חה"כ אורי אורבך: על הרב הראשי להתפטר מתפקידו

 

 

"כבודו של גר צדק חשוב מכבודו של רב ראשי שלא מכיר בגיורים של הרבנות שהוא עומד בראשה", אומר חה"כ אורי אורבך. שרת הקליטה, סופה לנדבר: 'לא תונו את הגר'

מאת: כיכר השבת, 18.06.09

הכנס לביצור חומות היהדות ממשיך להכות גלים.

בעקבות דברי הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, ששיבח את הדיין הרב שרמן, אומרים גורמים בציבור הדתי לאומי כי עליו להתפטר מתפקידו.

כזכור, בכנס המדובר, אמר דיין בית הדין העליון, הרה"ג אברהם שרמן, כי "יש לבדוק אפילו את גיורי העדה החרדית". הרב מצגר ששיבח את הדברים, הוסיף ואמר כי "המענה החשוב של ההתמודדות שלנו כנגד הגיורים שאינם גיורי אמת הם דבר נכון, ארגון נכון, במקום הנכון, בזמן הנכון ובדור הנכון".

בעקבות הדברים אומר חה"כ אורי אורבך מהבית היהודי, כי על הרב מצגר להתפטר. "כבודו של גר צדק חשוב מכבודו של רב ראשי שלא מכיר בגיורים של הרבנות שהוא עומד בראשה", אומר אורבך.

גורמים נוספים בציבור הדתי תקפו את הרב מצגר על דבריו. כך רבני צהר שאמרו כי "במקום לתמוך במאמץ דייני הגיור שפועלים תחת סמכות הרבנות הראשית, נכנע הרב הראשי לקבוצת עסקנים חרדית קיצונית".

אורבך, הוסיף ואמר כי "אם הרב מצגר סבור שתפקיד הרב הראשי הוא לציית ולהחניף לשולחיו החרדים, יואיל למצוא לו עבודה אחרת מחוץ לרבנות הראשית הממלכתית של מדינת ישראל".

בתגובה לדברים שנאמרו בכנס, אומרת שרת הקליטה, הגב´ סופה לנדבר, כי "לא ייתכן שגורמים פוליטיים ואינטרסנטיים ינסו לפגוע בכשרות הגיורים ולעבור על האיסור ´לא תונו את הגר´".

השרה מרגיעה את הגרים ואומרת בהודעתה כי היא קוראת להם להיות חזקים ובטוחים שהגיור שעברו הינו חוקי וכשר לחלוטין.

בציבור הדתי הרוחות סוערות. "הרבנות הראשית מאמצת עמדות קיצוניות של מיעוט חרדי" אומרים גורמים מובילים במגזר.

יתרה מזו, במכתב שכתבו לשר המשפטים והיועמ"ש אומרים ´נאמני תורה ועבודה´, בעקבות התחייבותם של עשרים רבני ערים לפעול אך ורק לפי הדרישות ההלכתיות והפסיקה החרדית, נכתב כי "רבני ערים הנם עובדי מדינה לכל דבר, הכפופים להוראות הדין, כבילת שיקול דעתם מראש להכרעתה של סמכות אחרת, חיצונית למערכת, הנה פסולה בתכלית – הן מצד ההלכה, והן מצד הדין". הכותבים דורשים מהיועץ המשפטי ומשר המשפטים לחקור האם אין כאן עבירה על החוק.