בתי עסק ידורגו ב"כוכבי כשרות" – מאחד עד שלושה

 

השר נפתלי בנט וסגנו הרב אלי בן דהן הציגו רפורמה מקיפה במערך הכשרות בישראל: הפרטת מערך המשגיחים, דירוג כשרות בתי העסק והקמת מאגר מידע מקוון.

השר לשירותי דת נפתלי בנט, יחד עם סגנו הרב אלי בן דהן והרב הראשי לישראל דוד לאו, הציגו היום (ב') את מהפכת הכשרות החדשה, אשר תשנה את פניו של מערך הכשרות בישראל. הרפורמה כוללת שינויים מבניים בכשרות, תיקון יחסי העבודה בין המשגיח למושגח והוזלת עלות הכשרות.

הרב הראשי דוד לאו אמר כי נושא הכשרות נוגע לכל אחד ואחד מאזרחי ישראל. "יש דברים שחשוב לשפר", אמר הרב לאו, "יש הרבה רבנים והרבה משגיחים שעושים עבודת קודש במסירות רבה, כדי שכל מי שמבקש כשרות אכן יקבל מענה. הכשרות, צריך לזכור, היא דבר משמעותי מפני שאף אחד לא כופה על חברה, מסעדה או דוכן פלאפל לבקש כשרות. אבל המציאות היא שעם ישראל מצביע ברגליים ומגיע למקומות שיש בהם כשרות – הוא רק רוצה לדעת שהכשרות אמינה, אמיתית ונכונה".

בנט, שהרעיף שבחים על הרב לאו ואמר כי "עם ישראל התברך בו", ציין במסיבת העיתונאים כי "הבטחנו שנבצע מהפיכה בתחום רישום הנישואין והיום זה כבר בתוקף – הבטחנו וקיימנו". הוא אמר כי נושא הכשרות, עד כה, היה פרוץ – בין היתר משום שהיה קיים קשר הדוק בין המשגיח לבין המושגח. "לא ייתכן שהמבקר יהיה מועסק על ידי המבוקר", אמר בנט.

במסגרת הרפורמה שהוצגה על ידי בנט, בתי עסק ידורגו על פי "כוכבי כשרות" – מ"מגן דוד" אחד ועד שלושה. "כל בית עסק ומסעדה יוכלו להחליט איזו רמת כשרות הם רוצים וכל צרכן יוכל להחליט איזו דרגה הוא רוצה. תעודת הכשרות תהיה חיה ומתעדכנת", אמר בנט.

 

תעודת כשרות – בקרוב גם במאגר מקוון

על פי התוכנית החדשה, יוגדרו שלוש רמות כשרות מחייבות: בסיסית, מהדרין, מהדרין מן המהדרין. ועדה ברבנות הראשית תבדוק תלונות על החלטות רב מקומי בניגוד להנחיות והענקת סמכות לרב מקומי אחר להעניק תעודת כשרות במקומו. במשרד לשירותי דת הדגישו כי ביחס לרמות הכשרות תונהג "אחידות מלאה של הנחיות הרבנות הראשית בכל רחבי המדינה ושקיפותם לכל החפץ לעיין בהם, יגדילו את אמינותם בעיני הצרכנים ובעלי העסקים ויעודדו אותם להצטרף למערך הכשרות, וממילא יגדילו את רמת הכשרות במדינה".

כמו כן, במשרד מעוניינים לשדרג את מערך ההשגחה דרך הקמת חברות יעודיות להעסקת המשגיחים והמפקחים בבעלות מספר מועצות דתיות. על פי התוכנית, כל חברה תעסיק מספר מאות משגיחים ומפקחים. לחברה תוקם הנהלה מקצועית, מצומצמת עד כמה שניתן, שמתמחה בתחומי העסקת כח אדם, תהלכי השגחה ופיקוח, תימחור וגביה. הרבנות תסמיך עובדים ובעלי עסקים כנאמני כשרות אשר יוכלו לבצע חלק ממטלות המשגיחים, כך שמי שיבחר במסלול זה יוכל להקטין עבור עצמו את מחירון קבוע מראש.

מהלך זה ינתק את יחסי מעסיק-מועסק בין המושגח למשגיח ובנוסף יוכל בעל העסק, בחלק מהמקרים ובאישור הרב המקומי, להוזיל עלויות תוך מינוי נאמן כשרות בעסקו. לראשונה, גם עלות ההשגחה תוגדר באופן שקוף ושוויוני.

במשרד לשירותי דת יקימו, בנוסף, גם מאגר נתונים לעסקים ולכשרויות – נוסף על מרכז מידע ארצי, ממוחשב, מעודכן באופן רציף, נגיש לציבור במשך כל שעות היממה, לקבלת מידע מלא ומפורט על כל עסק בעל תעודת כשרות. מהלך זה יאפשר לכל צרכן כשרות להתעדכן באינטרנט על מצב הכשרות בזמן אמת.

