גרעינים, בועות וביצות

 


למעלה מחמשת אלפים חברי גרעינים תורניים ותומכיהם הגיעו לפני מספר שבועות לאירוע הצדעה והוקרה לגרעינים, ראשון מסוגו, שפקק את שמורת נאות קדומים מכל הכיוונים. גם המארגנים הופתעו מכמות המשתתפים הגדולה. עם התעצמותה של תופעת הגרעינים והקהילות המגשימות בערים, מתעצם גם העיסוק בשאלת השתלבותם של חברי הגרעינים במערכות החינוך הקיימות במקום מגוריהם. חלק מהגרעינים משתלבים במערכות החינוך הממלכתיות הקיימות, וחלקם מעדיפים הקמת מסגרות חדשות ופרטיות.

 באופן אישי אני מאמין בהשתלבות במערכת הממלכתית דתית הקיימת, כפי שנעשה בעיר מגוריי, אבל לטעמי, העיסוק בשאלה האם המסגרת היא ממלכתית או פרטית עלול לפספס את העיקר והוא מידת האינטגרטיביות של המוסד החינוכי. למרות חשיבות חיזוקם של בתי הספר הממ"ד, יותר חשוב לבדוק אם בית הספר בו מתחנכים ילדי הגרעינים פתוח למגוון של אוכלוסייה, ואם הוא משכיל לשלב בתוכו לא רק מגוון של תלמידים אלא גם מגוון של תכנים תרבותיים. גרעין שילדיו מתחנכים במסגרות סלקטיביות שאינן פתוחות מספיק לאוכלוסיה המקומית, מחמיץ את שתי המטרות העיקריות של ההתיישבות האידיאולוגית בערים ובשכונות, שהן יצירת חיבור בין חלקי אוכלוסייה והפצת תורה. מסגרות סלקטיביות עלולות אף להגביר את הניכור בין האוכלוסייה הותיקה לחברי הגרעינים, ואז שכר הגרעינים עלול לצאת בהפסדם.
תנועת 'נאמני תורה ועבודה' משקיעה בשנים האחרונות לא מעט מזמנה ומרצה למעקב אחר השתלבותם של חברי הגרעינים במערכות החינוך. חלק מחברי התנועה מקפידים לשלוח מידי פעם חיצים מורעלים כלפי חברי הגרעינים ולהאשים אותם בהתבדלות והתנשאות. רוב חברי התנועה מתגוררים בבועות בורגניות בירושלים ובגוש דן, אבל זה לא מפריע להם למתוח ביקורת ממרומי מגדל השן על אלו שעזבו את המרכז השבע לטובת התיישבות אידיאולוגית חברתית.
ייאמר לשבחו של שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה, שהוא מוביל שינוי חיובי בתנועתו. בתחום החינוך הוא הצליח בשנים האחרונות לנתב חלק לא קטן מהאנרגיות של חברי התנועה מביקורת נגטיבית על הציבור החרד"לי לתמיכה פוזיטיבית בזרם הממ"ד. עכשיו הוא מנסה לעשות את אותו הדבר גם בתחום ההתיישבות האידיאולוגית. בחודשים האחרונים יצאה תנועת נאמני תו"ע בפרויקט חדש – הקמת קהילות צעירות בירושלים וחיזוק קהילות דתיות קיימות בתל אביב וכרמיאל. את הקריאה "צאו מהביצות", שמופיעה במודעות על הקמת הקהילות הירושלמיות ניסחו אנשי התנועה. לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר.