כי טיוטת התבחינים שפרסם לאחרונה המשרד לשירותי דת, על פיהם ייקבעו הקריטריונים לתקצוב הקהילות, מכילה בעיות. "הקריטריונים שמפורסמים טיוטת התבחינים מכילים העדפה ברורה לריכוזיים דתיים אשר מקיימים פעילות דתית אינטנסיבית".
נאמני תורה ועבודה לרב בן דהאן: "מנע אפליה תקציבית"

זהירות: חלק מהגרעינים התורניים הפכו לעסקנים

בתי ספר תורניים, אליטיסטיים, זוכים לתקציבים משמעותיים יותר מבתי ספר ממלכתיים. לא יתכן שכסף ינתן כשוחד פוליטי, על חשבון חלוקת משאבים דמוקרטית.

אך יש ממ"ד נוסף שמתנהג כאליטיסטי ומתנשא. בי"ס המסנן תלמידים בשיטות עקיפות ומקבל לשורותיו בעיקר את אלה שבאו מרקע סוציו-אקונומי גבוה. בהשוואה למגוון הצבעים שיש בממ"דים האחרים, הרי שכאן, רובם דומים אחד לשני. בבית הספר הזה ידברו ויחנכו את הילדים על "אחדות","קירוב לבבות", "עם ישראל" ועל תרומה לעיירה שדרות. אלא שהנתונים המספריים שבידינו מראים שאת האחריות לוקחים שני הממד"ים האחרים, הרגילים, ומדובר בפערים של עשרות אחוזים.

 הממ"ד האליטיסטי אינו אלא הממ"ד בו אנשי גרעין התורני פועלים. בשם ה"התחזקות התורנית" גורמים בפועל להדרה של אוכלוסיות אחרות, שהיו שם קודם.

התוכנית לרבנות ישראלית-דמוקרטית – ראיון עם ד"ר שוקי פרידמן

שמות מחברים: תומר פרסיקו

בראש השנה פורסם סקר בוואי-נט שכבר הפך למסורת: סקר בענייני דת ומדינה. הסקר, שמבוצע בשיתוף עם עמותת חדו"ש ועל ידי מכון סמית, מצע, כמו בכל שנה, שרוב רובו של הציבור היהודי בישראל מעוניין בחופש דת: 61% מהאזרחים היהודים בישראל תומכים בהפרדת הדת מהמדינה, 84% מסכימים כי במדינת ישראל צריך להתקיים חופש בחירה והתנהגות לחילונים ולדתיים לפי השקפת עולמם, 64% בעד הכרה בגיורי הזרמים הלא אורתודוקסיים, 72% מעוניינים בפתיחת מרכזי קניות בשבת ו-66% סבורים כי יש להכיר בכל סוגי הנישואים, ובכללם קונסרבטיביים, רפורמיים ואזרחיים. בפשטות: רוב מובהק ומוצק להגדלת חופש הדת בישראל.

והנה, לכבוד ראש השנה וממש באותו יום התפרסם גם ראיון שקיים קובי נחשוני, כתב וואי-נט, עם הרב הראשי האשכנזי, הרב דוד לאו. וכמו תמונת ראי, דעתו של הרב התבררה בכל עניין כהפוכה מדעת רוב עם ישראל: הרב לאו מתנגד לנישואים אזרחיים, מתנגד להפרטת הגיור (אפילו רק לרבנים אורתודוקסים), ואת החקיקה המנסה לאפשר יותר חופש דת בישראל הוא מכנה "חסרת אחריות". כמתנה לחג קיבלנו עוד עדות לחוסר הקשר בין הרבנות הראשית בישראל ליהודי הארץ.

נאמני תורה ועבודה: מברכים על ריבוי הנשים בגוף הבוחר את הרבנים לירושלים

תנועת נאמני תורה ועבודה מברכת את החברים שנבחרו לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לירושלים.

בתנועה הביעו שמחה לראות כי הגוף הבוחר, לראשונה, מורכב גם מנשים רבות - מתחומי עשייה וממגזרים שונים, "שינוי זה נעשה לאור העתירה שהגישה התנועה לבג"ץ באמצעות עו"ד אסף בנמלך, שהובילה לשינוי התקנות בגוף הבוחר, כחלק מפעילות התנועה לבחירת רבנים ע"י הקהילות והציבור כולו".

"אנו מקווים ששינוי זה יוביל בקרוב לבחירת רבנים ראשיים ראויים לירושלים, שיחזקו את מעמדה ושיהיו רלוונטיים לתושבים ולקהילות שבתוכה". 

שמואל שטח: צעדו של יעלון ימנע הרדדת עולם התורה

מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה מתייצב לימינו של שר הביטחון אשר החליט להאריך את שירותם הצבאי של תלמידי ישיבות הסדר חדשות ל-24 חודשים. "יעשה לעולם התורה רק טוב". אמש הודיע שר הביטחון כי ישיבות הסדר חדשות אשר יוקמו בעתיד יחויבו לשירות של 24 חודשים. כרפלקס אוטומטי יצאו מיד גורמים עלומי שם ותקפו את יעלון על פגיעתו בעולם ישיבות ההסדר. אלא, שבתוך כל ההכפשות שניתזו לעבר ישיבות ההסדר בימים האחרונים, נדמה שדווקא צעד זה יעשה לנו, לעולם התורה, רק טוב.

הרבנות הראשית: לא יינתן פטור מבחינות לקבלת כושר רב עיר

שמות מחברים: גיל קלנר

 

הרבנות קיבלה את כל תביעות התנועה והודיעה שמכאן ואילך לא יינתן כושר ל"רב עיר" אלא אם המועמד לקבלתו עמד בבחינות. בנוסף, הצהירה הרבנות הראשית כי במידה ותרצה להמשיך בנוהל הפטור מבחינות בכתב, הדבר ייעשה רק על פי קריטריונים שוויוניים וגלויים.

הרבנות תכיר באישורי היהדות של הרב וייס

הרבנות הראשית התקפלה והחליטה להכיר מחדש באישורי היהדות שמעניק הרב אבי וייס מניו יורק - ובכך שמה סוף לסאגה שהסעירה את יהדות התפוצות


הרבנות הראשית הרבנות הראשית לישראל החליטה היום (ד') להכיר מחדש באישורי היהדות שמעניק הרב אבי וייס מארה"ב, כמו גם בנישואים ובגיורים שהוא עורך. בהחלטה זו שמה הרבנות סוף לסאגה שהתרחשה בחודשים האחרונים, במהלכה הוביל הרב וייס קמפיין נגד הרבנות, בגין החלטתה זו.

מסתמן: סיום לסכסוך בין הרבנות הראשית לרב אבי וייס

 

לאחר סכסוך מתוקשר מסתמן כי פרשת אי ההכרה באישורי היהדות של הרב אבי וייס לקראת סיום. "יש לראות בהחלטת הרבנות הראשית הכרה בדרכה של האורתודוקסיה הפתוחה בארה"ב"

הרבנות חוזרת בה: מכירה באישורי היהדות של הרב אבי וייס

 

אחרי שהודיעה הרבנות כי אינה סומכת על הרב אבי וייס, שפרש משירות ארגון הרבנים האורתודוכסיים בארה"ב, היא חזרה בה בעקבות הלחצים מצד גורמים ליברלים ואחרי הבהרות מארגון ה-RCA האמריקני.
הרבנות הראשית משנה את החלטתה הקודמת והודיעה לרב אברהם וייס כי היא מכירה באישורי היהדות הנמסרים על ידו.

הרבנות מכירה באישורי היהדות של הרב אבי וייס

 

הרבנות הראשית הודיעה לרב האמריקני אברהם וייס כי היא מכירה באישורי היהדות הנמסרים על ידו.

אישורי היהדות שמעניק הרב האמריקני אברהם וייס לבני קהילתו, יוכרו על ידי הרבנות הראשית לישראל.

הודעה זו נמסרה בעקבות פגישה שהתקיימה בין מנכ"ל הרבנות הראשית, יועצה המשפטי ומנהל לשכתו של הרב הראשי, לבין עורך דינם של הרב וייס ושל תנועת נאמני תורה ועבודה.

הליגה נגד השמצה: ישראל מזלזלת ביהדות שלנו

 

החלטת הרבנות הראשית לא להכיר באישורי היהדות שמעניק הרב אבי וייס מניו-יורק מסעירה את היהדות האמריקנית. מנכ"ל הליגה נגד השמצה אייב פוקסמן: "איך אתם מצפים שארגיש בנוגע לישראל, כאשר הרבנות הראשית מחליטה מי הוא רב טוב ומי לא?"

נאמני תורה ועבודה: לקצוב מינוי רבנים בזמן

 

 "רק מינוי רבנים לתקופת כהונה קצובה של מספר שנים יביא את השינוי המיוחל", אומרים בתנועת 'נאמני תורה ועבודה'.

שלמה פיוטרקובסקי,

ב' באלול תשע"ד, 

סגן השר לשירותי דת: לא שולל מינוי רבנים בהליך דמוקרטי

 

 סגן השר לשירותי דת הודיע על נכונותו למנות רבני יישובים ורבנים אזוריים בהליך דמוקרטי מלא, זאת בהמשך לפניית תנועת נאמני תורה ועבודה בנושא

חנן גרינווד, 

ב אלול תשע"ד

 

מחקר חושף: ליקויים חמורים במקוואות ברחבי הארץ

חוקרות המכון לאסטרטגיה ציונית בדקו את מצב המקוואות בישראל בשנים האחרונות. התוצאות: ליקויים תברואתיים חמורים, גבייה שלא כדין ופעילות ללא רישיון עסק

חנן גרינווד,

אב תשע"ד.

נאמנות לרעיון, לא למוסד

 

 

קשה לחשוב על מוסד שרחוק יותר מייעודו כמו הרבנות הראשית. גם דברים ראויים שנעשים אינם יכולים לשנות את המבנה הארגוני החולה שהרבנות שקועה בו. לכן, תמוהה הקמת ארגון ́נאמני הרבנות הראשית́ המקדשת את המוסד הבעייתי

שמואל שטח, 10:55 06/08/2014 ,תשע"ד אב 

נאמני תורה ועבודה לסגן שר הדתות: קצוב משך כהונת רבני ישובים מראש


על רקע מינויים הקרב של חמישים רבני ביישובים שונים שיגרו בתנועה מכתב לסגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן בבקשה לקבוע מראש את משך כהונתם. בעולמנו הדמוקרטי מנהיגים נבחרים לתקופה קצובה

א אייר תשע"ד, 01/05/2014 10:05


בשבועות הקרובים צפוי סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, למנות 50 רבני יישובים, לראשונה זה יותר מעשור. תנועת נאמני תורה ועבודה שיגרו מכתב לסגן השר בו ברכו על המינוי הצפוי אך יחד עם זאת ביקשו כי יתחשב במספר קריטריונים על מנת לאפשר שוויון וסדר במינויים.

עם ישראל זועק נגד העוול שבהחמרה על הגרים שלא לצורך

נושאים: גיור
שמות מחברים: הרב אביעד סנדרס


הרב אביעד סנדרס מגיב לעמיטל בראלי. "אפשר להסתכל על גל החקיקה היהודית בעין רעה ולזעוק חמס ואפשר להסתכל עליה בעין טובה ולהבין שהיהדות חשובה לעם ישראל

י"ט אייר תשע"ד, 19/05/2014 11:47
אפשר להסתכל על גל החקיקה היהודית בשתי דרכים, בעין טובה ובעין רעה. אפשר לזעוק שוד ושבר על מכונים לא דתיים שמקדמים חוקים דתיים, על חבר כנסת ממפלגה לא דתית שעוסק גם הוא בנושא רגיש כגיור- ולזעוק חמס.

בג"ץ ביטל התמיכה החודשית לאברכים

נושאים: אברכים , בג
שמות מחברים: איתמר לוין

 

תאריך: 25/05/2014

השופט אליקים רובינשטיין מסיים כך את פסק דינו: "בבוקר היום בו תמה כתיבתה של חוות דעתי הגיע לבית הכנסת בו אני מתפלל יום יום, בחור חרדי צעיר ופנה בקול נרגש אל המתפללים. לדבריו, הוא עומד להינשא ואין בידי אביו לסייע לו, ואין באפשרותו אף לרכוש בגדים חדשים לחופה. אחד המתפללים, שאינו מן הקמצנים, התריס כנגדו – 'אולי תלך לעבוד?'. מי שנתן נתן, אך התמונה העגומה, של צעיר בריא המקים בית ללא מקצוע וללא פרוטה לפרטה, נותרה בזכרוני".

קובע: המענק בסך 1,000 שקל שמעניקה המדינה מדי חודש ל-10,000 אברכים שאינם עובדים - פוגע בעקרון השוויון ומנציח את הימנעותם מלהיכנס לשוק העבודה הסכום הכולל שמוציאה המדינה על התמיכות - בין 120 ל-130 מיליון שקל בשנה

הקרן לידידות של עסקני זוועהיל

נושאים: הקרן החדשה
שמות מחברים: שמואל שטח


26.05.14 22:23 כ"ו באייר תשעד


בימים אלו בהם הציונות הדתית סוערת ופוחדת מפני השפעות נוצריות, חולקו בבתי הכנסת מאות אלפי פליירים של שרלטנות והבטחות שאין מאחוריהם כיסוי. למה לא זורקים אותם מבית הכנסת?

מי אמר שחוק הגיור פוגע בהלכה?


חוק הגיור פוגע בהלכה? הרבנים אביעד סנדרס וקלמן דוידסון מפריכים את הטענות לפיו החוק פוגע בהלכה ומאשימים: "למעשה אין כאן שאלה של הלכות גיור, יש כאן שאלה של פסילה אישית

י"א סיון תשע"ד, 09/06/2014 10:37


בשבועות האחרונים, החל מיציאת הכנסת לפגרה, התפרסמו בעיתונות אמירות של רבנים הטוענים שהמתגיירים לפי ההצעות שבחוק שטרן, המעניקות סמכות גיור לרבני עיר, לא ייחשבו יהודים. אותם רבנים דורשים שסמכות הגיור תישאר בידי גוף ריכוזי אחד , היינו, הרבנות הראשית, ותפעל על פי סטנדרט אחיד. זוהי למעשה אחת הטענות המרכזיות ביותר כנגד החוק שמציע אלעזר שטרן, איום שהגיורים שאותם הוא מציע אינם תקפים הלכתית.

הניסיונות לפרש אסונות בגלל חטאים פוגע במשפחות


גיל קלנר, חדשות סרוגים

19.06.14 08:28 כ"א בסיון תשעד


בתנועת נאמני תורה ועבודה מגיבים לדבריו של הרב ליאור לפיהם חטיפת הנערים היא עונש על גל החקיקה האנטי דתית, ואומרים "את המחלוקות בענייני דת מדינה ראוי שנקדם ונלבן, אך לא בדרך שמטילה אשם לפי חשבונותיו הלא ידועים של הקב"ה"

מדוע נענש רבי עקיבא במיתה משונה?

לאחרונה נעשו מספר ניסיונות להסביר מדוע ארע אסון החטיפה, אך ניתן לערער על עצם ההנחה שאם התרחש אסון, אזי הוא בהכרח בא עקב חטא מסוים

כ"ד סיון תשע"ד, 22/06/2014 17:32

הרבנות הראשית - לשנות כיוון או להתנגש בקרחון

רב ראשי אחד זה נחמד, אבל ממש לא מספיק, מפני שהרבנים הראשיים אינם רלוונטים. אין מנוס מאימוץ של המודל הקהילתי-דמוקרטי לרבני קהילות קשובים
 27/6/2014 1:14

בישראל רק חרדי יכול להיות רב

 

 

אחרי שנים בהן כיהן הרב אבי וייס כרב קהילה אורתודוכסית, החליטה הרבנות שאישורי היהדות שלו אינם כשירים. שוקי פרידמן מזהיר כי לא רחוק היום ורק חרדים יוכלו להיות רבנים 

07/1/14

הרב סתיו: אין שום סיבה שרב אורתודוקסי לא יוכל לומר על בן קהילתו שהוא יהודי

 

 

 בעקבות פסילת עדותו של הרב אבי וייס ברבנות הראשית התייחס יו"ר ארגון רבני צהר לטענה וקרא להגדיר מחדש את התפקידים בהם עוסקים בתי הדין והרבנים. לדבריו "מדובר בנזק בל ישוער" 

05/04/2014

הרבנות נגד רב אורתודוקסי מוביל בארה"ב: "לא מחויב להלכה היהודית"הרבנות נגד רב אורתודוקסי מוביל בארה"ב: "לא מחויב להלכה היהודית"

 

 היועץ המשפטי לרבנות כתב השבוע כי הבירור בעניינו של הרב וייס טרם הסתיים. הרב הרטמן: "הרבנות מנותקת מרוב העם היהודי" 

03/01/2014

הרב סתיו נגד הרבנות: להכיר ברב אבי וייס

 

 

 

בעקבות הודעת הרבנות כי היא מטילה ספק במידת מחויבותו של הרב אבי וייס - הסמן הליברלי של האורתודוכסיה בארה"ב - מתייצבים רבנים בולטים בישראל לצדו של הרב וייס. יו"ר "צהר": "כאשר הרב וייס אומר על מישהו שהוא יהודי – אזי הוא יהודי"

02/01/2014

משחקי הרעב(נות): למה הם פסלו אותי?

נושאים: רבנות
שמות מחברים: הרב אבי וייס

 

 

 

24/11/2013

לא קל לי להעלות את הדברים האלה על הכתב, אך הרבנות הראשית פשוט לא מתפקדת. הגיעה השעה לסיים את המונופול של הרבנות הראשית בשירותי הדת, כי כוח - משחית, וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט. לא רק בי פגעה הרבנות כשפסלה אותי, כי אם גם בבני הקהילה שלי

בעקבות המונח רבני "הלייט"

נושאים: רבני הלייט
שמות מחברים: שמואל שטח

 

 

18/11/2013

נדמה לי שלרבנים כמו הרב אליהו כמו שאר הרבנים שאינם נתפסים בציבור כרבנים "לייטים", יש הרבה יותר חסידים "לייטים" מאשר שיש לרבנים אחרים הנחשבים, בטעות, למקלים בהלכה 

דתיים במלכוד: הרבנות מנתקת אותנו מישראל

נושאים: רבנות
שמות מחברים: ד

 

 

5/11/2013

הרבנות החלה לנהל רשימות שחורות של רבנים אורתודוכסים, והיא מבזה אותם ואת קהילותיהם הציוניות. מלב הממסד הדתי בארה"ב יוצאת קריאה המכוונת לרבנים בארץ ובעולם - ולפוליטיקה הישראלית: הצילו את הדת היהודית, רגע לפני שהרבנות בישראל תחריב אותה כליל

רבנים אורתודוכסים בארה"ב: הרבנות פוסלת אותנו

נושאים: רבנות
שמות מחברים: קוני נחשוני

 

 

03/11/2013

רבנים אורתודוכסים אמריקאים מאשימים את הרבנות בסירוב לקבל את עדויותיהם על מעמדם האישי של בני קהילתם. הרב אבי וייס, מבכירי רבני ארה"ב, קורא למדינה לחסל את מונופול הרבנות הראשית. בין המתגייסים למאבק: נאמני תורה ועבודה, מכון שלום הרטמן והמשפטן אלן דרשוביץ. נשקלת עתירה לבג"ץ. הרבנות: בוחנים כל רב לגופו 

"תלמידות בני עקיבא, הפגינו נגד נשות הכותל"

נושאים: נשות הכותל
שמות מחברים: צביקה קליין

 

 

 

03/11/2013

התחרדות? נקיטת עמדה פוליטית? מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא קרא לאולפנות החברות בארגון לשלוח את תלמידותיהן לתפילה-הפגנה של בנות הסמינרים החרדיים נגד נשות הכותל. נאמני תורה ועבודה: "אין זה נכון לערב בה תלמידות באופן אקטיבי" 

בעקבות חשיפת כיפה: פנייה לרב פירון נגד השתתפות אולפנות בני עקיבא בהפגנה בכותל

נושאים: נשות הכותל
שמות מחברים: יונתן אוריך

 

 

 

03/11/2013

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" פנו לשר החינוך וליו"ר החמ"ד, במטרה למנוע את השתתפות אולפנות "בני עקיבא" בהפגנה נגד נשות הכותל: "לא נכון ולא חוקי לערב תלמידות בהפגנה"

"נאמני תורה ועבודה": לעכב הבחירות לרבנות נתניה

שמות מחברים: מערכת כיפה

 

 

30/07/2013

התנועה טענה כי קידום בחירות למשרת רב עיר שני בנתניה, בסמיכות לבחירות למועצת ולראשות העיר - עומד בסתירה להתחייבות המדינה בפני בג"צ

אטיאס: הבית היהודי השמיץ - והחרדים ניצחו

שמות מחברים: אריק בנדר

 

 

 

24/07/2013

גם ח"כ אריה דרעי חגג את ניצחון החרדים במירוץ לרבנות הראשית: "הקב"ה דואג שהגזרות הקשות יתבטלו". סגן שר הדתות, בן דהן אמר: "טעינו. זה כישלון של כולנו". בארגונים הליברליים זעמו וטענו כי הסתיים תפקידה של הרבנות 

נאמני תורה ועבודה: לבחון מחדש את דרך פעולת הרבנות הראשית

שמות מחברים: ערוץ 7

 

 

 

24/07/2013

תנועת 'נאמני תורה ועבודה' מברכת את הרבנים הראשיים שנבחרו הערב, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף.
"הבחירות האחרונות לרבנות הוכיחו מעל לכל ספק את הצורך בחשיבה מחודשת על האופן שבו פועלת הרבנות הראשית, על הצורך בהפרדת הדת מהפוליטיקה ובחיוניותה של רפורמה מבנית במוסד הרבנות הראשית ובשירותי הדת".

בתנועה אומרים כי "ללא שינויים משמעותיים דוגמת המודל הקהילתי שהציגה התנועה, הרבנות הראשית תלך ותדרדר ותאבד את הרלוונטיות שלה למדינת ישראל, לאזרחיה, ולציבור היהודי בכללו".

הגירסה הדתית של נשיא המדינה

 

 

 

23/07/2013

לרבנות הראשית שלושה תפקידים מסורתיים: ייצוג ממלכתי של היהדות, ניהול שירותי הדת, ופסיקת הלכה ברוח ממלכתית. בשל הכשלון המתמשך במילוי שני התפקידים האחרונים, ראוי לבזר אותם ולהשאיר בידיה רק את התפקיד הייצוגי.

בדיקת ynet: כך קיבלו המועמדים תעודת רב

שמות מחברים: קובי נחשוני

 

 

 

22/07/2013

מועמד ש"ס קיבל את תעודת הסמיכה מהרב הראשי דאז, אבא שלו. גם הרב יעקב שפירא נבחן בעל-פה כשאביו כיהן כרב ראשי, ותיק הבחינות שלו ריק לחלוטין. למעשה, רק חמישה מתוך עשרת המתמודדים לרבנות עברו את כל הבחינות בדרך לתואר 

נאמני תורה ועבודה: "שטבון גורם לקריסת עולם התורה"

שמות מחברים: תומר ניר

 

 

 

18/07/2013

נאמני תורה ועבודה תוקפים את ח"כ שטבון שהביא לביטול קיצוץ מתלמודי התורה הציוניים ומכנה אותם "שם כיסוי למוסדות לימוד חרדיים, שחותרים כנגד תפיסת הציונות הדתית" 

"נאמני תורה ועבודה": לצמצם בהדרגה את תקציב הישיבות החרדיות

שמות מחברים: יונתן אוריך

 

 

 

17/07/2013

בעקבות חשיפת כיפה בדבר התנגדות "הבית היהודי" לקיצוץ בישיבות החרדיות, טוענת תנועת "נאמני תורה ועבודה" כי המפלגה החמיצה "הזדמנות היסטורית לצמצום הישיבות המתפרנסות מכספי ציבור" 

לא אקטואלי- השורה של עדי ארבל

נושאים: תקנון רבנים

15 בנומבנר 2013

 

בלית בחירה

השבוע פרסם משרד המשפטים תזכיר של הצעת חוק הקובעת כי למדינת ישראל יהיה רק רב ראשי אחד. על פניו זהו רעיון חיובי, ולו בשל העובדה שבמצבה הנוכחי של הרבנות הראשית, נדמה שכל שינוי הוא מבורך. שינוי נוסף אותו ראוי לשקול, טמון במיזם אחר ולכאורה שאינו קשור, מטעם תנועת נאמני תורה ועבודה, בו מוצעים לשימוש חופשי של קהילות תקנוני תפילה, בית כנסת וגרעינים תורניים, וכן חוזה לרב קהילה. מטרת מסמכים אלו הינה למנוע שלל מקרים אפשריים החל מאי נעימות ועד להשתלטות לא הגונה. לדוגמא, באמצעות סעיף אשר מגביל את אורך כהונת הרב לארבע שנים, אותם ניתן להאריך עם חידוש החוזה. יתכן וראוי בהזדמנות זו להחיל מודל דומה על תפקיד הרב הראשי, אשר כיום כהונתו קצובה לעשור ואינו יכול להיבחר שוב. מציאות שהופכת אותנו לשבויים למשך תקופה ארוכה בידיו של רב שאין לו צורך להוכיח כי הוא ראוי להיבחר שוב.

"נאמני תורה ועבודה" לח"כים הדתיים: התנגדו למועמדותו של הרב אליהו

בתנועה שיגרו מכתב לכלל הח"כים הדתיים בכנסת, בו הם מבקשים מהם לפעול נגד מינויו של הרב שמואל אליהו: "הרב אליהו שפסל רבים אחרים במהלך חייו, פסל בכך את עצמו וראוי כי יקודמו מועמדים אחרים"

ח' תמוד, 16/6/13

נאמני תורה ועבודה: "שטבון גורם לקריסת עולם התורה"

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: תומר ניר

נאמני תורה ועבודה תוקפים את ח"כ שטבון שהביא לביטול קיצוץ מתלמודי התורה הציוניים ומכנה אותם "שם כיסוי למוסדות לימוד חרדיים, שחותרים כנגד תפיסת הציונות הדתית" 

18/7/13

אצבע מופנית ארצה: בית המשפט העליון למען שבת

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: הרב אביעד סנדרס

כאשר שמים את האדם לפני הכל, כשהדמוקרטיה בולעת כליל את היהדות, כשאין ניסיון אמיתי ליצור איזון מתאים, נוצרים עיוותים נוראיים. הזכויות של כל בני האדם מסביב נרמסים, מאמינים ושאינם 

27.06.13

עכשיו כבר אין דרך אחרת: מוכרחים לחסל את המונופול של הרבנות

שמות מחברים: אראל סג

2/8/2013

שנייה וחצי לאחר פרסום תוצאות הבחירות לרבנות הראשית התקשרו מהמערכת, וביקשו שאכתוב טור דעה על המרוץ, על הנוקאאוט שהכניסו החרדים לציונות הדתית, על מהלכי השחמט של נתניהו ודרעי. אבל מרוב כעס לא הייתי מסוגל לכתוב. ומכיוון שהכעס הוא יועץ רע מאוד, והזעם מביא טוקבקים וטחורים אבל אין בו תוחלת, העדפתי להחריש.

"נאמני תורה ועבודה": לעכב הבחירות לרבנות נתניה

התנועה טענה כי קידום בחירות למשרת רב עיר שני בנתניה, בסמיכות לבחירות למועצת ולראשות העיר - עומד בסתירה להתחייבות המדינה בפני בג"צ

כ"ג אב תשע"ג, 30/07/2013

נאמני תורה ועבודה: לבחון מחדש את דרך פעולת הרבנות הראשית

תנועת 'נאמני תורה ועבודה' מברכת את הרבנים הראשיים שנבחרו הערב, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף.
"הבחירות האחרונות לרבנות הוכיחו מעל לכל ספק את הצורך בחשיבה מחודשת על האופן שבו פועלת הרבנות הראשית, על הצורך בהפרדת הדת מהפוליטיקה ובחיוניותה של רפורמה מבנית במוסד הרבנות הראשית ובשירותי הדת".

בתנועה אומרים כי "ללא שינויים משמעותיים דוגמת המודל הקהילתי שהציגה התנועה, הרבנות הראשית תלך ותדרדר ותאבד את הרלוונטיות שלה למדינת ישראל, לאזרחיה, ולציבור היהודי בכללו".

בדיקת ynet: כך קיבלו המועמדים תעודת רב

נושאים: רבנות
שמות מחברים: קובי נחשוני

מועמד ש"ס קיבל את תעודת הסמיכה מהרב הראשי דאז, אבא שלו. גם הרב יעקב שפירא נבחן בעל-פה כשאביו כיהן כרב ראשי, ותיק הבחינות שלו ריק לחלוטין. למעשה, רק חמישה מתוך עשרת המתמודדים לרבנות עברו את כל הבחינות בדרך לתואר 22.07.13

http://www.kipa.co.il/now/52614.html

שמות מחברים: תומר ניר

נאמני תורה ועבודה תוקפים את ח"כ שטבון שהביא לביטול קיצוץ מתלמודי התורה הציוניים ומכנה אותם "שם כיסוי למוסדות לימוד חרדיים, שחותרים כנגד תפיסת הציונות הדתית" 

18/7/13

"נאמני תורה ועבודה": לצמצם בהדרגה את תקציב הישיבות החרדיות

שמות מחברים: יונתן אוריך

בעקבות חשיפת כיפה בדבר התנגדות "הבית היהודי" לקיצוץ בישיבות החרדיות, טוענת תנועת "נאמני תורה ועבודה" כי המפלגה החמיצה "הזדמנות היסטורית לצמצום הישיבות המתפרנסות מכספי ציבור".

י אב תשע"ג, 17/07/2013

הבחירות לרבני ערים הוקפאו עד לתום הבחירות המקומיות

נושאים: רבני ערים
שמות מחברים: יונתן אוריך

עיכוב נוסף בבחירת רב ראשי לירושלים: המשרד לשירותי דת הודיע לבג"ץ כי הליכי בחירת רבני ערים - בכל הארץ - יוקפאו עד לקיום הבחירות ברשויות המקומיות. ההחלטה ניתנה בעקבות עתירת "נאמני תורה ועבודה" 

י"ד סיון תשע"ג, 23/05/2013, כיפה.

התגובות לרפורמה: בצהר מברכים; נאמני תו"ע מתנגדים

נושאים: שירותי הדת
שמות מחברים: תומר ניר

בארגון רבני 'צהר' מברכים על יישום 'חוק צהר' בנוגע לפתיחת אזורי הרישום לנישואין. נאמני תורה ועבודה מתנגדים לשינויים במועצות הדתיות. 

