בגלל צניעות: אבות הודרו ממסיבת הסיום

 

בבית הספר רמב"ם בקריית־גת הוזמנו רק את האמהות לחגוג את סיום שנת הלימודים – של בנות כיתה ב'. "בעלי נעלב, הבת התאכזבה מאוד"

 19/6/2014 21:51


גם השנה לא יוכלו אבות להשתתף במסיבות סיום של בנותיהם הלומדות בחינוך הממלכתי־דתי – למרות ההנחיות הברורות בנידון של מועצת החמ"ד. בהזמנה שניתנה בימים האחרונים להורי תלמידות כיתה ב' בבית הספר רמב"ם בקריית־גת נכתב: "אמהות יקרות וילדות חביבות! הנכן מוזמנות לחגוג עמנו את מסיבת סיום שנת הלימודים ה'תשע"ד". והאבות – יישארו בחוץ.

"בעלי ממש נעלב מזה", סיפרה ל-nrg אם שבתה לומדת בכיתה ב' בבית הספר. "כאילו חושדים בו בפדופיליה. כאילו אם הוא ישב בקהל ויראה בנות בגיל 7־12 מופיעות – הוא לא ישלוט בעצמו". האם מספרת שבתה התאכזבה מאוד, "אבל לא הייתה מופתעת כי זו לא הפעם הראשונה. ביום הזיכרון, למשל, הבנות לא הורשו בכלל להשתתף בטקס, אפילו לא בקטעי קריינות".

האם סיפרה ששאלה את בתה אם מישהו מאנשי בית הספר הסביר לבנות את פשר ההנחיה. "אף אחד לא הסביר להן את הסיבה. אם משהו עומד מאחורי ההחלטה הזאת – תסבירו לבנות. אם הן מספיק גדולות כדי לפתות את האבות שלהן, אז הן מספיק בוגרות כדי להבין את הסיבות. אבל כנראה אין באמת סיבה להחלטה המוזרה הזאת.

"לצערי זה לא דבר נדיר. אם זה היה משהו נקודתי אז מילא, אבל שוחחתי עם אמהות אחרות שיש להן בנות בבתי ספר אחרים בערים שונות, וזה ממש הפך לתופעה. יש בחברה שלנו תחרות סמויה: מי מחמיר יותר".

יו"ר מועצת החינוך הממלכתי־דתי, הרב אבי גיסר, התבטא בעניין בחריפות כבר לפני שנתיים, בכנס מנהיגי חינוך בירושלים. "החמ"ד כמשפחה פירושו שהטקסים בבתי הספר ובכל האירועים הם משפחתיים", אמר אז הרב גיסר. "אני עומד כאן ואומר מה שקבעה מועצת החמ"ד: מסיבות סידור, מסיבות חומש, מסיבות בת מצווה ובר מצווה הן אירועים משפחתיים, כי חינוך הוא משפחה. לכן אנחנו לא מפרידים בין אבות ואמהות ובנים ובנות באירועים של בית הספר".

כבר אז התברר שהנחיות לחוד ומציאות לחוד: שבוע בלבד לאחר דברי הרב גיסר התקיימה בבית הספר 'נעם הרא"ה' ברמת־גן מסיבת בת מצווה שהאבות לא הורשו להיכנס אליה. בעקבות המקרה נדרש משרד החינוך להסביר את הפער בין הנחיות המשרד ובין המציאות, אולם במשרד טענו שיעבור זמן ״עד שההנחיות החדשות יחלחלו אל השטח". יותר משנתיים חלפו, ודבר לא השתנה.

מתנועת 'נאמני תורה ועבודה' מסרו: "אנו קוראים להורים ולמחנכים לבחון היטב אילו פעולות נותנות לילדינו כלים ומחסנות אותם מול היצר. מחובתנו לנקוט אמצעי חינוך רבים ומגוונים. עם זאת, החמרות כמו הפרדת יתר או הדרת אבות ממסיבה של ילדות אינן תורמות לצניעות, אלא פוגעות בה, ולעתים הן עצמן מגיעות ממחשבה מוטעית או ממניע חברתי סמוי. אנו מקווים שההורים יפעלו בהתאם להנחיות האוסרות על הדרת אבות".

ממשרד החינוך נמסר כי בעקבות פניית nrg, ״לטקס העיקרי של סיום שנת הלימודים יוזמנו כלל ההורים, ולבקשת קהילת ההורים יוזמנו רק האמהות להופעת המחול והשירה״. בבית הספר רמב"ם קריית־גת סירבו להגיב.

לכתבה המקורית בnrg לחץ כאן