הרב בזק: חברה מעורבת צנועה? בטח שיש דבר כזה / גיא עזרא

 

לקריאת הכתבה כפי שהתפרסמה בחדשות סרוגים לחצו כאן 
26.01.17 09:19  כ”ח בטבת תשעז

הרב אמנון בזק מגיב לדבריו של הרב אבינר לפיהם “אין דבר כזה חברה מעורבת צנועה”, ואומר כי לא רק שיש דבר כזה אלא חייבים לפעול כדי ליצור חברה כזו
תגיות:  הרב אמנון בזק הרב שלמה אבינר חינוך מעורב
הרב אמנון בזק, מרבני ‘הר עציון’, מגיב לדבריו של הרב אבינר שהובאו ב’סרוגים’ לפיהם “אין דבר כזה חברה מעורבת צנועה”, על רקע סרטון של תנועת נאמני תורה ועבודה בנושא, ואומר כי לא רק שיש דבר כזה אלא חייבים לפעול כדי ליצור חברה כזו.

הרב בזק טוען כי “הטענה “אין דבר כזה חברה מעורבת צנועה” כמוה כאמירה שהאדם הדתי איננו יכול לחיות בעולם המודרני. כי החברה המודרנית – שבה, שלא כבעבר, נשים לומדות, משכילות, ויוצאות לעבודה בכל תחומי החיים – היא חברה מעורבת. ולכן, מי שאיננו חש שהוא חי בעולם שכולו חושך, יגיע למסקנה שלא רק שיש דבר כזה, אלא שחייבת להיות אפשרות של חברה מעורבת צנועה”.

הרב בזק מתייחס למידת הצניעות ואומר: “צניעות היא דרישה יסודית של התורה בכל הדורות, אולם היישומים המעשיים להגדרת ‘צניעות’ משתנים, כמובן, בכל דור ודור ובכל חברה וחברה. כבר בפולין של המאה ה-16 ציין אחד מגדולי הפוסקים, בעל ה’לבוש’, שכבר לא מקפידים על ישיבה נפרדת בשמחות, “משום דעכשיו מורגלות הנשים הרבה בין האנשים ואין כאן הרהורי עבירה כל כך”.

הרב בזק ממשיך וכותב כי “לא ניתן לבנות השקפת עולם על ציטוטים סלקטיביים, ומי שמתבסס על הטענה ש”הרמב”ם פוסק שיש לגברים ונשים להתרחק מאד מאד” (אמנם לא מצאתי בדבריו אמירה כזו), יצטרך להסביר מדוע אין הוא מאמץ גם את הנחיית הרמב”ם לבעל שלא יניח לאשתו “לצאת אלא כמו פעם אחת בחודש או פעמים בחודש כפי הצורך, שאין יופי לאשה אלא לישב בזוית ביתה”.

“אכן”, חותם הרב בזק, “זהו אתגר גדול לחנך לחברה מעורבת צנועה, ויש מקום לדעות שונות מהן הדרכים והמסגרות הנכונות לפעול כדי לקדם חינוך למטרה זו. אולם ברמה העקרונית, אמונה בחיים דתיים בעולם הזה מובנה המעשי הוא אחד: קיומה של חברה מעורבת צנועה”.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן‎