19.05.13, סרוגים

רפורמה תחת אש: "המונופול האורתודוקסי נשמר"

נושאים: שירותי דת
שמות מחברים: קובי נחשוני

התנועות הליברליות מתקשות לברך על המהפכה המתגבשת בשירותי הדת בישראל, וטוענות כי מדובר, לכל היותר, במתיחת פנים קוסמטית. "המהפכה היחידה שיכולה להביא מזור למשבר שירותי הדת בישראל, היא ביטול המונופול האורתודוקסי" 

19.05.13, ynet

תושבים בקריית עקרון נגד "השחיתות והסחיטות"

נושאים: רבנות
שמות מחברים: ישי קרוב

תושבי קריית עקרון דורשים משר הדתות לדחות את הבחירות לרבנות העיר, "משנים אידיאולוגיה כדי להיבחר - כל האמצעים מקודשים".

י"ג בסיון תשע"ג, 22/05/13, ערוץ 7.

ברית נאמני תורה ועבודה לבג"ץ: לקיים הבחירות לרבנים הראשיים במועדן

"ברית נאמני תורה ועבודה", תנועה המייצגת את הזרם הליברלי בציונות הדתית, עתרה לבג"ץ בדרישה להורות לממשלה ולכנסת להבטיח שהבחירות לרבנים הראשיים יהיו במועדן, בעוד כחודש. בַּעתירה נאמר כי טרם נקבעו הרכב האסיפה הבוחרת והרכב ועדת הבחירות וכי יש חשש שהדבר נעשה במכוון כדי לדחות את הבחירות. השופט התורן, נועם סולברג, הורה לממשלה ולכנסת למסור את תגובתן עד יום שישי. 

 

לכתבה לחצו כאן

רבנות אקספרס

שמות מחברים: יונית פרידלר

 

בעוד שמדי שנה נבחנים אלפי תלמידים בבחינות בכתב לשם קבלת תעודת כושר לרבנות, מתברר שישנם כאלה שזוכים בסמיכה מהירה ללא בחינות בכתב דרך וועדה מיוחדת ברבנות הראשית. החשד הוא שהמסלול שיועד לתלמידי חכמים מובהקים משמש בפועל את בעלי הקשרים. ברבנות הראשית דוחים את ההאשמות: "מדובר בהליך נדיר" .

 

פורסם במקור: צדק, מוסף לדין, למשפט ולהלכה המצורף לעיתון מקור ראשון 10/5/13


סוף שבוע תוצרת הארץ המסלול המקוצר של קרובי הרב הראשי שלמה עמאר

שמות מחברים: שי פוגלמן

הדרך למינוי רבנים למשרת רב עיר מייגעת, וברבנות הראשית מציעים מסלול מקוצר ל"תלמידי חכמים". אז כיצד קרה שהציונים בבחינות של כמה מהנבחרים כה נמוכים ומה מסביר את העובדה שכולם מקורבים לרב שלמה עמאר? 

3.5.13, הארץ.

קלחת פוליטית

נושאים: רבני ערים
שמות מחברים: זאב קם

 

 

כתבה של זאב קם במוסף "צדק" של מקור ראשון.

מדובר לכאורה במקרה קלאסי שבו התקנות הקיימות היום לבחירת רבני עיר,  יוצרות תלות רבה מידי בפוליטיקה.

אנו מקווים ששר הדתות החדש אכן יפעל להעברת הסמכות לקהילות באופן שירחיק את הדת מהפוליטיקה, אך ישאיר את המדינה כרגולטור העוקב אחר תקינות ושקיפות ההליכים. תיקונים אלה רק יחזקו את מעמדה של הרבנות ויקרבו את הציבור לאבינו שבשמיים. 

 

תגובתו למאמרו של זאב קם 'זריקת מרץ לרבנות'

נושאים: מודל קהילתי
שמות מחברים: ראובן קרוגר

 

פורסם במקור ראשון  פרשת אחרי מות קדושים, ט' באייר תשע"ג

 

מאמרו של זאב קם מהשבוע שעבר 'זריקת מרץ לרבנות' שדן במודל הקהילתי המוצע על ידי נאמני תורה ועבודה וד"ר הדר ליפשיץ, טומן בחובו בשורה חשובה לחברה הישראלית בנושא שרותי הדת. במגמה להעשיר את הדיון הציבורי בנדון, אנו מבקשים להציע מודל קהילתי 'כחול לבן' שמותאם לצרכים הייחודיים של החברה כאן בארץ, ואף נוסה בהצלחה בשנים האחרונות במגוון מקומות יישוב.  עם זאת, הצעתנו איננה מחייבת שינוי רדיקלי בכל מערך הרבנות הקיימת.

רבנות אקספקס

 

 


 יונית פרידלר, מוסף "צדק", מקור ראשון. 26/4/13.  

בעוד שמדי שנה נבחנים אלפי תלמידים בבחינות בכתב לשם קבלת תעודת כושר לרבנות, מתברר שישנם כאלה שזוכים בסמיכה מהירה ללא בחינות בכתב דרך וועדה מיוחדת ברבנות הראשית. החשד הוא שהמסלול שיועד לתלמידי חכמים מובהקים משמש בפועל את בעלי הקשרים. ברבנות הראשית דוחים את ההאשמות: "מדובר בהליך נדיר"

 

זריקת מרץ לרבנות

שמות מחברים: זאב קם

סיכום השבוע בכנסת – זאב קם

 


 האם המודל הקהילתי יחליף את רבני הערים והשכונות: הימים הם ימיה הראשונים של הממשלה החדשה. ימים שבהם עדיין לא ברור מהם הכיוונים החדשים אליהם מתכוונים השרים לנווט את משרדיהם. אחד המשרדים שבהם יתכן שינוי כיוון דרמטי בשנים הקרובות הוא משרד הדתות. איש עדיין אינו יודע לאן מועדות פניו של סגן השר החדש (שהוא למעשה השר בפועל), הרב אלי בן דהן (הבית היהודי). האם פניו לשינוי משמעותי במגוון התחומים שנמצאים תחת אחריותו (או לפחות לשינוי חלקי), או שמה שהיה הוא שיהיה? ימים יגידו. אחד הנושאים המרכזיים בהם נטען כי דרוש שינוי הוא כמובן נושא הרבנות הראשית. מדובר בנושא שחולש על תחומים רבים, ולכן בחרנו להתמקד רק באחד מהם – רבני הערים והשכונות. נכון להיום, המינויים השונים ביישובים כוללים רבני עיר, רבני מועצות אזוריות, רבני שכונות ורבני יישובים. לשר הדתות ישנה השפעה דרמטית ביחס לאותם מינויים. למעשה, במקרים בהם אותה מפלגה מקבלת לידיה גם את משרד הדתות וגם את משרד הפנים (כפי שהיה בשנים האחרונות), השליטה בנושא מינוי הרבנים היא מלאה. הליך בחירת הרבנים כולל את מינויו של גוף בוחר, שמייצג את בתי הכנסת באותה עיר, המועצה הדתית והעירייה. שר הדתות הוא שותף מרכזי בהחלטה מי יהיו בתי הכנסת שיכללו בגוף הבוחר של אותה עיר. במילים אחרות, אם אתה רוצה להיות רב עליך לפנות לשר הדתות. בשנות השבעים, כשהמפד"ל של פעם שלטה במשרדי הדתות והפנים, היא גם היתה זו שקבעה מי יהיו הרבנים. בשנות השמונים החלה התחרות בין המפד"ל וש"ס. בשנות התשעים גבר כוחה של ש"ס, כשבמקביל המפד"ל הלכה ונחלשה. זה התחיל בממשלת רבין, בשנת 92, כאשר אריה דרעי דחק את המפד"ל מחוץ לקואליציה, ואיפשר לש"ס להשתלט על משרד הדתות, לאחר שמשרד הפנים כבר היה בידיה עוד קודם. בהמשך הדרך, מעמדן של המועצות הדתיות החל לרדת (מסיבות רבות, שלא זה המקום להיכנס אליהן). מאחר והמועצות הדתיות הן חלק מהגוף שבוחר את הרבנים, העובדה שהיו מועצות שלא ממש תפקדו (ועקב כך לא ניתן היה לבחור רבנים) הובילה לירידה במספר הרבנים בישראל (רבני עיר ורבני שכונות), בעוד האוכלוסייה היהודית דווקא עלתה פי שניים. 

 

ארגוני הנשים: לא להעברת האחריות על בתי הדין למשרד הדתות

שמות מחברים: אורי פולק

ארגוני הנשים הדתיות, ביניהם "קולך" ו"מבוי סתום", טוענים כי העברת הסמכות על בתי הדין למשרד הדתות תפקיע את יכולת הפיקוח על הנעשה בהם ותעמיק את העוול הנגרם לאלפי נשים בישראל

ג ניסן תשע"ג, 14/03/2013, כיפה

שיקולים זרים בהארכת כהונת הרבנים הראשיים

עו"ד אביעד הכהן פנה בשם תנועת נאמני תורה ועבודה למשרד המשפטים, בניסיון להבין מדוע תוארך כהונת הרבנים הראשיים.

ו' בניסן תשע"ג, 17/03/13, ערוץ 7

בלי תוספת זמן: הרבנים הראשיים יסיימו את כהונתם בעוד כשבועיים

שמות מחברים: אורי פולק

היועץ המשפטי לממשלה קבע כי הרבנים הראשיים יסיימו את תפקידם בעוד כשבועיים - ללא הארכת זמן ועל אף שלא מונו להם מחליפים - זאת בעקבות עתירת תנועת "נאמני תורה ועבודה"

כ"ח אדר תשע"ג, 10/03/2013, כיפה

משהו גדול וטוב

שמות מחברים: ג'קי לוי

הצחוק של הרב פרומן ז"ל, נאום הפתיחה של רות קלדרון בכנסת והשינוי המרתק והמהפכני שמתחולל בימים אלה בסדר היום הפוליטי בישראל 

07/03/2013

מי צריך רב ראשי 'ציוני'?

שמות מחברים: הרב אילעאי עופרן

צבע הכיפה איננו רלוונטי למשרת הרבנות אלא סוגיות הגיור, היחס לסרבני הגט ועוד. החשיבה המגזרית הפועלת למנות את "אנשי שלומנו" תמשיך את הניוון 

מוסף 'שבת', 'מקור ראשון', כ"ו באדר תשע"ג, 8.3.2013 

בדרך למהפכה במבנה הרבנות?

נושאים: רבנות

"צריך להעביר את מרכז הכובד מרבני הערים לרבני קהילות", אמר ח"כ אלי בן דהן מ'הבית היהודי' בכנס בבר אילן. עו"ד הרב דב הרלברטל דווקא תקף את מפלגתו וקרא לו להתפטר 

07/03/2013, מורשת

היועמ"ש: שרבנים לא יתערבו בבחירות לרבנות

שמות מחברים: קובי נחשוני

רבנים בכירים תכננו מחטף לבחירת מועמד לרבנות, אך היועמ"ש מטרפד את המהלך, ואוסר על רבנים ודיינים המכהנים מטעם המדינה ליטול חלק בבחירת מועמדים לתפקיד הרב הראשי, משום שמדובר ב"מעורבות בפעילות פוליטית" 

20/02/2013

הרבנים השמרנים מנסים לטרפד את מועמדות יו"ר ארגון רבני צהר לרב הראשי

שמות מחברים: יאיר אטינגר

מחר ינסה האגף השמרני לבחור מועמד שיזכה לתמיכת "גדולי הרבנים של הציונות הדתית". בצהר מאשימים: המהלך נועד לטרפד את מועמדות דוד סתיו .

20/02/2013

דעה: לפיד או חרדים?

נושאים: בחירות
שמות מחברים: דר הדר ליפשיץ

ברית עם לפיד תקרבו לתורה, ברית עם החרדים תקרבם למדינה. מה חשוב יותר?

17/02/13

פתרון מערך הכשרות- שמואל שטח, רשת ב

 

 

 

רשת ב'. הכל דיבורים. ראיון עם שמואל שטח על כשרות במודל הקהילתי.

 

(לשמיעת הריאיון לחצו על התמונה)

הסטטוס-קוו ז"ל: הגיע הזמן לרעידת אדמה ביחסי דת ומדינה

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: נדב רט

בכנס שיזמה "נאמני תורה ועבודה", הציעה התנועה פתרונות חדשים בנוגעים להסדרת יחסי דת ומדינה בישראל. הפוליטיקאים שהשתתפו בדיונים הסכימו כי מוטב לבצע את השינויים מתוך הסכמה.

ב אדר תשע"ג, 12/02/2013

ח"כ אלקין בעד תחבורה ציבורית בשבת

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: ישי פרידמן

לתשומת לב החרדים: אלקין בעד שינוי הסדר התחבורה הציבורית בשבת. עליזה לביא רוצה אישה בוועדה למינוי דיינים, הרב דב ליפמן בעד לימודי ליבה בכל בית ספר חרדי ואורי אורבך יתגייס לנושאי הגיוס והגיור. אלו הנושאים שמתכוונים השותפים הקואלציונים העתידים להתעסק בהם .

12/02/2013

תופעה ברשת: דתיים וחרדים בעד הפרדת הדת מהמדינה

נושאים: דת ומדינה

 

 

28/01/2013

הבחירות שהסתיימו בשבוע שעבר, עסקו בעיקר בענייני פנים כמו מעמד הביניים, השוויון בנטל ושאלת החיבור בין דת למדינה. בסוגייה האחרונה, נראה שתוצאות הבחירות דווקא מפתיעות. מספר חברי הכנסת הדתיים גדל בהרבה, אך המפלגה הדתית הגדולה 'הבית היהודי' הודיעה כבר בישיבת הסיעה הראשונה שיש לערוך חשיבה מחודשת על כל הנושאים שנכללים בססטוס קוו.

נאמני תורה ועבודה: לשנות הסטטוס-קוו בעקבות הבחירות

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: אורי פולק

 

 

בתנועה גיבשו מצע קואליציוני עם המפלגות הגדולות, בתקווה ליישם שינויים מרחיקי לכת להסדר חדש ביחסי דת ומדינה בישראל. בין השינויים: מינוי נשים לוועדה למינוי דיינים ושינויים במערך הגיור.

י"ז שבט תשע"ג, 28/01/2013

מתווה 'נאמני תו"ע': הדרת ח"כים חרדים מנושאי דת

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: שחר צפריר

 

 

תנועת 'נאמני תורה ועבודה' פרסמה מתווה להסדרת סוגיות דת ומדינה לפיו נציגי הכנסת בוועדה לבחירת דיינים יהיו רק נשים ובמשרד הפנים לא יכהן שר ממפלגה שאין בה חילונים. 

28.01.13

נכונות בנט לבחון את הסטטוס-קוו היא המפתח לחיזוק אופייה היהודי של מדינת ישראל

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: דר הדר ליפשיץ

 

 

29/01/13

 נפתלי בנט הוכיח גם אחרי הבחירות כי הוא נחוש להתחיל במשהו חדש. קריאתו האמיצה לבחון מחדש את הסטטוס-קוו הקיים ואת מכלול יחסי דת ומדינה מעידים על נחישותו 'לחשוב מחדש'.

דומה כי הנכונות 'לחשוב מחוץ לקופסה' הביאה לבנט את תמיכת מתפקדי 'הבית היהודי' והציבור הרחב. ערעור הסטטוס-קוו, בנושאי דת כבנושאים מדיניים מחייב אומץ מנהיגותי. דבריו אחרי הבחירות מעידים כי 'יש לו את זה'.

נאמני תורה ועבודה: מברכים על דברי בנט בנושא דת ומדינה

נושאים: דת ומדינה

 

 

 תנועת "נאמני תורה ועבודה" בירכה אמש (רביעי) את יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, על קריאתו לבטל את הסטטוס-קוו בישראל ולבחון מחדש את יחסי דת ומדינה. "לאחר קרוב למאה ועשרים שנה בהן תנועת המזרחי בגלגוליה השונים עד היום הובילה את הסטטוס-קוו, קם מנהיג הציונות הפוליטית וקורא לפתוח מחדש את מכלול סוגיות דת ומדינה לטובת אזרחי מדינת ישראל", נמסר מהתנועה. "הדברים מעידים כי אנו עומדים בפתחו של עידן היסטורי חדש ביחסי דת ומדינה בישראל". 

 

הקמת ממשלה: הזדמנות לתיקון פני הדת

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: הרב אילעאי עופרן

 

 חילונים יקרים אל נא תפקידו את היהדות בידי החרדים, אלא דרשו להיות שותפים. לא עוד "שימור הסטטוס קוו" אלא שיח כן וער בהשתתפות כלל ישראל, שיביא לתיקון הסיאוב במוסדות הדת בישראל .

23/1/2013

מי צריך את הסטטוס קוו?

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: הרב אילעאי עופרן

 

 

הבחירות לכנסת יוצרות הזדמנות פז לחולל שינוי מהותי בסטטוס קוו. שינוי שכזה הוא צורך דחוף ואולי ניסיון אחרון להציל את תורת ישראל, עם ישראל ומדינת ישראל.

ז שבט תשע"ג, 18/01/2013.

על שלושה וארבעה

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: דר הדר ליפשיץ

 

 

את שלושת כשלי ש"ס ברבנות, בדיינות וביחס לגרים, מעמיק הרביעי: ביצור הסטטוס-קוו. ראשי מפלגות הימין-מרכז יכולים וצריכים להוות גוש חוסם לשלישיית ראשי ש"ס.

כ"ח טבת תשע"ג, 10/01/2013

לעצור את שליטת החרדים

נושאים: סטטוס-קוו
שמות מחברים: עדו בן פורת

 

 

'נאמני תורה ועבודה' גיבשו טיוטת הסכם קואליציוני בנושאי דת ומדינה, והם מציעים כי יחליף את הסטטוס-קוו הנמשך מהקמת המדינה.

ז' בשבט תשע"ג, 18/01/13

דת, מדינה והסכמים קואליציונים

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: יאיר שלג , מקור ראשון

 

 

 

מתוך הכתבה:

"...השינויים הפוליטיים שבכל זאת נוצרו...יוצרים גם פתח להפתעות מסויימות, כמו שינוי בתחום ברית הזוגיות, או העברת האחריות לשירותי דת לידי הרשויות המקומיות והקהילות הדתיות- שינוי שלגביו קיימת הסכמה רחבה"ההסכם הקואליציוני שרק מחכה שירימו אותו

נושאים: סטטוס קוו
שמות מחברים: זאב קם , מקור ראשון

 

 

 

 

ההסכם הקואליציוני שרק מחכה שירימו אותו: כל מי שמעורב במו"מ הקואליציוני בין המפלגות השונות יודע שמה שעומד במרכז השיחות, לפחות כשמדובר על מהות ולא על תיקים, זה נושא השוויון בנטל, ונושאי דת ומדינה באופן כללי יותר. לפחות בשלב זה של המו"מ, הפערים בין המפלגות החרדיות ובין מפלגתו של יאיר לפיד נראים כבלתי ניתנים לגישור. לא רבים יודעים, אבל בדיוק בשביל זה הכינו בתנועת נאמני תורה ועבודה הסכם קואליציוני, שעוסק אך ורק בנושאי דת ומדינה, במטרה לגשר בין הניצים. מי שעמל על ההסכם, ועל הפתרונות היצירתיים שבו, הוא ד"ר הדר ליפשיץ, ראש תחום שירותי דת בתנועה ומרצה בחוג לפוליטיקה וממשל במכללה האקדמית אשקלון.


התחלת העבודה נעשתה כחודש וחצי לפני הבחירות. המגעים בנושא נערכו כמעט עם כל הגורמים במערכת הפוליטית – גורמים במפלגת העבודה, אנשים ממפלגתה של ציפי לבני, וגם חברי כנסת מיש עתיד. ומצד שני, גם פגישה עם יו"ר הבית יהודי, נפתלי בנט, עזרה לעצב את אותו מסמך. זמן קצר לאחר אותה פגישה, התבטא בנט לראשונה בנוגע לצורך לשנות את שירותי הדת. אחרי הבחירות אף הוסיף בנט כי הגיע הרגע לבחון מחדש את הסכם הסטטוס קוו בנושא. בנאמני תורה ועבודה מספרים כי הבית היהודי הכינה את שיעורי הבית היסודיים ביותר בתחום, עוד לפני הבחירות, והגיעה מוכנה למו"מ הקואליציוני.

 

נעבור למסמך עצמו. הרעיון היסודי שמבקש המסמך לקבוע הוא דמוקרטיזציה של יחסי דת ומדינה, ולמעשה לבוא במקומו של הסטטוס קוו המפורסם. "עד היום, יחסי דת ומדינה נעשו בצורה של טלאי על טלאי, והסטטוס קוו אמר שאסור לשנות כלום", מסביר ד"ר ליפשיץ. "אנחנו אומרים בואו נעשה מחיקה ובנייה מחדש. בכל הסכם קואליציוני, משנות השבעים, מתחייבים תמיד לשמור על הסטטוס קוו. גם ממשלת ברק, שאמרה בואו נטפל בנושא בחורי הישיבות, והקימה את ועדת טל, קבעה בהסכם הקואליציוני כי בכל שאר הנושאים ישמר הסטטוס קוו". למי שלא יודע, כבר בשנת 49 הוכנס הסטטוס קוו להסכם הקואליציוני. ראש הממשלה בן גוריון כלל בו ארבעה נושאים - כשרות, שבת, חינוך ונישואין וגירושין. אותו הסכם התבסס על מכתב שכתב בן גוריון בשנת 47, ובו נכתב כי מדובר בהמשך ההסכמים שנוצרו עוד בתקופת היישוב, אי שם בשנות העשרים של המאה הקודמת, ולמעשה עוד בימי הקונגרס הציוני הראשון (1897), שקבע כי הציונות הולכת ביחד עם הדת. "ההיגיון היה אז שיש תהום עצומה בין החרדים ובין אלו שהוגדרו בזמנו 'המשכילים', ואם נתחיל לדון בענייני דת ומדינה, התנועה הציונית תתפוצץ ולא תוכל לקום", מסביר ליפשיץ את הבסיס לאותן הסכמות. "ולכן אנחנו מטאטאים מתחת לשטיח את כל נושא הדת". ליפשיץ מציין כי הסטטוס קוו הוא דבר טוב לחברות משבריות, שיש בתוכן קרע ושסע עמוקים, כפי שהיו באותם ימים של תחילת היישוב. "אתה בעצם אומר בואו לא ניגע בנושא", הוא מוסיף. "לא נקבל החלטה. שזה בעצם מה שעושה הסטטוס קוו".

 

אין מנוס משינוי מערכתי יסודי ברבנות

נושאים: רבנות ראשית
שמות מחברים: הרב אילעאי עופרן

 בין אם יש אמת באישומים נגד הרב אליהו בקשי-דורון ובין אם לאו, נראה כי עצם הסיפור מעיד על הבעייתיות: ריכוז כוח אדיר בידי גוף אחד, שאינו נתון לפיקוח ציבורי הוא מתכון בדוק לשחיתות ולסיאוב
הרב אילעאי עופרן, 25.12.2012 

אל תחיו בסרט: רב ראשי ציוני-דתי לא ישנה דבר

נושאים: רב ראשי
שמות מחברים: שמואל שטח

 

ונניח ויבחר רב ציוני-דתי כרב ראשי, האם הוא יוכל לשנות את המערכת? לגאול את מערך הכשרות מהמשגיחים הסוררים? כנראה שלא. שמואל שטח, מנכ"ל "נאמני תורה ועבודה", חושב שאין מנוס משינוי יסודי ברבנות. דעה

שמואל שטח
י"ב טבת תשע"ג, 25/12/2012

דעה: אג'נדה לציונות הדתית

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: ד

 

הסקרים חוזים ל'בית היהודי' בראשות נפתלי בנט הצלחה בבחירות. ייתכן ולראשונה מאז 1973 תחזור האות ב' לגודל הדו-ספרתי, ולהיותה המפלגה השלישית בישראל.

מרכזיות המפלגה איננה זכות אלא גם חובה. בתוך מסך העשן של תעמולת הבחירות נשכחת השאלה היסודית – מהו, בעצם, סדר-היום אשר מבקשת הציונות הדתית לקדם, איזו אג'נדה אנו יכולים לבשר לחברה בישראל?

הרבנות תגבש נהלים חדשים ובחינות בכתב

שמות מחברים: קובי נחשוני

 

בעקבות העתירה הדורשת לקבוע תבחינים אחידים וגלויים למתן כשירות  לרב - תגבש הרבנות הראשית נהלים חדשים למתן תעודות כושר לרבנים, ותקפיא את הבחינות בעל-פה .

קובי נחשוני, 11.12.2012

בג"צ הוציא צו ביניים נגד מבחנים בעל-פה לרבנות

שמות מחברים: אורי פולק

 

הצו הוצא בתגובה לעתירה שהגישה "נאמני תורה ועבודה" נגד הרבנות הראשית לישראל, בדרישה לקבל את רשימת הרבנים שהוסמכו לרבנות מבלי שניגשו למבחני סמיכה. עו"ד אביעד הכהן: הליך הבחינות צריך להיות שקוף

אורי פולק, כיפה
ה טבת תשע"ג, 18/12/2012

בג"צ הוציא צו ביניים שימנע הסמכת רבנים בלא בחינה

נושאים: הסמכת רבנים

 

 בעקבות עתירה שהגישה תנועת נאמני תורה ועבודה נגד הרבנות הראשית, הוציא בג"צ צו ביניים האוסר על הרבנות להסמיך רבנים בלא מבחנים בכתב (הסמכת ת"ח מובהק), הליך שכבר שנתיים לא בוצע. ובנאמני תו"ע מרוצים: "זהו צעד ראשון בדרך לביטולו המוחלט של "מסלול עוקף בחינות" לרבנות בישראל.

דתיים-לאומים למשרד התרבות: תקצוב הרפורמים מפלה

שמות מחברים: ישי פרידמן

 

משרד הדתות, בראשות השר יעקב מרגי, מסרב לתקצב פעילות של רפורמים וקונסרבטיבים. כדי לעקוף את המכשול החליטה הממשלה להעביר תקציב לתנועות אלו דרך משרד התרבות. כך למשל פורסם השבוע מכרז המציע לחלק תמיכות לצורך "פעילות רוחנית-תרבותית לקהילה יהודית  שאינה אורתודוקסית". במילים אחרות - אם משרד הדתות לא מזרים תקציב לרפורמים  והקונסרבטיבים, משרד התרבות יעשה זאת.
עם זאת, בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' מציינים כי העברת תקציב ל"פעילות רוחנית" או דתית דרך משרד התרבות יוצרת בסופו של דבר אפליה כלפי מגזרים אחרים. לאחרונה שלחו פעילי התנועה מכתב לשרת התרבות לימור לבנת שבו הם דורשים שמשרדה יתקצב כל קהילה דתית או חילונית. "אנו קוראים לך להרחיב  את דרך התקצוב החדשה, העוברת דרך משרדך, ולהחילה על כל קהילה יהודית, אורתודוקסית,  חילונית וכדומה", נאמר במכתב. 

בית המקדש-מקור החיים של העולם כולו

נושאים: בית המקדש , דעות

 

 

בית-המקדש – מקור  החיים של העולם כולו

 

בית-המקדש אינו יכול להיתפש כפרט שולי בהשקפה הדתית. גם היום, בית-המקדש  הוא מרכז ומקור החיים של העם היהודי. גם מערכת הקרבנות חייבת להיתפש כפשוטה: היא  תתקיים כמערכת של הקרבת בעלי-חיים – ובניגוד למה שטוענים רבים, זוהי גם שיטתם של הרמב"ם והרב קוק. הרב רא"ם מציב תפיסה חד-משמעית בנוגע
לבית-המקדש

 מאת: הרב רא"ם הכהן / דעות

נאמני תורה ועבודת המקדש

נושאים: בית המקדש , דעות
שמות מחברים: ארנון סגל

 

 

כנראה  שהנושא באמת בכותרות, אם גם בתנועת נאמני תורה ועבודה החליטו שהגיעה העת להניח על  השולחן את הנושא הטעון הזה. מה זה טעון? כמו פצצה מתקתקת. זה הרושם המתקבל למקרא  רוב מוחלט של המאמרים בקובץ 'דעות' האחרון. עורך הביטאון, אוראל שרפ, שיחד עם מנכ"ל  התנועה שמואל שטח פקד בקיץ האחרון את הר הבית, מודה בהקדמה שנושא המקדש "תופס תהודה
ציבורית רחבה יותר בעת האחרונה בתוך הציונות הדתית", ולכן החליטה המערכת להקדיש לו  גיליון מיוחד. חלק ממאמרי 'דעות' ראויים בהחלט להתייחסות נפרדת ומכובדת (שתיעשה  בע"ה בשבועות הקרובים), כמו למשל סקירתו המאלפת של שרגא בר און על הגותם של הרצל, אורי צבי גרינברג ובוריס ש"ץ בענייני המקדש.

הרהורי בחירות/ תהלה נחלון

נושאים: בחירות

 

יש הרבה דברים רעים לומר על הבחירות הללו. על מות האידאולוגיות ועל היכולת של מועמדים לנהל מו"מ עם שלוש מפלגות שונות בתכלית. על מות הבושה, ועל המעבר של מועמדים ממפלגה למפלגה ללא כל תחושת מחויבות להצהרות והתחייבויות שנתנו יום קודם. על הסיסמאות הנבובות וקמפיינים מלאי שנאה והפחדות.

בג"צ מותח ביקורת על הליך בחירת רבני ערים בישראל

נושאים: רבנות
שמות מחברים: צבי שיימן

 

 

בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ דחה הבוקר את העתירות על מינוי הרבנים הראשיים בפתח תקווה
צבי שיימן, סרוגים
22.11.12 12:34

 

בג“ץ מתח ביקורת חסרת תקדים על ההליך למינוי רבנים הערים

נושאים: רבנות ערים
שמות מחברים: אורי פולק

 

 

שופטי בג“ץ דחו את העתירה נגד מינויים של רבני העיר פתח תקווה, אך מתחו ביקורת כללית על ההליך וטענו כי מדובר בהליך ”שמוכרע מראש על ידי עסקנים“

אורי פולק, כיפה
ח כסליו תשע"ג, 22/11/2012 12:32

עתירה: הרבנות מסמיכה כרבנים את מקורביה

נושאים: רבנות
שמות מחברים: אביאל מגנזי

 

מאות רבנים בישראל, ובהם רבני ערים - מכהנים מבלי שנדרשו לעבור בחינה בכתב, כך עולה מעתירה לבג"ץ. בין הדרישות - קביעת קריטריונים לסמיכה: "לעתים מקבל הפונה את ה'כושר' לכהן כרב באמצעות קשריו - ולאו דווקא כישוריו"

אביאל מגנזי, 07.11.12

כהונת הרבנים הראשיים תוארך ב-3 חודשים

 

 

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה ראשונה, במסגרת כנס פגרה מיוחד, את הצעת החוק להארכת כהונה של הרבנים הראשיים לישראל הנוכחיים ב-3 חודשים במסגרת הוראת שעה.

שלמה פיוטרקובסקי 5.11.2012

נאמני תורה ועבודה בעתירה לבג"צ: מיהו "תלמיד חכם מובהק"?

