דבר העורך 49 / עמרי שאשא
 

 

 

 

 

דבר העורך

הַתִּקְוָה
אסתר שקלים

 

אֲבוֹתַי לֹא הִתְפַּלְּלוּ
לְפַאֲתֵי מִזְרָח קָדִימָה
מִשּׁוּשָׁן צָפוּ יַמָּה
אֶל הַשֶּׁמֶשׁ הָעוֹלָה
בְּצִיּוֹן.

 

וְעָלוּ
וְטִפְּסוּ בְּחוֹף מַעֲרָב
וְתָהוּ בְּסוֹף מַעֲרָב
וְטָעוּ בְּסוֹד מַעֲרָב
וְתָעוּ.

 

וַאֲנִי בְּכֹתֶל מִזְרָח אֲשֶׁר בַּמַּעֲרָב
קָדִימָה
חַדֵּש יָמֵינוּ כְּקֶדֶם
אֲפַלֵּל.

 

מתוך "שרקיה"
בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן.

 

תהליך התקבצותן של קהילות יהודיות מכל רחבי העולם אל מדינת ישראל לפני כמה עשורים היה תהליך מלא פוטנציאל תרבותי ודתי. הקהילות בתפוצות השונות פיתחו ושכללו את התרבות היהודית בכל מובניה: ההגות, המנהג, הפיוט, הלימוד, ועוד; אסיפתן יחד עשויה הייתה להביא לסינתזה רבת עוצמה: בין מזרח למערב, בין תרבויות מוסלמיות לנוצריות, בין העולם המתועש לחברה המסורתית.

אך נדמה שהמפגש ההיסטורי הוחמץ. במקום שהענפים השונים (שמקורם באותו שורש) יתלכדו יחד לעץ מרהיב ומרשים, התרבויות היהודיות השונות התנגשו זו בזו ונקלעו למערכת יחסים שכללה מאבקים על הון תרבותי, מעמד הגמוני, כוח והשתקה.

גם בחברה הציונית-דתית התרחש אותו תהליך, שבו המסורות של יוצאי ארצות האסלאם לא באו לידי ביטוי ו"נבלעו" בתוך העולם האשכנזי הדומיננטי. יהודים מזרחים רבים חשו שתרבותם מושתקת ושתורת אבותם נדחקת מפני התורה השלטת בכיפה. אכן, פעמים רבות התקשה העולם הישראלי המערבי האשכנזי להבין את מפת הכיוונים ה"הפוכה" של המזרח, שמציגה אסתר שקלים בשירהּ, ולפיכך קטלג אותה כנחותה או לפחות כמשנית לזו שלו.

 

עם זאת, בדורות האחרונים אנו עדים לניסיונות תיקון של החמצה זו במישורים עמוקים ותשתיתיים הנוגעים לתרבות, דת ומסורת. דו-שיח פורה יותר מתנהל כיום בין המסורות השונות, ומנגינות חדשות נשמעות בחלל האוויר; הפיוט, ההלכה והמסורת המזרחיים מקבלים יותר ויותר מקום גם במחוזותיה ההגמוניים של הציונות הדתית.

 

דעות 49 מבקש להצטרף למגמת תיקון זו, אך יש בו גם ניסיון להתבוננות ולסיכום של מערכת היחסים בין עדות המזרח והמזרחים ובין הציונות הדתית. נקודות מבט מגוונות דרות יחד זו לצד זו לאורך הגיליון: סוציולוגיות ואנתרופולוגיות, דתיות ופילוסופיות, אישיות והיסטוריות; נושאי המאמרים חושפים את המנעד הרחב שבו מערכת היחסים הזו באה לידי ביטוי: ספרות, הלכה, מגדר, חינוך ועוד. אנו מקווים שבליל הקולות הללו יתרום את תרומתו להעשרת השיח והתרבות המתהווים כאן כיום, במפגש בין מזרח למערב.

 

קריאה מהנה וברכת חורף טוב וגשום
עמרי שאשא