השרים אישרו: תוחמר האכיפה נגד עסקים בשבת

 

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (יום א') את הצעת החוק "יום המנוחה השבועי" של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). הצעת החוק, שחתום עליה גם ח"כ דוד אמסלם מהליכוד, נועדה להחמיר את האכיפה נגד פתיחת עסקים בשבת. הצעת החוק תועבר לאישור בקריאה טרומית.

במוקד ההצעה עומדת העברת הסמכות מהרשות המקומית לשר הכלכלה. עד עתה עירייה הייתה יכולה להחליט על הענקת היתר חריג לפתיחת עסקים, כפי שעשתה לדוגמה עיריית תל אביב. ואולם, לפי ההצעה, רק שר הכלכלה יוכל להחליט על כך. ההצעה הגיעה, בין היתר, כשברקע מאבק של בעלי המכולות בתל אביב נגד ראש העיר רון חולדאי, כשהראשונים ביקשו להביא לסגירת הסניפים של הרשתות הגדולות הפותחות בשבת, כמו AM:PM. התאחדות הסוחרים בירכה על אישור ההצעה ואמרה כי מדובר ב"צעד ראשון וחשוב להצלת עשרות אלפי עסקים קטנים מקריסה כלכלית".

צילום: נאור רהב

עיריית תל אביב אישרה לפתוח. סניף של רשת AM:PM שסניפיה פתוחים בשבת. צילום: נאור רהב

"מדובר בהישג מרשים והיסטורי עבור מדינת ישראל, שיסייע לציבור ולכל מי שמעוניין לנוח ולבלות עם משפחתו ביום המנוחה השבועי של מדינת ישראל, שהוא יום השבת", אמר ח"כ זוהר. "בכוונתי לשבת ולדון עם הגורמים הרלוונטיים, בעלי עסקים, ארגונים שונים וכל החוששים כי החוק יפגע בהם, על מנת להגיע לחוק נכון והוגן כלפי כלל הציבור".

למרבה האירוניה, את הצעת החוק מקדמים שני חברי כנסת שאינם חובשים כיפה, ואת מתקפת הנגד מובילים דווקא גורמים דתיים ליברליים. חברי הכנסת רחל עזריה (כולנו) ואלעזר שטרן (יש עתיד) מובילים מהלך נגד החוק ומבקשים להביא הצעת חוק מקיפה יותר שתסדיר את כלל סוגיית השבת בישראל, ברוח עקרונות אמנת גביזון-מדן.לדברי השניים, הצעת החוק שאושרה היום בוועדת השרים מבקשת רק להחמיר את האכיפה על סגירת עסקים, אך אינה מנוסחת מתוך דיאלוג בין המגזרים השונים בישראל. בהצעה החלופית שלהם, הסמכות להענקת היתרי פתיחה מוענקת לרשות המקומית, מתוך מטרה לדאוג לביזור הכוח בסוגיות של דת ומדינה. עוד הם מבקשים להפעיל תחבורה ציבורית מינימלית בשבת ולדאוג לפתיחת מוסדות תרבות. שר האוצר משה כחלון מגבה בעניין את חברת מפלגתו עזריה, ולמרות אישור ההצעה של זוהר ואמסלם, עתידה לקום ועדת מנכ"לים שתעכב את אישור החוק.

צילום: מירי צחי

"הישג מרשים והיסטורי עבור מדינת ישראל". ח"כ מיקי זוהר. צילום: מירי צחי

"הצעת חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר דרקונית ומפרה סטטוס קוו, ולכן ועדת השרים החליטה לכבול אותה להחלטת ועדת המנכ"לים שתקום בנושא זה בהמשך הדרך", אמרה ח"כ עזריה. היא הוסיפה בציניות: "בכך הצעת החוק תממש את צורכי הפריימריז שנועדה למלא ולא תיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל".

באופוזיציה היו חריפים יותר. ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) אמר כי זו "ההצעה ההזויה שתגמור, תפצל, ותהרוס את מדינת ישראל מבפנים – כאילו שאין לנו מספיק שסעים ומשברים אחרים להילחם בהם". לדבריו, "ההצעה הזו עלולה להוביל למלחמת אחים בתוך ישראל. רוב רובם של יהודי ישראל מבלים בשבת, קונים בשבת ומנצלים את יום השבתון בדרך שאינה פוגעת כלל בציבור שומרי המסורת. מי שדווקא כן יפגע מהצעת החוק הזו, הם אותם אזרחים, חיילים, סטודנטים ועולים שחייבים את השבת בשביל להגדיל את פרנסתם".

רזבוזוב הוסיף: "מוזר שדווקא ממשלת הליכוד, שנולדה מתנועת 'חירות', והייתה זו שהביאה לישראל את העלייה הגדולה, נכנעה לשיגעון והיא זו שתחוקק חוק שיפגע בזכויות החשובות עליהם נבנתה המדינה, שתמנע מעולים נוספים להגיע לישראל, רק בגלל החשש ממרד של הח"כ ה-61. אם לא נעצור את הצעת החוק הזו, ישראל תהפוך לאיראן", הוא התריע.

צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"הצעת החוק תממש את צורכי הפריימריז שנועדה למלא ולא תיכנס לספר החוקים". ח"כ רחל עזריה.צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתנועת "נאמני תורה ועבודה", השותפים לניסוח הצעת החוק של עזריה ושטרן, אמרו: "מעציב לראות כי נעשה שימוש לכאורה בערך השבת לטובת גורמים פוליטיים וכלכליים. מעמד השבת במדינת ישראל לא ייפתר בכפייה כפי שההצעה מבקשת, אלא בהסכמה רחבה. כל מהלך חד-צדדי כגון הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר המבקשת להטיל סנקציות פליליות רק ירחיקו את בואה של הסדרה מוסכמת ויפגעו במעמד השבת.

"כאנשים דתיים, אנו סבורים כי צמצום הפעילות המסחרית בשבת הוא מהלך מבורך אך לצד זאת ובמקביל, יש לאפשר פעילות קהילתית של תרבות ורוח, אשר יש בהן כדי לענות על צרכיהם של כלל אזרחי ישראל. ההצעה הנוכחית רק תפחית ממעמדה המקודש של השבת כפי שהיינו רוצים לראות במדינת ישראל ותגרום להמשך חילול השבת על ידי רוב העם".

במרכז ליב"ה (ליבה יהודית בציבוריות הישראלית) אמרו: "צעדים אלו שומרים על השבת במרחב הציבורי ומחזקים את זהותה היהודית של המדינה. אנו במרכז ליב"ה, יחד עם ארגונים נוספים וחשובים, פעלנו רבות בעת האחרונה מול גורמים רבים בכנסת ומחוצה לה לחיזוק מעמד השבת במדינת ישראל. נמשיך ונפעל יחד לשמור על הצביון היהודי של מדינת ישראל".

 פורסם ב NRG