נושאים: רבנות

 

 

 8/11/2012 מורשת
עשרות רבנים קיבלו בשנים האחרונות כושר לרבנות על בסיס ההגדרה "תלמיד חכם מובהק", המאפשר להם לשמש כרבני יישובים וערים מבלי שנדרשו, כמקובל, לעמוד במבחני הרבנות הראשית לישראל. כעת, תנועת 'נאמני תורה ועבודה' באמצעות עו"ד אביעד הכהן, עתרה לבג"ץ בטענה כי מדובר בפרצה אשר באמצעותה מסמיכה מועצת הרבנות הראשית את מקרוביה. 

דרוש רב קהילה

נושאים: קהילה , רבנות
שמות מחברים: שמואל שטח

 

לפנים בישראל לא היה מסלול מסודר לרבנות. אדם שקד ולמד ובראות רבו את התלמיד המוכשר, בחנו באופן עצמאי או אצל רב מוכר וניתנה לו סמיכתו. לסמיכה היתה משמעות רק אם אותו תלמיד הפך להיות רב קהילה, ראש ישיבה או בעל תפקיד תורני אחר. מכיוון שהקהילה או הישיבה לא היתה ממנה עליה מי שאינו ראוי, הרי שהתואר רב היו ניתן רק למי שאכן היה להיקרא כך.

שמואל שטח, מקור ראשון 16/11/2012

אין צורך להאריך את כהונת הרבנים הראשיים

נושאים: כהונת רבנים
שמות מחברים: שלמה פיוטרקובסקי

 

תנועת נאמני תורה ועבודה דורשת שלא להאריך בהליך חקיקה מקוצר את כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל, כפי שמתכננת הממשלה.

 
י"ג חשון תשע"ג, 29/10/12
שלמה פיוטרקובסקי 

כשרות ללא תעודה?

שמות מחברים: הרב אילעאי עופרן

 

הרב אילעאי עופרן, רב קיבוץ יבנה וחבר תנועת "נאמני תורה ועבודה", כותב על אחת הסוגיות החשובות ביותר – האם יש דבר כזה "כשר ללא תעודה" ומה זה אומר עלינו ועל מערך הכשרות של מדינת ישראל?
29/10/2012 , אתר מורשת

 

"נאמני תורה ועבודה" לרבנות: לפעול מיידית לתיקון מערך הכשרות

 

בעקבות הפרסום בכיפה אודות בתי העסק בירושלים שויתרו על תעודת הכשרות והציגו עצמם כ"כשרים ללא תעודה", פנו בתנועה לרבנות הראשית לישראל בבקשה להוביל שינויים מידיים להצלת מערך הכשרות

אורי פולק, כיפה
כ"ג תשרי תשע"ג, 09/10/2012 

תופעה: בתי עסק בירושלים מציגים עצמם כ"כשרים ללא תעודה"

שמות מחברים: אורי פולק

 

לא פחות מעשר מסעדות ובתי קפה בעיר הבירה החליטו לוותר על תעודת הכשרות של הרבנות ולשמור על כשרות "ללא תעודה". ברבנות טוענים כי הציבור מוכשל ומאיימים גם בצעדים משפטיים

אורי פולק, כיפה
י"ח תשרי תשע"ג, 04/10/2012 

 

"נאמני תורה ועבודה" תעתור לבג"ץ נגד הרבנות הראשית

שמות מחברים: אורי פולק

 

 

בתנועה מבקשים לקבל את רשימת הרבנים שהוסמכו בנוהל מיוחד על ידי הרבנים הראשיים לישראל, מבלי לגשת למבחני הרבנות הרשמיים. לטענתה, הרבנות סירבה למסור הרשימה עד כה

אורי פולק, כיפה
י"א תשרי תשע"ג, 27/09/2012

נאמני תורה ועבודה מציגים: נוסח תפילה אחיד

נושאים: תפילה
שמות מחברים: הרב אבי קדיש

 

 

ארגון 'נאמני תורה ועבודה' הקורא לאחדות ישראל דרך קידום 'המודל הקהילתי' המציע, בין השאר, לבחור רב ראשי אחד בלבד לישראל, מקדם לקראת תקופת החגים הצעה לתקנון לבתי הכנסת עם הנהגות ברורות שמטרתן להביא ליצירת נוסח תפילה אחיד לכל מסורות ישראל השונות.
10/09/2012, מורשת

צ'ט עם הרב אילעאי על המודל הקהילתי

 

 הרב אילעאי התארח בדף הפייסוק של צו פיוס והשיב אונליין לשאלות הגולשים בנושא המודל הקהילתי לשירותי הדת.

רצים לרבנות

נושאים: רבנות

 

 

   

רצים לרבנות-יאיר אטינגר 31.8.2012 "הארץ"

הקמפיין לשינוי פני הרבנות הראשית מעלה הילוך

מצעי פעולה שפירסמו שלוש התארגנויות דתיות קוראים לשנות את תפקידה של הרבנות. בחירת הרבנים הראשיים תהיה הזדמנות לעמוד על כוח השכנוע של ההצעות האם הרבנות הראשית שייכת לדתיים כולם או רק לחרדים? האם כדי לרפא את תחלואיה יש לחזק את מעמדה ולהפוך אותה לסמכות הרוחנית העליונה של כל יהודי העולם, מעין ותיקן של היהודים? ואולי דווקא ראוי להחליש אותה, לשלול ממנה סמכויות ואף לפרקה כליל? האם אפשר להפריט את שירותי הדת בישראל או שיש לדבוק בדגם ריכוזי, שבו גוף מונופוליסטי אחד מוסמך על פי חוק להסמיך רבנים ולשלם את שכרם, לקבוע מה כשר ומה טרף, מי נשוי ומי גרוש ולפסוק מיהו יהודי?

 

  

רב קהילה

 

מחזירים את הרב לקהילה/ מתוך מקור ראשון כ"ג אב 10.8.2012

אלישיב רייכנר

תארו לעצמכם מציאות שבה אתם אלו שבוחרים את רב השכונה שלכם. תארו לעצמכם מציאות שבה ועד ציבורי שמורכב ברובו מנשות השכונה, ינהל את המקווה ולא המועצה הדתית של העיר. תארו לעצמכם אתר אינטרנט ידידותי שבו תוכלו לבדוק מה הקריטריונים לכשרות של כל רבנות, ומה התעריף שהיא דורשת עבור השגחה. תארו לעצמכם שאתם לוקחים את כל מה שהתרגלתם לחשוב על שירותי הדת בישראל, ומוחקים. זהו החזון שהרב אילעאי עופרן, וחבריו מתנועת נאמני 'תורה ועבודה', מבקשים להציע.

עובדי קהילה

נושאים: שירותי דת
שמות מחברים: הדר ליפשיץ , מקור ראשון

http://musaf-shabbat.com/2012/07/13/%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%93%D7%99-%D7%A7%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%94-%D7%94%D7%93%D7%A8-%D7%9C%D7%99%D7%A4%D7%A9%D7%99%D7%A5/ 


 


כדי לגרום לרבנים להיות נאמנים יותר לצורכי שולחיהם יש להעתיק את מקור כוחם מן הפוליטיקה אל הקהילות. הצעה חדשה לדמוקרטיזציה של שירותי הדת בישראל


13 ביולי 2012


מן הראוי לגנות את הספר 'תורת המלך'

שמות מחברים: ישי קרוב , ערוץ 7

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/241024


 


 


בחוברת חדשה 'אתה בחרתנו', מסביר המחבר מה הבעיה בתוכן של הספר 'תורת המלך', "עלולות להיות השלכות כלפי יהודי התפוצות".


 


13/07/12

אפליה במינוי רבני ערים

נושאים: מינוי רבנים
שמות מחברים: מורשת

 


 


http://www.moreshet.co.il/web/news/news1.asp?x=57191&kategory=1100 


 


12/07/2012


ניתנה החלטת ביניים של בג"צ בעתירת "נאמני תורה ועבודה" על האפליה המונהגת במנגנון מינוי רבני הערים


עיתונאים ובכירים בציונות הדתית עלו להר הבית

שמות מחברים: מקור ראשון

 


 


http://www.youtube.com/watch?v=hp056TWew8M 

מחזירים את הרב לקהילה

נושאים: רבנות
שמות מחברים: מקור ראשון

 

 

תארו לעצמכם מציאות שבה אתם אלו שבוחרים את רב השכונה שלכם. תארו לעצמכם מציאות שבה ועד ציבורי שמורכב ברובו מנשות השכונה, ינהל את המקווה ולא המועצה הדתית של העיר. תארו לעצמכם אתר אינטרנט ידידותי שבו תוכלו לבדוק מה הקריטריונים לכשרות של כל רבנות, ומה התעריף שהיא דורשת עבור השגחה. תארו לעצמכם שאתם לוקחים את כל מה שהתרגלתם לחשוב על שירותי הדת בישראל, ומוחקים. זהו החזון שהרב אילעאי עופרן, וחבריו מתנועת נאמני 'תורה ועבודה', מבקשים להציע.

עובדי קהילה

נושאים: שירותי הדת

 

 

   13/7/2012

     עובדי קהילה/הדר ליפשיץ

כדי לגרום לרבנים להיות נאמנים יותר לצורכי שולחיהם יש להעתיק את מקור כוחם מן הפוליטיקה אל הקהילות. הצעה חדשה לדמוקרטיזציה של שירותי הדת בישראל

מהמנהיגות הרבנית בישראל אנו מצפים להיות שלוחי רחמנא ושלוחי דידן. נאמנים למסורת אשר קיבלנו בסיני ונאמנים לצורכי שולחיהם, עם ישראל. אך כיצד נבחר רבנים? כיצד נוודא שהרבנים יהיו אמונים על העקרונות הללו? לפני כחודשיים פורסמה על ידי 'נאמני תורה ועבודה' טיוטה למצע חדש ביחסי דת ומדינה בישראל. ביסודו עומדת הצעה לשינוי יסודי במבנה ההנהגה הרבנית במדינת ישראל, מהתבססות על הממסד הפוליטי והמשפטי להעברת האחריות לקהילות ישראל.

יו"ר "נאמני תורה ועבודה": תגובת הרב אפרתי מונעת מפחד

 


 


http://www.kipa.co.il/now/48671.html 


 


 


"השקרים והעיוותים במאמרו של הרב ברוך אפרתי יוצרים תחושה שדבריו נובעים בעיקר מפחד ומבורות. כשאין מה לומר בויכוח, יש מי שמתחילים לצעוק". תהילה נחלון משיבה לרב אפרתי


 


12/06/2012


70 פנים פוליטיים להלכה. רדו מהם

 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4241057%2c00.html 


 


הרב עובדיה יוסף השתמש ברמב"ם כדי להוכיח שיש לתמוך בחוק ההסדרה. הרב יהודה לייב שטיינמן שלף הלכה אחרת וקבע שיש להתנגד לו. אפשר למצוא בתורה כל קול - אבל עדיף לא להפוך אותה לכלי פוליטי


11.06.12


"רפורמים? הם לא מהווים שום איום על היהדות"

 


 


http://www.kipa.co.il/now/48658.html 


 


 


שמואל שטח, מנכ"ל "נאמני תורה ועבודה", מפחד הרבה יותר "מהחילוניות שמגדלת את בנינו להתעלמות מוחלטת מדתם" מאשר מהרפורמים אשר "מחברים את הציבור ל´משהו´, גם אם מסולף"


 


10/06/2012


המהפכה בשירותי הדת

נושאים: שירותי הדת
שמות מחברים: הר בני לאו

 

פורסם במקור ראשון, סיוון תשע"ב

 החלטת היועץ המשפטי לממשלה מאפשרת לפתוח את הנושא של הקצאת תקציבי שרותי דת בישראל. לא סוד הוא שבגלל עומק הקשר שבין פוליטיקה ודת מעוררים שרותי הדת בישראל דאגה וסלידה. כשעוסקים בסוגיית משכורות רבנים התחושה של ציבור הולך וגדל היא שאין שום מתאם בין בעלי תפקידים מקבלי שכר לבין הקהל שאמור לקבל את השרות. יותר מדי מקרים מתהלכים בקרב מחננו שבהם יושב אדם פלוני על תקן של רב שכונה בלי שאנשי השכונה יודעים אפילו מיהו. רבנים רבים, בני הציונות הדתית, משרתים אלפי אנשים בלי שיקבלו כל תמורה מהמדינה. הבעיה גדולה כפליים בגלל שהציבור הכללי משוכנע שהרב העומד לשירותם בכל שעה משעות היממה מתוגמל על ידי מאן דהוא. מבחינת הציבור התשלום לרבנים ניתן על ידי מערכת המיסים ונגזר מתקציבי שרותי הדת. הסכמים פוליטיים מאפשרים למערכת שרותי הדת להתנהל באופן שאינו מוסיף לא אהבה לתורה ולא כבוד למחזיקי התורה.

מחברי "תורת המלך" לא יישפטו? מצוין!

נושאים: תורת המלך

 

טוב עשה היועץ המשפטי לממשלה שהחליט לא להעמיד לדין את כותבי תורת המלך. התוצאה במשפט תמיד תהיה רעה: אם הספר ייפסל - כותביו יהפכו לגיבורים, אם השופטים יזכו את מחבריו - הרי שיינתן להם הכשר
שמואל שטח, http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4235782,00.html, 30/5/12

המגזר הכי מקופח

 


 


http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/372/928.html?hp=1&cat=479&loc=27 


 


 


רבנים חרדים יכולים להתמנות מכוחם של הפוליטיקאים החרדים. הרפורמיים והקונסרבטיביים מקבלים עזרה מהיועמ"ש ומבית המשפט. לאנשי הציונות הדתית לגווניה אין איש שדואג


 


30/5/2012


מחברי "תורת המלך" לא יישפטו? מצוין!

נושאים: תורת המלך
שמות מחברים: ynet , שמואל שטח

 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4235782%2c00.html 


 


טוב עשה היועץ המשפטי לממשלה שהחליט לא להעמיד לדין את כותבי תורת המלך. התוצאה במשפט תמיד תהיה רעה: אם הספר ייפסל - כותביו יהפכו לגיבורים, אם השופטים יזכו את מחבריו - הרי שיינתן להם הכשר


 30.05.12


 

נסגרה החקירה נגד מחברי "תורת המלך"

נושאים: תורת המלך
שמות מחברים: תומר זרחין , הארץ

 


 


 http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1717815 


  


לדברי נציג הפרקליטות, הוחלט לסגור את התיק בשל היעדר ראיות: "קשה להגיע למסקנה חד משמעית כי מטרת מפרסמו היתה להסית לגזענות דווקא"


28.05.2012  


מה חרדי עושה במטבחון של המשרד

שמות מחברים: בני דורון , ynet

 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4230154%2c00.html 


 


אין ספק שהחברה החרדית עומדת בפני מבחן משמעותי בדבר ההשתלבות בשוק העבודה, אך מבחן חשוב לא פחות רובץ לפתחה של החברה הישראלית: האם החרדים יועסקו?


16.05.12


חוק גיוס לכולם זה לא הפתרון

 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4226187%2c00.html 


 


כדי ליצור שינוי בחברה החרדית צריך יותר מאשר חוק נקודתי. ממשלת האחדות של נתניהו ומופז, המשוחררת מתלות במפלגות החרדיות, יכולה לקדם רפורמה כוללת בהסדרים הקיימים - ולהוציא את האברכים לצבא ולעבודה


08.05.12


יו"ר "נאמני תורה ועבודה": שיתפנו פעולה עם המבקר, למה לא?

 


 


http://www.kipa.co.il/family/175/48274.html 


 


 


שמואל שטח מודה בהתערבות התנועה בדו"ח המבקר שמתח ביקורת על רמת הלימודים בחמ"ד: "המבקר איננו ´הפריץ´, אני גאה לומר שיש לנו חלק בשיפור מערכת החינוך של ילדינו"


02/05/2012 


מבקר המדינה נגד שילוב הגרעינים התורניים בחמ"ד

 


 


בדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם אתמול תוקף את השתלובתם של הגרעינים התורניים במוסדות החינוך הממלכתי דתי, הדורשים הוספת לימודי קודש והפרדה בין בנים לבנות. עוד טוען המבקר כי לא נבדקה השכלתם של ה"מלמדים" הפועלים בגני הילדים.


02.05.12


 


פרשות אמור בהר

נושאים: רב ראשי
שמות מחברים: הרב אילעאי עופרן

 


פרשות אמור-בהר / הרב אילעאי עופרן

 

היה זה צ'כוב שאמר פעם כי "אקדח אשר מופיע במערכה הראשונה, סופו לירות במערכה האחרונה", אך נראה שאין דין תורתנו הקדושה
כדין מחזותיהם, שכן פרט אשר זוכה להדגשה יתרה בתחילתה של פרשיית המקלל שבפרשתנו,
נפקד לחלוטין מחלקה השני של אותה פרשיה...

בג"ץ בעד דרוקמן: אלפי הגיורים עליהם חתם - חוקיים

 


http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1694570 


 


ערב קבלת פרס ישראל, ניקה ביהמ"ש את הרב מהרבב שהטיל בו בית הדין הרבני הגדול. העתירה לשלול מבית הדין את הסמכות לפסול גיורים נדחתה


26.04.20122


אני מוכנה להסתבך

שמות מחברים: אפרת גרבר , סרוגים

אם אני לא רוצה להסתבך עדיף שלא אתעסק בנושא של שווין בנטל ו"מאהל הפראיירים", עוד יאשימו אותי שאני מתנגדת ללימוד תורה ושאני ניאו-רפורמית. אבל בכל זאת לא אכפת לי, כי אני לגמרי איתם ואני לא לבד.


 


22.04.12


אמר מי שעמאר: חוק אישי לרב הראשי

שמות מחברים: בני דורון , ynet

 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4216266%2c00.html 


 


מאז קום המדינה משתנה החוק לבחירת הרבנים הראשיים בהתאם לקדנציה והמועמדים. עכשיו עומד על הפרק "חוק עמאר", המבקש להאריך את כהונתו של רב ראוי, בצורה לא ראויה. עד מתי פוליטיקאים יעלוזו?


15.04.12


עשרות אנשים במפגן של אהבת אחים

שמות מחברים: ניר הר זהב , ערוץ 7

 


http://www.inn.co.il/News/News.aspx/236456 


 


משתתפי התהלוכה קוראים לאחות את הקרעים בציבור הישראלי- בין חילונים לחרדים, זאת על רקע תחושת הניכור בחודשים האחרונים.


11/04/12


 


פרובוקציה חיובית: חילונים יקיימו "מצעד אהבה" בבני-ברק

 


 


חילונים ודתיים רבים צפויים להשתתף היום במה שזוכה לכינוי "מצעד האהבה" שיצא מרמת-גן לרחובות העיר בני-ברק. הפעם לא מדובר בפרובוקציה, אלא במצעד בו ינסו כל הפלגים להתאחד סביב המושג ואהבת לרעך כמוך. בתנועה הציונית דתית רעננים שישתתפו במצעד אומרים "יחד נאמר ונראה שחילונים, דתיים וחרדים - כולנו אחים"


 


 11.04.12


רבני שכונות יחויבו לפרוש בגיל 67

שמות מחברים: אפרים מורנו , ערוץ 7

 


http://www.inn.co.il/News/News.aspx/236183 


 


 


בית הדין הארצי לעבודה פסק אמש (שלישי) כי רבני שכונות מחוייבים לצאת לפנסיה בגיל 67 ולא כפי שנהוג היום.


 04/04/12


דעה: לא לבג"ץ נגד "תורת המלך"

נושאים: תורת המלך
שמות מחברים: שמואל שטח , כיפה

 


http://www.kipa.co.il/now/17/48066.html 


 


על אף שהוא סולד מהספר ומתכניו, שמואל שטח, יו"ר תנועת "נאמני תורה ועבודה", מתנגד לעתירה לבג"ץ נגד מחבריו: "פעילות משפטית תשיג את האפקט ההפוך"


 


03/04/2012


בג"ץ: הבחירות לרבנות העיר פתח תקווה יתקיימו כמתוכנן

שמות מחברים: אורי פולק , אתר כיפה

 


 


http://www.kipa.co.il/now/47670.html 


 השופטים דחו את העתירות שביקשו לעצור את ההליך בטענה ל"דיל" בין סיעות ש"ס למפד"ל. עם זאת, בג"ץ מסר צו ביניים על תנאי, לפיו אם יתקיימו פגמים בהליך – בחירת המועמדים תבוטל


20/02/2012


 


לא הרבנות אשמה

16 בפבר' 2012


 


רבים רוצים ביהדות משמעותית ומאירת פנים, אך המפתח לכך נתון בעיקר בידי החברה הישראלית עצמה


מינוי רבני ערים בישראל

נושאים: רבני ערים
שמות מחברים: הרב אילעאי עופרן

 

פורסם ב"עולם קטן", כי תשא, תשע"ב

בגיליון פרשת יתרו, נדונה בכאב רב מעל דפים אלו סוגיית אי בחירתו של הרב רונצקי לתפקיד רב העיר פתח תקווה. והנה זכינו שכבר בגיליון פרשת תצווה, פורסם מאמרו של הרב סתיו המהלל ומשבח את בחירתו של הרב הלוי לרב העיר פתח תקווה ומעודד בחירה של רבנים ציוניים נוספים למשרות רב עיר. אך על אף ההישג לו זכינו לכאורה, נראה בעיני שאין כל מקום לשמחה שכזו, וכשלון ניסיון הבחירה הראשון כמו גם הצלחת ניסיון הבחירה השני, אינם אלא עדות נאמנה לתחלואיה של שיטת בחירת הרבנים בישראל.  

כזכור, "דיל" פוליטי מפוקפק סיכל את מינויו של הרב רונצקי לתפקיד רב העיר פתח תקווה, ו"דיל" אחר, דומה לו למדי, הוא שאיפשר את בחירתו של הרב הלוי. דילים רבים מעין אלו, נרקמים ומתמוססים חדשות לבקרים בערים שונות וסביב משרות רבניות שונות. הניסיון מלמד כי בדרך כלל, רבני הציונות הדתית יוצאים מעסקאות אלו כשידם על התחתונה, עובדה המסבירה את שיעורם הנמוך עד כדי שערורייה של רבנים ציונים דתיים במשרות ממלכתיות, עליו קונן הרב סתיו במאמרו.

יש הסוברים כי המסקנה הנובעת ממציאות עגומה זו היא שעלינו "לשחק את המשחק" ולסגל לעצמנו את תרבות הדילים הפוליטיים המקובלת בקרב העסקנים החרדים, בבחינת "ברומא התנהג כרומאי". אחרים סוברים כי עלינו לחזק את כוחן הפוליטי של מפלגות הציונות הדתית במטרה להשיג כוח ושליטה על הגופים הממנים את הרבנים די בכל אתר ואתר. הצד השווה לשתי דעות נפסדות אלו שהן מקבעות ומעודדות את השיטה הבזויה הנהוגה כיום למינוי רבנים מקומיים. זאת ועוד, התפיסה לפיה עלינו לחתור להחזיק בעמדות הכוח במשרד הדתות ובמועצות הדתיות, על מנת שנוכל למנות את "אנ"ש", אסורה מדין "דעלך סני לחברך לא תעביד". תחושת המרמור שצריך לחוש כל אדם בציונות הדתית על כך שאנשי ש"ס ממנים את אנשיהם, היא שאמורה לעודד אותנו לשנות את השיטה מיסודה ולא לייחל ליום שנוכל "להשיב להם כגמולם" ולגרום להם להתמרמר על כך שאנו ממנים לכל משרה רבנית את אנשינו.

בשיטה הנהוגה כיום למינוי רבנים מקומיים בישראל, ממונה למשרת רב עיר או רב שכונה, מי ששר הדתות חפץ ביקרו. שיטה זו, בה רבנים ממונים ע"י השלטון הריכוזי, הופכת את הרבנות לגוף פקידותי. רבנות השואבת את כוחה ומעמדה מן המפלגה שמינתה אותה, אינה הנהגה רוחנית וציבורית אלא מערך פקידותי-עסקני אפור. הרלבנטיות של רבנים שכאלה לקהילתם נמוכה מאד והם נתפסים בעיני הציבור כמינוי פוליטי על כל המשמעות הכרוכה בכך. שיטה זו, היא שהשפילה את מעמדה של הרבנות הממלכתית בישראל להיות כאסקופה נדרסת. לא טיבם של הרבנים הנבחרים חלילה, לא השחיתות שפשתה כמספחת במערכת זו וגם לא העסקנות החרדית היא שהשחיתה את מעמדם של רבני הערים והשכונות בישראל, אלא דווקא העובדה שהם ממונים ע"י גופים פוליטיים ולא נבחרים ע"י הציבור. אשר על כן, היטב חרה לי על כך שלא נבחר הרב רונצקי לתפקיד רבה של פתח תקווה, אך חורה היה לי גם לו היה נבחר, משום שלא על תפקיד ספציפי מדובר, אלא על עצם השיטה קא בכינא...

השיטה היחידה להרים את קרנה של הרבנות בישראל, ליצוק איזשהו תוכן לתפקיד הרב המקומי ולהפוך מוסד זה לגוף קשוב ורלבנטי היא להעביר את מינוי הרבנים בישראל לידי הקהילה ולידיה בלבד. הקהילה המקומית, על גווניה השונים היא שצריכה לעשות לעצמה רב בצלמה ובדמותה. לא פוליטיקאים ולא דילים יכתיבו לקהילה מי יהיה לה למורה דרך ולרועה רוחני אלא דווקא דמותו של הרב, ידענותו, אישיותו והתאמתו לקהילה הם שיקבעו זאת. תפקידו של הרב הוא להנהיג את הקהילה ולשרת אותה ולא את פטרוניו הפוליטיים או את העסקנים שעל שולחנם הוא סמוך. כך יחדלו הרבנים להיות פקידי ממשל וישובו להיות מנהיגי ציבור ונבחריו כפי שהיה מקדמת דנא. העברת ניהול שירותי הדת בישראל בכלל ובחירת הרבנים בפרט לידי הקהילות הינה הדרך היחידה להקים מערכת מסואבת זו מן העפר שבו היא מתפלשת.

 

הרב אילעאי עופרן – רב קבוצת יבנה ומרכז פרויקט "אור חדש" של תנועת "נאמני תורה ועבודה" לדמוקרטיזציה של שירותי הדת בישראל.

רק חלק מהבעיה

שמות מחברים: אילעאי עופרן , nrg

 


http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/332/360.html?hp=1&cat=479&loc=7 


 


קיים צורך דחוף בשינוי מערך הרבנות הציבורית בישראל. צורך זה היה קיים גם לו היה המערך הנוכחי נקי מכל רבב, אך הוא מתחזק ומעצים לאור הסיאוב במערכת


31/1/2012  


הרב שרלו: הלוואי שנעסוק יותר בשמירת הלשון ופחות בשמירת נגיעה

http://www.kipa.co.il/now/47480.html 


 


ראש ישיבת פתח תקווה, הרב יובל שרלו, טען כי הסערה הציבורית סביב הדרת נשים היא "מלחמת תרבות שאיש לא מעוניין בה". לדבריו, "רוב הרבנים נורמאליים ולא עוסקים כל הזמן בענייני המיני"


 31/01/2012 


הרב שרלו: "הרוב המוחלט של הרבנים הם נורמאליים"

 


בדיון בין מגזרי על הדרת נשים, אמר הרב שרלו כי השסע בציבוריות הישראלית נוצר על ידי אינטרסנטים, וכי "העיסוק המתמיד בעניין המיני הוא חוסר צניעות משווע". הנציג החרדי בכנס אמר כי "אנחנו צריכים לשאוף שהאנשים השפויים ינהלו את המרחב הציבורי" ושלי יחימוביץ' סיפרה על חיבתה כמחוקקת לפרשת משפטים.


 


31.01.12 11:57


אל תמנו לנו רבנים

נושאים: מינוי רבנים
שמות מחברים: ynet , בני דורון

 

http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4182211%2c00.html 

 

 הפוליטיזציה של מינוי רבני הערים והשכונות, שמשכורתם משולמת על-ידי כולנו, מוכיחה שהגיע הזמן להפריד דת מממסד. המפתחות לשערי היהדות צריכים להיות בידי הציבור

9.01.12

צריך להלחם בטרור האולטרה חרד"לי

נושאים: רבצ , חרדים
שמות מחברים: שמואל שטח , סרוגים

אנחנו חיים בעידן בו הדרך ליצור אמירה מותנה במידת תוקפנותה. למען האג'נדה מותר ליצור שיח מכליל, כוחני וחד צדדי. הכוונה לא רק לעיתונאים מ"הארץ" שאוהבים לתקוף רבנים צבאיים, אלא גם לעיתונאים ופעילים ממקומות אחרים כמו "בשבע". שמואל שטח על ההתקפות האחרונות נגד הרבצ"ר.


17.01.12


ביקורת על עצומת בני הישיבות: "תינוקות שנשבו מרעל רבנים"

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/327/569.html 

 

הפרסום במעריב על חתימתם של עשרות צעירים דתיים על עצומה הקוראת לא להתגייס לצה"ל בגלל שירת נשים גרר שורת גינויים. השר הרשקוביץ: "זהו כשל חינוכי מוחלט והשתלטות של גישה חרדית ואנטי-ציונית". ח"כ שנלר הפנה אצבע מאשימה לרבנים שמעודדים את ההקצנה: "צו הרחקה אידיאולוגי מהציונות הדתית"

 17/1/2012 

הרב בני לאו: צריך להקים אלטרנטיבה לבתי הדין הרבניים

שמות מחברים: צבי שיימן , סרוגים

 


בכנס של צעירי נאמני תורה ועובדה שעסק בנושא הגיור אמר הרב בני לאו כי לאחרונה הוא חש ייאוש מהמוסד הממלכתי של בתי הדין לגיור ולדעתו יש להקים בתי דין חלופיים לבתי הדיין הקיימים. לדבריו "לא ייתכן שאנשים שלא שותפים לאמונה בממלכתיות הישראלית - שולטים בה."


 


15.01.12


הרב בני לאו: חש ייאוש מהמוסד הממלכתי של בתי הדין

נושאים: בתי הדין , גיור
שמות מחברים: אורי פולק , כיפה

 


http://www.kipa.co.il/now/47320.html 


הרב לאו, שהתנגד בעבר להקמתה של מערכת אלטרנטיבית לבתי הדין הרבניים, טוען כעת כי המציאות מאלצת זאת. "לא ייתכן שאנשים שלא שותפים לממלכתיות הישראלית – שולטים בה"


15/01/2012


עימות הלכתי בשידור: קבורה בקומות - בעד ונגד

 


http://www.103.fm/programs/Media.aspx?ZrqvnVq=FHEIKL&c41t4nzVQ=EE 


 


 


המחסור בקרקעות הוביל את משרד הדתות להכריז על קבורה בקומות. הרב שמואל פפנהיים, דובר העדה החרדית, מסביר מדוע הוא מתנגד לרעיון החדש, ומולו שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה, מסביר מדוע הוא תומך נלהב: "זה נושא הלכתי טהור!"


20/12/2011 


 

היום בועדת השרים: חיוב לימודי ליבה

שמות מחברים: שמעון כהן , ערוץ 7

 


http://www.inn.co.il/News/News.aspx/230006 


 


השרים ידונו היום בחוק חיוב לימודי ליבה. נאמני תורה ועבודה קוראים להצבעה בעד: החוק תואם את ההלכה המחייבת אב ללמד את בנו אמנות.


11/12/11


בג"ץ דורש מהמדינה: הסבירו מדוע אברכים זכאים לגמלה וסטודנטים לא

נושאים: אברכים , קצבות , גמלה
שמות מחברים: יאיר אטינגר , הארץ

 


http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1585407 


 


בשנה שעברה ביטל העליון את ההסדר ובמקומו התקבל הסדר חדש, שלטענת העותרים גם הוא מפלה לטובה אברכים על פני אוכלוסיות אחרות


07.12.2011


כיצד זה שכל מנהיגי טועים?

שמות מחברים: שמואל שטח

 


תשובה ל"ציוני דתי".

שאלה:

אני שמאמין בערכי הציונות הדתית, גיליתי שכל המנהיגים שלנו נטשו את הערכים הללו. רב גדול שאותו הכרתי טעה וכתב מאמר הלכתי שנחשב ממש לפסק רפורמי. פוליטיקאי שלטובתו הצבעתי התברר כחסר מעש, אלוף בצה"ל שאותו הערכתי, טעה ועשה פשעים נגד ההתיישבות ועכשיו התברר לי שאפילו הרב הצבאי הראשי אותו הערצתי, הוא חסר עמוד שדרה.

הקול הדתי בסוגיות חברתיות

נושאים: דת וחברה

 

אין מקום לכיפה הסרוגה במחאות של מפונקים-כך אמר אתמול הרב חיים נבון בפאנל שנערך באוניברסיטת בר אילן, ועסק בקול הדתי בסוגיות החברתיות. לעומתו טען הרב בני לאו כי דתיים צריכים לשאת את הדגל בכל סוגיה ולא רק בהוזלת מחירי הקוטג'. בהמשך התלהט הויכוח שכלל ציטוטים מהגמרא ומהפוסקים בעיקר סביב שאלת היחס לקדמה.

דיון סוער התקיים אתמול (ג') בערב, באוניברסיטת בר אילן במהלך כנס בנושא "הקול הדתי בסוגיות חברתיות".

בכנס שאורגן כחלק מפרויקט "עת לעשיה", של צעירי "נאמני תורה ועבודה", השתתפו הרב ד"ר בני לאו והרב חיים נבון.

במהלך הפאנל דנו השניים בשאלה – האם קיים "קול דתי" בסוגיות חברתיות? ואם כן, מדוע הוא לא נשמע בקיץ האחרון כמעט בכלל?

ראשון הדוברים היה הרב בני לאו, שענה כי ליהדות יש מה להגיד על כל דבר, ומשום כך ראוי שהדתיים יישאו את הדגל בסוגיות חברתיות ועקרוניות נוספות. הרב הביע את צערו מכך שדתיים מעטים השתתפו במחאה, וטען כי צר היה לו שבאותה עת ממש התאגדו בני הישיבות למחיר מוזל לקוטג', במקום לקחת אחריות ציבורית ולקדם את הוזלת המחיר לכלל החברה.

עוד הדגיש הרב, כי התורה וההלכה מעודדות לפיקוח על מחירים ולצדק חברתי. ולא רק זאת, לדעתו קול התורה צריך להשמע בסוגיות ציבוריות נוספות – רווחה, בריאות, ואף מדיניות וביטחון.

ביגוד אליו, טען הרב חיים נבון בתוקף, כי התורה אינה קובעת ומדריכה אותנו בסוגיות מדיניות וציבוריות כמעט בכלל (למעט בהקשרים ספציפיים כמו שמיטה ויובל). להפך, לדעתו התורה היא הדרכה ערכית והלכתית בעיקר לפרטים, ואסור שתהיה לה השפעה על מוסדות ציבוריים שהכרעותיהם נוגעות לשיקולים מקצועיים.

כך לדוגמא, טען הרב נבון כי השאלה המדינית ביטחונית צריכה להקבע משיקולים מדיניים ביטחוניים ולכן לו, כאיש תורה, אין מה להוסיף על כך.

לדעתו "חזון הנביאים" הוא ההתנהגות של הפרטים שצריכה להשתפר ולבוא לידי ביטוי בדאגה לחלש, למשל על ידי מעשר כספים.

לדבריו המחאה בקיץ האחרון היתה "מחאה של מפונקים שרוצים לטוס לחו"ל כל שנה ובוכים על כך שאינם סוגרים את החודש. אם כל אחד מהאנשים שיצאו לאוהלים היה נותן מעשר כספים – לא היו יותר בעיות חברתיות במדינת ישראל!".

לדעתו אין, ולא צריך להיות, קול "דתי" בסוגיות אלה, משום שהתורה אינה עוסקת בהן והיא משאירה לפרטים את שיקול הדעת הכלכלי, החברתי והמדיני. 

לכופף את עצמי לתורה

הויכוח בין השניים היה סוער, ובאמצע הדיון אף נראה שהם שכחו ש"יש להם קהל". השניים הרבו לצטט קטעי שו"תים, מימרות מהגמרא ופסוקים שונים כדי להוכיח את עמדתם – כל אחד בחר כמובן, את הקטעים שמסייעים לדעתו.

חוסר ההסכמה התבטא בסוגיות נוספות – כמו היחס לקדמה.

הרב בני לאו טען שהוא אופטימי מהתקדמות העולם ורואה ברוחות הנושבות בו סימנים חיוביים המחייבים אותו להיות חלק מהם (היחס למוגבלים, מעמד האישה ועוד).

הרב חיים נבון לעומת זאת, הביע חוסר אמון ב"רוחות" הללו, וטען ש"קידמה" זו הביאה עלינו את השואה.

כשהרב חיים נבון אמר כי הוא מכופף את האינטואיציות שלו אל מול התורה – מכיון שהוא מאמין שיש בדברי התורה אמת גדולה יותר מזו שהעולם לכאורה בוחר בה (גם בהקשר של מעמד האישה למשל). ענה הרב בני לאו כי הוא מאמין באינטואיציות הללו ומנסה למצוא את המקום בדברי התורה בו יוכל להתלות כדי לבסס את דבריו.

הערב התקיים כחלק מפרויקט "עת לעשיה" של תנועת נאמני תורה ועבודה. מטרת הפרויקט היא לקדם שיח דתי, עמוק, רחב, פתוח ומחויב להלכה, ומתוך שיח זה לצאת לעשיה חיובית בתחומים השונים.

מרכזת הפרויקט, אפרת גרבר-ארן, הביעה שמחה מהצלחת הכנס "הויכוח בין השניים היה אמיתי. אני מרגישה שחלק ממטרת הפרויקט שלנו הוא לשקף את המורכבות שיש בסוגיות הדתיות-חברתיות."

"גם הרב בני לאו וגם הרב חיים נבון הם אנשי תורה פתוחים, אלא שכל אחד מהם תופס את הדברים אחרת לחלוטין. אני רק מקוה שכל המורכבות הזו לא תמנע מאיתנו בסופו של דבר לפעול ולעשות כדי להוסיף טוב לעולם – גם ובעיקר בסוגיות ציבוריות"

שינוי מערך שירותי הדת

נושאים: שירותי דת

 

 

הרב עילאי עופרן: "מדינת ישראל החילונית אחראית לכך שהדת שייכת לזרם אחד!"

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" סבורים כי יש לשנות את מערך שירותי הדת בישראל על מנת למנוע מיאוס בקרב הציבור החילוני. הרב של קבוצת יבנה מסביר כיצד הדמוקרטיה אחראית לעיצוב הדת בישראל.

לצפייה בריאיון לחצו כאן!

 

 

 

 

"תורה - בדרך ארץ ולא בכוח וכפייה"

נושאים: שירותי דת

 

בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' סבורים כי יש לשנות את מערך שירותי הדת בישראל, "הרב הוא נבחר ציבור ולא פקיד ממשלתי".

 

האם שירותי הדת בישראל נותנים את המענה הדרוש לכלל האוכלוסיה? בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' לא כל כך בטוחים.

התנועה מצידה מציעה חלופה למציאות הקיימת במטרה "להפוך את שירותי הדת בישראל הנתפסים כמסואבים ומנוכרים, למובילי יישומה של דמוקרטיה השתתפותית בישראל", כהגדרתם.

אחד מיוזמי התכנית - רבה של קבוצת יבנה וחבר בתנועת 'נאמני תורה ועבודה', הרב אילעאי עופרן סיפר בראיון לערוץ 7 על המתכונת המוצעת, "כל מי שקצת מצוי בתחומים האלו וקורא עיתונים ושומע חדשות, או שיצא לו בשנים האחרונות להתחתן או ח"ו להתגרש או לקבור קרוב משפחה, פגש את הבעיתיות הרבה באופן בו מנוהלים שירותי הדת בישראל".

"הסיפור הגדול שדובר בשבועות האחרונים – ההרשמה לנישואים של צוהר, היא דוגמא אחת לנושא זה. אך אנחנו מדברים גם בנושא הכשרות, מינוי הרבנים, וכמעט בכל פינה שנוגעים בה נתקלים בשחיתות - בה כמובן לא כולם שותפים, ונפגשים גם בקונספט מוטעה של ניהול".

הרב עופרן סבור כי מינוי רב צריך להיעשות על ידי הקהילה ולא על ידי הרבנות הראשית לישראל, "באופן מהותי אנחנו חושבים שעולמו הדתי של האדם וקהילה לא יכול להיקבע על פי מי שמחזיק במשרה ציבורית כזו או אחרת אלא לעבור להחלטת הקהילה עצמה - כמו שהיה מדורי דורות. המצב הנוכחי במינוי רבנים, שכאשר יש שר דתות ממפלגה א' אז כל מינויי הרבנים הם ממפלגתו וכשהמשרד עובר למפלגה אחרת אז כל הרבנים הם של אותה מפלגה".

"בסופו של דבר", ציין הרב עופרן, "קהילה רוצה שהרב יתאים לדרכה ואמונתה. בנוסף על הרב לתת דין וחשבון לקהילה בה מכהן ולא לבוס שלו במשרד הדתות. הרב הוא נבחר ציבור ולא פקיד ממשלתי ברמה ירודה, והמצב הנוכחי הוא שכל הרבנות הממלכתית היא סוג של פקידות ואנחנו רוצים להחזיר את הכבוד למוסד הזה".

הרב עופרן לא חושש מבחירת רבנים שאינם אורתודוקסים, "תנועות אלו בכל אופן מרבות לפנות לבתי המשפט בטענה שהן מופלות לרעה והן תמיד זוכות, כי במדינה דמורטית כך מתנהלים הדברים. בנוסף יש לצין כי המתנגדים הגדולים להצעה שלנו הן דווקא תנועות אלו - הלא אורתודוקסיות, כי לפי הצעתנו התקציב יהיה לפי גודל הקהילה ותנועות אלו אינן גדולות. אם אנחנו חושבים שנוכל להשליט את דרכנו בכח ובכפייה אז המציאות תטפח על פנינו".

בנוגע למערך הכשרות אמר הרב עופרן כי על פי הצעתם, כל מערך שירותי הדת יעבור לידי הקהילות והן תפקודנה את חבריה ועל פי זה יקבלו את התקציב, "כל קבוצת קהילות יתאגדו ל'אגד קהילות' וחמשת תאגידי הקהילות הגדולים ביותר יקבלו זכיון מהמדינה למתן תעודות הכשר. המצב הנוכחי היום הוא שיש את מערכת הכשרות של הרבנות הראשית ויש שם בעיות בשפע. יש בדצי"ם כפטריות אחר הגשם שחלקם מאוד מסודרים וחלקם קיקיוניים לחלוטין. על פי הצעתנו המערך יוסדר וגופי הכשרות יהיו עמותות מסודרות, המחוייבות בשקיפות ותחת פיקוח. כך, כל אדם יוכל לבחור את הכשרות שהוא מעוניין בה".

הרב עופרן משוכנע כי תכנית זו תקרב רחוקים, "אדם רחוק שמרגיש שביכולתו לבחור והדברים לא כפויים עליו מלמעלה, רמת ההתנגדות יורדת".


אף אישה לא נבחרה לוועדה למינוי דיינים

 

 

לראשונה מזה 12 שנים וכתוצאה מ"דיל" שנרקם בין החרדים לבין מחנה הרוב בלשכת עורכי הדין, אף אישה לא תשתתף בהליך בחירת הדיינים בישראל. ב"אמונה" מאיימים: נעתור לבג"ץ

אורי פולק כיפה כ"ו חשון תשע"ב, 23/11/2011 09:43

 

לראשונה מזה 12 שנים, לא נבחרה אישה כנציגת לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי דיינים, כך שהליך בחירת הדיינים בישראל יימסר בקדנציה הקרובה לגברים בלבד.

ההחלטה הזו היא תוצאה של "דיל" שנרקם בין חברי סיעתו של עו"ד יורי גיא-רון, העומד בראש מחנה הרוב בלשכת עורכי הדין, לבין החרדים. בסופו של דבר נבחרו כנציגי הלשכה עורכי הדין אשר אקסלרוד ומרדכי אייזנברג.

המהלך עורר מחאה בקרב ארגוני נשים בציונות הדתית, כשארגון הנשים הדתיות "אמונה" מתכנן לעתור היום (ד') לבג"ץ, בדרישה לבטל את תוצאת הבחירות בלשכת עורכי הדין בוועדה למינוי דיינים, "משום שאינן עומדות בקריטריון החוקי ובעיקרון הקובע שילוב נשים בכל גוף נבחר".

גם בארגון "מבוי סתום" הפועל למענן של נשים עגונות ומסורבות גט, הביעו חשש מהרכב הוועדה הקיים. עו"ד בתיה כהנא-דרור טוענת כי הוועדה הנוכחית "נשלטת כולה על ידי נציגי ש"ס והמפלגות החרדיות למטרת מינויי דיינים ממגזר אחד בלבד". לדבריה, "דחייתה מינויה של המועמדת היחידה לוועדה למינויי דיינים, הנה תעודת עניות לחברה ולמערכת המשפטית בישראל, העדר נציגות נשית מעמיקה את חוסר האיזון המשווע המתקיים בוועדה".

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" הוסיפו כי "המחסום האחרון שנועד למנוע השתלטות חרדית קיצונית ולא ציונית על מערכת בתי הדין הרבניים קרס היום, לאחר שאפילו לשכת עורכי הדין בחרה לוועדה נציג חרדי בעקבות דיל פוליטי. משמעות ההחלטה היא הידוק השליטה של הגורמים החרדיים במינוי דיינים בישראל. העובדה כי בוועדה האחראית לגורלם של נשים רבות, לא נמצא מקום ולו לאישה אחת, מוכיחה פעם נוספת עד כמה הוועדה מנותקת מהעם".

אין דין ואין דיין בוועדה למינוי דיינים

 

בשקט בשקט, בחסות המהומה סביב הוועדה למינוי שופטים, ומתחת לאפו של הציבור-מעלה לשכת עורכי הדין בתפקידה, ומינתה נציג חרדי לוועדה למינוי דיינים. ומי ישלם את המחיר?הציבור הרחב, ובצדק. יש מחיר לאדישות/בני דורון.

בשבועות האחרונים המדינה רועשת וגועשת לקראת המינוי הצפוי של שלושה שופטים חדשים לבית המשפט העליון. על שולחן הכנסת הצטברה ערימת חוקים שנועדו להשפיע בדרך כזו או אחרת על הרכבו של בית המשפט, ומהדורות החדשות דואגות לעדכן אותנו בכל התפתחות, בליווי ניתוחים, פרשנויות ותחזיות. כל מהלך שקשור לנושא נבחן תחת זכוכית מגדלת.

כחלק מהפסטיבל, מינתה אתמול לשכת עורכי הדיןאת נציגיה לוועדה למינוי שופטים, שמהווה למעשה זירת קרב נוספת במלחמה המתמשכת בין משרד המשפטים, לבית המשפט העליון.

יחד עם זאת, בשקט-בשקט ובלי שאף אחד שם לב, מינתה הלשכה באותה הזדמנות גם את נציגיה לוועדה למינוי דיינים, מהלך שנתפס כזניח וחסר חשיבות. כעת מסתבר שהיו מי שניצלו את העלטה, בשעה שכל הזרקורים הופנו לבית המשפט העליון. בזמן שכולם עסקו בשינון קורות החיים של נעם סולברג, נרקחו עסקאות, נרקמו דילים והושגה הכרעה דרמטית שהשלכותיה עצומות.

אף לא אישה אחת בוועדה

הוועדה למינוי דיינים מורכבת מעשרה נציגים, כאשר ארבעה מתוכם משתייכים באופן אוטומטי לציבור החרדי:  שני הרבנים הראשיים ושני נציגי בית הדין הרבני. ארבעה מקומות נוספים מתחלקים בין נציגי הכנסת והממשלה, כאשר גם בהם דואגות המפלגות החרדיות לשריין לעצמן כיסאות במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. שני המקומות הנותרים מאוישים על ידי נציגי לשכת עורכי הדין, שאמורה להוות סוג של איזון, ולשמש כאופוזיציה אל מול היתרון החרדי שמקנה מבנה הוועדה.

 בזוכרה את העובדה כי ארבעה מקומות בוועדה חסומים בפני נשים וחילונים, היות שדיין חייב להיות גבר שומר מצוות - נהגה הלשכה לבחור כנציגיה דווקא נשים ואנשים שאינם שומרי מצוות, על מנת שיוכלו לייצג את האינטרסים של הציבור שמודר מבתי הדין.

  אתמול החליטה הלשכה לשבור את המשוואה, ולמנות מטעמה נציג חרדי – ובכך להותיר את הוועדה ללא ייצוג נשי כלל. המחסום האחרון שנועד לבלום השתלטות חרדית על מערכת בתי הדין קרס, הלכה למעשה. אם עד כה יחס הכוחות בין החרדים לבין הנציגים הציונים עמד על שישה מול ארבעה לטובת החרדים, כעת היחס הוא שבעה מול שלושה. אין פלא שכבר יש מי שמתכוון להגיש על זה בג"ץ.

  במציאות שכזו סביר להניח שמעתה ואילך, ישרת רוב מוחלט מקרב הדיינים שימונו לבתי הדין בכלל ולבית הדין הגדול בפרט, את האינטרס החרדי. גם אם תיזרק עצם לנציגים הציונים בדמות מינוי של דיין ציוני, יהיה זה לאחר שיעבור את אישורם של החרדים.

תאשימו רק את עצמכם

אפשר להבין מדוע זוכה בית המשפט העליון להתעניינות רבה יותר מאשר בית הדין הרבני הגדול, אך קשה להבין את חוסר הפרופורציה. בשעה שמתחוללת סערה סביב מינויים של שלושה שופטים עליונים, עומד על הפרק גם מינוי שבעה דיינים חדשים לבית הדין הגדול. הווה אומר שיותר ממחצית ההרכב עומד להשתנות.

לגמרי במקרה יצא שיו"ר הוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן, הוא אדם דתי שמבין את חשיבות הנושא, ועל כן הוא נאבק בצורה מרשימה כדי למנות גם דיינים ציונים, על אף הלחצים הכבדים שמופעלים עליו מצד המפלגות החרדיות. נראה שכי בזמן ששר המשפטים עמד עם האצבע בסכר וניסה למנוע את ההצפה, קדחה לשכת עורכי הדין חור במקום היחיד שנדמה היה כי אין חשש שייפרץ.

  מי שישלם את המחיר הוא הציבור הרחב, שכן הסיכוי שהאזרח הממוצע ימצא את עצמו על ספסלי בית הדין הרבני הגדול, גבוה בהרבה מהסיכוי שיגיע להיכלי בית המשפט העליון.כאשר אי מתי בעתיד ייתקל הציבור בפסקי דין שערורייתיים, באדיבותם של דיינים קיצונים - הוא יוכל להאשים רק את עצמו. מי שסלל את הדרך לשליטה החרדית במערכת בתי הדין הרבניים היא החברה באדישותה, התקשורת בהתעלמותה, המפלגות הגדולות בכך שמכרו את הוועדה למינוי דיינים תמורת נזיד לא כולל עדשים, ובעיקר לשכת עורכי הדין שמעלה בתפקיד וסתמה את הגולל על האפשרות לשינוי את המצב.

 

עסקה אפלה במינוי דיינים

 

מאחורי גבו של הציבור, הנחשף לעסקות השונות המתגבשות סביב המינויים לבית המשפט העליון, מתהווה עסקה אחרת, מעוררת דאגה. זו העסקה שנרקמה בלשכת עורכי הדין, ועיקרה סילוק נציגות הנשים מהרכב הוועדה למינוי דיינים לבית הדין הרבני.

כפי שדיווח יאיר אטינגר אתמול ב"הארץ", בבחירות שייערכו היום בלשכת עורכי הדין מסתמן, לראשונה זה 12 שנה, רוב מוחץ לנציגי החרדים, ואילו הגופים המתונים הפועלים למימוש זכויות הנשים בבתי הדין הרבניים נדחקים הצדה. זהו שינוי בעל משמעות הרסנית, שפירושה השלטת המגמה הריאקציונית החרדית על בתי הדין הרבניים.

מאבק קשה מתחולל בשנים האחרונות בין מגמה זו לבין נציגי הזרמים הליברליים בקרב הציונות הדתית, ובראשם ארגונים כמו "קולך", "מבוי סתום", מרכז צדק לנשים, "נאמני תורה ועבודה", ועוד. במרכז המאבק עומד היחס הנוקשה והמשפיל של רבים מהדיינים כלפי נשים. נשים מוכות המבקשות להתגרש, נשים המבקשות להתגייר או עברו גיור וגיורן לא הוכר או בוטל - כולן קורבנות של מערכת ההולכת ומקצינה ומעבירה אותן מסלול של ייסורים.

תו"ע: לבלום השתלטות חרדית על בחירת הדיינים

 

בתנועת תורה ועבודה קוראים ליו"ר לשכת עורכי הדין שלא לבחור נציגים חרדים לועדה לבחירת דיינים ובכך למנוע כל סיכוי לאיזון בוועדה.
21/11/11, 07:14
שמעון כהן

מחר (שלישי) אמורה לבחור לשכת עורכי הדין, נציגים חדשים לוועדה למינוי דיינים. בעקבות דיווחים בתקשורת החרדית ולפיהם ככל הנראה תמנה לשכת עורכי הדין נציגים חרדים לוועדה. בעקבות הדיווחים פנתה תנועת 'תורה ועבודה' ליו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, בבקשה למנוע מהלך שכזה.

לטענתם "הועדה כיום נשלטת ע"י רוב חרדי כאשר ארבעה מתוך עשרת החברים בה משתייכים באופן אוטומטי לציבור החרדי. שני נציגי לשכת עורכי הדין הם התפקידים היחידים בהם יש אפשרות ריאלית לבחירת אישה ולבחירת אדם חילוני (מלבד יו"ר הועדה) וכך למעשה מהווים סוג של איזון בועדה".

אנשי התנועה מביעים חשש שאם אכן ייבחרו נציגים חרדים גם על ידי הלשכה "הדבר יוביל להשתלטות חרדית הרמטית על הועדה למיוני דיינים ומכאן הדרך קצרה למינוי דיינים חרדים בלבד, למניעת בחירת דיינים ציונים לבתי הדין הרבניים, ולאיבוד האמון הסופי של הציבור בהם".

במכתבם כותבים אנשי התנועה: "למותר לציין את חשיבות בחירתם של דיינים, היושבים בתוך עמם ומחויבים לכלל הציבור ולא רק למגזרים בעלי תפיסת עולם מחמירה. מאז כינון הועדה למינוי דיינים, שני נציגי לשכת עורכי הדין היוו את הסמן הממלכתי והציוני, שניסה לבלום את ההשתלטות החרדית על בתי הדין הרבניים. נציגי הלשכה שימשו כגורם מאזן בוועדה, שהרכבה מקנה מלכתחילה יתרון לחרדים, מכיוון שארבעה מקומות חסומים מראש בפני נשים וחילונים".
"מהלך שכזה", כותבים אנשי התנועה בהתייחסם לבחירת מועמדים חרדים, "במידה ואכן יצא לפועל, יהווה את כיבוש המעוז האחרון שנותר בוועדה למינוי דיינים ומכאן קצרה הדרך להשתלטות חרדית סופית על בתי הדין הרבניים".  

"אנו קוראים לך, ולכל חברי הנהלת לשכת עורכי הדין, להתעשת ולבחור במועמדים אשר ייצגו את כלל הציבור ויאזנו את הרכב הועדה. אם אכן תמנה לשכת עורכי הדין נציג מטעם המפלגות החרדיות, הרי שאתה נושא על כתפך את נפילתה הסופית של הועדה למינוי דיינים, לידי ידיים חרדיות, עם מיעוט ציוני וככל הנראה ללא ייצוג נשי כלל. אנו פונים אליך ברגע האחרון: האזן לשוועת העגונות ומסורבות הגט, ומנה אישה כנציגת הלשכה לוועדה למינוי דיינים!".

 

אין דין ואין דיין בוועדה למינוי דיינים

 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4152172%2c00.html 


 


בשקט בשקט, בחסות המהומה סביב הוועדה למינוי שופטים, ומתחת לאפו של הציבור - מעלה לשכת עורכי הדין בתפקידה, ומינתה נציג חרדי לוועדה למינוי דיינים. ומי ישלם את המחיר? הציבור הרחב, ובצדק. יש מחיר לאדישות


23.11.11


למרות המחאה, גברים בלבד בוועדה לבחירת דיינים

שמות מחברים: יאיר אטינגר , הארץ

 


http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1573048 


 


תגובות חריפות להחלטת לשכת עו"ד להעדיף נציג חרדי על פני אשה. "קרס המחסום האחרון למניעת השתלטות חרדית על מערכת בתי הדין הרבניים"


22.11.2011


תו"ע: לבלום השתלטות חרדית על בחירת הדיינים

 http://www.inn.co.il/News/News.aspx/229003 

 בתנועת תורה ועבודה קוראים ליו"ר לשכת עורכי הדין שלא לבחור נציגים חרדים לועדה לבחירת דיינים ובכך למנוע כל סיכוי לאיזון בוועדה.

21/11/11

נאמני תו"ע יחלקו חוברת בנושא סמכות רבנים

 


 


http://www.inn.co.il/News/News.aspx/228147 


 


 


 

בעקבות פרשת הרב אלון החליטו בתנועת נאמני תורה ועבודה לחלק חינם לבני נוער את החוברת "חירות,סמכות, אחריות".


 03/11/11


קרב רב-תפקיד רב השכונה

נושאים: רבני שכונות

 

הגדרת תפקיד לא ברורה ופטור מדיווח על פעילות ונוכחות: הכירו את תפקיד רב השכונה בישראל. דו"ח המבקר העלה ממצאים חמורים והביא את הממשלה לגיבוש טיוטת נוהלי עבודה אך חילוקי דעות מונעים את אימוצו. "רב אינו פקיד, זהו ביזיון לרב", טוענים רבנים. ובינתיים, את מינויים של רבנים חדשים מעכבות בפועל מחלוקות סביב הטיוטה, פעילות פרלמנטרית של תנועת 'נאמני תורה ועבודה' לשינוי הליך בחירתו של הרב ועתירה לבג"ץ בעניין מינוי רבנים רפורמים לתפקיד שתלוי ועומד. התוצאה: קיפאון במערכת

 

מדינת ישראל החילונית אחראית לכך שהדת שייכת לזרם אחד!

 

ראיון של הרב אילאעי עופרן, רכז פרוייקט שירותי הדת בתנועה, אצל גבי גזית.

http://www.103.fm/programs/Media.aspx?ZrqvnVq=FHDDDL&c41t4nzVQ=EE

ארבעת המינים: הכי יקר, הכי מהודר - הכי מיותר

שמות מחברים: בני דורון , ynet

 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4132850%2c00.html 


 


כל שנה זה אותו הריטואל: למי יהיה את סט ארבעת המינים הכי מהודר, והשווקים מתפרעים בהתאם. רוצים להדר במצוות? תשקיעו בילדות בוכיות, במקום בערבות בוכיות


09.10.11


אם היינו מנסים לדרג את תרי"ג המצוות לפי הזמן, המאמץ והכסף שמושקע בכל אחת מהן, מצוות יהדות - קראו:


מה נשתנה בנישואים שווקי ארבעת המינים הנפרשים ברחבי הארץ בימים אלה, מסמלים דווקא את ההיפך מכוונת המשורר.


על חודו של פיטם


באופן כללי זוכה


 


לא ברור אילו תגליות נחשפות כשמביטים על אתרוג מבעד לעדשות הללו, ומדוע בחינה היקפית שלככה זה נראה האתרוג לוקחת חצי שעה, אך כן ברור שיש לא מעט מצוות אחרות היו שמחות לקבל יחס דומה. חבל שהדקדקנות המאפיינת את מצוות ארבעת המינים, חסרה במצוות רבות אחרות, בהן היא יכלה להועיל בהרבה.


בנוסף, תמוה ביותר השינוי המהותי אותו אנו עוברים במוצאי יום הכיפורים. לאורך חודש אלול והימים הנוראים אנו שמים דגש על ההכנה הפנימית לקראת ראש השנה ויום כיפור, על ידי חשבון נפש, אמירת סליחות, תיקון המידות, לימוד הלכות תשובה, ובקשת סליחה מאלה שפגענו בהם. לעומת זאת, בכל הנוגע לארבעת המינים, אנחנו משקיעים בחיצוניות ומתרכזים בשאלה למי יש את האתרוג הכי יפה, את הלולב הכי זקוף, ובאופן כללי - את הסט הכי מרשים. כך שבמקום להתמקד בתפילה עצמה, אנחנו מגדירים את איכות התפילה דרך הסט, ולכן משקיעים בו כל כך הרבה.


"אושפיזין" - כשהמציאות הפכה לסרט


הסכומים האסטרונומיים שנשפכים על רכישת ארבעת המינים והאביזרים הנלווים להם, חורגים מכל היגיון ומייצרים תחושה כאילו מי שמשקיע יותר כסף, קונה לעצמו מקום בעולם הבא. לא ברור על מה ולמה המחירים מרקיעי שחקים ונוסקים אל על, ובמיוחד לא ברורה הנכונות של הציבור הרחב לשלם כל כך הרבה.


השווקים המשגשגים מוכיחים כי יש בסיס מציאותי עליו התבססה דמותו של שולי רנד בסרט "אושפיזין". גיבור הסרט חי בעוני מחפיר, ובדרך נס הוא מקבל סכום כסף שאמור להיות עבורו אוויר לנשימה, אך למרות זאת, הוא מנצל את הכסף לרכישת אתרוג מהודר במחיר של אלף שקלים. יש שיתפעלו ויגידו כי התנהגות שכזו מעידה על צדיקות מרובה, אך רצוי יותר שמי שמחפש להדר במצוות, ישקיע את כספו במצוות אחרות.


במקום להתרכז בערבות הבוכיות, עדיף לשים לב לילדות הבוכיות הזועקות מן הפשקווילים בנוסח "אמא הבטיחה לנו עוף לשבת", או להקשיב לקולות המתייפחים הבוקעים מן הרמקולים הסמוכים לדוכנים, ומתחננים לתרומה למימון ניתוח לאדם החולה במחלה קשה.


כסף לסט - או לצדקה


כמו בכל דבר, כאשר יש ביקוש - גם ההיצע הולך ומתפתח, וכך בכל דוכן מציעים לנו את סט עם הידור


מהודר שבמהדרין, בהשגחת הכשרות המחמירה ביותר, בהמלצת המומחה המבין ביותר, ובהסכמת הרב הגאון ביותר. המחיר, כמובן, מטפס בהתאם.


במקום הטקס הקבוע, אפשר להחליט להסתפק בסט ארבעה מינים כשר וצנוע, ולנתב את ההשקעה הכספית למקומות אחרים. את הזמן הרב שאנחנו משקיעים בבחירת סט, אפשר לנצל להגשת עזרה בבניית הסוכה למי שאינו יכול לעשות זאת בעצמו. את ההקפדה והדקדקנות אפשר להעביר למצוות שבין אדם לחברו, ואת הכסף שנחסך אפשר לתרום לצדקה. ברוך השם לא חסר למה לתרום, ובמיוחד בתקופת החגים. 

בג"ץ: מדוע אין שוויון בבחירת רבני עיר?

נושאים: בחירת רבנים
שמות מחברים: חיים גריידינגר , nrg

 


 


http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/293/819.html?hp=1&cat=402 


 


 


השופטים הוציאו צו על תנאי המורה להסביר מדוע לא יובטח שוויון למועמדים וביטוי הולם לנשים. המשרד לשירותי דת: "אין פגם בבחירת הרבנים"


7/10/2011 


בג"ץ למדינה: מדוע רבני הערים לא יבחרו באופן שקוף יותר?

נושאים: בחירת רבנים
שמות מחברים: אורי פולק , כיפה

 


 


http://www.kipa.co.il/now/46404.html 


 


בתשובה לעתירה שהגישה תנועת "נאמני תורה ועבודה", הורה בג"ץ למדינה לנמק מדוע לא יעודכנו התקנות לבחירת רבני ערים "באופן שיבטיח בחירתם בדרך שקופה ושוויונית"


05/10/2011


רבני הצפון נגד הצתת המסגד: מגנים בתוקף

נושאים: הצתת מסגד
שמות מחברים: עמיחי אתאלי , nrg

 


 


http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/292/309.html?hp=1&cat=875 


רבני יישובים באזור הצפון הצטרפו לביקורת על הצתת המסגד בטובא זנגרייה וכינו אותו "מעשה אינו אנושי, אינו מוסרי ולא מתיישר עם התורה"


 


3/10/2011 


התייצבות לחקירה- לצערי, לא מובן מאליו

 

22/11/11, מקור ראשון. ע"י שמואל שטח
הסערה סביב הכוונה לפתוח בחקירה נגד הרב שמואל אליהו, מעלה דיונים ושאלות רבות סביב שאלת היחס לגוי בין בדיבור ובין במעשה, ובשאלות של חופש הביטוי אל מול הצורך באחריות ציבורית של מנהיגים.
הנושא מורכב וטעון בהיותו נופל על תחושות וטענות רבות של אי שיוויון מימין ומשמאל. הויכוח באם החוק נאכף על כל הצדדים באופן שווה מהווה שאלה מטרידה מאוד ועלינו לפעול לכך שאכן לא ינקוט אף גורם ממלכתי באיפה ואיפה.
יחד עם זאת, בשולי הדיון, ראוי כי דווקא מי שאינו נמנה על חסידיו, בלשון המעטה, ידע גם לציין לשבח את מה שלצערנו לא תמיד מובן מאליו.

החילונים אשמים / אילעאי עופרן

נושאים: שירותי הדת

הארץ, 30/10/11

אחד מענפי הספורט שקרנם הולכת ועולה בישראל הוא התלונה והקבילה כלפי הממסד הדתי, החקיקה הדתית, בתי הדין, הרבנות ועוד. הפליא לעשות עיתון הארץ שבמאמר מערכת (24.10) תקף את הממסד הדתי והרבנות על ההגמוניה שניתנה לה בתחום דיני האישות והמעמד האישי ועל הקשיים שהיא מערימה על ישראלים שיהדותם מוטלת בספק. קראתי את המאמר ונותרתי משתומם הייתכן שנוזפים בחתול על שאכל את השמנת? הלא אין לכעוס אלא על מי שהניחה לפניו...

נאמני תורה ועבודה: פסיקת הרב ליאור - החמרה מיותרת של המצב

שמות מחברים: ערוץ 7

 

 http://www.inn.co.il/News/Flash.aspx/341328 

 27.9.2011

בתנועת נאמני תורה ועבודה יוצאים נגד פסיקת הרב ליאור, לפיה יש לסרב לפקודה הקשורה לשמיעת שירת נשים, "לסוגיית שירת נשים בצה"ל, השלכות ציבוריות רחבות ומשמעותיות, המשפיעות על שמירת אחדות השורות בקרב הצבא, ועל המאמצים לשילוב הציבור החרדי בצה"ל".

קריאה לח"כים חרדים לתמוך בהמלצות טרכטנברג

 

 

 

 

http://www.iba.org.il/bet/?type=1&entity=789617 

 27.09.11  


המלצות בעניין שילוב חרדים בשוק העבודה, בלימוד מקצוע ובשירות החברה

תנועת "נאמני תורה ועבודה" קוראת לח"כים החרדים לתמוך בקידום ההמלצות של ועדת טרכטנברג בעניין שילוב
חרדים בשוק העבודה, בלימוד מקצוע ובשירות החברה. ראשי התנועה אומרים כי הוועדה מעניקה מקום חשוב ללימוד התורה, ובד בבד מציעה פתרונות הדרגתיים וישימים להחזרת המגזר החרדי למצב תעסוקה בריא, תוך שמירה על רוח ההלכה. 

נאמני תו"ע לח"כים החרדים: פעלו לישום ההמלצות

 


 


 


 


http://www.inn.co.il/News/News.aspx/226549


 


תנועת נאמני תורה ועבודה פנתה לכל חברי הכנסת החרדים, וביקשה מהם לפעול ליישום המלצות ועדת טרכטנברג בנוגע לעידוד תעסוקת חרדים.


26/09/11


הרב הראשי נגד הרמטכ"ל: לאפשר לחיילים לצאת בעת שירת נשים

נושאים: צה , שירת נשים
שמות מחברים: הארץ , יאיר אטינגר

 


 


 


 


http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1484339 


 


הרב הראשי לישראל יונה מצגר פרסם פסק הלכה שבו הוא מגבה את הצוערים הדתיים שנטשו טקס צבאי בגלל הופעה של זמרת


27.09.2011


הרב הראשי נגד הרמטכ"ל: לאפשר לחיילים לצאת בעת שירת נשים

נושאים: צה , שירת נשים
שמות מחברים: הארץ , יאיר אטינגר

 


 


 


 


http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1484339 


 


הרב הראשי לישראל יונה מצגר פרסם פסק הלכה שבו הוא מגבה את הצוערים הדתיים שנטשו טקס צבאי בגלל הופעה של זמרת


27.09.2011


הרב ביגמן: חובה הלכתית להישאר בטקסים הכוללים שירת נשים

נושאים: צה , שירת נשים
שמות מחברים: אורי פולק , כיפה

 


 


 


 


http://www.kipa.co.il/now/46305.html 


 


לאור סערת שירת הנשים בצה"ל, פוסק ראש ישיבת מעלה גלבוע לתלמידיו: כבוד הבריות דוחה איסור דרבנן ועל כן יציאה מופגנת מאירוע שכולל שירת נשים – אסורה על פי ההלכה


25/09/2011


פנייה לרבצ"ר: אל תחמיר על חשבון "צבא העם"

נושאים: צה , שירת נשים

 


 


 


 


http://www.inn.co.il/News/News.aspx/225804 


 


 


תנועת נאמני תורה ועבודה פנתה לרב הצבאי הראשי בבקשה לקחת בחשבון את הצורך בשמירה על "צבא העם", בשעת ההכרעה בנושא "שירת נשים".


12/09/11


ממתי שירת נשים זה ערך צה"לי?

נושאים: צה , שירת נשים
שמות מחברים: ynet , בני דורון

 


 


 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4120584%2c00.html 


עוזבי הטקסים בשל שירת נשים הם חיילים בני 20, שלא מרגישים שלמעשיהם השלכות רחבות. לעומתם, ממפקד בכיר ניתן לצפות שידע למנוע עימות מיותר. יש לנו צבא קטן. וחכם?


11.09.11


שיטת בחירת רבני ערים

נושאים: רבני ערים

 

בדרך לשינוי שיטת בחירת רבני הערים? בית המשפט העליון נעתר השבוע לבקשת תנועת "נאמני תורה ועבודה" והוציא צו המורה לשר לשירותי דת, יעקב מרגי, לנמק את הרציונל שעומד מאחורי שיטת בחירת רבני ערים במדינת ישראל. העתירה הוגשה על רקע מאמצי השר לחדש את ההליכים לבחירתו של רב עיר בירושלים, שמאז שנת 2003 לא מכהן בה רב ראשי.

"נאמני תורה ועבודה" ותחבורה בשבת

שמות מחברים: כיכר השבת

 

אנשי הארגון הודיעו כי אם יתגבש מהלך, הם יביעו תמיכה בקיום תחבורה ציבורית ופתיחת בתי תרבות ובילוי. "יש עצימת עיניים בציבור החרדי", הם אומרים. "עדיף שייסעו לים ולמוזיאון מאשר לחנות ספרים, זה רע מבחינה הלכתית, אבל לפחות ´צביון השבת´ יישמר כיום של תרבות ובילוי ולא כיום של מסחר וקניות"

שושי הלר , כיכר השבת. י"ח בסיון תשעא   20:16  20.06.11

נאמני תורה ועבודה ותחבורה ציבורית בשבת

 


'נאמני תורה ועבודה' בעד תחבורה ציבורית בשבת


http://www.srugim.co.il/20141-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%a0%d7%99-%d7%aa%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%95%d7%a2%d7%91%d7%95%d7%93%d7%94?di=1


ועדת השרים לחקיקה תדון הבוקר בהצעת החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. למרות שהצעת החוק קרוב לוודאי תיפול, ב'נאמני תורה ועבודה' תומכים ברעיון: " יש לחוקק מערכת חוקים ברוח האמנות השונות, ובעיקרן פעולתה של תחבורה ציבורית בשבת יחד עם פתיחת מוסדות בילוי ותרבות."


 תומר ניר, סרוגים 19.06.11 11:34


אז הרב אלישיב אמר

נושאים: חרדים , פסק הלכה
שמות מחברים: ynet , בני דורון

 


 


 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4097866%2c00.html 


בעוד שישנם פסקי הלכה של "גדולי הדור" שהציבור החרדי מקפיד ליישם - מאחרים הוא מתעלם. תלוי מה רוצים העסקנים


20.07.11


יותר קודש, פחות מדעים: "חרדיזציה של החינוך"

שמות מחברים: ynet , תומר ולמר

 


 


 


 


 http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4094372%2c00.html


 


הורים רבים כועסים על תוכנית הלימודים החדשה של החינוך הממלכתי-דתי, המקצצת את לימודי החול ומסמלת "הקצנה". ראש מנהל החינוך הדתי: "מחלקים את השעות בצורה מיטבית"


14.07.11


מלחמה ללא מנצחים

 


 


 


 


 http://www.ynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4093740%2c00.html


 


זה כבר זמן מה שכל אירוע שולי בין דת למדינה, מתלקח לכדי תבערה המאיימת לכלות את השטח. הרכבת היהודית והרכבת הדמוקרטית דוהרות על אותה מסילה זו מול זו בהפגנת כוח. רגע לפני, ראוי לזכור שבכל התנגשות יש נפגעים משני הצדדים


11.07.11 


כשאמות, תקברו אותי בקבורה רוויה

נושאים: קבורה רוויה
שמות מחברים: שמואל שטח

(פורסם ב"עולם קטן", תמוז תשע"א)


השבוע התכנסה לה ועדת הפנים והגנת הסביבה, לדון במחירי הקבורה היקרים במדינת ישראל. אין זה חדש שהולכת ומתעצמת למול עיננו בעיה שאנו חייבים להתגייס למענה. מידי שנה יש צורך בעוד כמה מאות דונם חלקות קבורה חדשות ולמעשה, עד שנת 2020 יהיה צורך במיליון דונם במדינת ישראל ע"מ להכיל את חלקות הקבורה הרגילות. במדינה קטנה כמו שלנו, מדובר במרחבים אדירים שהולכים לאבדון, פשוטו כמשמעו.


הסדר שכזה: קובעים את חוקי המשחק

נושאים: ישיבות הסדר , צה
שמות מחברים: ynet , בני דורון

 


 


 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4087031,00.html 


 


ראשי ישיבות ההסדר פשוט לא מבינים מדוע הצבא מקשה על תלמידיהם לצאת למסלולי פיקוד. בני דורון היה זבוב על הקיר בחדרו של ראש ישיבה מפורסמת, בראיון קבלה (דמיוני, דמיוני) של מועמד לישיבת הסד


26.06.11


מצוות צריכות קבלה

נושאים: הלכה , מס הכנסה , שו
שמות מחברים: ynet , שמואל שטח

 


 


 


 


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4085445,00.html


 


 


דווקא בתחום תשמישי הקדושה, מרשים לעצמם סוחרים ולקוחות יראי שמים להתעלם מחובת תשלום מסים. חובתנו ההלכתית והמוסרית לבדוק כשרויות של בתי עסק, שמוכרים גם מוצרים שאינם מצרכי מזון


21.6.11 


נאמני תורה ועבודה: על הרבנים והצבא למצוא פתרון

שמות מחברים: ערוץ 7

 


 


 


 


http://www.inn.co.il/News/Flash.aspx/330104


 


20.6.11 ארגון 'נאמני תורה ועבודה' הגיבו הערב להחלטת מג"ד 101 של הצנחנים, שלא להוציא את חיילי ההסדר לקורס מפקדים, "אנו רואים חשיבות רבה להשתלבותם של חניכי הציונות הדתית בשירות צבאי משמעותי וקוראים לראשי הישיבות ולמפקדי הצבא למצוא את הדרכים לפתרון ולהמשך שיתוף הפעולה".

רב המפריד

 


 


 


 


http://www.news1.co.il/Archive/0024-D-60713-00.html 


 


גבירותיי ורבותיי, מהפך: אתם יכולים לשבת ביחד. אחרי שבמשך שנים נחשבו מצדדי החברה המעורבת לחפיפניקים של הציונות הדתית, ניתן להם כעת גיבוי הלכתי מנומק. האם זה מה שיפצל את החברה הדתית-לאומית באופן סופי? קשה להאמין, כי אם יש משהו שמחזיק אותה יחד, אלו הוויכוחים הנצחיים


14.6.2011


חזית מאוחדת מול החילונות

נושאים: דת ומדינה

 

 http://www.kipa.co.il/now/44579-%D7%97%D7%96%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%90%D7%95%D7%97%D7%93%D7%AA-%D7%9E%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%97%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA.html#

הרב אהרן ליכטנשטיין טוען כי ניתן לבחון שיתוף פעולה עם הנצרות והאיסלאם, זאת כחזית מאוחדת כנגד החילונות

אורי פולק/כיפה
ט"ז ניסן תשע"א, 20/04/2011 

תגובת התנועה לדברי הרב שיינפלד על כך שרוב הגיורים בישראל אינם תקפים

נושאים: גיור

 

http://www.kipa.co.il/now/44786-%D7%9C%D7%90-%D7%97%D7%95%D7%96%D7%A8.html

לא חוזר

הרב אברהם שרמן, דיין בית הדין הרבני הגדול שחולל למעשה את סערת הגיור, אינו חוזר בו: "רוב רובם של הגיורים צריכים בדיקה"

אורי פולק
כ"ג ניסן תשע"א, 27/04/2011 00:00

בדיקת "כלכליסט": האם הגיע הזמן להפריט את שירותי הדת?

נושאים: שירותי הדת
שמות מחברים: תומר אביטל , כלכליסט

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3519263,00.html

 

 

הציבור מממן את מערך שירותי הדת במאות מיליוני שקלים בכל שנה, אף על פי שהוא מעדיף להשתמש בשירותים פרטיים. המשרד לשירותי דת מקים עוד ועוד מועצות דתיות למרות הגירעונות הכבדים, והרבנים המקומיים פועלים ללא שום פיקוח. זה הזמן לשאול: למה לא להפריט?
30.05.11 
 

לנצל כל יום בישיבה

נושאים: ישיבות הסדר
שמות מחברים: כיפה , שמואל שטח

 


 


 


 


"ההקפדה על כל יום ויום של חופשה היא ערובה לכך שמי שלומד, יבין את חשיבות תלמודו, שליחותו ואחריותו."
09/06/2011


נדחה חוק החסינות לרבנים

שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

הצעת החוק שיזמה מתן חסינות פלילית לרבנים אשר מביעים את עמדותיהם, נדחתה על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה. השר הרשקוביץ: כמי שמכהן כרב, אני מתנגד להצעה
05/06/2011 

מצוות על פי הקבלה: לחזק סופרי סת"ם שמשלמים מסים

 


 


 


מצוות על פי הקבלה: לחזק סופרי סת"ם שמשלמים מסים
הבדיחה אומרת כי הדין "תפילין שחורות הלכה למשה מסיני", לא מציין רק את צבע הבתים והרצועות, אלא גם את ההתחמקות של סופרי הסת"ם מלשלם מס על המכירה. יוזמה חדשה מבקשת לעודד את המסחר הכשר גם בתחומי המצוות ומפרסמת רשימה של סופרי סת"ם המהדרין גם ביושרה.

02.06.11


מצוות צריכות קבלה

שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

תנועת "נאמני תורה ועבודה" יצאה בקמפיין הקורא ללקוחות לרכוש תשמישי קדושה רק בחנויות המקפידות לשלם מסים כחוק

02/06/2011 

 

האם הרב הראשי ימשיך לכהן ללא הגבלה?

שמות מחברים: ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4073931,00.html

 

החוק קובע כי רבנים ראשיים נבחרים לכהונה בת 10 שנים. הצעה חדשה, שאושרה בקריאה טרומית, מאפשרת להם להיבחר שוב ושוב. ח"כ הורוביץ: "זו חקיקה למען הרב עמאר"

25.05.11

פנייה לישי: פעל למינוי דיינים מתונים

שמות מחברים: אריאל הופרט , מורשת

http://www.moreshet.co.il/web/news/news1.asp?x=55143&kategory=1100

 

תנועת 'נאמני תורה ועבודה' פנתה לשר אלי ישי, החבר בועדה למינוי דיינים, שיפעל למינוי דיינים מתונים מבית מדרשו של הרב עובדיה יוסף

 

24/05/2011

רבני השכונות רוצים תוספת שכר

http://www.glz.co.il/NewsArticle.aspx?newsid=83468

 

כשהממונה על השכר באוצר עמד אתמול אל מול המצלמות והודיע על הגדלת השכר של רבני הערים בלא פחות מ-250%, הוא כנראה לא צפה את תגובת השרשרת הבאה: הבוקר - גם רבני השכונות, שכפופים לרבי הערים, דורשים תוספת שכר משמעותית לפחות כמו זו של רבני הערים. "השכר הנוכחי לא ראוי"


24/05/2011

האם מכתב הרבנים מסייע למטרה?

נושאים: מכתב רבנים
שמות מחברים: ערוץ 7 , ישי קרוב

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/219352

 

 


בעקבות מכתב הרבנים על איסור מכירת דירות לערבים, מביע הרב ליכטנשטיין בראיון לבטאון "דעות", הסתייגות מעצם כתיבת המכתב.
08/05/11

"צעד ראשון לשיפור מעמד הרבנות"

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/219151

 


במכון עיתים ובתנועת נאמני תו"ע מברכים על החלטת הרבות הראשית להעביר לידיה את הסמכות לטיפול בנישואי בעלי מוגבלויות.
03/05/11

ח"כים נגד הרב שרמן: ביטול גיורים - עיוות ההלכה

http://news.walla.co.il/?w=/90/1818181

 

 

התבטאותו של הרב אברהם שרמן בוואלה! חדשות, לפיה רוב הגיורים בתקופה המודרנית אינם תקפים, עוררה זעם רב בקרב חברי כנסת ורבנים מכל הקשת הפוליטית, שתוקפים בחזרה: "יש להדיחו"

26 באפריל 2011

מי צריך רב אשכנזי וספרדי?

שמות מחברים: ynet , בני דורון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4050674,00.html

 

 

על פי החוק, בכל עיר יש למנות שני רבנים - אבל מדוע? אילו הטענה שהדבר הכרחי בשל הבדלים הלכתיים, הרי שבכל עיר היה צריך להיות גם רב מרוקני, פולני, תימני ועיראקי. את הכסף עדיף להפנות לשירותי דת אחרים

 

07.04.11

עוד לא השתלבנו, הדתיים

שמות מחברים: ynet , בני דורון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4052208,00.html

 

 

"ביום שבו ייבחר אדם דתי לתפקיד ציבורי בעל השפעה, והכיפה שלראשו לא תעורר הדים, דיונים ופרשנויות המנתחות כיצד היא תשפיעה על תפקודו, נדע שהחברה הדתית אכן הפכה לחלק מוביל ובלתי נפרד מן החברה"

05.04.11

מאמר של הרב אילעאי עופרן

נושאים: דת ומדינה

 

בע"ה

"שנים עשר אלף זוגים תלמידים היו לו לרבי עקיבא, מגבת עד אנטיפרס, וכולן מתו בפרק אחד מפני שלא נהגו כבוד זה לזה" (יבמות סב)
ימי ספירת העומר נקבעו לדורות כימי אבלות על מותם של תלמידי ר' עקיבא. עיקרם ומהותם של מנהגי אבלות אלו, איננו בתיעוד היסטורי של אותה מגיפה מסתורית, אלא בהפנמת המסר הגלום בנסיבות שהביאו למותם - "שלא נהגו כבוד זה לזה". קרוב לאלפיים שנים חלפו מאז אותו אירוע ואני תוהה, האם המסר חלחל לעומק תודעתו של עולם התורה, או שמא נותרו מנהגים אלו "מן הזיפים ולחוץ"? 

ריאיון עם הדר ליפשיץ בגל"צ בנושא שכר הרבנים

נושאים: שכר הרבנים

 

הריאיון עם הדר ליפשיץ, דוקטורנט למדעי המדינה וראש פרויקט "אור חדש", העוסק ברפורמה בשירותי הדת: עליית שכר הרבנים

דין וחשבון לרבני השכונות

נושאים: רבני שכונות
שמות מחברים: אתר כיפה

 

על פי נוהל חדש שגובש על ידי משרד הדתות, יחויבו רבני השכונות לדווח על פעילותם השוטפת - באופן חודשי. ח"כ שנלר: לאפשר לקהילות לפטר רבנים שאינם מתאימים להן
כ"ו אדר א´ תשע"א - אורי פולק. http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=43532

עתירה לבג"ץ: בטל הליכי מינוי רבני ערים

נושאים: בחירת רבנים
שמות מחברים: ynet , קובי נחשוני

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4048983,00.html

 

 

 

בעתירה שהגישה, טוענת תנועת "נאמני תורה ועבודה" כי הליך הבחירה הנוכחי מעניק לשר הממונה השפעה רחבה מדי: "ההליך צריך לאפשר לקהילה לבחור את המנהיג המתאים לה, בהליך דמוקרטי, חופשי וללא הטיה"

28.03.11

נשות הציבור הדתי לא מזדהות עם משה קצב

שמות מחברים: הארץ online , תמר רותם

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1222052.html?more=1

 

 

בשעה שרבנים התייצבו לימין הנשיא לשעבר שהורשע באונס, נשות הציונות הדתית מתגייסות למאבק בתקיפה מינית וגם בהשתקה ובהכחשה. מורות ונשות ציבור מלמדות את הילדים שגם רב חשוב, וגם מי שמתפלל שחרית כל יום, עלול לפגוע

מכתב הרבנים התומכים בקצב: פגיעה אנושה בציונות הדתית

http://news.walla.co.il/?w=//1806110

 

 

תמיכת הרבנים במשה קצב קורעת את רקמת הציונות הדתית ואת האידיאולוגיה עליה היא בנויה מבחינה מוסרית, ציונית ודתית כאחד. הרב יהודה גלעד לא מבין כיצד יכולים רבנים בישראל לגונן על מעשים כמו של קצב
17 במרץ 2011

מתרחבת התמיכה בעובדים הסוציאליים

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=43832&from=a

 


באורח נדיר הצליחו קבוצות רבנים שונות בציונות הדתית להתאגד לעצומה מורחבת אחת - הקוראת לתמיכה במאבקם של העובדים הסוציאליים
ח אדר ב´ תשע"א

בשל מחלוקות נדחה מינוי דיינים

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1218109.html?more=1

 

 


ויכוחים בין נאמן והרב הראשי עמאר מנעו גם הצבעה על מינוי מנכ"ל מערכת בתי הדין הרבניים

02/03/11

ומי יכהן כמנכ"ל בתי הדין הרבניים? המנכ"ל הנוכחי

http://www.bhol.co.il/Article.aspx?id=25145&cat=1

 

 

לאחר מסע לחצים ובחישות פוליטיות נבחר המנכ"ל הקבוע של בתי הדין הרבניים: הגר"ש דיכובסקי, המנכ"ל הזמני • שרי רוט עם כל הפרטים מאחורי הקלעים
01/03/2011

מינוי רבני שכונות: להוציא את המינויים מידי שר הדתות

שמות מחברים: סרוגים , תומר ניר

 

 

 

דיון סוער היה היום בוועדה לביקורת המדינה. ח"כ שנלר: "חובה להעביר מתפקידו רב שאיננו מתפקד או איננו מתאים לקהילתו". נאמני תורה ועבודה: "קולה של הקהילה עצמה אינו נשמע. המפתחות לבחירת רב השכונה צריכות להיות בידי הקהילה ואין שום סיבה ששר הדתות או נציגי המפלגות ישלטו במינויים"

01.03.11 

מי חושש ממינוי חרדים לבית הדין הרבני הגדול?

שמות מחברים: מוטי לוי , וואלה! חדשות

http://news.walla.co.il/?w=/1/1799175

 

 

הוועדה למינוי דיינים עומדת לבחור שלושה דיינים חדשים לבית הדין הרבני הגדול. על אף הרוב של נציגים ליברליים, יש הטוענים שהפחד מהמגזר החרדי יביא לבחירתם של דיינים חרדים בלבד
1 במרץ 2011

ושוב: מחפשים רב לירושלים

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=43502

 


על פי החלטת בג"ץ, החל מחדש הליך הבחירות לרבנות העיר ירושלים, כשרבני וגבאי בתי הכנסת בעיר הוזמנו לקחת חלק במינוי. ההצעות לוועדה יתקבלו בשלושה השבועות הקרובים
כ"ה אדר א´ תשע"א - אורי פולק

אם לא נידונים - לא דנים

שמות מחברים: ynet , הדר ליפשיץ

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4030059,00.html

 

 

 

 

 

"חז"ל קבעו כלל ברזל - 'קשוט עצמך ואחר קשוט אחרים'. מי שאינו מוכן שיבדקוהו ושיעמידוהו למשפט, אינו יכול לדון אחרים". הצעת החוק שמבקשת חסינות לרבנים - רק תפגע בהם

17.02.11

חיילים דתיים- אל תבריחו את החילונים

נושאים: דתיים בצבא
שמות מחברים: nrg , שמואל שטח

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/211/326.html?hp=1&cat=468

 

 

יאיר נוה לא יהיה רמטכ"ל, אבל שמואל שטח מגייס את המפגש שהיה לו עם נוה במהלך השירות כדי להפנים איך דתי אמור להתנהג בצבא
13/2/2011

רבנים, תקעתם לי סכין בגב

שמות מחברים: ynet , תרזה פרנקל

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4036400,00.html

 

"אתם בצד של הרעים, בצד של האחד שהרג אותי, ורבות כמותי. עליכם לבקש מאיתנו סליחה". פנייה אישית לרבנים שתמכו בקצב, מאישה שהותקפה בצעירותה

02.03.11

אושר: הרב דיכובסקי - מנכ"ל בתי הדין

שמות מחברים: קובי נחשוני , ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4036281,00.html

 

 

 

 

הרב שלמה דיכובסקי, שמונה לפני כמה חודשים למנכ"ל זמני, ימלא את התפקיד בארבע השנים הבאות. על אף זיהויו כחרדי וקרבתו לזרם הליטאי, נחשב הרב למתון ואמיץ בדין

01.03.11

מינוי רבני שכונות: להוציא את המינויים מידי שר הדתות

נושאים: רבני שכונות
שמות מחברים: סרוגים , תומר ניר

 

 

 

דיון סוער היה היום בוועדה לביקורת המדינה. ח"כ שנלר: "חובה להעביר מתפקידו רב שאיננו מתפקד או איננו מתאים לקהילתו". נאמני תורה ועבודה: "קולה של הקהילה עצמה אינו נשמע. המפתחות לבחירת רב השכונה צריכות להיות בידי הקהילה ואין שום סיבה ששר הדתות או נציגי המפלגות ישלטו במינויים"

01.03.11

מי חושש ממינוי חרדים לבית הדין הרבני הגדול?

http://news.walla.co.il/?w=/1/1799175

 

 

הוועדה למינוי דיינים עומדת לבחור שלושה דיינים חדשים לבית הדין הרבני הגדול. על אף הרוב של נציגים ליברליים, יש הטוענים שהפחד מהמגזר החרדי יביא לבחירתם של דיינים חרדים בלבד
1 במרץ 2011

ושוב: מחפשים רב לירושלים

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=43502

 

 


על פי החלטת בג"ץ, החל מחדש הליך הבחירות לרבנות העיר ירושלים, כשרבני וגבאי בתי הכנסת בעיר הוזמנו לקחת חלק במינוי. ההצעות לוועדה יתקבלו בשלושה השבועות הקרובים
כ"ה אדר א´ תשע"א

"הרבנים התומכים בקצב - שותפים לדבר עבירה"

נושאים: משה קצב , ארגון
שמות מחברים: ynet , קובי נחשוני

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4033200,00.html

 

בארגונים הדתיים הזדעזעו ממכתב תמיכת הרבנים בקצב: "זה חילול שם שמים עצום, כשרבנים שעוֹטים על עצמם אדרת של תורה ולא בקיאים בחומר הראיות מגנים על אנס שהורשע" . 23.02.11

ברית הזיגזוגיות

שמות מחברים: ynet , בני דורון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4031807,00.html

 

 

 

ההבהרה שהוסיף הרב עובדיה יוסף לפסיקה על אישור הגיורים, מלמדת יותר מכל על התלות של ש"ס ברבנים האשכנזים, גם 27 שנים אחרי ייסוד המפלגה - באישורם, כמובן

21.02.11

בלחץ רבנים אשכנזים, נסוג הרב עובדיה יוסף מההכשר הגורף שהעניק לגיורים בצה"ל

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1216444.html

 

 

בעקבות לחץ כבד שהפעילו רבנים חרדים-אשכנזים, מסר אתמול בכיר הפוסקים הספרדים ומנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הבהרות הלכתיות המצמצמות את ההכשר הגורף שנתן לגיורי החיילים בצה"ל.

