הרבנות הראשית: לא מצטרפים לפסיקת הרבנים

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3995619,00.html

 

בעוד שרוב הרבנים סירבו להתייחס לפסיקה נגד השכרת דירות ללא-יהודים, ברבנות הראשית אומרים: "לא מדובר בעניין הלכתי גרידא". ח"כ גילאון פנה ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להדיח מתפקידם את רבני הערים החתומים על המסמך

 07.12.10
גילוי הדעת נגד השכרת או מכירת נכסים למי שאינם יהודים – שעליו חתמו כ-50 רבני ערים ומועצות בארץ – גרר גל תגובות חריף במיוחד. שרים וחברי כנסת, עמותות וארגונים מיהרו לשגר את מחאתם נגד המסמך, אך רבני ערים שלא היו חתומים על היוזמה סירבו לההתבטא נגדה, או להתייחס אליה בטענה ש"לא ניתן לברוח מאמירה הלכתית כזו". ואולם, ברבנות הראשית אמרו כי אין בכוונתם להביע תמיכה בפסק ההלכה.

 

מלשכת הרב הראשי יונה מצגר נמסר כי לדעתו אין מדובר בסוגיה הלכתית גרידא, משום שלצורך הכרעה יש להביא בחשבון שיקולים מדיניים וביטחוניים הכרוכים בה.
מלחמת הרבנים בדמוקרטיה
הלכות שכירות / אריאנה מלמד
"על היועץ המשפטי לממשלה להכריע: האם להתיר את דברי ההסתה של רבני הערים, או להשיב מלחמה שערה על-ידי השעייתם והגשת כתבי אישום. שיילכו לקבל משכורות ממדינת ההלכה הדמיונית שלהם"
לכתבה המלאה

לאור עמדה זו אף החליט מצגר שלא להביא את הנושא לדיון בפני מועצת הרבנות הראשית, אף שכנשיאה התבקש לעשות כן.

 

עם זאת, ל-ynet נודע כי לאחרונה פנו לרב הראשי כמה ראשי רשויות ורבנים מקומיים והציגו בפניו מידע לפיו אילי הון איראנים וסעודים רוכשים דירות בישראל במחירים מופקעים, ובכך מנסים לבצע "כיבוש שקט" של הארץ. מצגר הביע בפניהם דאגה מהתהליך, ואמר כי בכוונתו להעלות את הנושא בפני ראש הממשלה.

 

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, נשיא ארגון רבני "צהר" ומבכירי הרבנים בציונות הדתית, אומר כי מדובר בנושא מורכב שיש לו שלל היבטים ושיקולים. לדבריו, "אין לאסור מכירת בתים לנוכרים".

 

עוד מוסיף הרב אריאל, כי "הרב הראשי לישראל, הרב הרצוג זצ"ל, כבר פסק שלמרות שאיסור 'לא תחונם' הוא מן התורה, במדינה דמוקרטית אי אפשר להפלות בין אזרח לאזרח. מה עוד, שהדבר עלול להביא להפליית יהודים בארצות אחרות. מדינה יהודית דמוקרטית היא פיקוח נפש לאומי, ולכן אין לאסור מכירת בתים לנוכרים". כל זאת בכפוף להסתייגות של הרב הרצוג, הכותב: "מובן מאליו שזה לא נאמר אלא על מכירה באקראי, אבל אם תהיה נשקפת מצד זה סכנה של נישול ישראל מקרקע ארץ ישראל, חייבת המדינה לעשות הגבלות מיוחדות".

 

הרב יהודה גלעד מקיבוץ לביא, ראש ישיבת מעלה גלבוע, טען כלפי גילוי הדעת של הרבנים כי מדובר ב"עיוות חמור של תורת ישראל, באופן המנוגד לערכי מוסר אנושיים בסיסיים".

 

לדברי הרב, בסוגיה שכזו יש לבחון כל מקרה ואזור לגופו, ואין מקום לאמירה כוללנית שכזו. "עלינו לנסות לשער מה הייתה תגובתנו אם היה נשמע על מקרה בחו"ל שבו מוטל איסור גורף על השכרת בתים ליהודים. על כגון זה נאמר 'תורה אחת ומשפט אחד יהיה לכם ולגר הגר אתכם'".


להדיח מהתפקיד

יושב ראש סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה בדרישה להדיח מתפקידם את רבני הערים האוסרים על השכרת דירות לערבים. "רבני ערים הינם עובדי מדינה הממומנים על-ידי הציבור, ומשעה שהתבטאו כאחרוני הכהניסטים אין להם עוד מקום בשירות המדינה. אנו עדים למגיפה מתפשטת של גזענות ושנאת זרים, וראוי לפעול בנחישות", טען.

