דעה: שובו של הגיור הממלכתי

 

ביום ב' בדיוק לפני שבוע הגיעה סברינה (שם בדוי), ילדה קטנה מתחת לגיל 10, לבית דין. זהו מקרה מיוחד. ילדים בגיל כל כך צעיר לא נחשפים למערכות משפט ובצדק, הם אמורים להיות שמורים בתוך עולמם ולגלות את העולם לאט לאט. בוודאי שאין סיבה שייחשפו להליכים משפטיים שבדרך כלל עוסקים בעוול כזה או אחר. אבל המקרה הזה שונה; הילדה הגיעה כדי להצטרף באופן רשמי לעם היהודי, על פי ההלכה. היא כבר לומדת במסגרות בהן היא מקבלת חינוך יהודי, ועכשיו מגיע האקט הפורמאלי.

כמו סברינה, ילדים רבים במדינת ישראל גדלים כיהודים לכל דבר ועניין, למרות שהם לא נחשבים כך על פי ההלכה. תופעה זו היא תולדה של הכשל של מדינת ישראל בהנגשת אפשרות גיור ידידותית למאות אלפי העולים מברה"מ לשעבר שאינם יהודים על פי ההלכה. גישות לגיור שכזה קיימות, אך מערך הגיור ה"ממלכתי", שקם כדי לטפל בבעיה, לא נתן לכך מענה כלל. בהמשך לכך, רפורמת הגיור שיזם ח"כ לשעבר שטרן, נקברה על ידי הממשלה הנוכחית בשל שיקולים פוליטיים צרים של ביטול ההישגים של חברים מסוימים בממשלה הקודמת.

על הרקע הזה קמו שורה של רבנים חשובים ואמיצים בציונות הדתית וקיבלו החלטה להקים רשת בתי דין עצמאיים לגיור – "גיור כהלכה". כל מבוקשם הוא לטפל בבעיה היכן שהמדינה נכשלה. הארגון הזה מצטרף לארגונים רבים וטובים בחברה האזרחית שמטפלים בבעיות שהמדינה לא מצליחה לטפל, אם מסיבות ענייניות של סרבול ובירוקרטיה ואם מסיבות לא ענייניות של פוליטיקה קטנה, כמו במקרה דנן.

בתי הדין החדשים לגיור מחזירים עטרה ליושנה. בעוד מערך הגיור ה"ממלכתי" כשל במשימתו הממלכתית, בתי הדין של "גיור כהלכה" מבקשים לטפל, גם אם באיחור של 20 שנה בסוגיה כלל ישראלית שמשפיעה על הזהות היהודית של רבים מאזרחי המדינה. בעוד הגיור ה"ממלכתי" עושה הכל חוץ מלנהוג במועמדים לגיור באופן ממלכתי, קרי – מחובר למציאות הישראלית ולזהות היהודית המתחדשת והמורכבת, בתי הדין לגיור של הרב רבינוביץ' שואפים לפעול באופן הזה בדיוק. בעוד דייני הגיור ה"ממלכתי" לא מוכנים לגייר קטינים, גם אם הם לומדים במסגרות חינוך יהודיות, ולא מוכנים לגייר קיבוצניקים בלי שיעברו לקיבוץ דתי, דייני "גיור כהלכה" יפעלו אחרת.

כפי שאמר פרופ' אשר כהן בראיון השבוע – הממלכתיות האמיתית, מקומה איננו בבניין מסוים או במוסד כזה או אחר. ממלכתיות היא גישה, היא דרך. מערך גיור שאיננו מטפל כראוי בעניינים עליהם הוא מופקד בשל החמרה דתית של רבנים מסוימים, הוא לא מערך גיור ממלכתי. גם אם הוא מתוקצב על ידי המדינה, יושב כיחידת סמך במשרד ראש הממשלה, וכולל דיונים עם בורקסים ממשלתיים. הגיור הממלכתי האמיתי חוזר בדמות בתי הדין החדשים. טוב יעשה מערך הגיור הרשמי אם יכיר בבתי הדין, יחבר אותם אליו ובכך יחזיר לעצמו את הממלכתיות שאיבד מזמן.

כתוב ע"י תני פרנק ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה ומעורב ביוזמת "גיור כהלכה".

הכתבה המקורית מופיעה באתר כיפה