כתבה ששודרה בגל"צ ביום שישי ה-17/6

 

בימין מתווכחים על השתתפות הילדים במחאה מאת: ישי הולנדרחסימות הכבישים ברחבי הארץ במחאה נגד ההתנתקות גרמו לבד משיבושי תנועה קשים גם לדיון ציבורי סוער בתוככי מתנגדי הפינוי לגבי התוצאות החיוביות והשליליות שמביא עמו המהלך. ארגון "נאמני תורה ועבודה" בשיתוף עם פורום "יום פקודה" שפועל נגד תופעות כמו הסרבנות והמרי האזרחי קיימו השבוע יום עיון תחת הכותרת: "חוסמי הכבישים בצומת הלגיטימציה".
 
באירוע דנו המשתתפים, בהם רבנים, אנשי חינוך, חברי כנסת ונציגי המתנחלים בהשפעה של הניסיונות למרי אזרחי על הציונות הדתית בדגש על ההשפעה החינוכית שהיא מביאה עמה על בני הנוער שנוטלים חלק מרכזי בפעילות שיבושי התנועה.
 

הילדים מנוצלים או מתחנכים?

הרב בני לאו, מחנך וחבר ההנהלה הארצית של "בני עקיבא" סבור שצעירים שרואים את כותלי בתי הכלא בגיל כל-כך צעיר נפגעים מכך חינוכית ערכית ונפשית. את מתנגדי ההתנתקות הוא האשים בכנס בניצול הילדים: "יש פה מניפולציה. משחקים בילדים שלנו. מי שמאמין שצריך לעשות מעשים כדי לעצור את ההתנתקות הזו שיתכבד, ייצא בעצמו וישאיר את הילדים מחוץ למשחק".  "צריכים להסביר לילדים את ההבדל העצום בין תחושת הכאב והתסכול והמחאה הלגיטימית לבין עצירת המדינה בדרכים לא לגיטימיות", אומר הרב בני לאו, "לילדים קשה מאוד להבין את זה כיוון שהמחאה האלימה הזו היא מאוד אטרקטיבית. היא צבועה להם בצבעים כתומים חזק והם פורצים כל גדר. אסור לנו לתת לילדים לפרוץ גדר. 
 
על הדברים הללו חולק חבר הכנסת אריה אלדד מהאיחוד הלאומי שקרא למרי אזרחי בלתי אלים. אלדד טוען שלהשתתפותם של בני נוער באירועי מחאה כדוגמת חסימת הצירים יש ערך חינוכי גדול: "כשאנחנו מחנכים נערים ונערות להיות נאמנים לערכיהם גם במחיר של תשלום מחיר אישי – זה כשלעצמו ערך. להגיד: אני לא חותר רק להנאה אישית, לכסף, לסיפוקים מיידיים אלא מוכן לתרום משהו למען הכלל גם במחיר אישי – זה ערך חינוכי בפני עצמו". 
 

פעילי הימין דורשים ממועצת יש"ע לא לחסום את חסימת הכבישים

במועצת יש"ע מתנגדים לחסימות הכבישים אבל אתמול הם זכו לביקורת חריפה לגבי העמדה הזו. בכנס פעילים שנערך במשרדי המועצה תקפו המשתתפים את ראשי המתנחלים על הגינוי לחוסמי הכבישים. "אתם לא רוצים לחסום כבישים – אל תעשו זאת אבל גם אל תחסמו אותנו" – קראו הפעילים – "אנחנו רוצים לעצור את התנועה כדי להביא לעצירת תוכנית ההתנתקות".