21/02/11

צו מעצר נגד הרב דב ליאור, שסירב להיחקר

שמות מחברים: ynet , יאיר אלטמן

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4025274,00.html

 

 

 

הרב של קריית ארבע, החשוד בהסתה בעקבות פרסום הספר "תורת המלך" הקורא להריגת גויים, הבהיר כי הוא עומד בסירובו להיחקר. בחברון מתכננים שורת צעדי מחאה

07.02.11

נאמני תורה ועבודה: מברכים על מינוי נווה לרמטכ"ל זמני

נושאים: יאיר נווה , רמטכ
שמות מחברים: ערוץ 7

http://www.inn.co.il/News/Flash.aspx/314767

 

 

נאמני תורה ועבודה דוחים את דבריו של פעיל הימין ברוך מרזל נגד מינויו של האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל.

דמוקרטיזציה גם בעולם היהודי / הדר ליפשיץ

נושאים: שירותי הדת

 

כולנו מביטים בגל הדמוקרטיזציה העובר על העולם הערבי, מתוניסיה דרך מצרים לקראת התחנות הבאות. לידה, גם של תהליכים דמוקרטיים, מלווה בדם ובדרמה, בתקווה המהולה בדאגה. אך דומה כי מעטים מודעים לתהליכי דמוקרטיזציה העוברים על זהותה היהודית של מדינת ישראל. השבוע התקיים בכנסת יום מיוחד שעסק בנושא 'הזהות היהודית'. הדמוקרטיזציה בעולם הערבי תשפיע על גורלנו, לטוב ולמוטב, אך יכולתנו להשפיע עליה אפסית. הדמוקרטיזציה בעולם היהודי בידינו. הדיון הציבורי בישראל צריך להתמקד בה.

בית הדין הגדול, זה לא בית האח הגדול

שמות מחברים: ynet , בני דורון

הוועדה למינוי דיינים צפויה להתכנס בקרוב ולהחליט מי ימונה לבית הדין הרבני הגדול, הנתון כיום לשליטה חרדית. לידיעת הציבור האדיש: את הדיינים לא ניתן יהיה להדיח באמצעות שליחת הודעות סמס

בני דורון, 4/1/11, ווי נט.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4008667,00.html

היהדות והיהודים: שונאים, סיפור אהבה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4018820,00.html

 

מצד אחד, רוצים לשמור על השבת - מצד שני, רוצים רפורמה בשבת. מצד אחד, רוצים לשמוע את עמדת הרבנים בנושאי אקטואליה - מצד שני, דורשים שינוי בחקיקה הדתית. זו אינה סכיזופרניה לאומית, אלא רק רצון להצטרף למעגל השותפות

26.01.11

נאמני תורה ועבודה ליוזמת להב"ה: די להכפשת היהדות

תנועת נאמני תורה ועבודה מגיבים ליוזמת ארגון הימין הקיצוני "להב"ה" - לספק תעודות כשרות למסעדות שלא מעסיקות ערבים. "חינוך לשמירה על הזהות היהודית של מדינת ישראל צריך לבוא מתוך תחושת ביטחון ולא מתוך אמצעים של פחד"

26.01.11

יוזמה בימין: "תעודת כשרות" למי שלא מעסיק ערבים

http://news.walla.co.il/?w=/21/1784929

ארגון 'להב"ה - למניעת התבוללות בארץ הקודש' החל בקמפיין חלוקות תעודות הכשר לעסקים שלא מעסיקים ערבים. "רוב המקרים של נישואי צעירות יהודיות לערבים מתרחש בשל עבודתם בעסק יהודי"
26 בינואר 2011

גיוס חרדים לצה"ל: סבלנות זה שם המשחק

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/200/803.html?hp=1&cat=468


לפני שהממשלה תפטור משירות צבאי כמעט את כל המגזר החרדי, חובה עליה לעשות מאמץ רציני ואמיתי כדי לשלבם במערכת
16/1/2011

משבר הגיור | ש"ס: ישראל ביתנו מבקשת לרמוס את עם ישראל וצה"ל

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1209697.html

14/01/11
מפלגת ש"ס הגיבה בחריפות על הודעת ח"כ רותם כי ימשיך לקדם את חוק הגיור הצבאי. "למרות שגיורי צה"ל תקפים, ממשיך ארס השנאה"

הסתה לרצח

נושאים: הסתה , שי ניצן
שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=42336


סרטון וידאו חדש, המזוהה עם תנועת כ"ך, קורא לרצח המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן. "דינו בוגד ורודף וחייבים לרצוח אותו", נטען בסרטון
ה שבט תשע"א

מחזקים את הרב אליהו: "חיים במדינה יהודית"

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/198/460.html?hp=1&cat=468


עשרות רבנים מלווים בח"כים סיירו בצפון במטרה לחזק את ההתיישבות היהודית ואת רב העיר צפת שיזם את מכתב הרבנים. "קריאת התורה"
9/1/2011 16:00

אל תשליכנו לעת זיקנה

נושאים: רבנים , דעת תורה
שמות מחברים: nrg , שמואל שטח

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/198/376.html?hp=1&cat=468

הבעיה האמיתית מתחילה בעולם בו קיים המונח "דעת תורה" שאינו אלא חידוש שהתעצם בשנים האחרונות. מי שמחזיק ב"דעת תורה" ומדובר בימינו על מרבית הציבור החרדי, מאמין שהרב אינו רק סמכות של ידע וניסיון, אלא שיש בדבריו גם משהו אלוקי ובפסקיו, גושפנקא משמיים. הפרדוקס הוא שדווקא אותם סימני עייפות וזיקנה שבאים על הרב, הופכים להיות סמלי הסטטוס שרק מגבירים את תלותם של התלמידים ברבם.

9/1/2011

משרד המשפטים: לבטל הטבת ביטוח לאברכים

שמות מחברים: הארץ , יאיר אטינגר

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1208209.html


בעקבות פניה של ארגון דתי ליברלי הדוגל בעבודה, הורה המשרד לבטל הטבת ביטוח הניתנת לאברכים אך לא לסטודנטים

06/01/11

הרב שמואל אליהו סירב להגיע לחקירת משטרה

שמות מחברים: עידן יוסף , NEWS 1

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-257825-00.html

הרב הראשי לצפת סירב להיחקר בעניין דבריו נגד השכרת דירות לנוכרים "האם זומנו לחקירה גם דויד גרוסמן, יוסי שריד ושולמית אלוני שהפגינו נגד התישבות יהודית בשכונת שמעון הצדיק?"

31/12/2010

הרי את מסורבת לי

http://www.mnews.co.il/article_focus.asp?article_id=13157


30/12/2010

מה אפשר לעשות נגד בעל שמסרב לתת גט? • תעודת הביטוח הטובה ביותר היא הסכם ממון הנחתם לפני הנישואין, אבל מי שלא הצטיידה בהסכם כזה מצטרפת לאלפי המסורבות החיות בישראל, שחייהן נתקעו עד שהרבנות או הבעל הסורר ישחררו אותן • לרגל הכנס שהתקיים בעיר בנושא לפני מספר ימים שוחחנו עם תושבת מקומית, שלא רואה שום אור בקצה המנהרה

שנאת זרים? לא בתורה שלי

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3999396,00.html

 

מניעת דיור על רקע גזעי או חסימת דרכם של עובדים זרים לרשימות דרושים "כדי לתת עבודה ליהודי" היא הפניית עורף ליציאת מצרים, שאנו מצווים לזכור שהיינו גֵרים שם

15.12.10

הרב של צפת: למנוע השכרה ל"ערבים שונאי ישראל"

http://news.walla.co.il/?w=/22/1767681


14 בדצמבר 2010
הרב שמואל אליהו הודיע כי הוא תומך ביוזמה המעודנת של "מכתב הרבנים", לפיה לא יימכרו או יושכרו דירות ל"ערבים שונאי ישראל". לדבריו, "מדובר באותו המסר"

הרב ליכטנשטיין על מכתב הרבנים: לאן נעלמה החכמה?

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1203869.html

ראש ישיבת הר עציון וממובילי הפלג המתון בציונות הדתית, יצא נגד גילוי הדעת של הרבנים נגד השכרה ומכירת דירות לערבים. הרב חיים דרוקמן מוביל פשרה בנושא

להחרים את הפסיקה המחרימה

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=41653


מזכ"ל בני עקיבא לשעבר, יוחנן בן יעקב, משוכנע כי יש להחרים את פסיקת הרבנים האוסרת מכירת בתים לערבים
ה טבת תשע"א

בג"ץ בביקורת על הוועדה לבחירת רבנים לירושלים

נושאים: בחירת רבנים
שמות מחברים: איתמר לוין News1.co.il

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-256069-00.html

ברקת משך את עתירתו לאחר שהוועדה הבטיחה לדון בטענותיו נגד הרכבה ועבודתה
8.12.10

רב איננו עיתונאי

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=41574


הרב יעקב אריאל מבקש להוריד את שאלת השכרת הדירות לערבים מסדר היום התקשורתי. "מדובר בפסיקה עתיקה ובסוגיה מורכבת. אין שורה תחתונה וחד משמעית"
ל כסליו תשע"א

הרבנות הראשית: לא מצטרפים לפסיקת הרבנים

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3995619,00.html

 

בעוד שרוב הרבנים סירבו להתייחס לפסיקה נגד השכרת דירות ללא-יהודים, ברבנות הראשית אומרים: "לא מדובר בעניין הלכתי גרידא". ח"כ גילאון פנה ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להדיח מתפקידם את רבני הערים החתומים על המסמך

 07.12.10

כביש עוקף רבנות

שמות מחברים: ynet , בני דורון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3993223,00.html

 

 

הרב עמאר מעולם לא לקח אחריות על הגיורים, אז מה פתאום הוא מאיים להסיר אותה? כל עוד אין ברבנות מי שמתכוון לטפל במשבר הגיור, ייאלצו אחרים לקחת את המושכות

02.12.10

מעשה נבלה- על הסרטון המסית לרצח שי ניצן

נושאים: הסתה
שמות מחברים: אביעד הכהן

 

גילוי נאות: אני מכיר את המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן למעלה מחצי יובל שנים, מאז היה מתרגל צעיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, ועד מינויו לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה. עו"ד ניצן גם מלמד במכללת "שערי משפט" שבה אני משמש כדיקן, וזוכה לאהבה ולהערכה רבה מכל הסטודנטים שלו, שומרי מצוות וחילוניים, יהודים וערבים כאחד.
מני אז ועד היום וכמו רבים אחרים, למדתי להעריכו ולהוקירו. אין צריך לומר שלא תמיד הסכמתי עמו. לעתים מצאנו עצמנו משני צידי המתרס המשפטי. כך, למשל, בפרשת הסדר הטיעון עם משה קצב, שבו ייצגתי את העותרים שקראו לביטולו, ואילו עו"ד ניצן הגן עליו במסירות ובנאמנות.

בג"ץ יכשיר הפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים?

נושאים: קווי מהדרין
שמות מחברים: מוטי לוי , WALLA

http://news.walla.co.il/?w=/1/1758008

21 בנובמבר 2010
 

במהלך דיון בבג"ץ נגד ההפרדה בין גברים לנשים בקווי אוטובוס המשרתים את המגזר החרדי, נטו השופטים לקבל את הצעת משרד התחבורה לפיה תתאפשר הפרדה מרצון באוטובוסים

הישג לציונות הדתית

שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=41233

הוועדה למינוי דיינים החליטה על מינויים של 12 דיינים חדשים לכהונה בבתי הדין האזוריים. לראשונה: שליש מהדיינים הנבחרים - מן הציונות הדתית
י"ב כסליו תשע"א

הוועדה קבעה: רוב הדיינים החדשים חרדים

http://news.walla.co.il/?w=/1/1757541

 19 בנובמבר 2010
 

הוועדה למינוי דיינים מינתה 12 דיינים חדשים לבתי הדין האזוריים. 8 מתוך הנבחרים הינם חרדים. גורמים בציונות הדתית: "אלה לא המועמדים שרצינו, אלא מועמדים שהחרדים קבעו"
 

"הממשלה מכרה את גיורי צה"ל לטובת ההקפאה"

נושאים: גיור , דוד רותם
שמות מחברים: ynet , קובי נחשוני

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3984815,00.html

 

ש"ס התנגדה - וההצבעה על החוק להכרה אוטומטית בגיורי צה"ל נדחתה בחודשיים. יו"ר ועדת חוקה, ח"כ דוד רותם, מאשים בשיחה עם ynet: "הליכוד והעבודה מוכרים את המתגיירים ואת חיילי צה"ל - למען ההקפאה"


15.11.10

פעילי ש"ס נגד השר אלי ישי: "מתביישים בו"

נושאים: חרדים , אלי ישי
שמות מחברים: מוטי לוי , WALLA

http://news.walla.co.il/?w=/1/1755462

 


14 בנובמבר 2010
מהלך ההדחה שמוביל יו"ר ש"ס נגד ח"כ הרב חיים אמסלם, עורר ביקורת חריפה בקרב פעילי המפלגה. "התנהלות ישי מבטאת כשל דמוקרטי בש"ס. מייחלים שהרב אמסלם יקים מפלגה"
 

סערה בש"ס: ישי פועל להדחתו של הרב אמסלם

http://news.walla.co.il/?w=/1/1755165

על פי פרסומים באתרים חרדים, פועל יו"ר מפלגת ש"ס, השר אלי ישי להדחתו של ח"כ אמסלם מהתנועה בעקבות כתבה שחשפה את דעותיו המתונות. אמסלם: "ריח חריף של לשון הרע"

14 בנובמבר 2010

ואיפה הכיפות הסרוגות?

נושאים: חוק האברכים
שמות מחברים: כיפה , שמואל שטח

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=40996

 

הסערה סביב "חוק האברכים" נעלם קולו של המגזר. שמואל שטח חושב שהגיע הזמן להרים את הראש
ג כסליו תשע"א 

ברית הזוגיות: החל משבוע הבא, חסרי דת יורשו להינשא בטקס אזרחי

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1196856.html


החוק החדש, שייכנס לתוקפו בתוך ימים ספורים, יסייע לישראלים מעטים בלבד להתחתן ללא מעורבות הרבנות
 4.11.2010

חרדים על ברית הזוגיות: "נדאג שהחוק לא יורחב"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3979198,00.html

 

בתגובה לאישור החוק שמכיר בחתונה אזרחית ישראלית למי שאינם יהודים, הבהירו גורמים חרדיים: "נישואים אזרחיים מלאים - לא יקום ולא יהיה". גופים ליברליים, לעומת זאת, ברכו על החוק ואמרו: "זו תשתית לחוק נישואים אזרחיים כללי"

 03.11.10

מה הרגיז את ח"כ גפני?

שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=40853

 

חוות הדעת ההלכתית שהעבירה תנועת "נאמני תורה ועבודה" ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הצליחה להוציא אותו משלוותו: "הם שונאים תלמידי חכמים עניים"
כ"ה חשון תשע"א

סוף דרכה של הרבנות

נושאים: רבנות
שמות מחברים: ynet , הרב יהודה גלעד

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3974515,00.html

החלטת מועצת הרבנות הראשית המטילה ספק בגיורי צה"ל, משקפת את ההתבטלות המוחלטת בפני הגישה החרדית. ציוני דתי צריך לומר היום ביושר: מוסד הרבנות הגיע לסוף דרכו

הקודקוד השלישי- ראיון עם הרב אילעאי עפרן

25111/10, http://www.kibbutz.org.il/itonut/2010/dafyarok/101125_leibovitz.htm
הרב אילעאי עופרן, רבה של קבוצת יבנה, אומר כי הסיסמה "תורתם אומנותם" היא בלוף חרדי. אך אם חשבתם שמזה נובע כי יצטרף לקבוצה החילונית, טעות בידיכם. "אנחנו לא מתנגדים לחוק האברכים מאותו כיוון אלא משני כיוונים הפוכים" אומר עופרן שמודאג מאוד מחוסר האפשרות לעשות פשרה בין העולם הדתי, שומר המצוות, ובין ההתנהלות הדמוקרטית. נשמע מורכב? אולי זה קצת צפוי מנכדו של ישעיהו ליבוביץ
בין המחאות שהושמעו נגד כוונת הממשלה למסד את שיטת מימון האברכים החרדים על ידי המדינה, בולטת התנגדות המגיעה מהצד הדתי דווקא, מפי הרב אילעאי עופרן, רבה הצעיר של קבוצת יבנה, המלמד במרכז יעקב הרצוג, בבית צורים ובמכינת צהלי במשואות יצחק. לדבריו, מדובר ב"בלוף חרדי".

נאמני תורה ועבודה: אין בסיס הלכתי ל"חוק האברכים"

במכתב ששלח שמואל שטח, מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה, לחברי ועדת הכספים, הוא מגיש בפניהם סקירה הלכתית, המראה כי "הבקשה למימון נרחב של לימוד תורה, אין יסודה ביהדות". גם הרמב"ם והשו"ע סברו כי חייבים לעבוד, "שכל תורה שאין עימה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון..."

31.10.10  

 

"נאמני תורה ועבודה" נגד השתמטות החרדים

נושאים: חרדים , אברכים
שמות מחברים: רשת ב'

http://www.iba.org.il/bet/?entity=686263&type=1

 

31.10.10  "מעולם", אומרים בתנועה,"התפרנסו כל חכמי ישראל מיגיע כפיהם"

תנועת "נאמני תורה ועבודה" אומרת כי ביהדות אין שום בסיס לדרישה לממן בהיקף נרחב אברכים. מנכ"ל התנועה הציונית דתית, שמואל שטח, כתב לחברי ועדת הכספים כי במשך אלפי שנים התפרנסו כל חכמי ישראל מיגיע כפיהם וכי התופעה שבה עשרות אלפי אנשים אינם מתפרנסים בכוחות עצמם היא תופעה שאין לה אח ורע בהיסטוריה היהודית. גם בחברה החרדית בחוץ לארץ אין שום זכר לדבר, כתב שטח. יושב ראש ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה, דחה מכל וכל את הטענות ואמר כי הן אינן נכונות הן מבחינה היסטורית, והן מבחינה הלכתית.

תגובה לרבני צפת: שנאת זרים? לא בתורה שלי

מניעת דיור על רקע גזעי, כמו גם הקמת מאגרי מידע על טהרת היהודים, חסימת דרכם של עובדים זרים לרשימות "דרושים" או פיטוריהם של עובדים וותיקים 'כדי לתת עבודה ליהודי' היא הפניית עורף לזיכרון יציאת מצריים. ועדיין לא דברנו על הפניית העורף לזיכרונות כואבים אחרים של נישול ואפליית יהודים.
20.10.10

מחאה על רדידות השיח

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=40597


הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע, קורא לרב זייני לחזור בו מסגנון הדברים בו השתמש נגד ביקור הרבנים במסגד. "איך אפשר להאשים רבנים כאלה במחלת נפש?"
ט חשון תשע"א

הדתיים הפכו תלותיים ברבנים ובפסקי הלכה

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/166/197.html?hp=1&cat=468

 


מחקר חדש וגם דיון מיוחד שייערך הערב בירושלים עוסקים בנושא. פרופ' ידידיה שטרן: עיסוק רבנים בנושא שאינו הלכתי הוא מסוכן
13/10/2010

מי יצחק אחרון: הקרב על הרבנות בירושלים

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/163/762.html?hp=1&cat=468


כבר כמה שנים שבש"ס עושים הכל כדי למנות את הרב יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה, לתפקיד הרב הראשי של ירושלים
10/10/2010  

"זו לא דרכה של תורה"

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=40385

רבנים מגוש עציון ובראשם הרב ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון, ביקרו במסגד שהוצת בבית פג´אר. "ביקשנו בביקור להבהיר שישנה תורה אחרת"
כ"ז תשרי תשע"א

השר הרשקוביץ: "המעבר המוקדם לשעון החורף לא מסייע לדתיים או למסורתיים

http://www.datili.co.il/index.php?id=44026

גוברות הקריאות להמשיך את שעון הקיץ.השר הרשקוביץ אמר כי:אינו רואה סיבה שלא להשאיר את שעון הקיץ על כנו ולהביא לחסכון במשק''.יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים מעריכה, כי המעבר לשעון החורף מונע חסכון בחשמל של כ-70 מיליון שקל.הרב רוטנברג:''קיצור שעון הקיץ הוא ביטוי לעריצות שלטונית''.

05/09/2010

משפטנים בכירים דתיים לרבנים הראשיים: פסקו כי מותר לצרף שופטים למניין

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1186550.html


מאת הפנייה לרבנות נעשתה בעקבות דברי חבר מועצת הרבנות ורב העיר חולון, אברהם יוסף, על כך שכל שופט הוא בגדר "מרים יד בתורת משה" ואינו ראוי להצטרף למניין

27.8.2010

שופטי ישראל לרבנות: מותר לנו להיות חזנים בימים הנוראים

בפנייה ששלחו שופטים, אנשי פרקליטות ובעלי תפקידים במשרדי הממשלה, הם קוראים לרבנות הראשית להסתייג מדבריו של הרב אברהם יוסף, שפסק שחייבים להתעלם מקיומם ולא לצרף אותם לשום דבר שבקדושה.
 
26.08.10

משפטנים דתיים לרבנים הראשיים: התנערו מפסיקת הרב יוסף

http://www.kipa.co.il/jew/show.asp?id=39885תנועת נאמני תורה ועבודה גיבשה פנייה לרבנים הראשיים לישראל, זאת כדי שיגנו את פסיקת הרב אברהם יוסף, הקוראת לחרם הלכתי על בעלתי תפקיד במערכת המשפטית
ט"ז אלול תש"ע

פנייה לרב הראשי: שופטים מצטרפים למניין?

נושאים: תפילה , שופטים
שמות מחברים: ynet , קובי נחשוני

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3944295,00.html

 

בעקבות פסיקתו של הרב הראשי של חולון, אברהם יוסף, פנו שופטים בדימוס ומשפטנים דתיים לשני הרבנים הראשיים בדרישה שיביעו את דעתם בסוגיה

26.08.10

עיריית ירושלים הורסת בית כנסת, רגע לפני ראש השנה

http://www.kipa.co.il/jew/show.asp?id=39856

 


בית הכנסת "קהילת שלם" שפעל ב-12 השנים האחרונות במבנה בית הספר "דרכי נעם" בקטמון, ייהרס לאלתר ללא פתרון למתפללים. "לא יודעים איפה נתפלל בראש השנה"
ט"ו אלול תש"ע

"אין מקומה של תורה במרתפי החקירות"

שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

http://www.kipa.co.il/jew/show.asp?id=39761


עשרות רבנים ומאות בני אדם השתתפו בעצרת המחאה בירושלים, נגד חקירת הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף. הרב אריאל: "גם אם הספר מוטעה, לא ייתכן שהמשטרה תחקור"
ח אלול תש"ע

סיפורי חלם: מי ינהל את בתי הדין הרבניים?

שמות מחברים: nrg , שרגא בר און

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/139/848.html?hp=1&cat=468


חבל מאוד שבלהט הוויכוח על מינוי מנכ"ל חדש לבתי הדין הרבניים נעדר מרכיב אחד, חיוני במיוחד - ההיגיון הבריא
2/8/2010 

י-ם: העירייה עתרה לבג"ץ נגד שר הדתות

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/137/844.html?hp=1&cat=468

 

ניר ברקת: "רב ראשי מהזרם הציוני הוא הכרח בעיר בה 70% מהאוכלוסייה היהודית איננה חרדית ובעלת צרכים ייחודיים משלה"
28/7/2010

עיריית ירושלים עתרה לבג"צ במטרה לאפשר בחירת רב ראשי ציוני לירושלים

http://www.datili.co.il/index.php?id=43373

 

העתירה לבג"צ כנגד השר לשירותי דת וועדת הבחירות לבחירת רבני ירושלים הוגשה בעקבות ניסיונם להוביל למינוי שני רבנים חרדיים לעיר.סגן ראש עיריית ירושלים, דוד הדרי שיבח את ברקת על פעילותו למינוי רב ציוני ואמר כי:"הוועדה פעלה בחוסר תיאום עם נציגי העירייה ונקטה בדרכים מניפולטיביות בכדי למנות שני רבנים חרדים לירושלים, דבר שאין הדעת סובלת".
27/07/2010

ההקצנה החרדית מחלחלת אלינו

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=39528

ט"ז אב תש"ע

ארגונים מהציונות הדתית עותרים היום לבג"ץ, בטענה כי החמרות קווי ה"מהדרין" עלולות להשפיע על הציבור ה"סרוג"

קרדום לחפור בה?

שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=39357

תנועת "נאמני תורה ועבודה" פנתה לשר החינוך וליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שיבחן מחדש את הטבות הביטוח המוענקות לאברכים
ד´ אב ה´תש"ע

דתיים-לאומיים לשר החינוך: לבטל הטבות לאברכים גם בתחום הביטוח

נושאים: חרדים , אברכים
שמות מחברים: הארץ , יאיר אטינגר

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1179815.html

דתיים-לאומיים לשר החינוך: לבטל הטבות לאברכים גם בתחום הביטוח
 
לטענתם, תמורת 30 שקל לשנה זכאים אברכים לביטוח תאונות באופן מפלה, בניגוד לעמדת בג"ץ
15.07.2010

'בין עמנואל לליטל רוק' .דעה.

http://www.datili.co.il/index.php?id=42749

 

תרזה פרנקל לומדת מסיפור האפליה בליטל רוק, ארה''ב על תפקידם של בתי המשפט ומסבירה מדוע אין בסיס לטענות החרדיות כלפי בית המשפט העליון שממלא לדעתה את תפקידו כראוי.
01.07.2010 

נאמני תורה ועבודה נגד חסידי סלונים: יציבו משמרת מחאה

 
תנועת נאמני תורה ועבודה יציבו היום (א') משמרת מחאה מול בית המשפט העליון נגד חסידי סלונים מעמנואל. "על רקע ימי בין המצרים הקרבים ובאים, נזכיר לכולם על מה חרב מקדשנו. חסידי סלונים גורמים לחילול שם שמיים"
 
27.06.10 

בעקבות פשרה: בג"צ שחרר את האבות ממעצר

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-242648-00.html?tag=13-37-01

 

ם צו המעצר נגד האימהות בוטל לאחר התחייבות למלא אחר פסק הדין בשלושת ימי הלימודים האחרונים יהיו ימי עיון בהדרכת רבנים ומרצים לקירוב לבבות, ובמקביל יחלו הצדדים בהליך גישור לתקנון מוסכם לביה"ס
27/6/2010

יתנו- יקבלו. או למה שונאים את החרדים?

נושאים: יחס לחרדים

נדמה לי שהשאלה הנפוצה ביותר בכלי התקשורת השונים של החברה החרדית, היא: "מדוע כל כך שונאים אותנו?".
כאדם רגיל אני מאוד מאמין בפשרות. פתרון סכסוכים מחייב שכל צד יעשה כמה צעדים לעבר האמצע. לצערי הפעם, אני חושב שיש תנאי שמבלעדיו לצערי הפעם, אני חושב שקיים תנאי שמבלעדיו לא יהיה שינוי.

בג"צ לא יתערב בביטול גיורים

שמות מחברים: כיפה , אורי פולק

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=39041


בית המשפט העליון בחר להתחמק מדיון עקרוני בשאלת סמכותם של בתי הדין הרבניים לביטול גיורים
י´ תמוז ה´תש"ע 

בג"ץ פסק: קצבת האברכים אינה יכולה להיות משולמת מכוח חוק התקציב

 

 

 

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1174072.html

בג"ץ פסק בעתירה שטענה כי קיימת אפליה כך שאברכים הלומדים תורה זוכים בקצבת הבטחת הכנסה ואילו מסטודנטים שאינם חרדים נשללת קצבה זו

14.06.2010

למרוד בהנהגה החרדית

שמות מחברים: ynet , הרב בני לאו

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3904357,00.html

אי אפשר שלא לכאוב את תרבות ההשתקה של חכמי ישראל היום, שאינם מעיזים להשמיע קול נגד 'פוסקי הדור'. האלימות הגיעה לשיא בפרשת ביטול גיורי הרב דרוקמן. הגענו לתהום כעורה של הנהגה חרדית ואין לנו אלא למרוד בה

13.06.10

משמרת מחאה מול משרד המשפטים

http://www.kipa.co.il/family/show.asp?id=38867

 

בעת שתתכנס הוועדה למינוי דיינים, יפגינו מסורבות הגט במטרה להשפיע על הליך בחירת הדיינים
כ"ח סיון ה´תש"ע

 

צהר: לא להחליף את מנהל בתי הדין הרבניים

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3902912,00.html

 

שר המשפטים מתכוון להחליף את הרב אלי בן דהן, אך חלק מהארגונים הדתיים מבקשים להיאבק בהחלטה. "מדובר בעת רגישה ולא ברור אם המחליף יהיה טוב יותר", אמרו בצהר. "במקומו 'יונחת' איש ש"ס" חוששים נאמני תורה ועבודה
09.06.10 

הציונות הדתית מנסה למנוע את הדחת מנהל בתי הדין הרבניים

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1173173.html

 

לפי ההערכות, ש"ס מנסה להפסיק את כהונתו של אלי בן דהן, המזוהה עם הבית היהודי

09/06/2010

בג"צ ביטל גמלת הבטחת הכנסה לאברכים

שמות מחברים: רשת ב'

 

ח"כ גפני: "בג"צ מעולם לא פסק לטובת הציבור החרדי"; בש"ס מנסחים חקיקה חדשה

http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=1&entity=651760
יוסי הדר ואמוץ שפירא | 14.06.10 - 17:29

הפגנת יחידים: "רוב החרדים לא נמצאים בבי"ח בברזילי"

 

הציבור החרדי לא הגיע בהמוניו לבית החולים ברזילי להילחם על "קדושת הקברים". במקום היו יותר כלי תקשורת ממפגינים. פורום ציונות דתית ממלכתית: "מיעוטם היחסי של המפגינים החרדים מוכיח כי מרבית החברה החרדית משכילה להבחין בין עיקר וטפל."

