מסמך פנימי של הרבנות חושף: לא מכירים ב-124 רבנים אורתודוקסים בארה"ב

 

לקריאת הכתבה כפי שפורסמה באתר אקטואליק לחץ כאן

28/05/2018, 14:27

מסמך תכתובת פנימי מתוך בתי הדין הרבניים שנכתב בתחילת חודש מרץ האחרון, שהגיע לידי ארגון 'עתים' ומתפרסם היום (שני) חושף כי למרות הצהרת הרבנות כי אין קריטריונים או "רשימות שחורות" להכרה ברבני חו"ל, הצהרה עליה שב מנכ"ל הרבנות משה דגן בדיון שהתקיים היום בוועדת העלייה של הכנסת, הרבנות ובתי הדין הרבניים ממשיכים שלא להכיר בסמכותם ההלכתית ובאישוריהם של למעלה ממאה רבנים אורתודוקסיים בארצות הברית. במסמך, שנכתב על ידי הרב אשר ארנטרוי, בכיר בהנהלת בתי הדין הרבניים, מכונים רבני ישיבת חובבי תורה – מוסד שהוקם על ידי הרב אבי וייס בשנת 1999 והסמיך עד היום 124 רבנים שמשרתים בקהילות ברחבי ארה"ב – ככאלה שרק "קוראים לעצמם אורטודוקס" וכמי ש"אינם מוכרים על ידי הרבנות הראשית לישראל".

על סמך הקביעות הנ"ל מסרב ארנטרוי להכיר ביהדותה של מי שהציגה בפניו אישור של רב השייך לרבני חובבי תורה ומפנה אותה ל"בירור מקיף" במשרדו. יצויין כי מדובר בהחרפת המדיניות כלפי הרבנות האורתודוקסית בארה"ב, שכן בעבר הטילה הרבנות ספק במסמכי יהדות שהנפיק הרב אבי וייס אך לא ביקשה לפסול את סמכותם ההלכתית של כל הרבנים השייכים לישיבתו ולאיגוד הרבנים שקם מטעמה כאשר הם מעידים על יהדותם של בני קהילותיהם.

הרב בתיק המדובר, שארנטרוי מסרב להכיר באישור יהדותו על רקע השתייכותו לרבני האורתודוקסיה הליברלית בארה"ב, הוא הרב עקיבא הרצפלד, ששימש בעבר כרב קהילת שערי תפילה בפורטלנד, מיין, ומאז עשה עלייה ארצה. הרצפלד אף נבחר בשנת 2013 כאחד מ-36 רבנים מעוררי השראה בארה"ב על ידי העיתון היהודי "פורוורד". יצויין כי לבסוף יהדותה של האישה בתיק המדובר הוכרה אך ורק לאחר שבית דין רבני בארה"ב הנפיק לה אישור יהדות.

הרב שאול פרבר, מייסד עמותת עתים שבעבר חשף את הרשימות השחורות של הרבנות ואף ניהל מאבק משפטי מול הרבנות בנושא הקריטריונים להכרה ברבנים בחו"ל, הביע תדהמה ממכתבו של ארנטרוי. "הרבנות הראשית טוענת שוב ושוב שאין רשימות שחורות. לעומת זאת כאן עדותו של רב אורתודוקסי נפסלה רק בגלל השתייכותו למוסד שאינו מוצא חן בעיני הרבנות. מה שהרבנות עושה במקרה הזה הוא בראש ובראשונה לא הגון. מצד אחד, בשביל להרגיע את הביקורת הנוקבת עליה היא מפזרת כל מיני הצהרות, אבל בעקבות השתלטותם של גורמים קיצוניים על פעילותה היא מתקשה לעמוד בהן. יחד עם זה, מדובר גם במעשה שנוגד את ההלכה. לאורך כל הדורות של העם היהודי התקיימו ברחבי העולם קהילות יהודיות בעלות גישות הלכתיות שונות. למרות זאת, התייחסו הקהילות, האחת אל השנייה, מתוך כבוד והכירו אלה בסמכותם ההלכתית של אלה".

כזכור, יחסה של הרבנות הראשית לרבני חובבי תורה עוררה סערה בתחילת שנת 2014 כאשר היועץ המשפטי של הרבנות הודיע כי אישורי יהדות של הרב אבי וייס, מייסד ישיבת חובבי תורה ואחד הרבנים האורתודוקסיים המשפיעים בארה"ב, אינם מוכרים על ידי הרבנות על רקע ספק באשר ל"מחוייבותו להלכה היהודית". פרסום מכתבה של הרבנות הקים קול צעקה מצד רבנים אורתודוקסיים רבים בארה"ב שהוביל להתקפלותה של הרבנות ולהודעה כי לאחר בדיקת הנושא אישורי יהדות מטעם הרב וייס יהיו מוכרים. אלא, כאמור, הודעות לחוד ומעשים לחוד.

עו"ד אסף בנמלך, המייצג את הרב הרצפלד ומשמש כיו"ר תנועת נאמני תורה ועבודה, מסר בתגובה כי "במכתב השערורייתי שנמצא בתיק בית הדין הרבני מלמד כי הרבנות הראשית ובתי הדין פסלה את עדותו של הרב עקיבא הרצפלד על יהדותם של בני קהילתו בגלל השתייכותו ל'אורתודוקסיה המודרנית'. זוהי עמדה המשקפת בורות והפקרות. היא גם מפריכה את ניסיונות ההיתממות של הרבנות הראשית כאילו יד המקרה היא שרבנים המזוהים עם חוגי האורתודוקסיה המתונה בארצות הברית נפסלים על ידה פעם אחר פעם. זוהי התוצאה של הפקרת מערך הדת בישראל לידיים חרדיות: החלטות שרירותיות, ופגיעה קשה במרקם היחסים העדין עם יהדות התפוצות".