חדר המיון ב"ברזילי" יועתק למגרש החנייה

 

 

http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=1&entity=630315


הממשלה אישרה את התכנית על חודו של קול; הוועדה לביקורת המדינה תתכנס ביום ד' לדון בהחלטת הממשלה; התפטר מנכ"ל משרד הבריאות איתן חי-עם; ביקורת נוקבת על ההחלטה

הממשלה אישרה עקרונית – על חודו של קול – את תכניתו של סגן שר הבריאות ליצמן להעתיק את חדר המיון הממוגן בבית החולים "ברזילי" באשקלון למגרש החנייה של בית החולים בשל קברים עתיקים שנמצאו במקום שיועד לחדר המיון.
עלות ההעתקה – מאה שלושים וחמישה מיליון שקלים. הבנייה תועכב בחודש, והתכנית תיושם אם לא יציגו רשות העתיקות או כל גורם אחר הוכחה חד-משמעית שהקברים אינם של יהודים.
את התכנית אישרו 11 שרים – רה"מ נתניהו והשרים ליברמן, בגין, לנדאו, לנדוור, כץ, הרשקוביץ, ישי, נהרי, אטיאס ומרגי. עשרה שרים התנגדו – מרידור, סער, פלד, איתן, לבנת, אדלשטיין, ברק, ברוורמן, שמחון והרצוג. השרים מיסז'ניקוב ואהרונוביץ' נמנעו.
בדיון בממשלה איים סגן השר ליצמן להתפטר אם לא תאושר תכנית ההעתקה. הוא שוחח על כך עם רה"מ נתניהו, ובסופו של דבר היה הסיכום לשביעות רצונו.
אחרי הדיון בממשלה שוחח סגן-השר ליצמן עם מנהל בית החולים איכילוב, רוני גמזוּ, והציע לו את תפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. הדוקטור גמזו נענה לבקשה ויחליף את ד"ר איתן חי-עם, שהתפטר בשל התנגדותו לתכנית ההעתקה של חדר-המיון הממוגן.
יושב-ראש הועדה לביקורת המדינה, יואל חסון, יכנס את הוועדה ביום רביעי לדון בהחלטת הממשלה להעתיק את חדר המיון. יושב-ראש ההסתדרות הרפואית, הדוקטור לאוניד אידלמן,ביקש מראש הממשלה נתניהו לבטל את ההחלטה כדי שלא לסכן חיי-אדם ולא לפגוע בציבור המטופלים.
גם ארגון עובדי המעבדות של בתי החולים מתנגד להחלטת הממשלה. יו"ר הארגון, אשר גולדשלאגר, הזהיר כי אם תנחת רקטת קסאם באשקלון, תופסק מיד העבודה במעבדה של בית החולים ברזילי, המצויה בקומה העליונה, מחשש לחייהם של העובדים.
החלטת הממשלה להעתיק את מקומו של חדר המיון הממוגן בביה"ח "ברזילי" עוררה ביקורת נוקבת.
ראש עיריית אשקלון, בני וקנין, הגדיר את ההחלטה "שערורייתית" ואמר שאפשר לרשום אותה בספר השיאים של גינס: מחירן של כמה עצמות של עובדי אלילים – 90 עד 200 מליון שקל. זה זועק לשמים, שסגן שר-הבריאות זורק סכומי כסף, שאפשר לקנות בהם הרבה ציוד ולהוסיף מיטות שבית-החולים משווע להן.
יושב ראש מר"צ, חיים אורון, אומר כי לממשלה סדר-יום פונדמנטליסטי, והיא עוסקת בנקרופיליה. יישובי הספר בדרום הם קרבנות של מדיניות שאינה מן העולם הזה אלא מן העולם הבא – עולם שכולו באבא ועלי-באבא.
ב"קדימה" אומרים כי נתניהו נכנע לאיום הקואליציה והפקיר את תושבי-אשקלון לאיומי "חמאס". זו החלטה אומללה וסחטנות פוליטית, היורקת בפניו של ציבור גדול בדרום הארץ בשם שלמות הקואליציה, נאמר בהודעת "קדימה".
חבר הכנסת איתן כבל מ"העבודה" אומר כי הממשלה קיבלה החלטה מטורפת. לממשלת נתניהו יש רוב מספרי, אך אין לה כל ערך מוסרי.
הפורום "ציונות דתית ממלכתית" מביע צער על שהממשלה אינה נוהגת על פי ההלכה במסכת סנהדרין: "קבר המזיק את הרבים – מותר לפנותו". ההלכה היהודית מעדיפה את קדושת החיים מכבוד המתים, ואילו החלטת הממשלה סותרת את הרוח היהודית ומונעת משיקולים של מי שתורתם אינה תורת-חיים. הפורום מאגד, בין-השאר, את הקיבוץ הדתי, את רבני הקיבוץ-הדתי, את מרכז "יעקב הרצוג" ואת "נאמני תורה ועבודה".
הרב גלעד קריב, מהתנועה-הרפורמית, אומר כי ממשלת-ישראל קברה קבורת חמור את ביטחונם של תושבי הדרום וגם את כבודה של המסורת היהודית, הרואה בפיקוח-נפש עיקרון ראשון במעלה. על הציבור לדרוש את פיטורי סגן-השר ליצמן, המעדיף את מנוחת הנקברים לפני אלפי שנים משלומם של ילדי אשקלון ושדרות, אמר הרב קריב.
חברי הכנסת אריה אלדד ורחל אדטו, רופאים במקצועם, פרסמו הודעת תמיכה בדוקטור איתן חי-עם, שהתפטר מתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות בשל החלטת הממשלה להעתיק את חדר המיון הממוגן בבית-החולים ברזילי. הם אומרים כי ההחלטה מפקירה את בריאות הציבור בדרום כדי להגן על קברים של עובדי אלילים.
סגן-שר הבריאות ליצמן אמר (21.3) בתכנית "היום הזה" ברשת ב' כי אין זו הפעם הראשונה שהוא מותקף בשל מדיניותו – אך גם לנגד עיניו עומדת בריאותם של תושבי אשקלון.