הרב ששילב תורה וצבא

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3917367,00.html

 

הרב חיים דרוקמן מבכירי רבני הציונות הדתית, מספיד בשיחה עם ynet את הרב עמיטל, הוגה רעיון השילוב של תורה ושירות צבאי ומגלה כי ספרו של הרב קוק נתן לו את הכוח לשרוד את זוועות השואה. שר הביטחון ברק: "הוא היה פורץ דרך"


 09.07.10 

"צריך לראות את הרב עמיטל באספקלריה הנכונה, כמי שבכל חייו גידל צעירים לתורה וזה היה עיסוקו העיקרי". כך הספיד הבוקר (יום ו') בשיחה עם ynet הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, את חברו הרב יהודה עמיטל, ראש ישיבת הר עציון, והשר לשעבר, שהלך הלילה לעולמו. לדברי הרב דרוקמן: "אכן היו חילוקי דעות בינינו בכל מה שקשור לארץ ישראל והייתי מצר על גישותיו המעשיות שלו ביחס אליה. אך אף על פי כן הידידות בינינו הייתה גדולה, מעל ומעבר לכל".

 

הרב חיים דרוקמן ציין את גדלותו בתורה של הנפטר, שהיה זקן ראשי ישיבות ההסדר ואמר כי תמיד נהג לספר שמה שהציל אותו בשואה היה ספר קטן של הרב אברהם יצחק קוק בשם "משנת הרב" – "שבכל הצרות נתן לו את הכוח להתגבר ולשרוד". עוד אמר כי הרב עמיטל הגה רעיון של שילוב לימוד תורה ושירות צבאי, הרבה לפני שהוקמו ישיבות ההסדר – "עוד בהיותו רב צעיר בישיבה ברחובות הגה יחד עם חותנו הרב צבי יהודה מלצר את הרעיון של שילוב תלמידי ישיבה בצה"ל במסגרת המשלבת תקופת לימודים בישיבה ותקופת שירות צבאי בצה"ל והדבר מעיד על גישתו הלאומית והציונית".

 

על מידותיו כאדם סיפר כי לאחר שייסד ועמד בראשות ישיבת הר עציון, ביקש מיוזמתו למנות רב נוסף לצידו – הרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין, מהלך שלדבריו אף ראש ישיבה לא היה יוזם והיה מבחינתו חזרה לשיטת הזוגות שהיתה נהוגה בתקופת המשנה, והשניים שיתפו פעולה במשך שנים בהרמוניה מדהימה.

 

הרב חיים דרוקמן, חבר הנהלת איגוד ישיבות ההסדר וראש ישיבת אור-עציון אמר עוד הבוקר כי "הרב עמיטל הקים את ישיבת הר עציון בגוש עציון לאחר מלחמת ששת הימים וגידל אלפים רבים של תלמידים. . דמותו הכריזמטית והאהובה של הרב עמיטל תיזכר תמיד על ידי תלמידיו וידידיו הרבים".


ברק: "הרב היה פורץ דרך"

שר הביטחון, אהוד ברק, הביע היום צער כבד על פטירתו של הרב יהודה עמיטל, מייסד תנועת מימד, לשעבר שר בממשלת ישראל וראש ישיבת ההסדר הר עציון. שר הביטחון ברק אמר היום: "הרב עמיטל היה פורץ דרך, שחינך את אלפי תלמידיו לאהבת ישראל, שירות בצה"ל וחינוך ערכי וציוני. הוא הקים ישיבת הסדר מפוארת, וניחן בפתיחות ובסובלנות מופלאים לדעות השונות ולערכים המגוונים בעם ישראל. איש מסורת, ציוני ומורה דגול. יהי זכרו ברוך".

 

גם יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, הביע צער על מותו של מייסד תנועת מימד ואמר: "תחסר לנו דמותו של הרב יהודה עמיטל, שהוביל בדרכו ישיבת הסדר מפוארת וזרם חשוב בציונות הדתית".


"מימד": נמשיך בדרכו

הרב מיכאל מלכיאור, העומד בראש תנועת מימד, מסר כי " מימד אבלה עם פטירתו של מנהיג ומייסד התנועה, הרב יהודה עמיטל. הרב עמיטל היה מנהיג ופורץ דרך בציבוריות הישראלית. פעולותיו כולן, התורניות והציבוריות, מוכוונות היו למטרת קידוש שם שמיים. גם כאשר שילם הרב עמיטל מחיר כבד על דעותיו, המשיך להיאבק על שאיפתו לשלום, לצדק חברתי ולחיבור של כל יהודי לזהות יהודית, יהא אורח חייו אשר יהא, כמטרה מרכזית בדורנו. הרב עמיטל נשא מסר צלול וברור על דרכה הרחבה של התורה. מסר שעובר כחוט מקשר החל משנות ילדותו וצעירותו כניצול שואה, דרך איבוד רבים מתלמידיו במלחמת יום הכיפורים, ועד ליסוד ולפיתוחה של תנועת מימד. תנועת מימד מחויבת כלפי עתיד המדינה והעם להמשיך בדרכו".

 

חתנו של הרב עמיטל, ח"כ לשעבר הרב יהודה גלעד, הספיד את הנפטר בשיחה עם ynet ואמר

כי הרב עמיטל לא היה איש שמאל אלא מנהיג דתי שהאמין שתורת ישראל אינה עומדת בסתירה למוסר האנושי והטבעי, וכך ביקש לקרב אליה רחוקים. הוא הוסיף כי "התדמית הזו של היהדות כמי שמתנגדת לשלום או מקדשת את האדמה על חשבון האדם הפריעה לו מאוד". לאחר רצח רבין הצטרפה מימד מהנהגתו לממשלת פרס בתקווה לאחות את הקרע הדתי-חילוני בעם.

 

גם תנועת נאמני תורה ועבודה אבלה על מותו של הרב יהודה עמיטל: "תורתו, השקפתו והליכותיו של הרב עמיטל עוצבו על פי ההבנה שהתורה ניתנה לבני אדם והוא פעל רבות למציאת האיזונים הנכונים בין ערכים אמונות ודעות שונות. בימים שבהם מעטים המנהיגים אשר מוכנים לשלב השקפות דתיות ומחויבות לתורת ישראל יחד עם שיוויון פתיחות ורוחב דעת, חסרונו של הרב עמיטל יורגש בעומק ובכאב".

 בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר