הרב עמר יגן על העולים שהתגיירו

 

בעקבות משבר הגיור נפגש הראשון לציון הרב שלמה עמאר עם יו"ר המפד"ל ח"כ אורלב ועם יעקב אדרי, השר לקליטת עלייה והבטיח לפעול לביטול פסק דין הגיור אותו הגדיר כ"מחטף".

עמיעד טאוב ו06/05/2008

הרב עמאר ואורלב.פסק הדין יבוטל (צילום: שוקי זוהר)

הרב עמאר והשר אדרי.לא תהיה פגיעה בעולים (צילום: סקופ 80 יצחק אלהרר)

משבר הגיור עומד לקראת סיומו לאחר שהרב הראשי הראשון לציון הרב שלמה עמאר שליט"א נפגש אמש עם יו"ר המפד"ל ושר השליטה והבטיח להביא לסיומו של המשבר.

אתמול בבוקר נפגשו השר לקליטת העלייה יעקב אדרי ומנכ"ל משרדו מר ארז חלפון עם הרב הראשי עמאר בעקבות פרשת פסילת הגיורים.

השר נפגש עם הרב כדי להבטיח שלא תהיה פגיעה בעולים בשום מקרה ושמאות הגיורים שנערכו בשנים האחרונות ע"י ראש מערך הגיור אכן יישארו תקפים.

לדברי השר, פרשת פסילת הגיורים פגעה אנושות בתדמית הגיור בישראל, במוטיבציה של העולים להיכנס לתהליך ובמעמדו של מערך הגיור הממלכתי בקרב העולים.

הרב עמאר הביע בפני השר אדרי את מחויבותו העמוקה לנושא הגיור בישראל והתחייב כי אין במקרה האחרון השלכה על תקפות הגיורים שבוצעו או יבוצעו בעתיד.

השניים סיכמו כי נושא הגיור הוא בדרגת עדיפות עליונה מבחינה לאומית ועל כל מערכות הגיור, המלמדות והמגיירות, לתרום למאמץ הלאומי של שילובם המלא של העולים בעם היהודי ובחברה בישראל.

לקראת הצהריים נפגש הרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר, עם יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, על רקע הצעת החוק שמגבש אורלב, השוללת מבתי הדין הרבניים את הסמכות לדון בענייני גיור.

בפגישה עם אורלב תקף הרב עמאר בחריפות את פסק דינו של בית הדין הגדול בעניין פסילת גיוריו של הרב דרוקמן ואמר כי התיק כלל לא היה אמור להגיע להרכב הדיינים שדן בו ו"מדובר במחטף". הרב עמאר הודיע לאורלב כי בכוונתו לפעול לביטול פסק הדין והוסיף כי בכוונתו להחליט על כל הרכב דיינים שידון בענייני גיור מעתה ואילך.

ח"כ אורלב אמר כי הוא מברך על כוונתו של הרב עמאר ו"המבחן הוא מבחן הביצוע". "המטרה היא שבתי הדין יהיו ידידותיים, ויפסקו הלכות בהתאם לרוח הממלכתית והציונית", אמר ח"כ אורלב.

בתוך כך ובמקביל לישיבת ועדת החוקה שדנה בנושא העמידה תנועת "נאמני תורה ועבודה" משמרת תמיכה בגיורי הרב דרוקמן וקריאה בעניין לועדת החוקה.

תנועת נאמני תורה ועבודה בשיתוף עם קולך, מבוי סתום, וארגונים נוספים קראו לועדת החוקה להאיץ את חקיקת הצעת החוק של ח"כ דוד רותם (מצורפת בקובץ נפרד) המציעה כי כל רב עיר ומועצה מקומית שנבחרו יהיו רשאים לגייר בבית דין שיקימו , כפי שהיה נהוג בעבר. הצעה זו, שתואמת לחלוטין את ההלכה היהודית, תאפשר את השבת נידחי ישראל לכור מחצבתם.