 

"מדובר גזענות בשם הדת – והיא פסולה ומסוכנת", אמר השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברוורמן. "רבנים אלה מועלים בתפקידם, והם מבזים את התואר רב. הם משתכרים מן הקופה הציבורית, ופועלים בניגוד לכל הכללים החלים על עובדי ציבור. אני מגנה את ההתארגנות הזו בתוקף, ואני מתכוון לפנות ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיפעל בחומרה בנושא".

 

יו"ר השדולה לקידום יחסי יהודים-ערבים, ח"כ אורית זוארץ (קדימה), קראה לראש הממשלה להתערב באופן מיידי בסוגיה, לשלול את שכרם של הרבנים ולפטרם מכל תפקיד וסמכות בשם המדינה. "לא יעלה על הדעת כי גורמי דת בשירות המדינה ירשו לעצמם להתנהל באופן שפוגע בציבור גדול של אזרחים משלמי מיסים ושווי זכויות", אמרה. "במקום לנדות את הרב הסורר מצפת, בחרו רבני הערים להצטרף לטירוף שהציג ולגבות אותו.
דעה אחרת
הרב שרלו: מותר להשכיר / קובי נחשוני
לאחר שרבנים אסרו השכרת דירות לערבים ולעובדים זרים, הרב יובל שרלו מציג עמדה אחרת: "לא ניתן לקיים שלטון יהודי בלי לדאוג גם לנוכרים הגרים בתוכנו"
לכתבה המלאה

כעת, כבר לא ניתן לומר שזו תופעה של רב חשוך בשוליים, כעת יש לגרש את החושך גם ברמת השרון, כפר סבא, עפולה וראשון לציון"

 

גם ח"כ ניצן הורוביץ קרא לפטר את הרבנים: "זו גזענות מהסוג הנחות ביותר, שמגיעה מפיהם של רבנים שמקבלים את משכורתם מהמדינה, וכל עיסוקם הוא ללבות שנאה ולהרוס את הדמוקרטיה הישראלית", לדברי הח"כ, רבנים אלו מנצלים את מעמדם לצורך הסתה חמורה, שמחייבת לפתוח נגדם בחקירה פלילית.

 

לעומתם, ח"כ אריה אלדד יצא להגנת הרבנים: "אינני מבין את ההתנפלות על הרבנים הקוראים שלא להשכיר בתים לערבים. לפני שקופצים עליהם, כדאי לבדוק כמה ערבים חברים בקיבוצי השומר הצעיר, ולהגיע למסקנה שהשמאל הישראלי נוקט בדיוק באותה מדיניות – אבל בצביעותו אינו מצהיר עליה".


ואם זה היה בחו"ל?

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב: "אחרי פגיעתו הרעה בחופש הדת והמצפון, הופך הממסד הרבני בישראל לקן צרעות גזעני, המכתים את מדינת ישראל כולה ואת היהדות הישראלית באות קין של שנאת הזר. החברה הישראלית תטעה טעות חמורה אם תוסיף לשתוק לנוכח קריאת התגר של רבני הערים על קיומה של מדינת ישראל ועל ערכיה הדמוקרטיים".

 

הרב מאוריסיו בלטר, יושב ראש כנסת הרבנים המסורתיים בישראל, אמר בתגובה לגילוי הדעת: "אסור לפגוע בתושבים שחיים בינינו. הם כמונו נבראו בצלם האלוהים. כל הפוגע באדם אחר – יהודי או לא יהודי – פוגע בקב"ה

עצמו. אברהם אבינו מעיד על עצמו שהוא גר ותושב, ובספר ויקרא (יט, לד) כתוב: 'כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם, וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ–כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם: אֲנִי, יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם'".

 

באגודה לזכויות האזרח קראו לראש הממשלה להוקיע באופן נחרץ את ההסתה. לדבריהם, נוכח חומרת ההתבטאויות, על שר המשפטים לשקול נקיטה בהליכים משמעתיים נגד הרבנים.

 

שלומית נאור, ראש "רשת בתי המדרש בישראל", יצאה אף היא נגד הרבנים. לדבריה, הרבנים מלבים שנאה ושוכחים כי "לא מצא הקדוש ברוך הוא כלי מחזיק ברכה לישראל, אלא השלום".