בלחץ רבנים אשכנזים, נסוג הרב עובדיה יוסף מההכשר הגורף שהעניק לגיורים בצה"ל

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1216444.html

 

 

בעקבות לחץ כבד שהפעילו רבנים חרדים-אשכנזים, מסר אתמול בכיר הפוסקים הספרדים ומנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הבהרות הלכתיות המצמצמות את ההכשר הגורף שנתן לגיורי החיילים בצה"ל.

21/02/11
בעקבות הדברים, שהועלו על הכתב במסמך מיוחד שחיברו רבני ש"ס, השתכנעו רבני הפלג הבדלני "העדה החרדית" והודיעו כי יבטלו את עצרת המחאה נגד הרב שתוכננה להתקיים בהמשך השבוע. עם זאת, לא ברור עדיין אם ההבהרות ישכנעו גם את מנהיג החרדים-הליטאים, הרב יוסף שלום אלישיב, להרפות מהמתקפות על פסק ההלכה שנתן הרב עובדיה לפני חודש.

"גיורי צה"ל תקפים על פי תורתנו הקדושה", קבע בחודש שעבר הרב יוסף, בפסק הלכה גורף שנתן. אתמול הוא הבהיר כי הדברים נוגעים רק למתגיירים שיתברר כי היו כנים בהצהרתם, בשעת גיורם, כי הם מחויבים לקיים מצוות. מתגיירים שיתגלה מעל לכל ספק כי הונו את

לא ברור עדיין מה יהיו ההשלכות המעשיות של ההבהרות על אלפי מתגיירים במסלולים הצבאיים (והאזרחיים), וכיצד תיקבע "הונאה" כזו, אך הן עשויות להכביד את הספקות מעל יהדותם של רבים מהם. לדברי יו"ר ש"ס אלי ישי, "הרב עובדיה נותר איתן, ולא שינה את דעתו. גיורי צה"ל תקפים".

הפשרה בין רבני ש"ס לבין רבני "העדה" הושגה בתום ימים מתוחים שכללו השמצות, איומים מצד ראשי שני המחנות, פשקווילים, מאמרים ארסיים בעיתונות וספינים. אתמול בא השר ישי יחד עם שלושה מבכירי הרבנים בש"ס – הרב שלום כהן, הרב ראובן אלבז והרב משה צדקא – לביתו של הרב יצחק טוביה וייס, מנהיג "העדה החרדית".

הם הביאו עמם מסמך שכתבו, המצטט פסק הלכה ישן של הרב עובדיה מחיבורו "יביע אומר", ובו תשובה הלכתית הנוגעת למצב שבו מתברר כי גר אינו מקיים מצוות ולא התכוון לקיים מצוות. זוהי פסיקה מחמירה של הרב עובדיה יוסף בעניין גיורים, ובה הוא קובע כאמור כי גר שכזה הוא "יהודי מומר". המסמך שהוצג לרב וייס, ולאחר מכן גם לרב אלישיב, חתום בידי שלושת הרבנים, וגם הרב עובדיה צירף את חתימתו.

השר ישי אמר ל"הארץ" כי אין להפריז במשקלו של המסמך. הוא אמר כי רבני העדה החרדית "רצו סולם לרדת מהעץ", כלומר לבטל את ההפגנה ביום רביעי. "הרב נשאר חזק ואיתן בדעתו לאורך כל התקופה. אין כאן שום דבר חדש. מעולם לא אמרנו שיש גיור ללא קבלת עול תורה ומצוות. הבאנו את דברי הרב מלפני שנים, הרב לא שינה את דעתו".

ראשי המחנה הספרדי ראו בפשרה הישג, ובשולי הפרשה אף ניטש מאבק על הקרדיט בין ישי לבין קודמו בראשות ש"ס, אריה דרעי. העובדות הן שמסמך הפשרה הסופי הוא וריאציה על מסמך ראשוני שגובש בחסותו של דרעי, אבל בחלק של הפרשנות, כל צד טוען שההישג שייך לו וכי הצד השני גרם, או כמעט גרם, לביזוי המנהיג הרוחני. אנשיו של דרעי מסרו, כי העובדה שהרב עובדיה הוחתם לבסוף על המסמך של אלי ישי וגם העובדה שקיומו של המסמך פורסם, "הקטינו את הרב עובדיה". לעומתו במחנה ישי טענו כי דרעי אחראי ל"יוזמת התרפסות" בפני הרבנים האשכנזים, משום שביקש לכלול במסמך שלו קביעה הלכתית קיצונית יותר ולפיה ניתן יהיה לבטל גיור של מתגייר שאינו שומר מצוות.

ח"כ הרב חיים אמסלם, שנפלט מש"ס בין השאר על רקע מאבקו למען הקלה בגיורים, שכלל גם חיבור הלכתי בנושא, הגיב לפשרה בכעס. "ממתי הרב עובדיה יוסף צריך להתחשב בעדה החרדית שלא נהגה בו מעולם כבוד? וממתי יש דבר כזה פשרה בהלכה? ואם אמרת שהרב עובדיה לא חזר בו, בוא תשאל את הליטאים איך הם מבינים את ההבהרה הזאת. אני רואה בכל מה שנעשה בפשרה הזאת כביכול, כהכפפת הפסיקה של הרב עובדיה מול הרבנים הקנאים והרבנים הליטאים. כל המבין בהלכה יודע שפסקו של הרב לא זקוק לשום הבהרה. הוא הכיר בצורה גורפת, וכל פרשנות שתיווצר עכשיו בעקבות ההבהרה רק תסיג את הגיור לאחור. יתווכחו הפוליטיקאים על הקרדיט, אבל הגיור והמתגיירים הפסידו".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר כי "באופן צפוי לחלוטין, שלום הבית בנושא הגיור הצבאי בין הפלגים החרדיים השונים מושג על גבם של חיילי צה"ל המתגיירים, שינהלו את חייהם היהודיים בחשש מתמיד מן הרגע בו יתייצבו בפני רשם הנישואין. זוהי הוכחה נוספת לציניות הנפשעת של רבנים שאינם טורחים לשלוח את בניהם לשירות צבאי, אך מוכנים להפוך את חיילי צה"ל לבני ערובה במאבקים פתטיים של כוח ושליטה".

מייסד מכון עתים, הרב ד"ר שאול פרבר, אמר כי "השימוש הציני בחייהם של אנשים, על מנת לסגור חשבונות פוליטיים, איננה מוסרית ומנוגדת להלכה מפורשת האוסרת להונות את הגר. שוב עלה ענן כבד על זהותם של אלפי יהודים שהתגיירו כדת ודין על פי כללי הרבנות ובאישורה". הוא אמר כי בדעת המכון להמשיך במאבק להכרה בגיורים באמצעות בג"ץ. מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר כי "מצער לראות מהי הדרך שבה מתקבלים כיום פסקי הלכה וכיצד אפילו פוסק הדור נסוג מפסיקותיו בעקבות לחצים פוליטיים". בתנועה קראו לפתור את סוגיית הגיור בחקיקה.