עכשיו בשיח הציבורי

 

הכנסת היוצאת עסקה בהרחבה בענייני דת ומדינה. בבחירות הקרובות יש להמשיך את המומנטום ולקבוע כי מפלגה שלא תכניס למצע שלה שינוי ביחסי דת ומדינה – לא תקבל את קולנו.

נדמה כי זו הכנסת שפעלה הכי הרבה, על מנת לשנות את הסטטוס-קוו ולהוביל שינוי בתחום החשוב הזה. הבשורה הייתה עוד מימי המשא ומתן הקואלציוני שבו, לראשונה ובעקבות מאמצים של תנועת נאמני תורה ועבודה, לא הופיעה המילה "סטטוס קוו", אלא הוסכם שכל רפורמה שתוצע תצריך הסכמה של הבית היהודי. אבל זה לא נגמר בכך; במהלך הקדנציה נרשמה התקדמות משמעותית בסוגיות כגון הכשרות, הגיור, השבת, מעמד הרבנות הראשית ואחרות – הן ברמה החקיקתית והן בשיח הציבורי.

אבל ראש הממשלה החליט שהכנסת ה-19 כבר יצאה מהאופנה, ועכשיו השאלה היא כיצד תימשך המגמה החיובית שהתחילה הכנסת הקודמת גם בהמשך, ומה תעשה הכנסת הבאה. בלי ספק, רוב אזרחי מדינת ישראל רוצים להפסיק לשמוע על בעלי עסקים שנסחטים על ידי משגיחי הכשרות של הרבנות, גיורות שעוברות מסכת ייסורים בתהליך הגיור או על בחירת רבני יישובים וערים לכל החיים שנעשית מאחורי גבם של התושבים, שפעמים רבות כלל אינם מכירים את הרב ביישובם ולא שמעו על מעשיו.

למרות כל זאת, ולמרות שבשבועיים האחרונים התחיל קמפיין הבחירות של המפלגות – כל חברי הכנסת המכהנים ואלו שהחליטו להתמודד על מקום באחת הרשימות, ממלאים פיהם מים בכל מה שקשור לסוגיות אלו. עוד לא שמעתי אף לא מתמודד אחד מכריז כי נושאים אלו יקרים לליבו והוא ימשיך את קידום הרפורמות שנתקעו עם ההכרזה על הבחירות. לא ייתכן שדווקא בנושאים אלו – שחשובים כל כך לזהותה של מדינת ישראל – ישרור שקט.

מה אפשר לעשות? דבר ראשון להכריז ולדבר עם הסובבים אתכם: מפלגה שלא תכניס למצע שלה שינוי ביחסי דת ומדינה לא תקבל את הקול שלכם. אני לא נאיבי, ואני מכיר בעובדה בין ההבטחות שלפני הבחירות ("משהו חדש מתחיל", "באנו לשנות!") למציאות הפוליטית ביום שאחרי יש פער ניכר. אבל ראשי המפלגות וכלל המועמדים חייבים להבין שחובה עליהם לגלות את דעתם בעניין ולפרוש את התוכניות שלהם לשינוי שירותי הדת בישראל.

מאז ההכרזה על הבחירות אני שומע קולות מיואשים בציבור הדתי. יש כאלה שחושבים שהזדמנות לשינוי הסטטוס קוו בשירותי הדת, כמו שהיתה בכנסת הקודמת, לא תחזור על עצמה. אך אני סבור שאין זה נכון: אם נשמיע את קולנו ונדרוש מחברי הכנסת תשובות – גם נקבל. אם נבהיר להם שהתעלמות מהבעיות הרבות המצויות כרגע במערך הכשרות, הגיור, השבת, המקוואות יובילו לבריחת מצביעים – יגובשו תוכניות חדשות לשיפור והרפורמות שהחלו יוסיפו להתקדם. עוד יש לנו סיכוי להינצל.

נתנאל דיין, עובד בתנועת נאמני תורה ועבודה כרכז בתחומי חינוך ודת ומדינה.

לכתבה המקורית באתר "nrg יהדות"