"התחושה היא שתנועת בני עקיבא נלקחה מאיתנו"

 

 

 

דיון סוער בערב שיזמה תנועת נאמני תורה ועבודה בנושא הצניעות בבני עקיבא. ההורים האשימו את הנהלת בני עקיבא בהריסת תנועת הנוער והפיכתה לפנאטית. הרב שרלו:"ההורים צריכים להפסיק ליילל". מזכ"ל התנועה הרב נכטיילר:"מדובר בהכפשות אם חשבנו שהמאבק בין שפרה ליוסי בובליל בגמר האח הגדול ביום שלישי האחרון היה סוער הגיע ערב שיזמה תנועת נאמני תורה ועבודה בנושא ההפרדה בין בנים לבנות בתנועת הנוער בני עקיבא והוכיחה כי גם בבית הדתי יש סערות לא קטנות.

נושא ההפרדה שנחשב ללוהט במיוחד כבר למעלה משני עשורים, משך אליו הורים לחניכים ומדריכים בתנועה שביקשו למחות נגד תופעת הפעולות הנפרדות לשני המינים.

הדיון התקיים אמנם בגבעת שמואל על רקע מאבקים בין הורים מקומיים להנהלת הסניף, אך לדיון הגיעו הורים רבים, חניכים ומדריכים ממקומות שונים בארץ.

בדיון נערך למעשה "עימות" בין ההורים המודאגים למזכ"ל התנועה. ההורים טענו כי ההקצנה הדתית אינה עולה בקנה אחד עם רוח הציונות הדתית, וכי במקום לחנך את הנוער להשתלב בחיים האמיתיים, ההפרדה בין בנים ובנות יוצרת חיים מקבילים ובעייתיים.
ד"ר מנוחה כהן שהשתתפה כאשת חינוך וכאם לחניכים בתנועה אמרה כי אמנם העמדה הדתית לאומית היא מאד מורכבת אבל ניתן וצריך לחנך את נוער לפיה. "אלה לא הילדים שרוצים את ההפרדה" טענה כהן בתקיפות, "מי שמעוניין בדרך קיצונית יכול ללכת לתנועת אריאל, בני עקיבא הייתה בית הגידול שלנו וצריכה להיות בית הגידול של ילדינו".
הרב בנימין נכטיילר, מזכ"ל התנועה הביע זעם על כך שגורמים מבחוץ לטענתו מכפישים את תנועת בני עקיבא ומדגישים דווקא את החסרונות שלה בשעה שזו תנועת נוער פופולארית במיוחד גם בתקופתנו.
בנושא ההפרדה, הרב טען כי היא חלק ממהפכת הצניעות שעוברת על חברה הדתית ועל הנוער בפרט, וזו האווירה שהנוער חי בה כיום. הרב גם הוסיף כי הדרישות מגיעות מהסניפים עצמם והנהלה מעניקה אוטונומיה לסניפים לקבוע נהלי צניעות באופן עצמאי. "בבני עקיבא יש חניכים מכל גווני החברה הדתית ויש לנו אפילו סניף חילוני אחד" אמר הרב, "הטענות כלפינו על הקצנה הן בגדר הכפשות".
דבריו של הרב התקבלו באי אמון בקרב חלק מההורים שטענו כי לא בכל הסניפים ישנה התחשבות במתנגדים להפרדה, ובמספר סניפים המתנגדים להפרדה אף מנועים מלהיות מדריכים בתנועה.
ד"ר גדי גבריהו שהשתתף בדיון המליץ להורים להעביר את ילדיהם לקיני הצופים הדתיים ולהקים קינים חדשים ברחבי הארץ. לדברי גבריהו "בשבטים של הצופים יש עירוב ומעורבות, יש עירוב בין בנים לבנות, בין דתיים לחילוניים וגם בין צופים מהארץ לצופים ממקומות אחרים בעולם, ועם זאת הצופים הדתיים שומרים על הגדרתם הדתית ובכל סניף יש בית כנסת ומטבח כשר".
הרב יובל שרלו אמר בדיון כי ההיסטריה של ההורים מעט מוגזמת, "אמנם יש מחלוקות והמציאות מורכבת, אבל הסטיקר שלי הוא די ליילל".
הרב שרלו טען כי הרוב הגדול של הציבור הדתי הזניח את החינוך לטובת המקצועות החופשיים וכעת אין באפשרותו להשפיע על הנוער שילך בדרכו. "הציבור הדתי צריך להפנים כי מקצועות החינוך צריכים להיות לכתחילה" אמר הרב שרלו להורים, לדעתו של הרב ההתקדמות הדתית היא "משמחת" אך צריכה להיות בכמה מישורים בנוסף לצניעות וארץ ישראל, "ההתקדמות צריכה להיות גם בנושאי צדק חברתי וממילא הראייה על נושא הצניעות תהיה מאוזנת יותר".