הוא בעד גיוס תלמידי ישיבה, נישואים אזרחיים וגיור קל לעולי ברית המועצות , ונגד כפייה דתית ושליטה חרדית בממסד הרבני. האם אביגדור ליברמן יחולל רפורמה ביחסי הדת והמדינה לאחר כניסתו לממשלה? בש"ס ו"יהדות התורה" רגועים למדיי, ובמיוחד לאחר שהובהר כי "ישראל ביתנו" מחוייבת להסכמים הקואליציוניים שנחתמו עמן, אבל בארגונים הליברליים דורשים מהיו"ר לנצל את ההזדמנות, ולעבור מדיבורים למעשים.

הרב שלמה ריסקין, מראשי בית הדין האלטרנטיבי "גיור כהלכה", אמר ל-ynet כי הוא מכיר, מכבד ומעריך את ליברמן כאיש אמת, ועל כן הוא מזכיר את הבטחותיו בעבר לעשות הכל כדי לאפשר לעולי ברית המועצות שהם צאצאי יהודים, להתגייר על פי ההלכה "בחיבה ובחיבוק".

"זהו אינטרס עליון למדינת ישראל ולחברה הישראלית", מחשק הרב ריסקין את יו"ר "ישראל ביתנו". "בחברה הישראלית יש היום ישראלים ויהודים, וישראלים מברה"מ לשעבר לא יכולים להתחתן עם יהודים מהארץ. איווט מבין את העניינים האלה".

"אין סיבה שהגיורים שלי לא יוכרו"

ריסקין מזכיר כי בג"ץ כבר קבע כי יש להכיר בגיורים הפרטיים לעניין קבלת אזרחות מכוח חוק השבות, מאחר שהם נעשו על פי ההלכה. לדבריו, כל שנותר כעת הוא להגיע להסכמות בכנסת כי המתגיירים ייחשבו כיהודים גם לעניינים דתיים שבשליטת המדינה, ולהכניסם "לחברה הישראלית השלמה" – ואת זאת הוא מצפה מליברמן לקדם.

"אם קיבלת אותם, זה אומר שאין אקסלוסיביות לרבנות הראשית, וגם הגיורים שלי, כרב אורתודוכסי של עיר ואם בישראל (המועצה המקומית אפרת) הם הלכתיים וכשרים", אמר. "הם הגיעו אלינו הגיעו אחרי שסבלו בגלל יהדותם, ועוד גיירנו אותם כדין. אין שום סיבה – לא הלכתית ולא הגיונית – שלא להכיר בהם כיהודים שלמים לכל דבר".

"אני בעד הרבנות הראשית", הבהיר הרב שלמה ריסקין, "אבל שתהיה רבנות מכילה ולא מרחיקה. אני רב אורתודכסי לא פחות מהם. עברתי את כל המבחנים שלהם כדי היות רב עיר, כדי לפסוק הלכות. אין שום סיבה שהגיורים האלה לא יוכרו. תמיד היו בעולם בית הלל בית שמאי, כאלה שמחמירים יותר וכאלה שמקלים", סיכם, "כולנו רבנים אורתודוכסים לכל דבר. אנחנו צריכים עם אחד חזק ומאוחד".

מצפים לנאמנות לבוחרים

גם בתנועה הדתית הליברלית "נאמני תורה ועבודה" מצפים מאביגדור ליברמן להשפיע כל מדיניות הממשלה

בנושאים דתיים, על פי השקפת עולמו. תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בארגון, אמר: "אנו סמוכים ובטוחים שח״כ ליברמן יוביל את מפלגתו להמשיך ולפעול בקואליציה כפי שפעל מהאופוזיציה למען סוגיות של מעמד אישי, קרי – גיור, בירור יהדות ונישואין – נושאים החשובים לקהל הבוחרים שלו בפרט, ולאזרחי ישראל היהודים בכלל".

"אנו מקווים שהוא יעמוד על כך שזהותה היהודית של המדינה לא תהיה נתונה לגורמי כוח פוליטיים, אלא תעמוד בסטנדרטים דמוקרטיים וערכיים אשר משקפים את מגוון הקבוצות בחברה הישראלית, לרבות ציבור העולים".

פרנק הוסיף: "כמי שעמד בחזית המאבק למינוי רב ציוני ראשי לישראל, אנו מאמינים כי ח"כ ליברמן ימשיך את הקו הזה בקואליציה, ישמש כגורם מאזן וממתן, ויעמוד בפרץ כנגד הניסיונות להגדיל את הניכור ההולך וגדל של אזרחי המדינה כלפי שירותי הדת, כמו חוק המקוואות, חוק הכשרות וכדומה".

הרב ד״ר שאול פרבר, יו״ר ארגון "עתים" ומיוזמי בתי הדין של "גיור כהלכה", הוסיף: "לפני חודשיים הצביעו חבר הכנסת ליברמן וסיעתו נגד חוק המקוואות של ח"כ גפני, שמעניק לרבנות מונופול על המקוואות תוך שלילת החירות של אלפי נשים על טבילתן. אנו מאמינים שגם מתוך הקואליציה יתמיד במאבקו למען שירותי דת השייכים לכלל הציבור".

"בכלל זה אנו תקווה וציפייה שהוא יפעל בהתאם לדברים שאמר בעבר, יביא לחיזוקם של בתי דין עצמאיים לגיור, ויפעל נגד חוקים המנסים לבטל את הכרת בג"ץ בגיורים אלה".

"לפחות שינהיגו את ברית הזוגיות"

סמנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), שחר אילן, קרא לראשי "ישראל ביתנו" "לא לשכוח ולהפקיר את בעיות הנישואין והגיור של העולים ברגע שתיכנסו לממשלה. 365 אלף עולים חסרי דת אינם יכולים להתחתן פה, ומספרם הולך וגדל. אסור ל'ישראל ביתנו' לשבת בממשלה שתתעלם ממצוקתם".

"הניסיון המר מלמד ש'ישראל ביתנו' נוטה להדחיק עמוק את נושאי הדת והמדינה ברגע שהיאנכנסת לקואליציה", הזכיר אילן. "יש לקוות שהפעם זה יהיה שונה".

לדבריו, יש לאפשר נישואים אזרחיים בישראל, אך הוא מודע לאילוצים הפוליטיים בממשלה הנוכחית שאינם מאפשרים זאת, ולכן "יש לצפות שהמפלגה תעמוד לפחות על הנהגת ברית זוגיות לכל".

"'ישראל ביתנו' קידמה יחד עם 'הבית היהודי' בממשלה הקודמת את החוק המאפשר לרבני ערים, כולל המתונים שבהם, לגייר", הזכיר שחר אילן. "השלמת החקיקה היא המינימום שבוחרי 'ישראל ביתנו' יכולים לצפות לו".

פורסם באתר YNET