השנה עסקנו בתנופה בנושאים של חינוך דתי וקידמנו את התפיסה החינוכית שלנו ביחס לבתי ספר פתוחים ומקבלים – עבור כלל ילדי החמ"ד וכלל המשפחות החפצות בחינוך דתי.

קיבלנו פניות רבות, מהורים אכפתיים, שמעוניינים בחינוך דתי איכותי, לא מתבדל ומסתגר. הורים שמבקשים להשמיע את הקול שלהם בעד בתי ספר שמתאימים את עצמם לקהילה, ומפתחים שיח נכון בין ההורים לבית הספר.

בין השאר עסקנו בסוגיות של הפרדה מגדרית בבתי ספר, סינונים ומיונים של תלמידים דתיים ומסורתיים בבתי הספר היסודיים, לימודי קודש לבנות, תקנוני התנהגות ונורמות דתיות בבתי ספר, המעבר לחטיבות הביניים והתיכונים ופתיחת אופציות לבתי ספר תיכוניים שיקבלו את האוכלוסייה המסורתית, קליטת עלייה מאתיופיה/ צרפת וארצות דוברות אנגלית, תשלומי הורים בחינוך הדתי, תכניות וספרי לימוד של בתי הספר וכן מספר שעות הלימוד והישגי התלמידים במקצועות החול.

כל אלו קורים בעיקר בזכותכם- ההורים. אתם אלו שיכולים להיות המצפן שלנו לסוגיות כגון אלו.

להלן מספר דוגמאות לשינוי שקרה בזכות הורים שפנו אלינו: "ערנות" של הורה מפתח תקווה, סייעה למנוע הפרדה של ילדים מהקהילה האתיופית בגן שבו לומדת בתו.

הורים שפנו אלינו אחרי שבית הספר הודיע להם שמשנה הבאה בית הספר יהפוך ל"תורני" ועל כן הכיתות יופרדו (כבר מכיתה א') ובזכות התואר החדש- יקבלו שעות נוספות ממשרד החינוך. כמובן שהעובדות אינן נכונות ואין תקצוב נוסף לבתי ספר תורניים- אלא ההיפך הוא הנכון. רק בזכות הפנייה אלינו, התבררו העובדות וההורים ביקשו דיון בהשתתפות כלל הורי בית הספר לפני שמתבצע שינוי דרמטי כזה. אנחנו היינו שם כדי להאיר את העובדות.

הורים ערניים רבים פנו אלינו על מנת שנסייע להם לבדוק את נושא התשלומים של בתי הספר של ילדיהם, ומתברר שיש הרבה בעייתיות וחוסר שקיפות כלפי ציבור ההורים בנוגע לתשלומים. אין סיבה שנשלם יותר, על חינוך דתי. אנחנו פועלים במספר מישורים בנושא הזה, אולם ערנות הציבור היא המפתח להצלחה שלנו במאבק בתשלומי היתר.

פניתם אלינו גם כדי להתלונן על תקנות "צניעות" מחמירות בבית הספר, על תכניות לימודים שלא בהכרח מתאימות לרוח כלל הציבור הדתי, על חומר לבגרות, על ניסיונות לפגוע בפרויקטים חינוכיים מקסימים שלא עולים בקנה אחד עם תפיסה עולם דתית מתבדלת.