חכמים, היזהרו בדבריכם!

 


08/09/2008

יש לומר בקול חד וברור: אמירות כמו של הרב רוזן נגד 'שלום עכשיו' הם בגדר הסתה לרצח. וכל ניסיון נלוז להתחבא מאחורי טענות צדקניות אגב גלגול עיניים כלפי מעלה, לא ינקה אותו מאחריות

כמדי כמה חודשים, אנו שוב עדים לפרובוקציה חדשה מפרי עטו של הרב ישראל רוזן, ראש מכון צומת, הכותב טור קבוע בעלון פרשת השבוע "שבת בשבתו". הרב רוזן, נוטה לחבב אמירות סנסציוניות היוצרות כותרות עסיסיות, ובכך הצליח גם הפעם. אלא שבפעם זו חצה הרב רוזן את כל הקווים האדומים. אמירותיו של הרב רוזן בגנות פעילי תנועת "שלום עכשיו", שבשיאם הקביעה כי חל עליהם "דין מוסר", מהווה שבירה גסה של כללי השיח הדמוקרטי והם מדרדרים אותנו במדרון חלקלק כמה שנים אחורה.
דבריו של הרב רוזן שבים ומחזירים אותנו בצער רב לימים שאותם היינו מעדיפים לשכוח. כולנו זוכרים את התקופה האפלה שקדמה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין הי"ד, שבה נשמעו, חדשות לבקרים, "פסקי הלכה" של רבנים שהוקיעו ציבור שלם, ונבחרי ממשלה – כמי שבוגדים בעמם ומולדתם. שוב צצים ועולים צירופי המילים מעוררי הצמרמורת: "דין מוסר" ו"דין רודף" – שחשבנו כי כבר נעלמו כליל מן הלקסיקון הפוליטי של עמנו, ונקברו במקום הראוי להם מחוץ לגבולות השיח הציבורי. הלקח מאותו ערב מזעזע ונורא בו נרצח ראש ממשלה בישראל – כנראה שטרם נלמד.
האם אנו זקוקים לרצח נוסף כדי שסוף סוף יבינו אותם רבנים כדוגמת הרב רוזן, שפסקי ההלכה שהם מפיצים כלאחר יד משמשים ככלי נשק?
הווי ידוע לכל כי תגובתם המיתממת של אותם רבנים תהיה שאין משמעות מעשית לאותם "פסיקות" הלכתיות, ואולי אף יוסיפו כי רק אלהים רשאי להיפרע מאותם בוגדים כביכול. אך אל לנו להסכים לפריצה כה גסה ואלימה של גבולות השיח הציבורי שלנו. יש לומר בקול חד וברור: אמירות כאלו הם בגדר הסתה לרצח. כל ניסיון נלוז להתחבא מאחורי טענות צדקניות אגב גלגול עיניים כלפי מעלה, לא ינקה אותם מאחריותם על שחרור חרצובות לשונם. לאחר הטראומה הקולקטיבית שחווה העם הזה, לא ניתן עוד לטעון "ידינו לא שפכו את הדם הזה". אם ייארע חלילה רצח נוסף על רקע פוליטי – ידם של אותם "רבנים" לא ינקה הפעם.
הבה נחליט אחת ולתמיד, שכל דעה פוליטית העומדת בגבולות החוק, מכל קשת הדעות – איננה בגדר "בגידה", וכל שניתן לטעון כלפיה היא שמדובר בטעות בשיפוט ובחוסר הבנת המציאות. עלינו לזכור כי לכל אזרח שומר חוק, יש הזכות להביע את עמדתו באופן חופשי, וכל השקפה פוליטית, הן משמאל והן מימין – נובעת מתוך כוונה בסיסית להיטיב ולהביא את המציאות למקום שלם ומתוקן יותר. עליי להדגיש: אין בדבריי כל הבעת תמיכה בעמדה פוליטית זו או אחרת. כל טענותיי נועדו לבוא ולהגן על גבולות השיח הדמוקרטי השומר את כולנו בגבולות השפיות של חיים משותפים, ומונעת מאיתנו להידרדר למציאות של "איש את אחיו חיים בלעו".
לסיום, אני קורא בזאת לרב רוזן לחזור בו מ"פסיקתו" ההזויה, ולחדול משימוש במושגים הלכתיים כדוגמת "דין מוסר" ו"דין רודף" בגבולות השיח הפוליטי. יהי רצון שנפנים את חוכמת חז"ל עתיקת היומין הדורשת דווקא מן המנהיגות הרבנית לקחת אחריות, ומצווה אותם: "חכמים, היזהרו בדבריכם"!

"שוב צצים ועולים צירופי המילים מעוררי הצמרמורת: 'דין מוסר' ו'דין רודף'. הלקח מאותו ערב מזעזע ונורא בו נרצח ראש ממשלה בישראל – כנראה שטרם נלמד"

הכותב הוא יו"ר נאמני תורה ועבודה