הפרדה שתוכננה בבי"ס דתי בוטלה עקב חשיפת גל"צ

 

 

 

07/07/2013

הבוקר פורסם בגל"צ כי עקב לחצים של זרמים תורניים, הודיע ביה"ס הממלכתי-דתי היחיד בגדרה שתחול הפרדה מגדרית כבר בכיתה א' – על-אף התנגדות הורים רבים ולמרות שמשרד החינוך קבע שההפרדה תתבצע מכיתה ד' 

משרד החינוך הודיע לפני הצהריים לרשות המקומית בגדרה כי לא יאפשר הפרדה בין המינים כבר בכיתה א', כפי שתכנן בית הספר הממלכתי דתי "אוהל שלום". על-פי מדיניות המשרד, ההפרדה בבתי הספר הינה חוקית החל מכיתה ד' ואלך. לפיכך יאלצו לנהוג גם בגדרה. הסיפור נחשף הבוקר (א') בתכניתנו "בוקר  טוב ישראל".

ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת מנהל החינוך הדתי ובלי אישור הנהלת המחוז במשרד החינוך, ועל אף התנגדותם של הורים בבית הספר, ביניהם שאול דרורי. "הם עושים הפרדה בכיתות נמוכות, אנחנו מדברים על כיתות א'. שבסופו של דבר מביא להדרה ולהפחתה בערכן של נשים", סיפר דרורי, "בגדרה זה בית הספר הממלכתי-דתי היחיד. מבחינתו, ההורים שלא רואים בכלל צורך בחינוך נפדרד, משום בחינה שהיא – לא מבחינה דתית, לא מבחינה חברתית, לא מבחינה פדגוגית-חינוכית – אין לנו בעצם לאן ללכת".

על פי מסמך המדיניות של מנהל החינוך הדתי שפורסם השנה, הפרדה בין המינים תתבצע החל בכיתה ד'. בתי ספר שרוצים לסטות מנוהל זה, צריכים לקבל את אישורם של שני שלישים לפחות מהורי בית הספר, וגם זאת – רק החל משנת הלימודים שאחרי הבאה – תשע"ה. בגדרה נערך בלחץ קבוצת הורים ובהשפעת גרעין תורני בעיר משאל רק בקרב הורי הנרשמים לכיתה א' ועל בסיסו הוחלט להפריד בין הבנים לבנות.

שמואל שטח, מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה סיפר שזהו אינו מקרה יחיד. "עד לפני כמה שנים, רוב הכיתות הנמוכות בחינוך הממלכתי-דתי היו מעורבות. תוך 10 שנים בסך הכל, הפרידו את רובן", הסביר שטח, "ראו במקרה של גדרה – ברוב המקרים זה לא היה הרצון של רוב ההורים, אלא הרצון של קבוצות קטנות בעלות תפיסות חרדיות לאומיות, שהצליחו בעצם לכופף את ההורים ואפילו את משרד החינוך".


לכתבה לחצו כאן