"הרבנות נכשלה כישלון חרוץ בתחום הכשרות"

 

לקריאת הכתבה כפי שהופיעה באתר לחצו כאן

תנועת נאמני תורה ועבודה זעמו על ממצאי תחקיר הכשרות שפורסם ב-"360 התמונה המלאה": "קוראים לשר לשירותי דת להפסיק להונות את צרכן הכשרות הישראלי". ח"כ שטרן: "מערך הכשרות הפך למערך של חלוקת ג'ובים למקורבים למפלגות מסוימות"

בשבועות האחרונים נחשפו עדויות מרחבי הארץ על התנהלות מערך הכשרות בישראל ובמשכן הכנסת יתקיים דיון בנושא בעוד כשבועיים. התגובות סוערות סביב הטענות שפורסמו היום (ה') באפליקציית 360 "התמונה המלאה". התחקיר עוסק בפעילות של המערך כולו, פעילות המועצות הדתיות והמצב בשטח. בשורה של ראיונות חשפו מלצרים, טבחים ואנשי צוות במלונות ובחברות קייטרינג, התנהלות קלוקלת ולא כשרה בעליל, תחת חסות תעודת הכשרות וההשגחה של הרבנות הראשית.

ח"כ אלעזר שטרן מ'יש עתיד' אמר, "לצערי הרב הנתונים לא מפתיעים. זה לא חדש שמערך הכשרות במדינת ישראל הפך בשנים האחרונות למערך של חלוקת ג'ובים למקורבים למפלגות מסוימות. זו מערכת מסואבת ששומרי הכשרות נפגעים ממנה לא פחות מבעלי העסקים. לא רק שהמערכת אינה כשרה, מסתבר שגם האוכל אינו כשר.

ח״כ רחל עזריה מ'כולנו', יו״ר השדולה לעסקים בכנסת ויוזמת חוק להסדרת מערך הכשרות בישראל אמרה, "הכשלים העולים מהכתבה וכן מקרים נוספים שידועים לנו, נובעים בראש ובראשונה ממבנה מונופוליסטי של שוק נותני הכשרות שנשלט על ידי הרבנות הראשית והמקורבים אליה".

"רק שינוי מבני ויסודי של מערך הכשרות על ידי פתיחת השוק לתחרות בין גופים פרטיים, כפי שעשינו בשווקים אחרים, ייתן מענה ראוי לכשלים מהסוג הזה", אמרה עזריה. "הכתבה צריכה להטריד כל מי שמעוניין באוכל כשר בישראל. את המשכורת בסוף החודש ידעו לקחת מבעלי העסקים, אך הכשרות של המקומות הללו הייתה בספק. אין מנוס מפתרון כולל למערך הכשרות בישראל, כך גם הבינו ברבנות הראשית. עם ישראל רוצה כשרות וצריך להבטיח שמה שהוא משלם עבורו באמת כשר", סיכמה.

"הכתבה צריכה להטריד כל מי שמעוניין באוכל כשר בישראל". ח"כ רחל עזריה צילום: מירי צחי

מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר בתגובה לתחקיר כי, "לצערנו, מקרים מהסוג שנחשפו בתחקיר מוכיחים שהרבנות נכשלה כישלון חרוץ בתחום הכשרות. בעוד במגזר החרדי יש חופש בחירה בבד"צים שונים, הרי לצרכני הכשרות הבסיסית, המהווים את רוב הציבור היהודי בישראל, אין אלטרנטיבה והם שבויים בידי הרבנויות המקומיות והמועצות הדתיות".

"הפתרון הוא לשבור את המונופול ולאפשר תחרות. אנו קוראים לשר לשירותי דת לתמוך בחוק הבד"צים, ולהפסיק להונות את צרכן הכשרות הישראלי. שינוי מבנה מערך הכשרות יחזק את איכותה של ההשגחה ויחזק את יהדותה של המדינה", כך מסרה התנועה