 

כל הליך מינוי רבני שכונות לקוי ומנותק מהקהילה

 

בעקבות דו"ח מבקר המדינה על התנהלותם של רבני שכונות אומרים רבני צהר: לא כל מי שבידו הסמכה לרבנות ראוי לשמש רב שכונה. יש לגבש נהלים ומבחנים להתאמה בין רבנים לקהילה. יש להפסיק את "ההצנחות הפוליטיות" ועל תושבי השכונה לבחור את רבם.

רבני צהר: ''לא כל רב ראוי לשמש כרב שכונה''

שמות מחברים: datili , עידן הראל

 

http://www.datili.co.il/index.php?id=41738 

בעקבות דו"ח מבקר המדינה על התנהלותם הלקויה של כמה רבני שכונות קוראים רבני "צהר" להגדיר במדוייק את סמכויותיהם של רבני השכונות, לקבוע קריטריונים למינויים, כולל מבחנים פסיכולוגיים ואישיותיים, לתת משקל משמעותי לבחירת תושבי השכונה את רבם, להרחיב את איזורי הפעילות של רבני השכונות, לקבוע תקנים בכל ישוב ולהקפיד כי העסקתם תאושר רק על פי אמות מידה מפורטות.
 

תגובה לרב רוזן: גם המדינה עלולה להתגלות כהזדמנות שהוחמצה

 

דוקא הידיעה כי שום דבר לא מובטח לנו ממריצה אותנו לתרום למדינה, להתגייס לצבא ולדאוג לצביונה היהודי של המדינה כדי שזו אכן תוביל בסופו של דבר לגאולה השלמה. כדי שתקוותנו תתממש. מורדי מילר מבקר את יחסו של הרב רוזן לרב חיים נבון, וקורא לא להוציא מחוץ לגדר את אלו הסוברים כי מדינת ישראל איננה בהכרח אתחלתא דגאולה.

 

נאמני תורה ועבודה לרב רוזן: יש דעות שונות בציונות הדתית

 

http://www.srugim.co.il/3018-%D7%A0%D7%90%D7%9E%D7%A0%D7%99-%D7%AA%D7%95...


תנועת נאמני תורה ועבודה ואנשי הקיבוץ הדתי מגיבים למאמרו של הרב ישראל רוזן ודוחים את ביקורתו כי תפיסתם עלולה להביא לאי התגייסות לצבא. "קיימות דעות שונות בציונות הדתית בשאלת היחס הרוחני למדינת ישראל. כל הדעות ראויות ומקובלות בהיותן נותנות למדינה יחס של כבוד ויצירת מחויבות מצידנו".

"מעולם לא הייתי שכיר עט"

 

http://www.kipa.co.il/jew/show.asp?id=38289 


"מעולם לא הייתי שכיר עט"
"זכותו לחלוק על דעתי. אך עליו להיזהר בעובדות" הרב נבון מגיב על דבריו החריפים של הרב רוזן

אשכנזי תל-אביבי? תתחתן אחרי שבועות

שמות מחברים: ynet , קובי נחשוני

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3885325,00.html 

 

רשמי הנישואים בתל-אביב לא מאפשרים לאשכנזים להתחתן מל"ג בעומר עד שבועות. תנועת "נאמני תורה ועבודה" פנתה לרבנות הראשית: "לאפשר לזוגות להתחתן כדת משה וישראל בחלק השני של הספירה"

יום העצמאות ה-62: עוד לא אבדה תקוותנו

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/093/823.html

 

הספרון "אתחלתא דתקווה" חושף את עומק השבר שבין הציבור הדתי-לאומי למדינה בעקבות פינוי גוש קטיף (וגם את האהבה שעדיין קיימת)

אין מונופול אורתודוכסי

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3873188,00.html

 

"מי ששולט היום בכיפה, אינה אלא קבוצה חרדית קטנה, שלא סופרת אפילו את הרב עובדיה והרבנות הראשית". שמואל שטח כותב לאריאנה מלמד שבישראל אין מונופול אורתודוכסי. יש רפורמה של חרדים, בה אשמים החילונים

חדר המיון ב"ברזילי" יועתק למגרש החנייה

נושאים: העברת קברים
שמות מחברים: רשת ב' , קול ישראל

 

http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=1&entity=630315


הממשלה אישרה את התכנית על חודו של קול; הוועדה לביקורת המדינה תתכנס ביום ד' לדון בהחלטת הממשלה; התפטר מנכ"ל משרד הבריאות איתן חי-עם; ביקורת נוקבת על ההחלטה

מנכ"ל משרד הבריאות התפטר בעקבות ההחלטה להעתקת חדר המיון הממוגן בברזילי

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1157870.html

 

מאת החלטת הממשלה להעתיק את מיקמו של חדר המיון הממוגן בביה"ח באשקלון, עוררה תגובות נזעמות. ח"כ אורון: זו ממשלה שעוסקת בנקרופיליה

רבנים על ברזילי: "החלטת הממשלה בלתי סבירה"

נושאים: העברת קברים
שמות מחברים: nrg , יצחק טסלר

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/084/445.html

 

לדברי רבני הציונות הדתית: "החלטת הממשלה מהווה כניעה לעמדות קיצוניות שאינן מתיישבות עם השקפותיו של רוב הציבור הדתי והחרדי"

צו ביניים אוסר כפייה של הפרדה באוטובוסים

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/062/273.html

 

בג"ץ הורה לשר התחבורה לנמק מדוע לא יפעל על פי המלצות הוועדה של משרדו שקבעו שאין לכפות הפרדה, אלא בקווי אוטובוס פרטיים

 בג"ץ הוציא היום (ה') צו ביניים האוסר על כפייה של הפרדה בין נשים לגברים בתחבורה הציבורית. בנוסף, בית המשפט העליון הוציא צו על תנאי, המורה לשר התחבורה, ישראל כץ, לנמק תוך 60 לנמק מדוע לא יפעל על פי המלצות הוועדה שהקים, שהגיעה למסקנה עקרונית כי אין מקום לכפייה של הפרדה בתחבורה הציבורית.

אתחלתא דגאולה או אתחלתא דתקווה?

 הקושיה החמישית של פסח תש"ע: האם המדינה היא אתחלתא דגאולה או אתחלתא דתקווה? * משקרסה הפרדיגמה המשותפת לכל פלגי הציבור הדתי לאומי בדבר היותה של המדינה אתחלתא דגאולה, מנסות תנועות נאמני תורה ועבודה והקיבוץ הדתי, להשיב באמצעות הרב חיים נבון על שאלה זו

הצעת החוק להרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים - ניסיון לשינוי הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה

http://www.epochtimes.co.il/news/content/view/13240/85/

 03/02/2010

אזרחי מדינת ישראל יוכלו להתדיין בכל עניין בבתי הדין הרבניים. אלה יפסקו לפי דין תורה, אם שני הצדדים יסכימו ביניהם

י-ם: חשדות לזיופים בהליך בחירת הרבנים הראשיים לעיר

http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/044/796.html

בחוות דעת שפרסם היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד יוסי חביליו, הוא טוען כי קיימים נתונים סותרים ברשימת נציגי בית הכנסת שנבחרו להכריע בשאלת זהות הרבנים הראשיים לעיר

25/1/2010

הרב רפי פרץ ימונה לרבצ''ר הבא

נושאים: צה"ל
שמות מחברים: עמיעד טאוב , datili

 

 http://www.datili.co.il/index.php?id=39506

סא"ל (מיל') הרב רפי פרץ, ראש המכינה הקדם צבאית "עוצם", יקודם לדרגת תת-אלוף וימונה לרב הראשי לצה"ל. הרב פרץ ייכנס לתפקידו בקיץ הקרוב.

 

26/01/2010

פשקווילים נגד האוטובוסים: "מהדרין" בחילול השם

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3849241,00.html

פשקווילים שיוצאים נגד ההפרדה באוטובוסים נתלו על לוחות המודעות במאה שערים: "קווים אלו אינם מהדרין אלא בחילול השם ובהלבנת פני ישראל ברבים ובלשון הרע". כיאה לראש חודש אדר, המודעות מתאפיינות גם בהומור עוקצני

 15.02.10

על הקדושה / שרגא בר און

קדושת המחנה:
צודק הרב שפירא. הויכוח בין האורתודוכסיה הליברלית לבין האורתודוכסיה החרד"לית

הוא הויכוח על הקדושה.  הרב שפירא חושב כמו חרדי (לאומי) קלאסי: הוא תופס את עצמו

כממשיך דרכה האותנטית של האורתודוכסיה ומכוח זה יש לראות בדבריו "דעת תורה"

וממילא כל מי שלא מסכים איתו (וכדבריו - אין זה משנה אם הוא מקפיד על קלה כבחמורה) הוא רפורמי.

אלא שבכך הרב טועה ומטעה. הויכוח בין המחנות הוא במידה רבה - עצם הויכוח על הקדושה. 

כבוד הרבנות מחייב הגבלת גיל

נושאים: רבנות , רבנים
שמות מחברים: מקור ראשון , שמואל שטח

 17/1/10

ההודעה התמוהה שהועברה לרב דרוקמן על הדחתו מתפקיד ראש מינהל הגיור מזמינה מחדש דיון אמיתי בשאלה מהו הגיל בו רב צריך לפרוש, אם בכלל.

אך לפני שנתחיל יש לומר בקול ברור כי מקרה זה אינו קשור לכלל.

 ישנם תפקידים בכירים ברמה הלאומית אשר ברור לכולם כי אין להם זמן קצוב ונשיא המדינה, יאריך ימים ושנים, יעיד על כך.

תפקיד ראש מערך הגיור הוא תפקיד שכזה. מעבר לעשייה הממשית יש בו היבט סמלי בעל חשיבות ציבורית ממדרגה ראשונה

ולפיכך לא היה כל מקום להדחתו. קל וחומר אם הליך ההדחה נעשה שלא בדרך ארץ ואני מאוד מקווה שלא על רקע אירועי ישיבת הר ברכה. 

ואולם, כל זה אינו דומה למצב השורר זה שנים רבות במערך הרבנות המקומית בישראל. רב עיר הינו, בפועל, תפקיד לכל החיים. משמע שלאחר שרב עיר נכנס לתפקיד, הוא יצא ממנו, ככל הנראה, רק על אלונקה.

פנייה לרה"מ: התערב בבחירת רב ראשי לי-ם

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/039/007.html

 יו"ר מפלגת הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ פנה לראש הממשלה בדרישה להתערב בסוגיית בחירת רב ראשי בירושלים. הרב הרשקוביץ טוען כי על פי סעיף בהסכם הקואליציוני חובה לערוך דיון בהשתתפות ראש הממשלה, בנושאים השנויים במחלוקת בין מפלגות הקואליציה.

 12/1/2010

שפה דתית חדשה

עמדתו של הרב מלמד, מצטיירת כעמדה הנגזרת מתמונת העולם הדתית.

אם ישנה התנגשות בין צו האל ובין צו המדינה, הרי שצו האל גובר. הדרך היחידה להתמודד עם מצבים

שכאלה היא למנוע מצבי התנגשות שכאלה, להוציא דילמות בהן קיים צו האל מתחום הפעולה של הצבא.

הוצא מצבים של צו לפינוי ישובים מתחום הפעולה הצבאית, והשלום והאחווה ישובו לשרור במדינתנו.

דומה שכאן אנחנו מגיעים לנקודה בה פתרון שכזה איננו אפשרי.

קירוב לבבות לא עושים עם סופגניות

שמות מחברים: ynet , שמואל שטח

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3812267,00.html

06.12.09

היום, י"ט כסלו, מציינים בחב"ד את חג הגאולה. שמואל שטח מבקש להזכיר לתנועת התשובה הדתית-לאומית הרואה בחב"ד מודל לחיקוי שהשפעה על המרחב הציבורי יכולה להיעשות בידי אלו שנושאים בעול - בשירות צבאי ואזרחי

 

מסר של פיוס: רבנים נפגשו עם נכבדי יאסוף

שמות מחברים: nrg , רועי שרון

 http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/978/056.html

 13/12/2009

 יומיים לאחר ההצתה במסגד נפגשה קבוצת רבנים עם נכבדי הכפר במטרה להרגיע את הרוחות. "המעשה הזה הוא נגד האלוהים וההלכה"

מחפשים פשרה

 http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=36021


נאמני תורה ועבודה לאיגוד ישיבות ההסדר: הקימו בית דין משמעתי לישיבות ההסדר


כ"ח כסליו ה´תש"ע

 

"הבחירות לרבנות העיר ירושלים מכורות מראש"

http://www.kikar.net/6367.html

23.09.09

עמותת "נאמני תורה ועבודה", מבקשים מבית המשפט העליון לעצור כל הליך של בחירות לרבנות העיר ירושלים, מתוך מטרה להעניק ייצוג הולם לכלל האוכלוסיות בעיר. "מדוע לא יקיימו את הליכי הבחירותעל פי קריטריונים שווים ואחידים, גלויים וברורים?

ספינים בבחירות לרבנות ירושלים

http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=35641


בעיתונות החרדית מיהרו להכריז: הציונות הדתית תתמוך ברב יעקב יוסף.

פורום האיתור: "לא היה ולא נברא"


כ"ט חשון ה´תש"ע

מחאה בציונות הדתית בשל היתר להרוג גויים

נושאים: היחס לגוי
שמות מחברים: nrg , יצחק טסלר

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/964/339.html

בעקבות חשיפת מעריב על הפצת ספר בחוגי ימין המתיר הריגת גויים וילדיהם אומרים בתנועת נאמני תורה ועבודה: "האיסור לא תרצח מאד ברור"

9/11/2009

בג"ץ המליץ לשקול עתירה בעניין בחירת רב ראשי בי-ם

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/948/500.html


יו"ר נציגות בתי הכנסת הציוניים מסר בתגובה: "אם לא ינתן משקל משמעותי לעמדת בתי הכנסת הציוניים, בכוונתנו לשוב ולפנות לבג"צ בעניין זה"


1/10/2009 

שר הדתות הודיע שיכנס מחדש את הועדה לבחירת רב לירושלים

שמות מחברים: כיפה

 

י"א תשרי ה´תש"ע

 

 שר הדתות יעקב מרגי נכנע ללחץ הציבורי של הציונות הדתית והחליט לכנס מחדש את הוועדה האמורה לבחור את נציגי בתי הכנסת החברים בוועדה הבוחרת את הרב הראשי לירושלים. שלשום הגישו נציגי הציונות הדתית עתירה לבג"צ הקובלת על פגמים שנפלו לכאורה בבחירת נציגי בתי הכנסת. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד אביעד הכהן, ע"י חברת מועצת העיר ירושלים רחל עזריה, תנועת "נאמני תורה ועבודה", ובתמיכתם של פורום בתי הכנסת הציוניים, וח"כ אורי אורבך. הלילה הודיע שר הדתות כי בכוונתו לכנס מחדש את הוועדה, בניגוד לעמדה הראשונית של משרד הדתות לפיה ההליך נעשה בשקיפות ועל פי חוק.

ברקת: אין הצדקה לשני רבנים חרדים ראשיים

 

 ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, פנה אמש (יום רביעי) לבג"ץ ואמר כי לחרדים צריך להיות ייצוג בוועדה לבחירת רבנים ראשיים לעיר כפי חלקם באוכלוסיה ולא מעבר

 01/10/09

 

תשובת ראש העיר ירושלים ניר ברקת לבג''צ על הרכב בתי הכנסת שיבחרו את הרבנים הראשיים

 

 01/10/2009   

 ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, פנה לבג''צ באמצעות היועץ המשפטי לעירייה, עו''ד יוסי חביליו, בהמשך לעתירת עמותת נאמני תורה ועבודה כנגד השר לשירותי דת וועדת הבחירות לבחירת רבני העיר ירושלים.

 

ברקת: רוב חרדי בבחירת רבני העיר אינו הוגן

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/194826

 

ראש העיר ירושלים פנה לבג"צ בענין בחירת רבני העיר

ואמר כי רוב חרדי של נציגי בתי הכנסת שיבחרו את הרבנים הראשיים אינו הוגן.


30/09/09

 

דיון נוסף על מינוי רב ראשי לירושלים

שמות מחברים: nrg , יצחק טסלר

http://192.118.0.136/online/54/ART1/947/444.html


שר הדתות יעקב מרגי הודיע בתגובה כי הדיון החוזר שייערך ביום חמישי נערך "לפנים משורת הדין".

יועץ התקשורת של השר גם טוען כי ההחלטה על דיון נוסף התקבלה לפני העתירה

לבג"ץ של בתי הכנסת מהזרם הדתי לאומי


29/9/2009

עתירה: הקפיאו הליך בחירת הרבנים בירושלים

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3780892,00.html


בעתירה נטען כי "ההליכים לבחירת רב ראשי לירושלים נוהלו ברשלנות ולוקים בפגמים, מחטפים ושיקולים לא ענייניים". העותרים: "נציגי בתי הכנסת שנבחרו לא מייצגים את הקהילות"

23.09.09

 

עתירה לבג"ץ נגד בחירת רב ראשי בי-ם

לטענת בתי הכנסת מהזרם הדתי-לאומי, מאחר ולחרדים אין רוב בבירה, לא אמור להיות להם רוב בוועדה שתקבע מי יהיה הרב הראשי של ירושלים

23/9/2009 

 

הרב אריה שטרן מועמד הציונות הדתית לרב העיר ירושלים

הרב שטרן ראש מכון הלכה ברורה וממייסדי תנועת ''כולנו'' לאיחור הציונות הדתית גבר בקול אחד על הרב כרמל והוא צפוי לקבל את תמיכתם של כל נציגי הציונות הדתית ושל ראש העיר ניר ברקת לתפקיד.

 

30/08/2009

הרב אריה שטרן מועמד הציונים-דתיים לתפקיד הרב הראשי של ירושלים


כלקח מהבחירות לראשות העיר, הוחלט בזרם הדתי-לאומי לבחור מועמד שיהיה מוסכם על כל חובשי הכיפות הסרוגות ואשר יוכל לנצח את המועמד שבו ייתמכו החרדים

27/8/2009

הנבחר: הרב אריה שטרן


הרב אריה שטרן נבחר לייצג את הציונות הדתית בבחירות לרבנות העיר ירושלים


ז´ אלול ה´תשס"ט -

הציונים-דתיים מירושלים דורשים רב ראשי "מבית הלל"


היום מתכנסת ועדה שתבחר רב ציוני-דתי, מאחוריו יתייצבו כל ה"סרוגים", בבחירות לתפקיד הרב הראשי האשכנזי של ירושלים. מאגודת "נאמני תורה ועבודה" נמסר בתגובה: "על הוועדה הבוחרת את מועמד הציונות הדתית לתפקיד רב העיר ירושלים, להיות קשובה לציבור הירושלמי מפני שזהותו של רב העיר תשפיע בעיקר על ציבור זה"
27/8/2009  

אל תמדרו אותנו מבחירת הרב


"היעלה על הדעת שבזמנים בהם הציבור יכול לבחור ראש ממשלה, ראשי עיר וחברי מועצת העיר, ירחיקו אותו מתהליך בחירת הרב הראשי"? הרב ברי שלזינגר קורא לשתף את ה"לקוחות" בבחירת הרב לירושלים

11.08.09

עצומה: לא להפריד את האוטובוסים

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: כיפה , אפרת רוט הלוי


מחר יקיים משרד התחבורה דיון בשאלת ההפרדה בקווי אגד, אנשי רוח פנו לשר: "שים קץ לביזוי הנשים"


כ´ אב ה´תשס"ט

אנשי רוח בעצומה לשר כץ: בטל את קווי המהדרין

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: ynet


עשרות אנשי רוח, בהם חתני פרס ישראל חיים גורי, נתן זך וא.ב יהושע בפנייה לשר התחבורה, לקראת ההכרעה בנושא ההפרדה באוטובוסים: "יש לשים קץ לתופעה המחרידה של קווים מפלים - יש לבטל את ההפרדה באוטובוסים"

 

09.08.09

קרב רב: בתי הכנסת הציוניים בי-ם הצטרפו למאבק על תפקיד הרב הראשי

נציגי בתי הכנסת דורשים רוב בוועדה הממליצה על רב ראשי לבירה. עו"ד אילן קמינצקי, יו"ר נציגות בתי הכנסת הציוניים בירושלים: "ההיגיון מחייב שהוועדה הבוחרת את רב העיר ירושלים תהיה מורכבת בעיקרה מתושבי העיר ירושלים"

3/8/2009

דרוש פרוזבול נגד אלימות

נושאים: דת וחברה
שמות מחברים: משה מאיר , ynet

הלל ידע לשנות את הלכות השמיטה כשראה ששמירת התורה מביאה להשחתה מוסרית, ד"ר משה מאיר סבור כי הרוחות המנשבות ברחובה של עיר מחייבות את אנשי ההלכה לעשות היום מעשה דומה. ויש אתגר גם לחסידי הפלורליזם שמנצלים כאן הזדמנות פז להכות בדתיים

 02/08/2009

 

 

מאבק פנים דתי בירושלים:מי יהיה הרב הציוני?

הציונות הדתית התגייסה לבחור מועמד לכהונת רב העיר ירושלים, אך יש מי שמערער על סמכות פורום הרבנים שהוקם לבחירתו ומאיים להריץ רב אחר - "רוב החברים בפורום הם חרדל"ים, אין ייצוג לנשים ונציגי ציבור". עוד פילוג בדרך?

28.07.09,

מגעים להקמת נציגות בתי הכנסת הציוניים בירושלים

כחלק מהמאבק על אופייה של ירושלים, בימים אלו מתגבשת הקמת נציגות בתי הכנסת הציוניים בירושלים.

הפגנות בירושלים נגד קווי המהדרין

עשרות חילונים ודתיים הפגינו במחאה על ההפרדה באוטובוסים של "אגד" בירושלים. חברת מועצת העיר, רחל עזריה:''לא יתכן שקבוצה אחת תגדיר איך ייראה המרחב הציבורי''. 21/07/2009

קוי המהדרין: דיון מכריע במשרד התחבורה


הוועדה לבחינת ההפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים התכנסה כדי להחליט על עמדת משרד התחבורה בסוגייה. מחוץ לדיון בירושלים מפגינים עשרות: "לא לקווי טהרן; בשלב הבא ידרשו כאן קווים נפרדים ליהודים וערבים וללבנים ושחורים" 21/07/2009

עצרת מחאה כנגד הרב שפירא מול ישיבת רמת גן

נושאים: ציונות דתית
שמות מחברים: דתילי , עמי שרון

בעקבות דבריהם של הרב יהושע שפירא והרב אליהו זיני על כך שחלקים נרחבים בציונות הדתית הם "ניאו-רפורמים" ו"רפורמים" וביטול מינויו של פרופ' שמואל גליק לנשיאות מכללת ליפשיץ יזמו מספר תנועות בציונות הדתית עצרת מחאה ולימוד מול ישיבת רמת גן.16/07/2009

מהגנה להתקפה:ישיבת מחאה של ציונים דתיים ברמת גן

נושאים: ציונות דתית
שמות מחברים: nrg , יצחק טסלר

עשרות אנשים למדו דברי תורה ומחו על ביטול המינוי של פרופ' שמואל גליק במכללת ליפשיץ ועל דברי הרב יהושע שפירא כנגד המתונים בזרם הדתי-לאומי 16/7/2009

י"ז בתמוז-כמו אז בחורבן גם היום

שמות מחברים: nrg , שמואל שטח

ימי בין המצרים מתחילים היום ואיתם מתחילות ההשוואות הצפויות בין השנים הסוערות (67-70 לספירה) לבין שבתות קיץ אלו, בירושלים של שנת 2009
 9/7/2009 http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/914/095.html

בנות דתיות בהחלט יכולות לשרת בצה"ל

שמות מחברים: nrg , יפעת סלע

יפעת סלע משוכנעת כי בעזרת הכנה מתאימה של הצבא ושל המתגייסות, צעירות דתיות יכולות להתגייס לצה"ל
יפעת סלע | 2/7/2009 http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/911/441.html

כשהרוב הדומם מתעורר


"אם במשך שנים המונופול על הלהט ברחובות הבירה היה בידי הקיצוניים, עתה הלהט עובר, אט אט, לידי המתונים. וזהו בדיוק הזמן לרב עיר ציוני שיחבר בין הפלגים השנים בבירה ויזכיר לה את ייעודה"  01.07.09

הציונות הדתית מתגייסת לבחירת רב ראשי ציוני לירושלים


ארגוני הציונות הדתית ונציגי הציבור הדתי במועצת העיר ירושלים קיימו כנס תמיכה בבחירת רב ראשי ציוני לירושלים. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת הצהיר:''אני מחוייב לבחירת רב ציוני''  22/06/2009

רב ציוני?החרדים יתנתקו מרבנות ירושלים

נושאים: רבנות ראשית
שמות מחברים: ynet , נחשוני קובי

חבר מועצת העיר ירושלים, שלמה רוזנשטיין, מאשים את הציונות הדתית בביזוי מוסד הרבנות והפיכתו לפוליטי, ומזהיר כי המהלך "יבריח את החרדים". מנחם פרוש, ממנהיגי הציבור החרדי בבירה ל-ynet: "אפילו את 'הצופה' הם לא הצליחו להחזיק, אז להמליך רב ראשי? צריך אישיות רבנית ולא איש מהמפד"לים". ומנגד, ראש העיר ברקת: "מחוייב למינוי רב ציוני"  22.06.2009

דרוש: רב לכו-לם

שמות מחברים: ynet , מאיר יפה


ב-60 שנות קיומנו ישנה מציאות מעוותת שענייני בחירת הרבנים היא בעיקר טריטוריה של 20 האחוזים האורתודוכסים, ובעיקר של עסקני ציבור זה, המתגוששים בזירת המינויים לרבנות הפלגים הפנימיים, כשהשאר מביטים מבחוץ באדישות. מאיר יפה סבור שרב עיר חייב להיות משרת נאמן של כלל הציבור

 21.06.09

לעצור את ההקצנה של החרדים

עלינו, הציבור הממלכתי דתי, לקבל החלטה על המקום שלנו בחברה הישראלית. עלינו לזקוף קומה אל מול ההקצנה החרדית ולומר בקול צלול ובהיר: אנו לא שותפים להקצנה הדתית, לא שותפים להשתלטות על ירושלים ולא שותפים לקנאות. זו העת לבחור רב ראשי ציוני
21/6/2009

הרב(גם) של החילונים


אין כאן אוקסימירון: הרב הבא של ירושלים ילחם לתיקון סכנות בכביש כמו להצבת עמודי עירוב; יוטרד מתופעת האלימות במשפחה; יבין שהאדם החילוני הנוהג בשבת צריך מקום חנייה; יכיר בגיורי הרבנות הראשית; יהיה ציוני. קווים לדמותו

 19.06.09

ארגון רבני צהר: "הרב מצגר נכנע לעסקנים"

בציונות הדתית הגיבו היום בחריפות לתמיכתו של הרב הראשי לישראל, הרב מצגר בפסילת גיוריו של הרב דרוקמן.רבני צהר:''הרב הראשי נכנע לקבוצת עסקנים חרדית קיצונית ששמה לה למטרה לחבל .תנועת נאמני תורה ועבודה הגישה תלונה לשר נאמן וליועץ מזוז וקראו לרב מצגר להתפטר.

17/06/2009

מצגר מחנף לחרדים: עליו להתפטר

שמות מחברים: ynet , נחשוני קובי

ח"כ אורבך: מצגר מחניף לחרדים; עליו להתפטר

בציונות הדתית לא אהבו את התמיכה שהביע הרב הראשי בפוסלי גיורי הרב דרוקמן. "במקום לתמוך במאמץ דייני הגיור שפועלים תחת סמכות הרבנות הראשית, נכנע הרב הראשי לקבוצת עסקנים חרדית קיצונית", אמרו בצהר. שרת הקליטה: רוצה לשמוע את קול הרב עמאר בסוגייה.

17/06/2009

תתעוררו, בוחרים רב ראשי לירושלים


האדישות השוררת בציבור הדתי ביחס לבחירת רב ראשי לירושלים הינה חוסר אחריות משווע, נטישת המערכה והפקרת שטח שלם בידי כוחות עוינים. מדוע הציונים הדתיים, לוחמים דגולים בכל הקרבות האפשריים, לא מסתערים על מערכה חשובה זו?

15/06/2009

רב ראשי ציוני לירושלים


האם הכותל יהיה פתוח לכולם? האם ירושלים תהיה עיר פלורליסטית שמקבלת את האחר? רחל עזריה קוראת להתגייס למאבק לבחירת רב ציוני לבירה

 10.06.09

כשהרוב הדומם מתעורר

 

 

 

 

אם במשך שנים המונופול על הלהט ברחובות הבירה היה בידי הקיצוניים, עתה הלהט עובר, אט אט, לידי המתונים. וזהו בדיוק הזמן לרב עיר ציוני שיחבר בין הפלגים השנים בבירה ויזכיר לה את ייעודה"

 

מיכה גודמן,  01.07.09 

גם נשים יכולות לבחור דיינים

 

בכנסת נעשים היום ה"דילים" האחרונים בבחירת הח"כים לוועדה למינוי דיינים. עו"ד בתיה כהנא-דרור קוראת לנציגות הולמת לנשים - כנגד ארבעת המקומות המשוריינים לגברים בלבד - (שני רבנים ראשיים ושני דיינים) דרושה קואליציה רחבה לבחירת נשים.

מאת: בתיה כהנא דרור, 03.06.09 

הרב מצגר נכנע לעסקנים

 

בציונות הדתית הגיבו היום בחריפות לתמיכתו של הרב הראשי לישראל, הרב מצגר בפסילת גיוריו של הרב דרוקמן. רבני צהר:''הרב הראשי נכנע לקבוצת עסקנים חרדית קיצונית ששמה לה למטרה לחבל . תנועת נאמני תורה ועבודה הגישה תלונה לשר נאמן וליועץ מזוז וקראו לרב מצגר להתפטר.

מאת: עמיעד טאוב, 17/06/2009

דיל בין ברקת וש"ס למינוי רב ראשי אשכנזי לירושלים

שמות מחברים: הארץ , יאיר אטינגר

 

על רקע השאלה מי יהיה הרב הראשי בירושלים,

http://www.haaretz.com/hasite/spages/1092048.html

מאת יאיר אטינגר\ הארץ,  11/06/2009

בג"ץ לדיינים:מדוע פסלתם את גיורי דרוקמן?

 

 

שופטי בג"ץ, שדנו בעתירה נגד פסילת גיורי הרב חיים דרוקמן, הוציאו צו על תנאי הדורש מבית הדין הרבני להסביר האם בסמכותו לבטל גיורים. השופטים אף הורו להסיר מרשימת פסולי החיתון את הנשים העותרות, שבית הדין הטיל ספק ביהדותן

הרהורים בעקבות יום העצמאות-מה אספר לבני?

שמות מחברים: חזי כהן

 

61 שנים לאחר קום המדינה ועצם קיומה עדיין לא יכול להיות מובן מאליו. ד''ר חזי כהן נזכר בחוויות יום העצמאות של העולים החדשים שזכו להיות חלק מהקמת המדינה ומנסה להסתכל על העתיד ולזכור כי עדיין יש להילחם על קיומה של המדינה.

