בנט הכריז על "מהפכת הכשרות": הגברת השקיפות, וחיזוק השליטה של הרבנות

 

הצעדים החדשים נועדו להסדרת שירותי הדת מחד וחיזוק המונופול של הרבנות הראשית מאידך. על הפרק: דרגות כשרות וניתוק התלות בין בית עסק למשגיח יותר מ-20 שנה לאחר שמבקר המדינה יצא נגד התלות הפסולה שבין משגיחי הכשרות ובעלי העסקים – מכריזים הרבנות הראשית לישראל והמשרד לשירותי דת על רפורמה. לפי תוכנית שהוצגה היום, יועסקו אלפי משגיחי הכשרות ברחבי הארץ על ידי חברה כלכלית וזאת במטרה להגביר את עצמאותם מול בעלי העסקים העומדים להשגחה.


שורה של צעדים נוספים שהוכרזו הבוקר במסיבת עיתונאים על ידי הרב הראשי לישראל דוד לאו, השר נפתלי בנט וסגנו, ח"כ אלי בן־דהן – נועדו להגביר את השקיפות והאחידות במערך הכשרות, ובד בבד, כמו צעדים נוספים שנקטו בנט ובן-דהן בשנה החולפת, לחזק את מעמד הרבנות הראשית לישראל מול יוזמות פרטיות, במקרה הזה בד"צים חרדיים ויוזמות כשרות פרטיות המבקשות להתנער מהרבנות. "אנחנו באים להעצים את הרבנות הראשית, לחזק אותה", אמר סגן השר בן־דהן.

על פי התוכנית, שלדברי בן-דהן תגובה בשבועות הקרובים גם בחקיקה, כל מועצה דתית תקבע שלוש רמות כשרות לבתי עסק העומדים תחת פיקוח: כשר, כשר מהדרין וכשר למהדרין מן המהדרין. על פי הצעתו של הרב הראשי לאו, כל רמת כשרות תסומן במגיני דוד – ממגן דוד אחד עד שלושה לכשרות המהודרת ביותר. כמו כן, יוסדרו יחסי עבודה בין המשגיח לבעל העסק, ייקבעו תעריפים אחידים לשעת השגחה ויינתנו למשגיחים תנאים סוציאליים ותלוש משכורת. החברה הכלכלית תהיה אחראית לטפל בתלונות על המשגיחים והיא זו שתנהל את הקשר מול בעל העסק.

לאחרונה הכריז המשרד לשירותי דת על "משטרת הכשרות", או במלים אחרות – הענקת סמכויות נוספות ליחידה לאיסור הונאה בכשרות, כדי שתיאבק בתופעת הכשרות הפרטית. הצעדים שהוכרזו היום נועדו לבצר עוד את שליטת הרבנות בכשרות, בצעדים נוספים. בן-דהן אמר, כי בשנה האחרונה הוא בחן שורה של הצעות ובהן הפיכת הרבנות לגורם רגולטורי על גופי הכשרות הפרטיים. בן־דהן פסל את הרעיון הזה, והעדיף דווקא לחזק את הרבנות. במסיבת העיתונאים תקף בן-דהן את העסקים המשתמשים בכשרות הפרטית ואמר: "זה טרנד קטנטן הייתי אומר, זרזיף, שמנסים לעשות איזושהי כשרות אלטרנטיבית. הכשרות לא יכולה לבוא במקום הכשרות של הרבנות הראשית". 

לכתבה המקורית באתר "הארץ"