ארגוני נשים: מועמד מוביל לביה"ד הרבני הגדול מקל עם גברים אלימים

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1173631.html

 

מאת לקראת כינוסה הבוקר של הוועדה למינוי דיינים, קראו ארגונים לחברי הוועדה להסיר תמיכתם מהרב פרובר

11.06.2010
ארגונים למען זכויות נשים קוראים לשר המשפטים יעקב נאמן ולחברי הוועדה למינוי דיינים, להסיר את תמיכתם מדיין מתל אביב הנחשב מועמד מוביל לערכאה העליונה של מערכת בתי הדין הרבניים. קואליציית ארגוני הנשים "עיקר" טוענת כי הדיין, הרב נחום פרובר, נוקט גישה הלכתית מחמירה עם נשים, וכי על סמך ניסיון העבר, פסיקותיו בעתיד "יפגעו בנשים מסורבות גט ויגבירו את הסחטנות של בעלים בהליך הגירושין". הרב פרובר דוחה את טענות הארגונים וטוען שהן מתבססות על "מידע חלקי".

הרב פרובר, המזוהה עם הזרם החרדי-ליטאי, משמש דיין זה 31 שנים. הוא מכהן כאב בית הדין הרבני בתל אביב-יפו, ובמשך תקופה אף שימש דיין בפועל בבית הדין הרבני הגדול – הערכאה העליונה שבירושלים. גורמים שונים בוועדה העריכו בשיחה עם "הארץ" כי הרב פרובר יהיה אחד משני הדיינים שימונו לבית הדין הגדול במינוי קבע, בנוסף על תשעה שייבחרו לבתי הדין האזוריים.

במכתב לעשרת חברי הוועדה שאמורים להתכנס הבוקר, ובראשם השר נאמן, סוקרת קואליציית ארגוני הנשים "עיקר" פסקי דין של פרובר, שמהם עולה, למשל, תמיכתו בגישה הלכתית מחמירה (שמקורה בפוסק הלכה בן המאה ה-16, המהרשד"ם), הנותנת עדיפות מוחצת לבעלים בכך שהיא מתירה להם להתנות בפני נשותיהם תנאים שונים ומחייבים, כלכליים ואחרים, שעליהם יתבסס הגט. עו"ד רובין שיימס, מנכ"ל "עיקר", כותבת עוד כי הרב פרובר מצמצם מאוד את ההגדרות של אלימות בעלים כלפי נשותיהם.

באחת הדוגמאות המצורפות מופיע פסק דין מלפני כמה שנים, שבו עסק הרכב בראשות פרובר בתביעה של אשה שביקשה לחייב את בעלה במתן גט בגלל יחסו האלים כלפיה. באותה תקופה הבעל ישב במאסר על עבירות של אלימות שביצע באשתו, שכללו גם אינוס, אך הדיינים לא התרשמו מכך. הם דחו את תביעת האשה, וכתבו כי הבעל-האסיר שלפניהם לא יכול להיחשב בעל מכה לפי ההלכה, משום שלא "התרו" בו קודם להרשעתו במשפט הפלילי. עוד כתבו כי דין תורה מחייב שההרשעה תהיה על פי "עדים גברים זרים, ולא קרובי משפחה", ואילו ההוכחות והעדויות שלפיהן הורשע בבית המשפט, "אין הן נחשבות כהוכחות שעל פי דין תורה אפשר יהיה להחליט שהבעל היה אלים כלפי אשתו".

במדד היושרה הנשים העניקו לרב דירוג גבוה

יצוין כי בעניין יושרתו של הרב פרובר לא עלו טענות לקראת הדיון היום: במשוב של ארגון הנשים "מבוי סתום" מ-2005 הוא דורג במקום הגבוה ביותר במערכת בתי הדין. המשוב כלל פרמטרים של שליטה בחומר, יחס למתדיינים, נוכחות ועוד. בכיר במערכת בתי הדין אמר ל"הארץ" כי "הוא דיין חרוץ ביותר, יעיל ובקי בחומר".

הרב פרובר הגיב במכתב ארוך לכל חברי הוועדה, והתייחס לכל סעיפי המכתב של "עיקר". הוא מכחיש חלק מהטענות, כמו זו המייחסת לו הגדרה מצמצמת של אלימות גברים. הרב מצטט מתוך פסק דין שלו, שבו הבעל חויב לתת גט "ללא אלימות כלל, לא מילולית ולא פיזית, אלא על פי קביעה (…) שהבעל שונא את אשתו". עם זאת, כתב, "דבר ברור הוא שבמקום שיש הכחשה (של מעשה אלימות; י"א) יש להוכיח את התביעה". הוא גם עומד במכתבו על השוני בדיני הראיות בין המשפט האזרחי לדין תורה.

ארגוני הנשים מתכננים לקיים הפגנה מחוץ ללשכת שר המשפטים נאמן בעת הישיבה, תחת הכותרת "די לדילים, כן לבחירת דיינים שיחסלו את תופעת סרבנות הגט". בדיון היום צפויה לעלות גם הצעה של נאמן להפסיק את כהונתו של מנהל בתי הדין, הרב אלי בן דהן, שנמשכת 20 שנה, נושא המעורר מחלוקת נפרדת.