בנות דתיות בהחלט יכולות לשרת בצה"ל

 

יפעת סלע משוכנעת כי בעזרת הכנה מתאימה של הצבא ושל המתגייסות, צעירות דתיות יכולות להתגייס לצה"ל
יפעת סלע | 2/7/2009 http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/911/441.html

כאישה דתיה ששירתה בצה"ל, ואשר השתתפה בכנס החיילות הדתיות לפני שבועיים, ברצוני להביע הסתייגות נחרצת מהדברים שהובאו כביכול מפיו של הרב רונצקי.

בנות דתיות המשרתות בצה"ל צילום: נחמיה רפלמאז קום המדינה משרתות נשים דתיות בצה"ל. בשנים האחרונות, נעשית בצה"ל עבודת מטה ושטח במטרה לאפשר לבנות דתיות להתגייס לצה"ל ולשרת שירות משמעותי ומלא מבלי שהדבר יפגע בצרכיהן הייחודיים של הבנות. הראייה להצלחתה של התוכנית הינה המספר הגדול של חיילות וקצינות דתיות המשרתות בצה"ל בקשת תפקידים רחבה ומגוונת.

הכנס לפני שבועיים היה כנס ראשון מסוגו. אני סבורה שיש להצדיע לרב רונצקי, ליועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ולצה"ל, שלאחר 60 שנות קיומו של צה"ל מצאו לנכון להקשיב, לטפל, ולחזק את החיילות הדתיות שהחליטו להתנדב לשירות בצה"ל, הגם שהן פטורות ממנו על פי חוק.

דבריו של הרב רונצקי בכנס, כמו גם דבריהם של כל הדוברים האחרים, עסקו בחיילות המשרתות בצה"ל. הכנס לא עסק בבנות לפני שירות, ובבחירה להתגייס ו/או לא להתגייס. הרב רונצקי דן עם החיילות על אתגרי השירות, ואכן ציין שהכיר את אשתו במהלך שירותו ושירותה הצבאי. הרב רונצקי לא נשאל על עמדתו ההלכתית או הערכית לגבי עצם הגיוס של נשים דתיות לצה"ל. החיילות הדתיות חכמות ויודעות ומכירות את עמדת הרבנים הרווחת, אותה גם שמעו ב-12 שנות לימודן במערכת החינוך הדתית.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מאות רבות של נשים צעירות דתות בוחרות מידי שנה לשרת בצה"ל ובחזית החברה הישראלית מתוך תחושת שליחות, אהבת העם והארץ ורצון לקחת חלק כתף אל כתף עם כל יתר בני ה-18 בישראל המשרתים בצה"ל צבא העם.

"אלומה" עוסקת מזה שש שנים במסגרת פרויקט "משרתות באמונה" בהכנה וליווי של בנות דתיות במהלך תהליך הגיוס, מצו ראשון ועד שערי הבקו"ם. אגף כוח אדם בצה"ל, משרד הביטחון, חיל החינוך ו"אלומה" מובילים יחדיו את הטיפול הפרטני והמשותף בבנות דתיות שהחליטו להתגייס. במהלך חודש אוגוסט עתיד להתקיים אימון התנסות (גדנ"ע) ובו צפויות להשתתף למעלה ממאה תלמידות י"ב דתיות. "אלומה" רואה זכות שהיא חובה לחזק בנות דתיות שמחליטות להתגייס לשירות משמעותי בצה"ל.

יפעת סלע, היא מנכ"ל עמותת אלומה המובילה את פרויקט "משרתות באמונה – הכנה לצה"ל לבת הדתית"