ונגיד שהרב שלך ידבר עברית

 

לבן שלכם יש בר מצווה. אחרי מאמצים אתם מצליחים לאתר את רב השכונה, אבל הוא ישיש עם מבטא יידישאי כבד, שלא מבין אתכם – וגם אתם לא מבינים אותו. למה זה צריך להיות ככה? זה לא. הרבנות יכולה להיות רלבנטית, אם רק יתנו לכם לבחור את הרב שלכם. בדיוק בגלל זה גיא לואל התחיל לדבר באידיש. 

בוא נניח שאתה חילוני לגמרי, ואין לך שום מושג על יהדות. ככה יצא. הבן, בשעה טובה, עוד רגע בן שלוש-עשרה, אתה רוצה לחגוג לו בר-מצווה, אבל לא יודע איך. החבר הדתי מהעבודה, מסתבר, לא ממש דתי – ואין עם מי לדבר.

פתאום אתה נזכר שחלק לא מבוטל מהמסים שאתה משלם, מגיע לסעיף תקציבי בשם "שירותי דת". ששמעת פעם שיש לשכונה שלך רב. אתה שואל פה שם, אבל אף אחד לא ממש מכיר אותו. אפילו לשכנים הדתיים בבניין אין מושג במי מדובר. אה, הנה אחד נזכר, זה הרב זיגנבוים. אחרי שעה הוא אפילו מארגן לך טלפון שלו, סוף-סוף. התחיל להיות מעייף החיפוש הזה.

אתה מתקשר, ועונה איש מבוגר. מבוגר מאוד, אפילו. הוא גם מדבר במבטא יידישאי מוזר, כן, זה הרב זינגבוים. לא, מחר אי אפשר. אולי בשבוע הבא? אבל עוד שלושה שבועות בר-מצווה! הרב מהמהם בתשובה. אתה מבואס, אבל מוותר. נחגוג באולם ודי. במעלה הבטן מטפסת תחושה מוכרת ולא נעימה של ניכור. "כאלה הם כל הרבנים", אתה מהרהר בכעס. "ארכאים ומדברים בשפה שונה מהציבור שאותו הם משרתים". בדיוק בגלל זה הפקנו סדרת סרטים בכיכובו של גיא לואל, ומי שלא ראה אותו מחפש רב (באידיש, כדי שיבינו אותו), לא ראה שטעטל מימיו:

צפו ב "גיא לואל זוכט א רעבע"

לכתבה המקורית ב ynet יהדות