הכנסת עתידה להצביע מחר (ד') על חוק השבת. כלומר על החוק לסגירת עסקים בשבת. כלומר על החוק לסגירת מכולות מסוימות בתל אביב בשבת. כן, זה החוק המדובר סביבו התפתחה, ובצדק, סערה ציבורית בחודש האחרון. תומכי החוק מדברים גבוהה גבוהה על ערכי השבת כיום המנוחה, על ערכים סוציאליים של שביתה מעבודה ועל זכותם של אזרחים לבלות בחיק משפחותיהם בשבת.

לכאורה, מדובר בערכים ראויים וחשובים שרוב מוחלט בעם – כולל כותב שורות אלה – יכול להסכים עימם. ועם זאת, השימוש בערכים אלה נועד להסתיר את המניע האמיתי לחוק – חוק פרסונאלי מאוד שמתייחס למקרה ספציפי בעיר מסוימת.

צילום: שאטרסטוק

"הבעיה המרכזית עם החוק היא שהוא פועל באופן חד צדדי לשינוי הסטטוס-קוו". שבת בתל אביבצילום: שאטרסטוק

ניתן לראות זאת בראש ובראשונה מסעיף אחד בחוק שמאפשר לבעל עסק לתבוע את חברו בתואנה של "עוולה אזרחית" רק אם הוא עוסק באותו סוג עסק ונמצא ברדיוס של 3 ק"מ ממנו לכל היותר. האם ייתכן שהעוולה האזרחית המוזכרת בחוק היא רק לגבי עסק מאותו סוג וברדיוס מאוד מוגבל? לא ייתכן שבעל עסק שסוגר את עסקיו בשבת מושפע למעשה מתחרות גם מעסקים דומים ברדיוס רחב הרבה יותר?

גם בדברי ההסבר של החוק מופיע אזכור מפורש לבג"ץ שעוסק במכולות בתל אביב. עם כל הכבוד לבעיות של כמה אנשי עסקים בתל אביב, לא ייתכן שבחקיקה ראשית ייקבעו הסדרים חדשים ללא הסכמה רחבה ובשל מקרה כזה או אחר.

הבעיה המרכזית עם החוק לסגירת מכולות מסוימות בשבת היא שהוא פועל באופן חד צדדי לשינוי הסטטוס-קוו. אין בו אמירה פוזיטיבית לגבי מהו המרחב הציבורי הרצוי בשבת, ואיך ראוי לעצב אותו. החוק של חבר הכנסת זוהר, בצדק רב, נתפס בעיני ציבור יהודי גדול כחוק שמבקש לבצע כפייה בסוגיה רגישה וחשובה לזהות היהודית של המדינה ואזרחיה כמו השבת. בשל כך, הוא מרחיק עוד יותר יהודים מן היהדות, ומחזק את התחושה שהמימד היהודי של המדינה הוא בבסיסו כפייתי ולא מאפשר הגעה להסכמות באשר לעיצוב האופי של המרחב הציבורי המשותף.

כאנשים ונשים שומרי תורה ומצוות אני ורבים אחרים מתנגדים לכך שיהודים במדינה הזו יתרחקו מהיהדות, בשל צעדים חד-צדדיים של קבוצת בעלי אינטרס ואנשי עסקים. לא ניתן לערכי השבת להפוך לכלי בידיהם של בעלי עניין ולא נסכים לנסיגות חד צדדיות. לא נהיה מוכנים לקבל העמקה של השסע בין דתיים וחילוניים. אנחנו כבר לא בשנות ה-80', יש כאן דור חדש שמבקש וחפץ ביהדות ולא ניתן לגורמים קיצוניים להרחיק אותו ממנה. חוק "השבת" רע ליהודים ורע ליהדות.

זה הזמן לקרוא לפוליטיקאים – שימו את האינטרסים המסחריים והעסקיים של גורם כזה או אחר בצד, ודונו בערכיה של השבת ובכל היבטיה הארציים – מתחבורה ציבורית, דרך קיום תחרויות ספורט, עבור בפתיחת מתנ"סים ומרכזים קהילתיים וכלה במסחר ותעשייה. הרב יעקב מדן ופרופ' רות גביזון כבר עשו עבודה רצינית בתחום, והצעת חוק כבר נכתבה ברוח דבריהם בכנסת הזו על ידי חברי הכנסת אלעזר שטרן ורחל עזריה בשיתוף תנועת 'נאמני תורה ועבודה' והמכון לאסטרטגיה ציונית. זה המקום ממנו צריך להתחיל הדיון.

הכותב הוא ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה

פורסם ב NRG