לצד "הגזר", בנט ובן דהן הציגו גם את "המקל", בדמות שידרוג מערך האכיפה על קיום חוק הונאה בכשרות. בין היתר מדובר בתיגבור מערך האכיפה בפקחים נוספים, בניית תוכנית עבודה מפורטת למערך על מנת לייעל את האכיפה ומתן כלים נוספים לפקחי הכשרות שיסייעו להם בעבודת הפיקוח.


מובילים שינוי. הרב לאו, בנט והרב בן דהן במסיבת העיתונאים


רבני "צהר": רפורמה חשובה
בארגון רבני "צהר" ברכו את משרד הדתות על הרפורמה שהוצגה היום. "מדובר ברפורמה חשובה שתגביר את השקיפות במערך הכשרות ויאפשר ליותר יהודיים שחפצים בכך לשמור כשרות. כולנו תקווה שמימושה יתבצע בקרוב", נמסר.

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" הגדירו את המהלך כ"שינוי נחוץ" ואמרו: "אנו שמחים שנקודות מרכזיות שפעלו למענן כמו סוגיית השקיפות וניטרול הקשר הבלעדי שבין המשגיח למושגח אומצו בידי המשרד. אנו מקווים כי הדבר יוביל לשינוי יסודי במבנה מערך הכשרות מול הבד"צים הפועלים כיום כעסקים פרטיים לחלוטין וללא פיקוח, אל עבר יצירת תאגידים ללא כוונות רווח. וכן, להמשך שינוי מערך שירותי הדת בישראל, בצורה דמוקרטית והוגנת, ובהתאם למודל הקהילתי".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, תקף את המהלך וטען כי "לא מהפכה יש כאן אלא נסיגה לאחור". לדבריו, "במקום שהמדינה תפסיק לעסוק בעצמה בהשגחת כשרות ותהפוך לרגולטור היא מתכוונת להעסיק בעצמה עשרות אלפי משגיחי כשרות. במקום שהמדינה תבטל את המונופול של הרבנות הראשית על הכשרות, שכל כך משניא את היהדות על הציבור, היא מחזקת אותו. במקום שהמדינה תעודד שוק כשרות חופשי, כולל כשרות חילונית, רפורמית וקונסרבטיבית, שיאפשר לכל אחד לאכול כשר על פי אמונתו, היא תומכת בקנאות. במקום שהמדינה תפסיק להפר חוק ולדרוש שמירת שבת כתנאי לכשרות היא מעניקה פרס לרומסי פסקי הבג"ץ מהרבנות".

לדברי אילן, "לא צריך להיות נביא כדי לצפות שהמהפכה לאחור לא רק שלא תפתור את הטענות על אי סדרים קשים ותשלומים לא כשרים בעולם הכשרות. סביר שהיא עצמה תגרום לשורת תחקירים בעיתונים, והיהדות תתבזה עוד יותר".


"המהפכה לא פותרת את הבעיות האמיתיות". תעודות כשרות צילום: יהונתן שאול


פתרון קוסמטי בלבד

הרב אהרון ליבוביץ', מי שעומד מאחורי פרויקט "נאמני כשרות בקהילה" של תנועת "ירושלמים", טוען כי המהפכה שהוצגה היום כוללת "פתרונות קוסמטיים" בלבד. "הם לא פותרים את בעיית העריצות של גוף יחיד, הרבנות הראשית, שהיא המשגיחה הבלעדית. אין פתרון לדרישות המופרזות של הרבנות כמו ירק גוש קטיף. וכמובן שעלויות הכשרות לא ירדו בעקבות מה שמכונה רפורמה. דירוג כוכבי הכשרות לא מחדש דבר, ואף להפך, כאשר בנוסף לכשרות רגילה וכשרות מחמירה, תתווסף כשרות מחמירה ביותר", אומר הרב ליבוביץ'.

לדבריו, "בעיית השורש האמיתית במערך הכשרות בישראל היא המונופול של הרבנות הראשית, ועד שהשוק לא יפתח לתחרות, המערכת תישאר מסואבת ולא אמינה. יש כאן פתרון יפה לבעיה הלא נכונה". ב"ירושלמים" הוסיפו כי הם "מצרים על קריאות משרד הדתות והרבנות להלחם בכשרויות האלטרנטיביות, ומבטיחים להמשיך להרחיב את הפעילות שלנו כדי להביא כשרות אמינה, שקופה והגונה". 

לכתבה המקורית באתר nrg יהדות