י-ם: חשדות לזיופים בהליך בחירת הרבנים הראשיים לעיר

 

http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/044/796.html

בחוות דעת שפרסם היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד יוסי חביליו, הוא טוען כי קיימים נתונים סותרים ברשימת נציגי בית הכנסת שנבחרו להכריע בשאלת זהות הרבנים הראשיים לעיר

25/1/2010

עיכוב נוסף בבחירת הרבנים הראשיים לירושלים: היועץ המשפטי לעירייה עו"ד יוסי חביליו טוען כי קיימים ליקויים וחשד לזיופים ברשימת נציגי בתי הכנסת, הכוללת את האנשים שנבחרו לכהן בגוף שימנה בסופו של דבר את רבני העיר.

את טענותיו שטח חביליו במכתב ששיגר ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד מני מזוז בתחילת השבוע, ובו הוא כותב כי "קיימת סתירה משמעותית בין מספר המתפללים על פי התצהירים שהוגשו לבין מספרם על פי הרשימה שהגיש אבנר עמר, יועץ שר הדתות, לוועדת הבחירות".

בין היתר, חביליו טוען לסתירה שכזו בתצהיר הנוגע לבית הכנסת הגדול; על פי תצהיר מנהלי העמותה של בית הכנסת, מספרם של המתפללים בשבת עומד על 300-250, ואילו על פי הרשימה שהכין יועץ שר הדתות מספרם הוא 1,400. נוסף על כך, חביליו טוען כי לא צורף תצהיר מצד העמותה המנהלת באשר לכמה מבתי הכנסת, ובמקרים אחרים צורף תצהיר המתייחס לעמותה אחרת ולא לבית הכנסת.

טענותיו של חביליו הובילו מיד לתגובה נסערת מצד שר הדתות ויועצו. במכתב ששוגר למזוז מלשכת השר בעקבות הדברים נטען כי "לכל העניינים שהועלו במכתבו של עו"ד חביליו יש מענה מפורט, לרבות אסמכתות בכתב".

מניחים שנעתור לבג"ץ
כבר חודשים שהסאגה הזו, כפי שמכנים אותה רבים, מסרבת להסתיים. כזכור, לפני כשלושה חודשים וחצי התכנסה הוועדה ובחרה 16 נציגי בתי כנסת חרדיים שיחליטו מי יהיו הרבנים הראשיים לעיר. בעקבות ההחלטה הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי חברת המועצה רחל עזריה (ירושלמים), תנועת "נאמני תורה ועבודה" וגורמים נוספים.

תוצאת העתירה, בשילוב הלחץ הציבורי הכבד, הובילה את שר הדתות יעקב מרגי להחליט בסוף ספטמבר לבטל את החלטת הוועדה ולכנסה שוב. ואכן, לפני שלושה שבועות היא התכנסה בשנית, אבל מי שחשב שהפעם יאפשרו שלושת נציגי משרד הדתות לציבור הדתי-לאומי לקבל ייצוג הולם בין נציגי 24 בתי הכנסת טעה; רק חמישה נציגים מתוך הרשימה שנבחרה מייצגים בתי כנסת המזוהים עם הציבור הדתי-לאומי. ברקת, שהינו חבר בוועדה, בחר לעזוב את הישיבה עוד לפני שהחלה ההצבעה.

דובר ראש העירייה אביתר אלעד מסר כי "לא יכול להיות ש-50 אחוז מנציגי בתי הכנסת בגוף הבוחר יהיו חרדים בעוד הם מהווים 30 אחוז בלבד מהאוכלוסייה היהודית בעיר. תאריך הבחירות לא רלוונטי כי אנחנו מניחים שנעתור לבג"ץ בעניין".