מנכ"ל משרד הבריאות התפטר בעקבות ההחלטה להעתקת חדר המיון הממוגן בברזילי

 

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1157870.html

 

מאת החלטת הממשלה להעתיק את מיקמו של חדר המיון הממוגן בביה"ח באשקלון, עוררה תגובות נזעמות. ח"כ אורון: זו ממשלה שעוסקת בנקרופיליה


מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר איתן חי-עם הודיע היום (ראשון) לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן על התפטרותו, בעקבות החלטת הממשלה שמייקרת את עלות בניית חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון במיליוני שקלים. זאת, בעקבות גילויים של קברים עתיקים באתר המקורי.

חי-עם כינס בצהריים את הנהלת משרד הבריאות והודיע על התפטרותו, לאחר שמסר אותה לסגן השר ליצמן. בהודעת משרד הבריאות נאמר כי "ליצמן וחי-עם הודו זה לזה על שיתוף הפעולה בתקופה בה עבדו במשותף, וסוכם כי חי-עם ימשיך לשמש כמנכ"ל עד לחפיפה עם מחליפו". המנכ"ל הבא צפוי להיות ד"ר רוני גמזו, סמנכ"ל בית החולים איכילוב.

בתום ישיבת הממשלה התקשר ליצמן לד"ר גמזו, שהיה אחד המועמדים הבולטים של ליצמן לתפקיד המנכ"ל עם כניסתו למשרד, והציע לו את התפקיד. ממשרד הבריאות נמסר כי "ד"ר גמזו קיבל את ההצעה וסגן השר יביא אותה לאישור הממשלה, ומיד לאחר מכן תחל עבודת החפיפה".

המנכ"ל המתפטר חי-עם, בן 56, מומחה ברפואת המשפחה, מונה לתפקידו בסוף יולי ופרש לשם כך מקופת חולים כללית שהיתה מעסיקתו מזה כעשרים שנה. בתפקידיו האחרונים בקופה היה מנהל מחוז תל אביב, מנכ"ל המרכז הרפואי סורוקה, מנהל מחוז מרכז והמנהל הרפואי של המחוז.

החלטה נצורה

ההחלטה השנוייה במחלוקת אושרה על חודו של קול ברוב של 11 תומכים לעומת 10 מתנגדים ושני נמנעים. בהחלטה תמכו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשרים אביגדור ליברמן, עוזי לנדאו, סופה לנדבר, אלי ישי, אריאל אטיאס, יעקב מרגי, משולם נהרי, ישראל כץ, בני בגין ודניאל הרשקוביץ. נגד ההחלטה הצביעו השרים אהוד ברק, אבישי ברוורמן, שלום שמחון, יצחק הרצוג, יולי אדלשטיין, יוסי פלד, מיכאל איתן, דן מרידור, גדעון סער ולימור לבנת. השרים יצחק אהרונוביץ' וסטס מיסז'ניקוב נמנעו.

במשרד ראש הממשלה מבהירים כי ההחלטה שהתקבלה בממשלה מוגדרת "החלטה נצורה", המהווה אישור עקרוני לעמדתו של ליצמן. במהלך החודש הקרוב יערכו בדיקות מקצועיות לבחינת הקברים. בעוד חודש תתבצע הערכת מצב מחודשת ובמידה שיאובחנו במקום קברים יהודיים ההחלטה תאומץ ללא דיון נוסף. מנגד, אילו יתברר כי אין באתר הקודם קברים ישנים, הנושא יוחזר לדיון הממשלה".

"ליצמן מעדיף את מנוחת הנקברים"

אישור ההחלטה עורר תגובות נזעמות הן במערכת הבריאות והן במערכת הפוליטית. ההחמרה הביטחונית בשבוע האחרון באזור הדרום רק הגבירה את זעמם של המתנגדים להחלטה. בכיר במשרד הבריאות מסר כי "זהו יום שחור שבו הממשלה מעדיפה את המתים על פני החולים החיים. תושבי הדרום יסבלו בעקבות ההחלטה התמוהה הזו, ומשרד הבריאות מאבד מנכ"ל אמין וערכי".

בתגובה להחלטה, אמר יו"ר מרצ ח"כ חיים אורון, כי "זו ממשלה בעלת סדר יום פונדמנטליסטי שעוסקת בנקרופיליה. הגיע הזמן להניח למתים ולהתחיל לספור את החיים".

ח"כ רחל אדטו (קדימה) מסרה כי "אישור החלטת הממשלה לתוכנית הבינוי החלופית בברזילי מראה כי שיקולי בריאות וביטחון לאזרחי המדינה משניים לשיקולים קואליציוניים עבור ראש הממשלה נתניהו. חבל כי במקום שהאמון על מערכת הבריאות יציג בפני הממשלה תוכניות שמאחוריהן אינטרס של בריאות הציבור, לנגד עיניו עומדת קודם כל קדושת המתים. משרד הבריאות אינו משרד הדתות, ולצערי ההחלטה היום מטשטשת את הגבולות".

ח"כ זאב בילסקי אמר כי ההחלטה היא הפקרות ופגיעה ישירה וחמורה באזרחי הדרום. חדר המיון הממוגן חיב היה כבר להיות מוכן. כל יום שהקמתו נדחית עולה הסיכון שתושבי הדרום ימצאו עצמם תחת אש רקטות מעזה ללא מקום אשפוז מוגן". בילסקי הוסיף כי, "מדינה בה הרשויות המקומיות קורסות, לא יכולה להרשות לעצמה להוציא 135 מיליון שקל רק לטובת הישרדות הקואליציה".

באגודת ישראל מברכים

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית אמר כי "הממשלה קברה קבורת חמור את ביטחונם של תושבי הדרום ויחד איתו גם את כבודה של המסורת היהודית. על הציבור לדרוש את פיטורי סגן השר ליצמן, המעדיף את מנוחת הנקברים לפני אלפי שנים על פני שלומם של ילדי אשקלון ושדרות".

פורום "ציונות דתית ממלכתית", המאגד את הקיבוץ הדתי, נאמני תורה ועבודה, קולך, ושורה של ארגונים אורתודוקסיים ליברליים, מחה על החלטת הממשלה בעניין בית החולים ברזילי. "ההלכה היהודית מעדיפה את קדושת החיים על פני כבוד המתים, ואילו ברור שהחלטה זו נוגדת את הרוח היהודית ומונעת משיקולים של אלו שתורתם אינה תורת חיים". רבני צהר הגדירו את ההחלטה "בלתי סבירה", ש"אינה מתיישבת עם עקרונות היהדות" ומנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב בתגובה "דם הנפגעים בשל בניית חדר מיון מרוחק יהיה על ידי ליצמן ורבני החרדים".

ואילו בתנועת אגודת ישראל, שסגן שר הבריאות הוא הנציג הבכיר שלה בכנסת, דווקא בירכו את ליצמן על ש"עמד בעוז" לקיים את דברי הרבנים החרדים, ו"הוכיח שגם במשרד הבריאות, ניתן לעמוד בעמידה איתנה על העקרונות החשובים". אגודת ישראל מסרה כי ליצמן "הוכיח כי עמידה עקבית ובלתי מתפשרת על עקרונות מביאה בסיעתא דשמיא את התוצאה המבורכת".