ד"ר חזי כהן ו10/05/2009

"רצח רבין גרם לעיוות פרופורציות"

ביוזמת ''נאמני תורה ועבודה'' נערך במודיעין ערב עיון שעסק בשאלה האם יחסה של הציונות הדתית למדינה השתנה בעקבות אירועי השנים האחרונות?ד''ר אשר כהן טען כי רצח רבין גרם למסע הכללות כנגד הציונות הדתית.

עמיעד טאוב ו10/05/2009

על חלום הרבנות הכלל ישראלית.דעה

שמות מחברים: יונתן בן הראש

 

 

 

יונתן בן הראש, יו''ר תנועת 'נאמני תורה ועבודה' סבור שבג''ץ מחליף בהצלחה את הרבנות הראשית שמתבצרת בתוך תפיסה קנאית- חרדית.הפסיקות האחרונות בנושא הגיורים מהוות צעד חשוב ונכון על מנת להחזיר את ראייתו הכלל ישראלית של הרב קוק זצ''ל אל הרבנות הראשית.

יונתן בן הראש ו20/05/2009

הרהורים בעקבות יום העצמאות - מה אספר לבני?

נושאים: מדינת ישראל
שמות מחברים: דתילי , חזי כהן


61 שנים לאחר קום המדינה ועצם קיומה עדיין לא יכול להיות מובן מאליו. ד''ר חזי כהן נזכר בחוויות יום העצמאות של העולים החדשים שזכו להיות חלק מהקמת המדינה ומנסה להסתכל על העתיד ולזכור כי עדיין יש להילחם על קיומה של המדינה.
ד"ר חזי כהן 10/05/2009. דתילי

מבחן הממלכתיות

שמות מחברים: אשר כהן , ynet

 

 האם יחסה של הציונות הדתית למדינה השתנה? פרופ' אשר כהן סבור כי הממלכתיות הסרוגה עמדה בכל מבחן מעשי שהתעורר. אז למה התנועה שואלת את עצמה כל הזמן - "לאן"?

אשר כהן 3/05/09 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3710238,00.html

ציונות ללא תנאי

ציונות ללא תנאי


יום העצמאות המסמן את שיאו של המפעל הציוני הינו יום הודיה בו יש לפאר ולרומם את מוסד התורה ולהודות לקב''ה על הקמת מדינה לעם היהודי לאחר אלפיים שנות גלות.

הרב רונן נויבירט ו28/04/2009 http://www.datili.co.il/index.php?id=33058

וכל המרבה הרי זה מסובך. היחס למדינת ישראל.

שמות מחברים: משה מאיר , nrg

 

 

 

הגיע הזמן לשנות את היחס של הציונות הדתית למדינה. המדינה היא לא ראשית לדבר אחר אלא מסגרת שהיא תכלית לעצמה, התקווה איננה למה שיבוא בעקבותיה אלא לקיומה של מסגרת זו ללא הגבלת זמן. משה מאיר משנה גישה
משה מאיר | 22/4/2009 11:51    http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/881/575.html

'למנוע מינוי חרדים לועדה למינוי דיינים'

שמות מחברים: דתילי

חברי תנועת נאמני תורה ועבודה פנו לחברי הכנסת הדתיים ברשימת הליכוד על מנת שאלו ידאגו כי נציגי הקואליציה והאופוזיציה בוועדה למינוי דיינים יהיו חברי כנסת המחויבים לערכים יהודיים וציוניים

עמיעד טאוב  30/03/2009 . דתילי.

חסרי תרבות

שמות מחברים: כיפה , מתי שיק

הבית היהודי מסתפקת בתיק המדע, יש מי שחושב שהויתור על תיק התרבות הוא הויתור לחזור להשפיע
ד´ ניסן ה´תשס"ט - מתי שיק

בן ששון: לשבור את המונופול של הרבנות על הגיורים

שמות מחברים: הארץ

 

מאת שחר אילן


יו"ר ועדת החוקה בכנסת, ואחד מחברי הכנסת הדתיים הבולטים, אמר כי היוזמה להנהיג גיורים בבתי דין פלורליסטיים היא ברוכה
יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ח"כ מנחם בן ששון (קדימה), מבכירי חברי הכנסת הדתיים, קורא לשבור את המונופול של הרבנות הראשית על ענייני גיור ונישואים. בן ששון אמר את הדברים בעקבות הפרסום ב"הארץ" על הקמת פורום הגיור הפלורליסטי, קואליציה של ארגונים שיפעילו בתי דין לגיור שיתחרו ברבנות הראשית, ובין היתר יפעילו גיור חילוני וגיור אורתודוקסי עצמאי.

גר דתי לאומי

נושאים: גיור
שמות מחברים: כיפה

קבלו אותם: בתי הדין הפרטיים לגיור. רישום במשרד הפנים כיהודי כבר יש, חתונה ברבנות - טרם
י"ח חשון ה´תשס"ט - אדם צחי

עצרת אלימה נגד האלימות

שמות מחברים: ynet


רני חזון וייס הגיעה מירושלים כדי להשתתף בעצרת לזכרו של רבין, ואת פניה קיבלו השלטים: "אלימות הימין מכת מדינה". שוב הכללות? האם לא למדנו כלום מהאלימות המילולית?
רני חזון וייס
פורסם: 10.11.08, 13:33

תרום אך לא לקרדום

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: הצופה

אם הציבור הדתי יפסיק לממן את לומדי התורה במתן צדקה מופרזת, ייתכן והוא יסייע להם לצאת סוף סוף ממעגל העוני

שמואל שטח, 19/08/2008

להפסיק את הסחטנות בדרך לגט

נושאים: מסורבות גט
שמות מחברים: ynet

הצעת חוק יחסי ממון העולה היום להצבעה במליאה עשויה לשנות את יחסי הכוחות השוררים בהליכי הגירושין. עו"ד בת שבע שרמן-שני מסבירה מדוע מדובר ברגע האמת
בת שבע שרמן-שני . פורסם: 28.07.08, 15:36

כשההלכה חילצה את המדינה

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: ynet

אם הסבירות שהשבויים אינם בחיים גבוהה, מדוע מקבלי ההחלטות החילונים בישראל אינם יכולים להגיע להכרעה? על-פי שרגא בר-און, האחריות גדולה על המנהיגים החלשים - שבורחים לעולם ההלכה הסמכותי
שרגא בר-און
פורסם: 25.06.08

תורה ודמוקרטיה

נושאים: דמוקרטיה
שמות מחברים: דתילי

הרב דוד עצמון מפרט את הדרך לשילוב נכון בין עולם התורה לזה של הציבוריות הישראלית ואיך יכולה הדמוקרטיה לפעול על בסיס התורה.
הרב דוד עצמון ו16/07/2008
דמוקרטיה - לא מה שחשבתם
.

הגרים הם אחינו

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: הצופה


29/06/2008

פרופ' צבי זוהר לאחרונה העלו רבנים תפיסה חדשה ותמוהה, לפיה ניתן לשלול רטרואקטיבית את יהדותו של גר שלא קיים מצוות בין אדם למקום. יש לחוקק מיד חוק שיאסור הטלת דופי באדם שהוכר כגר

הלכה למעשה/ יונתן בן הראש

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: הצופה

22/06/2008

אנו זקוקים להלכה ציונית-דתית, שבראש מעייניה טובת האומה וכלל ישראל המציגה את היהדות בתפארתה וביופייה. כל זאת לא עתיד להתרחש עד שנאמר לחרדים: הלכה אחרת לנו

חכמים, היזהרו בדבריכם!

נושאים: אחריות
שמות מחברים: הצופה


08/09/2008

יש לומר בקול חד וברור: אמירות כמו של הרב רוזן נגד 'שלום עכשיו' הם בגדר הסתה לרצח. וכל ניסיון נלוז להתחבא מאחורי טענות צדקניות אגב גלגול עיניים כלפי מעלה, לא ינקה אותו מאחריות

תפילה לנאנסת

נושאים: פמיניזם
שמות מחברים: ynet

"הַשְׁקִיפָה מִמְּעוֹן קָדְשְׁךָ מִן הַשָּׁמַיִם, וּרְאֵה אֶת עָנְיִי וְשוֹמְמוּתִי, וּמָה עוֹלַל לִי. גּוּפִי חֻלַּל וְטֻמָּא, הֻשְׁפַּלְתִּי עַד עָפָר, וְנֻטַּל כְּבוֹדִי. גָדוֹל כַּיָּם שִׁבְרִי, וְאֵין מַכְאוֹב כְּמַכְאֹבִי. לִבִּי חָלַל בְּקִרְבִּי, עוֹלָם חָשַׁךְ בַּעֲדִי, וְנֶאֱסַף נָגְהִי. נְבָלָה נֶעֶשְׂתָה בְּיִשְׂרָאֵל, צָעַקְתִּי וְאֵין מוֹשִׁיעַ לִי".

ד"ר יעל לוין חיברה תפילה מיוחדת לנפגעות תקיפה מינית

הקרב המוניציפלי: אברהם נגד נוח

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: ynet

נוח יפעל לבניית חממות שרק אנשים "כמונו" ייכנסו אליהן - "תראו מה קרה לאברהם ה'פתוח' - בנו הוריד את הכיפה". מנגד, אברהם אומר "לא" להסתגרות וידאג לכו-לם - "גם לאנשי סדום". המועמדים וירטואליים, הסיפור מהחיים
שמואל שטח ,פורסם: 03.11.08, 09:18

פרידמן: מוכן לבטל מינוי 15 הדיינים

מזוז הנחה את הממשלה לבטל את המינויים לבתי הדין הרבניים, בשל פגמים בהליך
היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הנחה את שר המשפטים דניאל פרידמן, לבטל את מינוי 15 הדיינים שמונו בישיבתה האחרונה של הוועדה למינוי דיינים. זאת בשל הפגמים במינויים. כך אמרו אתמול גורמים בכירים במשרד המשפטים. פרידמן מסר שהוא מוכן לבטל את המינויים.

מאת יובל יועז

בחן את המועמד/ שמואל שטח

נושאים: כללי
שמות מחברים: ynet

רב השכונה לא גר בשכונה, הקניון החדש פועל בשבת, בתי הספר הפרטיים מתעלמים מהאתיופים והקונסרבטיבים הצליחו להשחיל אישה למועצה הדתית. כיצד יפעל ראש העיר? ערב סגירת הרשימות לבחירות המקומיות, חיבר שמואל שטח שאלון מיוחד לבחירת המועמד הדתי
שמואל שטח

שריפה אחים, שריפה/ שרגא בר און

נושאים: כללי
שמות מחברים: הצופה

10/06/2008

מהגמרא ועד ביאליק יש זעזוע עמוק ממעשים אלימים כנגד ספרים, המייצגים את עולמנו הרוחני. בחג השבועות הזה אהרהר על מעשה נפשע אחד שבוצע באור יהודה

השופטת שטרסברג כהן:''להדיח את דיין בית הדין הרבני הגדול הרב אברהם שרמן''

נושאים: אמנות
שמות מחברים: דתילי

השופטת שטרסברג דנה בתלונתו של הרב דרוקמן על התנהלות בית הדין הרבני הגדול בסוגיית הגיור והמליצה להדיח את הרב שרמן מתפקידו:''מהלכי הרב שרמן אינם עולים בקנה אחד עם עיקרי הצדק הטבעי וכללי האתיקה''.
עמיעד טאוב ו12/06/2008

שורפים את הברית החדשה: אף רב לא מגנה בפה מלא

נושאים: אמנות
שמות מחברים: nrg


הבוקר פרסם אבישי בן חיים במעריב כי סגן ראש עיריית אור יהודה שרף את כתבי הברית החדשה. משעות הבוקר מנסה מערכת nrg מעריב לקבל את עמדתם של הרבנים הבולטים במגזר אולם רובם ירדו למחתרת ומסרבים להתייחס לפרשה

nrg יהדות | 20/5/2008 14:14

כשמגילת רות נראית כמו אגדה עבור המתגיירים/ יאיר אטינגר

נושאים: אמנות
שמות מחברים: הארץ online

תלמידי הגיור הוזמנו לכנס תמיכה בצל ההחלטה לבטל גיורים גרים בתוכנו

מאת יאיר אטינגר

הזכות לשרת בצה"ל/ נעמה לפיאן

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: דתילי

בעקבות הקולות כנגד גיוס נשים לצה''ל מסבירה נעמה לפיאן, קצינה דתייה במי'ל את החשיבות אותה היא רואה בגיוס בנות דתיות לצה''ל.
נעמה לפיאן ו01/06/2008

האם אכן "עמך - עמי ואלוהייך אלוהיי"?

נושאים: שירותי הדת
שמות מחברים: nrg

 

 

 

לו הייתה רות המואביה מנסה להתגייר בבית הדין הרבני הגדול בירושלים של ימינו, מן הסתם לא הייתה עוברת. מחר תערך עצרת מחאה מול בית הדין על פסילת הגיורים של הרב דרוקמן. משמרת המחאה של 'נאמני תורה ועבודה' שנמצאת במקום כתבה מכתב לרות בשם בית הדין

נאמני תורה ועבודה | 4/6/2008 17:30

 

ניגוד עניינים ברבנות הראשית לישראל/ עודד בן צבי

נושאים: אמנות

לקראת ההצבעה בעניין מינויו של הרב מצגר לנשיא בית הדין הרבני הגדול מבקשים בתנועה לפסול את הרב עמאר ועוד שניים מחברי הועדה.

עודד בן צבי ו02/01/2008
הרב מצגר.הולך לשיטת הרב אלישיב (צילום: באדיבות לשכת הרב מצגר)

הלכה למעשה/ יונתן בן הראש

נושאים: שירותי הדת
שמות מחברים: הצופה

22/06/2008
אנו זקוקים להלכה ציונית-דתית, שבראש מעייניה טובת האומה וכלל ישראל המציגה את היהדות בתפארתה וביופייה. כל זאת לא עתיד להתרחש עד שנאמר לחרדים: הלכה אחרת לנו

הערב ייערכו עצרות תמיכה ברב דרוקמן

נושאים: שירותי הדת
שמות מחברים: דתילי


בעקבות פסילת גיוריו של הרב דרוקמן ייערכו הערב עצרות מחאה.בישיבת אור עציון יפגינו תלמידי הרב דרוקמן בהשתתפות בכירי רבני הציונות הדתית ומול בית הדין הגבוה בירושלים יפגינו נאמני תורה ועבודה.
עמיעד טאוב 05/06/2008

נאמני תורה ועבודה: על שר המשפטים להדיח את הרב שרמן

שמות מחברים: ערוץ 7


תנועת נאמני תורה ועבודה קוראת לשר המשפטים הפרופ' דניאל פרידמן ליישם לאלתר את המלצתה של השופטת טובה שטרסברג כהן ולהדיח את הרב אברהם שרמן מכהונתו כדיין בבית הדין הרבני הגדול.

בימין מתווכחים על השתתפות הילדים

נושאים: יום פקודה

 

מאת: ישי הולנדר

חסימות הכבישים ברחבי הארץ במחאה נגד ההתנתקות גרמו לבד משיבושי תנועה קשים גם לדיון ציבורי סוער בתוככי מתנגדי הפינוי לגבי התוצאות החיוביות והשליליות שמביא עמו המהלך. ארגון "נאמני תורה ועבודה" בשיתוף עם פורום "יום פקודה" שפועל נגד תופעות כמו הסרבנות והמרי האזרחי קיימו השבוע יום עיון תחת הכותרת: "חוסמי הכבישים בצומת הלגיטימציה".

על דעות

נושאים: כללי
שמות מחברים: הצופה

"דעות" – הביטאון מבית מדרשם של נאמני תורה ועבודה ומרכז יעקב הרצוג ממשיך לעסוק בנושאים שעל הפרק בעולמה של הציונות הדתית. בדבר המערכת הארוך יוצא העורך – שרגא בר און – נגד התחרד(ל)ותו של חלק מהמחנה הדתי לאומי. "מה קרה למגזר שייחס קדושה לאהבת הרע והאדם ולערבות הדדית ושראה קדושה במידותיו של הלל הזקן"?

משבר הגיור הגדול בתולדות המדינה

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: מפד"לי
בית הדין הגדול בירושלים החליט לפסול את כל הגיורים שערך הרב דרוקמן מאז 1999.הרב דרוקמן:''מדובר באנשים שלא ראויים לשמש כדיינים''.ח''כ אורלב מגבש הצעת חוק להקמת בתי גיור אלטרנטיבים.צפי למשבר נוסף בין הרבנות לרבני הציונות הדתית.

ניצחון לחרדים:משרד ראש הממשלה הדיח את הרב דרוקמן

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: דתילי

ראש מערך הגיור הרב חיים דרוקמן קיבל השבוע הודעה על סיום תפקידו בשל גילו.מזכ''ל המפד''ל:''אתנן פוליטי נוסף של חובב המעטפות למפלגות החרדיות על חשבון הציונות הדתית''.
עמיעד טאוב 22/05/2008

שורפים את הברית החדשה: אף רב לא מגנה בפה מלא

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: nrg
הבוקר פרסם אבישי בן חיים במעריב כי סגן ראש עיריית אור יהודה שרף את כתבי הברית החדשה. משעות הבוקר מנסה מערכת nrg מעריב לקבל את עמדתם של הרבנים הבולטים במגזר אולם רובם ירדו למחתרת ומסרבים להתייחס לפרשה. פרשת שריפת כתבי הברית החדשה אתמול באור יהודה, מעוררת מבוכה במגזר הדתי.

קדושים תהיו-כעם

נושאים: כללי
שמות מחברים: דתילי

שמואל שטח בחן את פרשת קדושים ומצא פרשה המעבירה מסר חברתי חד כנגד ההתבדלות בחברה:''הדרך אל הקדושה עוברת דרך הכלל''.

רב אחד לעם אחד

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: nrg , הדר ליפשיץ

התמיכה הגורפת לה זכה הרב עמאר כראש בית הדין הרבני, מוכיחה שכפל הרבנים הוא מיותר.
הדר ליפשיץ סבור כי בישראל התשס"ח אין מקום לפיצול עדתי במוסד הרבנות

הדר ליפשיץ
1/4/2008 13:32

הרב עמר יגן על העולים שהתגיירו

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: דתילי

בעקבות משבר הגיור נפגש הראשון לציון הרב שלמה עמאר עם יו''ר המפד''ל ח''כ אורלב ועם יעקב אדרי, השר לקליטת עלייה והבטיח לפעול לביטול פסק דין הגיור אותו הגדיר כ''מחטף''.
עמיעד טאוב ו06/05/2008

מחליטים שלא להחליט

שמות מחברים: מפד"לי

הדחת הרב מצגר: מחליטים שלא להחליט

הדיון בעניין הדחת הרב מצגר הסתיים ללא תוצאות.
יחד עם זאת מבטיחים בוועדה לסיים את ההליך תוך שלושה שבועות.

ניגוד עניינים ברבנות הראשית לישראל

שמות מחברים: דתילי

לקראת ההצבעה בעניין מינויו של הרב מצגר לנשיא בית הדין הרבני הגדול מבקשים בתנועה לפסול את הרב עמאר ועוד שניים מחברי הועדה.

דרישה לרב ראשי אחד

שמות מחברים: ynet

"שצהר יפסיקו לבנות את עצמם על גבינו"

רבני צהר הודיעו בצהריים על הקמת מערכת כשרות אלטרנטיבית שתכיר בהיתר המכירה, כפי שנחשף ב-ynet. יו"ר צהר: "אנחנו רק מבקשים לחזק את הרבנות הראשית". גורמים ברבנות: "אין גבול לחוצפה". ויש גם מי שדורש להדיח את הרב מצגר

דרוש מהפך בבתי המדרש - מיכה גודמן

נושאים: כללי
שמות מחברים: ynet

מילכוד בתי המדרש במדינת ישראל: לשמרנים יש בקיאות אדירה ולמדנות חריפה, אך חסרה מחשבה מקורית ותסיסה יצירתית. בתי המדרש הפלורליסטים חסרים את הבקיאות התלמודית והחריפות המסורתית. לד"ר מיכה גודמן יש מתכון לבית מדרש חדש

מקווה עכשיו - הרב דוד בן זזון

שמות מחברים: ynet

"עבורי מצוות התורה אינן המלצות או רעיונות חביבים שכשסר חינן הן הופכות לא רלוונטיות. נהפוך הוא, מדובר בצווים שעלי לרדת לעומקם". רוחמה וייס קראה להפסיק לשמור הלכות נידה? הרב דוד בן זזון קורא למגיבים להגיד "כן" לטהרת המשפחה

הרב דוד בן זזון

אמונה בצל השואה - שרגא בר און

נושאים: שואה

מאמינים, דברו על השואה

השואה לא הטביעה את חותמה על החיים הדתיים ואין לה ביטוי בתפילה. האם קשר השתיקה הדתי סביב השואה נובע מכך שהשאלה "גדולה" על המאמין או שהאדם הדתי ביקש למדר אותה מחוץ למשמעות הדתית? שרגא בראון משרטט את סימני השאלה שלו, ומשם צומחת האמונה

דיון בכנסת על פסילת גיורי הרב דרוקמן

שמות מחברים: ynet

דיון דחוף בכנסת בפסילת הגיורים

 

ועדת החוקה תכונס לדיון דחוף בעקבות פסילת גיוריו של הרב דרוקמן. ח"כ בן ששון: "הועדה לא תעמוד מנגד ולא תפקיד את הציבור בידיים לא אחראיות". נאמני תורה ועבודה: "אם הרבנות הראשית לא תתנער מפסיקת בית הדין היא תאבד את זכות הקיום"

נטע סלע

 

הרב דרוקמן:הדיינים הכפישו אותי מבלי שידברו עמי

שמות מחברים: דתילי

הרב דרוקמן התארח היום בישיבת ועדת החוקה של הכנסת שנתנה לו גיבוי מלא ואמר כי יש לפסול את הדיינים שניסו לפסול את גיורי מערך הגיור בראשותו הוא עומד.מחוץ לכנסת נערכה משמרת מחאה כנגד פסיקת בית הדין הגדול.

עמי שרון ו06/05/2008

מגילת האחריות

שמות מחברים: ynet

"אנחנו מקבלים על עצמנו את האחריות לקיים במדינת ישראל חברה מתוקנת, בה מקפיד כל אדם על שמירת חיי אדם, בנהיגה, בעבודה ובכל פעילות אחרת". 60 שנה אחרי החתימה על מגילת העצמאות, פרופ' אסא כשר, מחבר הקוד האתי, מחתים את ילדיה של מדינת ישראל על "מגילת האחריות". לגזור ולשמור


אסא כשר

רפורמה בגיור-עכשיו

שמות מחברים: ynet

 

 

האם תאומץ עמדתו של הרב דרוקמן או שמא יוחמרו הליכי הגיור? ראוי למוסדות השלטון להניח ידיהם ולא להכריע במחלוקות הלכתיות. במקום לחייב הסכמת נשיא בית הדין לכל גיור, יש להכיר בגיור הרבנים המקומיים ויבחרו המועמדים לגיור לאיזה בית דין ברצונם לפנות

הדר ליפשיץ

לא תסרב

נושאים: דת ומדינה

ההתנתקות היא אסון, אבל הסרבנות גרועה ממנה 

אורי אורבך

והעיקר לא לפחד

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: מעריב , בן כספית

בן כספית

28.1.2005

כנס התנועה נגד סרבנות.

נושאים: דת ומדינה
שמות מחברים: הארץ online
יו"ר מועצת יש"ע לשעבר: אשתתף בפינוי

מי אוהב את השבת?

נושאים: הלכות שבת
שמות מחברים: משה טור-פז , nrg

משה טור-פז מבכה את מצב השבת במדינת ישראל
31/10/2004

שבת אחים לחוד

נושאים: כללי
שמות מחברים: nrg , ורד קלנר

הציונות הדתית שוברת לכיוון החרדיות. התורה דוחקת את מקומה של העבודה, הבדלנות מאפילה על הדיאלוג וההפרדה בין בנים לבנות בתנועת בני עקיבא ובחינוך הדתי מחליפה את מודל החברה המעורבת. החרד"לים מסבירים את השינוי בפלורליזם מבורך. המתונים מאוימים וקוראים לצאת למלחמה. זו כבר לא אותה כיפה


ורד קלנר , סופשבוע
19/11/2004 0:37

 

סוף לעוולות בשם היהדות

שמות מחברים: הצופה


10/03/2008

על בית הדין הרבניים לשמש דוגמה להלכה העושה צדק, ולא להפוך לכלי הגורם לאי צדק. בראש ובראשונה צריך לעמוד בראשו אדם המסוגל לשמש דוגמה אישית ומוסרית

מבחנו של שר הדתות

שמות מחברים: ynet

 

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" טוענים כי הדבר הראשון ששר הדתות חייב לעשות הוא למנוע את מינויו של הרב מצגר לתפקיד נשיא בית הדין הרבני. לאחר מכן יש להם גם תוכנית לשיקום שירותי הדת

שמואל שטח

החמרות לא צנועות

נושאים: הלכה
שמות מחברים: הצופה

שמואל שטח
18/02/2008

תהליך ההחמרות בצניעות הוא עוד ניצחון ליצר. חוסר האבחנה בין מה שמוביל לפריצות אמיתית, לבין מה שרק אדם בעל מחשבה עקומה יחשיב כפריצות, הוא הבעיה.

 

רב ראשי תחת הגבלה

שמות מחברים: מקור ראשון
מאת שי דורון, 09.03.08 | 12:23

בניגוד להמלצת מזוז:מצגר ישוב לבתי הדין הרבניים

שמות מחברים: הארץ online

מאת יאיר אטינגר ושירות "הארץ"
הוועדה למינוי דיינים דחתה את חוות דעת היועהמ"ש בנוגע לחשדות הפליליים נגד הרב. המשמעות: מצגר ימונה לנשיא בית הדין הרבני הגדול
תגיות: מני מזוז, דניאל פרידמן, יונה מצגר, בית הדין הרבני
פרשת הרב מצגר

נאמני תורה ועבודה:ניגוד עניינים ברבנות הראשית לישראל

נאמני תורה ועבודה: 'ניגוד עניינים ברבנות הראשית לישראל'

לקראת ההצבעה בעניין מינויו של הרב מצגר לנשיא בית הדין הרבני הגדול מבקשים בתנועה לפסול את הרב עמאר ועוד שניים מחברי הועדה.

חה"כ אורי אורבך: על הרב הראשי להתפטר מתפקידו

 

"כבודו של גר צדק חשוב מכבודו של רב ראשי שלא מכיר בגיורים של הרבנות שהוא עומד בראשה", אומר חה"כ אורי אורבך. שרת הקליטה, סופה לנדבר: 'לא תונו את הגר'

מאת: כיכר השבת, 18.06.09

הרב אבינר מגיב לרב שרלו: אין שום היתר לחברה מעורבת

נושאים: חברה מעורבת

 


הרב אבינר מגיב לרב שרלו: אין שום היתר לחברה מעורבת


לאחרונה יצאה חוברת חדשה של הרב שרלו ורן חורי בה הם מצדדים בחברה מעורבת לכתחילה. בראיון ל'סרוגים' מגיב הרב שלמה אבינר לחוברת ואומר במקום המאמצים למצוא התרים לחבר בין גברים ונשים, עדיף להשקיע בחיבור בין רווקים ורווקות ובין איש ואישתו."


אריה יואלי, סרוגים 12.06.11 13:42


"הרבנים שמתירים עירוב לכתחילה הם מיעוט זניח והם גם לא מהשורה הראשונה של הפוסקים, לכן לדעה שלהם אין משקל"

על חלום הרבנות הכלל ישראלית

שמות מחברים: יונתן בן הראש , datili

http://www.datili.co.il/index.php?id=33590

יונתן בן הראש, יו''ר תנועת 'נאמני תורה ועבודה' סבור שבג''ץ מחליף בהצלחה את הרבנות הראשית שמתבצרת בתוך תפיסה קנאית- חרדית.הפסיקות האחרונות בנושא הגיורים מהוות צעד חשוב ונכון על מנת להחזיר את ראייתו הכלל ישראלית של הרב קוק זצ''ל אל הרבנות הראשית.

20/05/2009

בגץ: להקפיא פסילת גיוריו של הרב דרוקמן

נושאים: גיור

 

ידיעות אחרונות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"והייתם נקיים מה' ומישראל"- על חובת השקיפות והנאמנות בצדקה ובתרומות

נושאים: תרומות , צדקה
שמות מחברים: יוסף שטח

 נכתב ע"י עו"ד יוסף שטח, יו"ר הוועדה לניסוח משפטי בלשכת עורכי הדין במחוז ת"א והמרכז.

פורסם בעלון למשפט העברי המתפרסם על ידי לשכת עורכי הדין, מחוז ת"א וההמרכז.


חובת הצדקה במשפט הכללי ובמשפט העברי
במשפט הכללי – הפסיקה, בהתבססה על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו תשנ"ב-1992 קבעה את חובת השלטון לדאוג לקיום אנושי מינימלי וכדברי הנשיא א' ברק "כבודו של האדם כולל בחובו הגנה על מינימום הקיום האנושי. אדם המתגורר בחוצות ואין לו דיור, הוא אדם שכבודו נפגע. אדם הרעב ללחם הוא אדם שכבודו נפגע. אדם שאין לו גישה לטיפול רפואי אלמנטרי הוא אדם שכבודו כאדם נפגע, אדם הנאלץ לחיות בתנאים חומריים משפילים הוא אדם שכבודו נפגע" (רע"א 4905/98 גמזו נ' ישעיה . ראה גם בגץ 366/03 עמותת מחויבות נ' שר האוצר). בפסק דין אחר קבע השופט י' זמיר כי "תפקיד השלטון הוא לכבד את זכויות האדם. תפקיד נוסף הוא לקדם את רווחת האדם..ועוד תפקיד הוא לעשות צדק חברתי .. אסור שזכויות האדם ישמשו רק את האדם השבע " (בג"ץ 164/97קונטרם בע"מ נ' משרד האוצר).ואילו השופט מ' חשין הוסיף בפסק דין זה:"אין היחיד חב כל חובה משפטית לשלטון,.. עומדת לו ליחיד זכותו לעשות כחפצו, ..אין הוא חב דבר, לא לאדם ולא לשלטון. הוא אינו חסיד. הוא אינו צדיק. הוא עושה את שנדרש ממנו..מעשי-התנדבות, אלטרואיזם ועזרה "למך ולזקן", חברה בריאה וראויה לא תקום בלעדיהם, ואולם אלה – בעיקרם – חיים הם מחוץ למסגרת המשפט. יש, אמנם, שהמשפט יאמץ לו חובה...למשל: החובה להגיש עזרה לנפגע בתאונת דרכים , החובה להצלת חיים בים."

Rss
כל הזכויות שמורות לנאמני תורה ועבודה | נבנה על ידי DevArt | עיצוב hayasheffer