'יהדות ארה"ב לא תלחם על ישראל אם לא תכיר בנו' / צביקה קליין

 

לקריאת הכתבה כפי שהופיע בnrg לחצו כאן 

הרב הקונסרבטיבי אליוט קוזגרוב: "יהדות ארה"ב לא תלחם נגד ההצבעה באו"ם אם ישראל תוסיף להגיד שהיהדות שלנו לא מוכרת על ידה. לשבר הזה יהיו השפעות מיידיות על רצון יהדות ארה"ב לתמוך בישראל בבמה הבינלאומית"

27/12/2016 18:06
על רקע מה שמכונה ה"משבר ביחסי יהדות התפוצות ומדינת ישראל" כינסו היום (ג') חברי הכנסת אלעזר שטרן ועליזה לביא ("יש עתיד") את שדולת עם, דת ומדינה לדיון מיוחד בסוגיות מהותיות המעסיקות את העולם היהודי ובשאלה "כיצד מאחים את השבר".
"הציבור רואה שבשם היהדות כך נראים הגיורים והנישואים והבריתות והכותל ואומר – מהיהדות הזו אני לא רוצה". ח"כ שטרן צילום: אריק סולטן

במפגש השתתפו רבנים, אנשי רוח, ראשי קהילות מהארץ והעולם, נציגי ארגונים וחברי כנסת. בין הנושאים נדונו יחס הממסד בישראל למתגיירים, ההכרה ברבני חו"ל, סוגיית הכותל, הקשר הרופף עם הקהילות ויחסם של בכירים בממסד הדתי בישראל כלפיהן. במרכז הדיון עמדה השאלה כיצד ניתן לאחות את השבר ולשקם את יחסי ישראל והתפוצות.

"מתווה הכותל הוא פשרה", אמר ח"כ שטרן. "לצערי הרב, הפשרה הזו שהחליטה עליה ממשלת ישראל לא מיושמת. שיהיה ברור, לא רק בזרמים מדובר. כיום ישנה הצעת חוק של ש"ס שמאיימת להרחיק מהכותל גם את הציבור החילוני. הציבור רואה שבשם היהדות כך נראים הגיורים והנישואים והבריתות והכותל ואומר – מהיהדות הזו אני לא רוצה".
"אני דתיה ומחויבת להלכה, אבל דרך ההקצנה וההחמרה חוטאת ליהדות ומרחיקה מאיתנו את יהודי העולם". ח"כ לביא צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

ח"כ שטרן תקף בחריפות את התנהלות ראש הממשלה מול יהדות התפוצות: "לאחרונה הצדדים הפסיקו לנסות להשיג את הפשרה ולכן נמאס לי לשמוע על פגישות עם ראש הממשלה בנושא הזה. הפגישות עם ראש הממשלה לא מקדמות דבר, הן רק גורמות לתיוג הבעיה כאילו זה רק של התפוצות ולייבוא הבעיות לתוכנו. ישנו ניתוק בין הגורמים הדתיים הארציים לגורמים בתפוצות".

ח"כ לביא, שפתחה את הדיון בעודה אוחזת במוסף "מקור ראשון" מסוף השבוע שנערך במימון משרד התפוצות, אמרה: "רואים בדיוק היכן מרוחה החמאה. תמונתה של איוונקה טראמפ מתנוססת בענק, זו שבסמכות הרב שגייר אותה – מסרבים להכיר". לביא הוסיפה ש"מזל שיש את איוונקה, ממש נס חנוכה. אחרת ייתכן שלעולם לא היו מכירים בו, כפי שלא מכירים ברבים וטובים מהבכירים שברבני חו"ל. אני רוצה לקוות שגם מי שאינה בתו של הנשיא תזכה ליחס הראוי מצד הממסד הדתי בישראל.

"בישראל מסמנים מי כן ומי לא, מחליטים למי יש מקום בכותל ולמי לא, הגיור של מי ראוי ומי לא, מי רצוי במקוואות ומי לא – אסור לנו עוד לקבל שעושים מסחרה מהדת היהודית, שהופכים את ההלכה לקרדום פוליטי. אני אישה דתיה ומחויבת להלכה, אבל דרך ההקצנה וההחמרה חוטאת ליהדות ומרחיקה מאיתנו את יהודי העולם".

מי שבלט בדיון היה רב בית הכנסת הקונסרבטיבי "פארק אבניו" בניו יורק, הרב ד"ר אליוט קוזגרוב, שהתייחס לכך שארה"ב נמנעה בהצבעה באו"ם ביום שישי האחרון. "יהדות ארה"ב לא תלחם נגד ההצבעה הזו אם ישראל תמשיך להגיד בצורה ברורה שהיהדות שלנו לא מוכרת על ידי מדינת ישראל. אנחנו חיים שם כרגע – ויש קו שבר". לדבריו, "לשבר הזה, בין יהדות ארה"ב ליהדות ישראל, יהיו השפעות מיידיות על הרצון של יהדות ארה"ב לתמוך בישראל בבמה הבינלאומית".

עוד אמר כי "בעתיד, כשיחקרו היסטורית את הפער ההולך ונפער בין ארה"ב וישראל, יעסקו גם בפער בין יהדות ארה"ב ליהודי ישראל. הפער הזה משפיע על מערכת היחסים בין ארה"ב וישראל".
"בעתיד, כשיחקרו את הפער הנפער בין ארה"ב וישראל, יעסקו גם בפער בין יהדות ארה"ב ליהדות ישראל". הרב אליוט קוזגרוב צילום: EPA

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי הגן על נתניהו שהותקף על ידי ח"כ שטרן ואחרים בעקבות הקפאת מתווה הכותל: "אסור לשכוח שמי שיזם את המתווה הוא ראש הממשלה", אמר. אך ח"כ לביא הזכירה לו שאף ח:כ מהממשלה לא הגיע לדיון וטענה: "הקואליציה מחרימה אותנו".

יו"ר מכון עתים הרב שאול פרבר הוסיף כי "הרבנות הראשית בונה חומות במקום גשרים. רק בעקבות העובדה שאיוונקה טראמפ לא הוכרה כיהודייה דברים מתחילים לזוז, אבל זה לא מספיק".

הרב רונן לוביץ' מארגון נאמני תורה ועבודה אמר: "כנגד ההקצנה אנחנו צריכים לשבת ביחד, אורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיביים. יש פה יהדות מדירה ולא מכילה וכולנו חוששים למה שעלול לקרות אם התהליך הזה ימשך. לי בתור רב אורתודוקסי קשה להגיד שצריך לשבת עם רפורמים וקונסרבטיבים, אך זה הכרחי בנסיבות אלו. יש בחברה הישראלית פערי ידע וחוסר מודעות משמעותיים בנוגע ליהודי התפוצות. תופעת ההתנשאות של הרבנות הראשית כלפי יהדות התפוצות היא הבעיה העיקרית וזו קריאה לדו קרב במקום שיתוף פעולה".