התגובות לרפורמה: בצהר מברכים; נאמני תו"ע מתנגדים

 

בארגון רבני 'צהר' מברכים על יישום 'חוק צהר' בנוגע לפתיחת אזורי הרישום לנישואין. נאמני תורה ועבודה מתנגדים לשינויים במועצות הדתיות. 

19.05.13, סרוגים

בארגון צהר מברכים את השר נפתלי בנט וסגן השר הרב אלי בן דהן על התכנית שהציגו היום שבמרכזה מהפכה בשירותי הדת בישראל.

בתגובה שהגיעה ל'סרוגים' אומרים בארגון כי "ארגון רבני צהר פועל כמה שנים בקרב מקבלי ההחלטות לפתיחת אזורי הרישום לנישואים", ציינו בצהר והוסיפו כי פתיחת אזורי הרישום היא חלק מתכנית מקיפה שכתב הארגון (תכנית "ג' אלול") לרבנות הראשית.

"יש לקוות כי יישום השלב הראשון בתכנית יוביל ליישומן של השלבים הבאים", הוסיפו בצהר. "הרפורמה שהוצגה היום תקל על אזרחי ישראל ותוביל תחרות בין לשכות רישום הנישואים לטובת אזרחי ישראל".

כפי שפורסם ב'סרוגים' המהפכה בשירותי הדת מכילה שלושה חלקים ובהם כאמור, פתיחת אזורי הרישום לנישואין, ושינוי במבנה המועצות הדתיות שיואחדו ובראשם ימונה יו"ר שייבחר על ידי ועדה מקצועית.

מי שאינם רואים בעין יפה את השינויים הם נאמני תורה ועבודה שבתגובה למסיבת העיתונאים אמרו" "אנו מתנגדים להפיכת ראשי המועצות הדתיות מנבחרי ציבור לממונים ע"י השר. יש בכך ריכוזיות פסולה והידוק המונופול של שירותי הדת בישראל. הדבר מנוגד להמלצות הוועדות הציבוריות, כמו "ועדת צדוק" ו"וועדת ליפשיץ", אשר עסקו בנושא.

הניסיון מלמד כי דרכם של 'מכרזים' בכירים להפוך לתפורים, בידי השרים הממונים. כמו ראש עיר, גם ראש המועצה הדתית צריך להיות נבחר ציבור ולא ממונה בידי שר. ההצעה מחזקת את שר הדתות במינוי ראשי המועצות הדתיות, במקום לחזק את הציבור הרחב והקהילות. המלצת הוועדות הציבוריות הייתה הפוכה לחלוטין – לחזק את כוחם של הגורמים המקומיים על חשבון השר, ולא כמוצע היום." 

 

לכתבה לחצו כאן