חוק איסור הונאה בכשרות? סמנטיקה קטנונית

 

בשבוע שעבר הונחו על שולחן הכנסת שתי הצעות חוק מטעם הסיעות החרדיות. שתיהן עוסקות בתיקון חוק איסור הונאה בכשרות ובהרחבת ההגדרה של המילה "כשר". ובמה מטפלות ההצעות במקום לטפל במערך הכשרות הכושל? נכון, בסמנטיקה קטנונית.

ההצעות עוסקות בכך שאדם לא יוכל להגיד "בהשגחה", או "המוצרים שלנו כשרים אבל אין לנו תעודה", או "אנחנו מסרבים לתת יד לשחיתות ציבורית". אז אתמול לא יכולנו להגיד "כשר" ומחר לא נוכל להגיד "מושגח", כאילו שזה מה שיעצור את הסחף נגד הכשלים במערך הכשרות הממלכתי.

הצעות החוק מגיעות כהמשך ישיר להסכם הקואליציוני בין הליכוד והמפלגות החרדיות בו נכתב ש"ככל שעקב אילוצים שונים יהיה חשש לפגיעה בסטטוס קוו, הממשלה תפעל לתיקון חוק איסור הונאה בכשרות". ב"אילוצים שונים" מתכוונים נציגי החרדים לקביעתו של היועץ המשפטי לממשלה בהקשר של בג"ץ בעניין, שבעלי עסק יכולים לקבל שירותי השגחה על כשרות המזון אם אינם מציגים את עצמם ככשרים.

רצוי בהחלט לתמוה על כוונה לשנות חוק כך שהוא יגדיר בצורה מדויקת מה מסתתר מאחורי המילה "כשר". כאילו זה איננו מספק שהמדינה "הלאימה" את המילה כשר, כעת מבקשים יוזמי הצעות החוק לכבוש עוד חלקה מילולית. בפרפראזה על השיר של להקת התרנגולים, כשאת אומרת כשר למה את מתכוונת?

ברור שהח"כים החרדים מתכוונים לומר כאן משהו אחר באמצעות התיקון שלהם לחוק – הסאבטקסט הוא "הרבנות היא המאחז שלנו ולכן אף אחד לא יכול לקרוא לעצמו כשר חוץ מאיתנו". האם מפריע למי מהח"כים המכובדים שמערך הכשרות פשט את הרגל ומאבד לאט לאט את אמון הציבור? האם מטרידה את מנוחתם העובדה שיש ניגוד עניינים זועק לשמיים כשפרנסתו של משגיח הכשרות תלויה במי שהוא משגיח עליו? האם הם מדחיקים את מה שכתב על הבד"צים מבקר המדינה באוקטובר האחרון כשהוא טען שמדובר בכר נרחב להעלמות מס והלבנת הון?

במקום לדרוש שינוי מקיף, טיפול שורש יסודי, שידוד מערכות והפקת לקחים, מתרכזים במפלגות החרדיות בלשמר את הקיים ולשחק משחקי מילים. הרי הם כבר מזמן לא לקוחות של הרבנות וכמובן לא סומכים על הכשרות שלה, אז מה זה משנה איך קוראים לזה?

טועה מי שחושב שתיקון קוסמטי על ידי רב עיר כזה או אחר הוא מספיק. הגיע הזמן לשינוי התפיסה, דרושה רפורמה שתשבור את המונופול של הרבנויות המקומיות על הכשרות ותהפוך את השירות הזה שנקרא מתן תעודות הכשר לראוי, הוגן ובעיקר איכותי.

כתוב ע"י תני פרנק ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה

הכתבה המקורית מופיעה באתר nrg