מסמך: הרבנות הראשית לא התנגדה לגיוס בנות

 

 

אל מול הטענה לפיה הרבנות הראשית התנגדה מאז ומעולם לגיוס בנות, מתגלה מסמך של הרב הראשי אונטרמן ז"ל, שדווקא מאפשר גיוס נשים

מועצת הרבנות הראשית הבהירה שוב בחודש האחרון כי העמדה ההיסטורית של הרבנות הראשית היא להתנגד באופן מוחלט לגיוס בנות דתיות לצה"ל. אולם מסמך עליו חתום מזכירו של הרב הראשי האשכנזי איסר יהודה אונטרמן זצ"ל, שכיהן כרב הראשי השני לישראל, מצביע על מדיניות שונה – וודאי לא חד משמעית.

במסמך שהעביר בזמנו מזכירו של הרב אונטרמן זצ"ל, המתוארך ל-ו' בסיוון תשל"ח, נכתב כי "דעת הרבנות הראשית היא שבחורות כאלו (שחוששות מניסיונות קשים בצבא – י.א), יתגייסו לשירות לאומי בבתי חולים וכדומה, שאין שם משמעת צבאית ויש להן היכולת להתנהג לפי אורח חיים דתי שהורגלו בו, בלי מכשול ומעכב".

ואולם, במכתב מודגש, לעומת זאת, כי "אם בת דתית רוצה להתגייס לצבא וטוענת כי היא תקיפה בדעתה ובמזגה, כי יכולה היא לעבוד במסגרת צבאית, ותשמור על תומתה וחרות מלאה בהתנהגותה והנהגותיה, ואינה חוששת משום לחץ המביא לידי נסיונות – אין הרבנות מוחה בידה".

מכתב דומה מציג את עמדתו של הרב הראשי שלמה גורן זצ"ל, עליו חתום מזכירו האישי, זלמן קויטנר, בו נכתב כי "כבוד הרב הראשי קבע בזמנו כי כל בת דתית המרגישה כי ערכי הדת שספגה בביתה ובבית הספר חזקים דיים, יכולה להתגייס ולשרת בצה"ל, ורצוי ביחידה דתית, אם ניתן".

ד"ר אביעזר וייס, לשעבר מנהל בית הספר הדתי לבנות "צייטלין" וראש מכללת "גבעת וושינגטון", החבר בתנועת "נאמני תורה ועבודה", אומר כי הוא מסופק אם בכלל ישנה החלטה היסטורית של הרבנות הראשית המתנגדת לגיוס בנות. "אם אכן הייתה החלטה כלשהי – ברור על פי דברי הרבנים אונטרמן וגורן שהיא אינה חד-משמעית", הוא אומר.

 

לכתבה המקורית בnrg יהדות