ח"כ אלקין בעד תחבורה ציבורית בשבת

 

לתשומת לב החרדים: אלקין בעד שינוי הסדר התחבורה הציבורית בשבת. עליזה לביא רוצה אישה בוועדה למינוי דיינים, הרב דב ליפמן בעד לימודי ליבה בכל בית ספר חרדי ואורי אורבך יתגייס לנושאי הגיוס והגיור. אלו הנושאים שמתכוונים השותפים הקואלציונים העתידים להתעסק בהם .

12/02/2013

השבת התקיים כנס של תנועת נאמני תורה ועבודה בירושלים. מיום חמישי הגיעו חברי כנסת ואישי ציבור כדי לדון ולהתפלפל בסוגיות של דת ומדינה. במוקד הדיונים עמדו הסוגיות הבוערות ביותר במתח שבין דתיים חרדים וחילונים.

פאנל הסיום של הכנס היה גם פאנל פוליטי עם ארבעה חברי כנסת שככל הנראה יהיו שותפים בקואליציה: עליזה לביא והרב דב ליפמן מ"יש עתיד", ח"כ אורי אורבך מ"הבית היהודי" וח"כ זאב אלקין מהליכוד ביתנו. יו"ר נאמני תורה ועבודה, תהילה נחלון, בקשה מהארבעה לספר על נושא אחד בתחומי דת ומדינה שבכוונתם לעסוק בו בכנסת הקרובה.

עליזה לביא דורשת להכניס אישה לוועדה למינוי דיינים צילום: יונתן בלום
ח"כ זאב אלקין סייג את הדברים ואמר שאי אפשר להתחייב לנושא מסויים לפני שיש קואליציה והתנאים למימוש חוקים בנושאים מסויימים עדיין לא ברורים. עם זאת, אם תהיה באפשרותו לעסוק בנושא מסוים בתחום דת ומדינה אמר ח"כ אלקין כי בכוונתו לשנות את ההסדרים בנושא התחבורה הציבורית בשבת.

פעם, טען אלקין, היה לאיסור תחבורה ציבורית בשבת השפעה על אופייה של השבת כי לציבור ברובו לא היו רכבים ואם אין תחבורה ציבורית בשבת אזי כל שבת נראית כמו יום כיפור. אך היום העדר תחבורה ציבורית בשבת, הסביר ח"כ אלקין, משפיעה רק על עניים שאין ביכולתם להשיג רכבים או על אנשים שנשלל מהם רישיון הנהיגה אבל על אופייה וצביונה של השבת אין השפעה ולכן, טען ח"כ מהליכוד, יש להתאים ולשנות את חוק איסור תחבורה ציבורית בשבת.

ח"כ עליזה לביא מ"יש עתיד" הצהירה כי בכוונתה להתמקד בנושא של הוועדה למינוי דיינים ולהכניס אישה לוועדה. הרב דב ליפמן הצהיר כי הוא היה מעוניין לאכוף על כל מוסד חינוכי לימודי ליבה ואם יהיו מוסדות שיתנגדו ללימודי ליבה אזי יש לשלול מהם את התקציב של משרד החינוך.

ח"כ אורבך אמר כי הוא שם למול עיניו את נושאי הגיוס והגיור אך ביקש לעדכן כי אין באמת דבר כזה "כוכבית גיוס" או "כוכבית גיור" וכי פתרון ממשי בתחומים הללו סביר להניח ייקח הרבה מאוד זמן. עוד אמר אורבך כי בחירתו רב ראשי לישראל ציוני דתי יהיה המפתח המרכזי להתקדמות בסוגיות רבות בתחומי דת ומדינה.

בשבת התקיים פאנל נוסף עם חברי הכנסת שהתמקד בנושא שלאו דווקא קשור לדת ומדינה אלא ב"מאחורי הקלעים של הקמפיינים הפוליטיים". חברי הכנסת החדשים והדתיים מיש עתיד סיפרו על היחס של הסביבה הקרובה המשפחתית והקהילתית לבחירה שלהם לרוץ במפלגה שבראשה עומד יאיר לפיד.

לביא ספרה על מכתבים אנונימיים ומאיימים שהגיעו לבית הוריה מ"חברים מודאגים" והרב ליפמן סיפר שבנו נאלץ להתמודד בבית הספר

עם כל מיני מחמאות מצד חבריו לכיתה ש"אבא שלו שמאלני ורפורמי". ואילו חברי הכנסת אלקין ואורבך המשיכו להתקוטט ביניהם על הקמפיין של הליכוד נגד הבית היהודי.

אורבך הודה לאלקין על הפרסום שהם הביאו לנפתלי בנט אחרי פרשת ניסים משעל ואלקין אמר כי הבית היהודי התחילו עם ההשמצות ראשונים ושהוא מקווה שהציונות הדתית לא תחזור על טעויותיה בעבר כשסירבה לשתף פעולה עם מפלגת הליכוד. 

 

לכתבה:

http://www.nrg.co.il/online/11/ART2/436/080.html?hp=11&cat=1102