חרם הוא חרם: שלילת תקציבים לא תפתור מחלוקות ערכיות

 

לקריאת הכתבה כפי שפורסמה באתר מקור ראשון לחץ כאן

ח׳ באייר ה׳תשע״ח (23-04-2018 15:15)

כשומר שבת אני משתדל באופן אישי לתמוך דווקא בשומרי שבת, ולא רק. חשוב לי לבדוק שמי שאני קונה אצלו מקפיד על ערכים שונים שאני מאמין בהם, כמו נגישות לנכים, יושרה בדיני מס, מחיר עממי, תמיכה בחקלאי ישראל ועוד. אישית אני גם מעדיף לקנות מוצרים שנוצרו ביו"ש ולהבדיל ממני, לגיטימי שאדם אחר בעל תפיסות עולם הפוכות משלי, יבחר שלא לרכוש את אותו מוצר שנוצר מעבר לקו הירוק. ואולם, בואו נניח שלא מדובר באדם פרטי אלא בתנועת הנוער העובד והלומד, למשל, שתחליט יום אחד לקנות מוצרים רק ממי שגר בתוך הקו הירוק. כעת זו כבר אינה זכות דמוקרטית של אדם, אלא דווקא פגיעה בניסיונות להגיע להסכמה ושיח בישראל.

בוועידה האחרונה של תנועת בני עקיבא, בחרו נציגי התנועה לעסוק בנושא השבת במרחב הציבורי בישראל ולא להזניח זירה זו. הם קיבלו החלטה חשובה ועקרונית לקחת אחריות, לפעול ליישוב המחלוקות הציבוריות בנושא ולייצר שיתופי פעולה למען כינון מרחב ציבורי משותף בשבת. שוב, אני גאה לשלוח את ילדי לתנועה זו אשר אינה מתחמקת מנושאים שקשה למצוא להם פתרון קל. חשוב לי לציין זאת משום שהכוס המלאה גדולה וגדושה בדברים נפלאים וטענתי שלהלן אינה אלא על סעיפים ספציפיים בלבד, שבהם אני מבקש להציג ביקורת עניינית ונקודתית:

נדמה לי שסעיפים מסוימים אשר נוגעים למעשה בפעולות של חרמות והענקת תעודות "הכשר" לעסקים, יביאו לתוצאה הפוכה ולא יסייעו בידי מי שמבקש להגיע לפשרה והסכמה על דמותה של השבת הציבורית בישראל.

ישנן כמה וכמה סוגיות העומדות על הפרק בתחומים חברתיים ובענייני דת ומדינה ולכל אחת דרך פתרון שונה. דרישה ממוסדות גדולים להיות נגישים לנכים, למשל, הינה דרישה שאינה נמצאת במחלוקת ערכית. לעומת זאת, סוגיית השבת היא דוגמא קלאסית לתחום שיש בו תפיסות אמוניות שונות ועל כן יש לפתור זאת בדרך של שיח. זהו נושא הנוגע לחיי היום יום של כל אחד ואחת במדינת ישראל, ומהלכים חד צדדיים תמיד ישיגו תוצאה פחות טובה.

כולנו היינו עדים לחוק המרכולים. במקום לשבת ולדון יחדיו סביב מתווים קיימים המציעים פשרה, בחרו הפוליטיקאים החרדיים, בתמיכת הפוליטיקאים החרדים לאומיים, לאכוף את שמירת השבת באופן חד צדדי. לכאורה בצדק רב, אבל תוצאות המהלך החד צדדי רק הזיקו ולא קרבו אף אחד. מה שלכאורה אמור היה להביא לחיזוק שמירת השבת, הביא במבחן התוצאה לכך שרשויות רבות קיבעו את חילול השבת בחוקי עזר, דבר שלא היה לפני כן.

את הדברים שלעיל המביעים חשש מהקריאה שלא לרכוש מוצרים מספקים מחללי שבת, כתבתי מיד אחרי הוועידה ולא הספקתי לפרסמם. לצערי הרב, הפורום החילוני אימת היום את חששי. הוא החליט לפנות באופן גס לרשויות ולשלול את תקציבה של תנועת בני עקיבא. אני יכול להבין את חששו של הפורום, אך פעולתו אינה אלא המקבילה החילונית המיותרת לפעולות חד צדדיות של חרמות שאינן תורמות דבר. בשלילת תקציבים, ודאי לא נפתור את המחלוקות הערכיות שבין דתיים וחילונים, אלא רק ניצור מתח ומחלוקת נוספת.

בסוגיית השבת, ראוי לאמץ את ההחלטה העקרונית של תנועת בני עקיבא על יצירת שיח בין-מגזרי בשיתוף תנועות נוער אחרות, למען הפיכת יום השבת יום מנוחה ושמחה לכלל עם ישראל. זו הדרך.