מסר של פיוס: רבנים נפגשו עם נכבדי יאסוף

 

 http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/978/056.html

 13/12/2009

 יומיים לאחר ההצתה במסגד נפגשה קבוצת רבנים עם נכבדי הכפר במטרה להרגיע את הרוחות. "המעשה הזה הוא נגד האלוהים וההלכה"

 

יומיים לאחר ההצתה במסגד בכפר יאסוף נפגשו הבוקר (א') רבנים ואנשי דת נוספים עם נכבדי הכפר במטרה להרגיע את הרוחות. הרבנים הגיעו לאיזור צומת תפוח, שם בלמו אותם כוחות הביטחון בטענה כי האיזור הוא שטח צבאי סגור. לאחר שהבינו הרבנים כי הם לא יצליחו להגיע לשטח הכפר הם יצרו קשר עם נכבדי יאסוף שהגיעו לצומת.


"הגעה כזאת שלנו לכפר יכולה להביא פיתרון לסכסוך", אמר רבה של תקוע, מנחם פרומן. "עיקר הסכסוך הוא על רקע דתי ולא טריטוריאלי. לדבריו, "האנשים שמפיצים שנאה באיזור הם אלה שהמציאו את השיטה של תג מחיר. צריך לזרוק אותך מפה".

לדבריו, "אנחנו רוצים לייצר תנאים חדשים בין יהודים לערבים". פרומן הוסיף כי "ההצתה במסגד היא ניסיון לזרוע שנאה בין יהודים לערבים". לדבריו, "גם מבחינה הלכתית יש איסור לפגוע במקום קדוש. זו עבירה דתית חמורה".

בתום הפגישה, העניק הרב פרומן ספר קוראן חדש למושל הכפר, מוניר, שאמר בתגובה: "אני מודה לכם שבאתם הנה להזדהות איתנו נגד האלימות. אלימות זו מזיקה לשלום באזור. המעשה שנעשה הוא גזעני . יהודי ששורף מסגד זה כמו פגיעה בבית הכנסת . אנחנו בעד שלום אמיתי".

הרב פרומן השיב למושל ומתח ביקורת על האירוע. "המעשה שנעשה הוא נגד אלוהינו ונגד ההלכה. להרוס בית שמיועד לעבודת אלוהים זהו מעשה חמור. זוהי ארץ של שלום ומי שמפריע לשלום צריך לזרוק אותו מפה". פרומן הוסיף כי הוא "מקווה שהאור ינצח את החושך והאהבה תנצח את השנאה ונחיה ביחד יהודים וערבים בארץ של שלום ואהבה".

הבוקר, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה לאירוע הצתת המסגד בכפר יאסוף שבשומרון. "הצתת המסגד היא פשע חמור במיוחד, זהו פשע נגד הדת", אמר נתניהו. "זה מנוגד למסורת היהודית ולמורשת מדינת ישראל".

נתניהו אמר כי יש לפעול נגד האשמים במעשה. "ביקשתי מגורמי הביטחון לעשות מאמץ ולתפוס האשמים ולהעמידם לדין", אמר. "צריך להפעיל את מלוא משקל החוק נגד האשמים".