חניכים והורים יקרים , ה' עמכם!

בהתרגשות ובשמחה גדולה, סוף סוף הגענו לקו הסיום של חודש ארגון. כולנו שמחים שב"ה הכול עבר בשלום, וגם שהחניכים עמלו ויצרו ביחד הרבה –  חלק מהם כבר ראיתם וחלק עוד תראו בערב שלפנינו.

בחודש הזה עסקנו בנושא "תורה ועבודה". למדנו מה המשמעות של עבודה, עמל ותיקון של העולם. דיברנו בפעולות על חשיבות העבודה של האדם ועל מה שהוא צריך לעשות כדי לשפר את העולם, להפוך אותו למקום יותר טוב עבור בני האדם והטבע. הקב"ה שם את האדם בגן העדן, ואפילו שזה היה מקום כל כך מושלם וטוב, עדיין הוא ציווה אותו "לעבדה ולשמרה". תמיד יש מה לשפר, לעשות טוב וכמובן לשמור שלא יתקלקל וייהרס.

גם מחוץ לגן עדן, בעולם שבו אנו חיים- יש לנו הרבה מה לשפר ועל מה לשמור: לבנות את העולם בחומר- בתים, כבישים, מכונות, תרופות וטיפולים ברפואה, מדע, מחשבים, הגנה על בני אדם ועוד. כמובן שיש גם נושאים חברתיים שהאדם צריך לשפר- לסייע לבעלי מוגבלויות, להגן ולהתחבר לאנשים קשישים או בודדים, לדאוג שהחברה תקבל כל אדם ולא תהיה גזענית או מפלה בין אדם לאדם.

בהמנון של בני עקיבא אנחנו שרים "יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך". הפסוק הזה מתהלים אומר שאדם שעמל ומשקיע, אז הוא יותר נהנה לראות את השכר שלו. זה לקח חשוב שכדאי ללמוד- לדעת להעריך ולשמוח במה שאנחנו משיגים, בעמל. כל מדריך ומדריכה יודעים שפעולה שהם השקיעו בללמוד, להכין ולהעביר אותה- יהיה להם המון סיפוק כשהיא תהיה טובה והחניכים ישתתפו וילמדו ממנה. כל חניך יודע, במיוחד בחודש ארגון, שאם הוא מגיע ומשתף פעולה, וצובע, בונה, מנקה ועושה חזרות מרובות להופעה- אז כשהמלאכה נגמרת, יש בה הרבה שמחה ותחושה טובה של הצלחה.

חודש ארגון בא להזכיר לנו שכל דבר צריך מאמץ. כל דבר שאנחנו רוצים להשיג, דורש עמל ונתינה- כדי שהוא יתגשם. גם בחומר וגם ברוח. גם במה שאנחנו בונים ויוצרים בידיים שלנו, וגם בגיבוש של השבט, ביצירת אווירה טובה בסניף וגם בתרומה לאחרים. אנחנו רוצים גם לבנות את האישיות שלנו, כאנשים שאוהבים ורוצים ללמוד תורה, לקיים מצוות ולעשות טוב בעולם. האידיאל הכי גבוה הוא להיות אדם שגם לומד תורה וגם עובד ותורם לעולם ולחברה. בבני עקיבא זהו מסר בולט וחשוב. במיוחד בדור שלנו, שזכינו לחיות בארץ ישראל, במדינה נהדרת שיש לה המון הישגים בהרבה תחומים- שאת הכול עשו ובנו אנשים. גם את החברה שלנו אנחנו יכולים לבנות ולשפר. זה בידיים שלנו ואנחנו צריכים להיות מובילים בדרך של תורה ועבודה.

אני מודה מאוד למדריכים היקרים, על כל השעות הרבות של התכנון וההכנה, הפעולות שהם העבירו, היצירה והעשייה ובעיקר- על הזמן האיכותי עם החניכים והאהבה הרבה שמושקעת פה בסניף. אני מודה לחניכים היקרים, שאוהבים את הסניף ואת השבט, וחשוב להם להגיע ולפעול ביחד. תודה גם לחברי גרעין נחשון…. לפעילים … לבוגרים… לכל מי שעזר/ סייע / התנדב..   להורים של החניכים, ששולחים את הילדים בשמחה ובהערכה לסניף. תודה על התמיכה בילדים בחודש האחרון, ובכלל כל השנה. תודה לשליח/ה שהיו אתנו בשבת האחרונה, ולמדנו יחד אתנו עוד על הנושא של תורה ועבודה.

אני מאחלת לכולנו שנמשיך לפעול ביחד, באווירה טובה ונעימה, בסניף האהוב והיקר לכולנו. שנשמר אותו כמקום של אחווה, קירוב לבבות והפצת האור הגדול של תורה ועבודה.

בעוז קדימה בני עקיבא!

כתבה: אורית לסר, קומונרית בסניפי רמות ו-קרית אונו, 1994-1996

מקורות נוספים בנושא תורה ועבודה, ניתן למצוא באתר התנועה- "נאמני תורה ועבודה"