לראשונה: המדינה תממן הפרדה בין בנים ובנות כבר מכיתה ד'

 

 

 

8/8/2013

החל מהשנה יקצה משרד החינוך מיליוני שקלים נוספים להפרדה בין המינים בזרם הממלכתי-דתי כבר מגיל תשע. משרד החינוך: "החלטנו לשים קץ למציאות בלתי תקינה שבה הורים מממנים את פתיחתן של כיתות נפרדות" 

לראשונה מאז היווסדו של החינוך הממלכתי-דתי ולאחר שנים רבות שבהן מימנו הורי התלמידים בחינוך זה את ההפרדה המגדרית בכיתות ילדיהם, יקצה משרד החינוך תקציב מיוחד להפרדה זו. מדובר בהשקעה של מיליוני שקלים בכיתות שהצפיפות בהן היא קטנה יחסית לאלה שבחינוך הממלכתי ושההוצאות על כל תלמיד בהן גדולה יותר.

מעתה ילמדו בכיתות קטנות יותר. תלמידי החינוך הממלכתי דתי
מעתה ילמדו בכיתות קטנות יותר. תלמידי החינוך הממלכתי דתי צילום: יהודה לחיאני
התקצוב החדש ייעשה באופן הדרגתי: בשלב ראשון יתקצב המשרד את פתיחתן של כיתות נפרדות לבנות ולבנים בכיתות ו'. בשנים הבאות הוא יכלול גם את ה' ו-ד'.

מנהל החינוך הממלכתי דתי במשרד החינוך (חמ"ד) פרסם מסמך מדיניות ראשון מסוגו אודות פתיחתן של כיתות נפרדות בזרם חינוך זה, ובו נכתב: "מיום הקמת החינוך ממלכתי-דתי בשנת תשי"ג ועד ימים אלה לא גובשה מעולם משנה סדורה בנושא מרכזי זה. דווקא מפאת חשיבות הנושא ועקב היותו גורם ראשי למתחים ודיונים פנימיים בתוך החינוך הדתי ובקהילות ובקהלים הרבים והמגוונים של אוכלוסיית החינוך הדתי, נרתעו ראשי החמ"ד מלנסות ולעצב משנה סדורה בנושא".

לפי המסמך, בכיתות א' עד ג' יתקיימו הלימודים בכיתות מעורבות, ובכיתות ד' עד ו' בכיתות לבנים או לבנות בלבד. במידה וההורים יבקשו לקיים לימודים במתכונת הפוכה (הפרדה בכיתות הנמוכות או לימודים מעורבים בכיתות הגבוהות), הם יידרשו לגייס רוב של 60 אחוז.

במשרד החינוך מדגישים כי תקצוב הכיתות ייעשה אך ורק על פי ההנחיות שנקבעו במסמך החמ"ד ומסבירים כי אם בעבר הנושא היה פרוץ ולעיתים קבוצות הורים קטנות וקיצוניות הובילו להפרדת הכיתות הנמוכות גם כאשר מרבית ההורים התנגדו, הרי שמעתה, עם הסדרת הנושא ותקצובו, הפרדה כזו לא תאושר ולא תתוקצב.
שטאובר: "קץ למציאות בלתי תקינה"
"החלטנו לשים קץ למציאות בלתי תקינה ובלתי חברתית לפיה הורים מממנים את פתיחתן של כיתות נפרדות לבנים ולבנות", מסבירה מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר. "החלטנו לשים קץ למקרים שבהם מנהלים משנים את ייעוד השעות של בית הספר. המדיניות החדשה תסדיר פתיחתן של כיתות תקניות, תביא להפחתת נטל התשלומים על ציבור ההורים ותחזק את החינוך הציבורי".

הצורך לפתוח כיתות נפרדות לבנים ולבנות, בהתאם לאורח החיים הדתי, הוביל למצב של פתיחת כיתות לא תקניות (פחות מ-40 ילדים בכיתה) שלא תוקצבו על ידי המשרד. מי שנאלץ לממן זאת עד כה היו הרשויות המקומיות או ההורים. מעתה, כאמור, יישא משרד החינוך בעלויות.

התקצוב החדש מתייחס לבתי ספר שבהם לומדים בנים ובנות תחת סמל אחד, כאשר הלימודים בכיתות א' עד ג' מתקיימים במתכונת מעורבת. לעומת זאת, הלמידה בכיתות ד' עד ו' (או ד' עד ח') מתקיימת במתכונת של כיתות נפרדות (בנים ובנות ליחוד). בבתי ספר אלה ההפסקות, הטקסים והאירועים יתקיימו במתכונת מעורבת.

כיום פועלים במסגרת החינוך הממלכתידתי כ-200 בתי ספר במתכונת של הפרדה מלאה, כ-50 בתי ספר במתכונת של הפרדה חלקית וכ-150 בתי ספר במתכונת מעורבת.

תנועת 'נאמני תורה ועבודה' הגיבה להחלטה, והודיעה כי "הרצון הנכון והמוצדק למנוע הקמה של בתי ספר פרטיים אינו עומד במבחן המציאות. במרבית המקרים בהם אנו מטפלים, הקמת בית הספר הפרטי נעשתה לאחר שהממ"ד המקומי כבר הופרד מכיתה א', לעיתים רבות ע"י אותה קבוצה שכעת מקימה חלופה שנייה.

"אשר על כן, על מנת למנוע זליגת תלמידים לחינוך הפרטי, יש להתמקד בסיבות החינוכיות האמיתיות שהעיסוק בהן הרבה יותר קשה ומורכב. המחשבה שהפרדה תועיל ל"שלום הבית" ותביא עוד תלמידים, היא, לצערינו, אשלית שווא. תקצוב ההפרדה באופן לא הגון, לא רק שלא ימנע את מגמות ההקצנה וההיבדלות אלא יחזקן עוד יותר". 


לכתבה לחצו כאן