ארגוני הנשים למשרד התחבורה: "לא" להפרדה

 


לקראת ההכרעה בסוגיית קווי המהדרין, קוראת יו"ר נעמת, טליה לבני, "לשרטט קו אדום נגד קווי ההפרדה בתחבורה הציבורית". יו"ר שדולת הנשים, רינה בר-טל: "לא ייתכן שבמדינה דמוקרטית נשים נהדפות באלימות לחלקו האחורי של האוטובוס"

18.08.09


היום (ג') מתכנסת בפעם האחרונה הוועדה במשרד התחבורה אשר אמורה להכריע האם להכשיר חוקית את ההפרדה באוטובוסים, ובינתיים, ארגוני הנשים בישראל מצטרפים למאבק נגד ההפרדה בין גברים ונשים בתחבורה הציבורית.

 

מאז הוגש הבג"ץ בעניין על ידי "המרכז לפלורליזם יהודי" והסופרת נעמי רגן ב-2007, התארגנה חזית מחאה נרחבת בנושא. בין השאר חתמו עשרות אישי ציבור עם פניית תנועת "ירושלמים" לשר התחבורה, עליו חתומים עשרות אישי ציבור ביניהם חתני פרס ישראל (א.ב יהושע, חיים גורי, נתן זך) בקריאה שלא לתת יד לאפליית נשים בחסות המדינה. היום הצטרפו לקריאת "המרכז לפלורליזם", ארגון הסטודנטיות אל"ה, "קולך" ו"נאמני תורה ועבודה" גם ארגוני הנשים הבולטים – "שדולת הנשים" וארגון "נעמת" יצאו בקריאה פומבית שלא להכשיר חוקית את ההפרדה על רקע מין בתחבורה הציבורית בישראל (הפרדה המתקיימת בכ-40 קווים בכל רחבי הארץ).

 

רינה בר-טל, יו"ר שדולת הנשים בישראל, אומרת כי "לא ייתכן שבמדינה המתיימרת להיות דמוקרטית ומתקדמת נשים נהדפות באלימות לחלקו האחורי של האוטובוס, ונאלצות לספוג השפלות ועלבונות רק משום היותן נשים. התנהלות זו היא דרכן של משטרים חשוכים להפוך נשים, המהוות מחצית מן האוכלוסייה, לאזרחיות סוג ב' ולהשפילן בפומבי.על שר התחבורה ועל ממשלת ישראל מוטלת האחריות לשים קץ לתופעה פסולה זו ולבטל לאלתר את ההפרדה הנהוגה ב'קווי המהדרין'".

 

טליה לבני, יו"ר "נעמת", קוראת לשר התחבורה לשרטט קו אדום ברור כנגד קווי ההפרדה בתחבורה הציבורית. לדבריה, "היום החרדים דורשים הפרדה מגדרית בתחבורה הציבורית ומחר ידרשו הפרדה

במקומות העבודה ובמוסדות ציבור. על החרדים להבין כי במרחב הציבורי חלים עליהם כללי השוויון שקבעה המדינה. אם הם רוצים הפרדה במרחב הפרטי שלהם – שיבושם להם, אך הם אינם יכולים לכפות על כלל הציבור את האפליה המגדרית שלהם. תפקידו של השר ותפקיד הוועדה הינו למנוע את זילות הערכים שעליהם מושתתת מדינת ישראל".

 

רחל עזריה, יו"ר תנועת "ירושלמים" וחברת מועצת העיר ירושלים קובעת: "אנו נמצאים בישורת האחרונה של מאבקנו נגד ההפרדה בתחבורה הציבורית. אני קוראת לכלל הציבור להתגייס למאבק, מתוך הבנה כי מה שמתחיל כאפליית נשים, ידרדר במהרה לפגיעה באוכלוסיות אחרות. אסור לתת יד לפגיעה בלתי הפיכה בדמותה השוויונית של מדינת ישראל".