מעצר יעקב טייטל

 

ביישוב שבות רחל אומרים: הניסיון לנצל את המצב כדי להסית נגד המתנחלים – מכוער ועלוב
במשפחת היהודים המשיחיים מאריאל נשמו לרווחה, ביישוב שבות רחל מאמינים בחפותו,

וגיסו של טייטל אומר: זאת פגיעה במשפחה

01/11/09

ביישוב שבות רחל קיבלו בתדהמה את הבשורה על מעצרו של יעקב טייטל, החשוד בשורת עבירות אלימות לאומניות. התושבים התכנסו לישיבת חירום ומינו דוברים, שייצגו את התושבים בפני כלי התקשורת. לקראת הסרת צו איסור הפרסום שהוטל על הפרשה, פירסמו ביישוב את ההודעה הבאה: "היישוב מביע סלידה מהמעשים המיוחסים. מדובר במעשים פסולים ואסורים ואנו שוללים אותם לחלוטין. היישוב מקווה שמערכת הביטחון תגיע לחקר האמת.

"עם זאת היישוב מייחל ומתפלל שהחשדות כלפי יעקב טייטל יתבררו כבלתי נכונים וכל עוד לא הוכחה אשמתו אנו מאמינים בחפותו. היישוב גם מבקש להדגיש כי הניסיונות מצד גורמי השמאל לנצל את המצב להסתה נגד כלל המתנחלים, הינם מכוערים ועלובים".

 

היישוב שבות רחל מונה 120 משפחות, ואין לו מעמד רשמי בישראל אלא כשכונה של שילה, אף שהוא מתנהל באופן. טייטל הוא המפגע היהודי השני שיוצא מהיישוב. קדם לו אשר וייזגן, נהג הסעות שהתגורר ביישוב וביולי 2005 ירה למוות בארבעה פועלים פלסטינים באזור התעשייה של שילה. וייזגן התאבד לאחר מכן. כמו טייטל, גם וייזגן נחשב לנטע זר ביישוב. "וייזגן זה לא היה פיגוע על רקע לאומני, אלא על רקע תשומת לב", כינה זאת באחרונה אחד מתושבי היישוב. ככל הידוע, לא היו קשרים חברתיים כל שהם בין טייטל לוייזגן.

שמעיה תירם, שמונה לדובר מטעם היישוב, תיאר אתמול את טייטל כאדם שקט, שאינו מעורה בחיי הקהילה. "אנחנו מחכים שמערכת המשפט תוציא את הצדק לאור. עד אז הוא חף מפשע", אמר תירם ל"הארץ". "היישוב לא מקבל את זה כעננה כבדה. אנחנו לא אחראים על מעשה פרטי. יש לנו אנשי חינוך ואנשי היי-טק, אנשים ששירתו בצבא. וייזגן וטייטל – זה פשוט מזל רע. הקהילה שלנו לא כזאת, אנחנו לא מחנכים את הילדים בדרך הזו. אנחנו ישוב שמח. קרו מקרים אבל זה מזל רע שלא מעיד על האווירה החברתית".

מי שהיה בוטה יותר בדבריו, הוא דווקא משה אביטן, גיסו של טייטל, המתגורר אף הוא בשבות רחל. "אם הדברים נכונים, זה מעבר לכך שאני נגד וכל המדינה נגד המעשים שעשה, אלא באופן אישי – זאת פגיעה במשפחה. יש לך אישה וילדים ואתה חסר אחריות, אתה עושה דברים שפוגעים רק במשפחה והנטל נופל על המשפחה. זו תחושה של בגידה. במיוחד שאומרים שהמעשים נעשו לפני 10 שנים. אדם שהיו מאחוריו דברים מסוימים והוא הלך והתחתן, הוא היה צריך להגיד: אני כך וכך עשיתי. הוא לא אמר מלה. התחושות שלנו מאוד קשות".

"גילינו שהוא יהודי ומתנחל, כמונו" אחד החשדות המיוחסים ליעקב טייטל הוא הנחת חבילת משלוח מנוח ממולכדת ליד דלת ביתה של משפחת אורטיז, יהודים משיחיים מאריאל, במארס 2003. עמי אורטיז, אז בן 14, הרים את החבילה ונפצע באורח קשה. לאחר שנודע על מעצרו של טייטל, במשפחת אורטיז נשמו לרווחה. "הידיעה על כך שהאדם שניסה לרצוח את משפחתנו ופצע קשה את בננו נעצר לחקירה גרמה לנו לנשום לרווחה, לראשונה אחרי שנה וחצי של חיים בפחד לצד תהליך השיקום הממושך של עמי בננו", אמרו בני משפחה.

 

במשפחה הוסיפו כי הוכו בתדהמה כאשר גילו מיהו החשוד במעשה. "גילינו שהוא גם אזרח ישראלי כמונו, גם יהודי ומתנחל כמונו, וגם שכן שלנו, שגר במרחק 10 דקות נסיעה מאריאל", אמרו. "במשך השנה וחצי שחלפה מאז אותו יום ארור, חיינו בפחד וחרדה שמא הרוצח יחזור להשלים את מלאכתו וידענו שייתכן שהוא עובר מולנו ברחוב ועוקב אחרינו ואנחנו לא יודעים שזה הוא. מצד אחד אנו חשים הקלה שהוא נעצר ומנגד אנחנו חוששים שמא הוא יצליח לחמוק ממיצוי הדין".

לדברי עו"ד יוסי גרייבר, ממשרד גרייבר את קליין המייצג את משפחת אורטיז בפרשה, הוריו של עמי אורטיז נלחמים לבדם מיום ניסיון הרצח ועד למעצר החשוד בפרשה כדי להניע את המשטרה לחקור את המקרה ברצינות הראויה לו. משפחת אורטיז שמה לה למטרה למצות את הדין מול הרוצח ומקווה שמדינת ישראל תשפוט אותו לפי חומרת פשעיו.

עוד הוסיף עו"ד גרייבר ואומר כי שרשרת פשעי השנאה נגד משפחת אורטיז, פרופ' שטרנהל והנפגעים הנוספים מוכיחה כי לפשעי שנאה אין גבולות והמציאות הישראלית הנוכחית כל אחד מאזרחי ישראל עלול למצוא את עצמו כקורבן הבא של פשעי השנאה בישראל.

 

בארגונים הדתיים קוראים: לא להיגרר להאשמות כוללניות

תנועת נאמני תורה ועבודה, מהאגף הליברלי בציונות הדתית, מסרה כי היא מגנה "כל גילוי אלימות מכל סוג שהוא, ואין שום היתר מן התורה למעשה נפשע זה. עם זאת אנו קוראים לציבור לא לחזור על טעויות העבר ולהימנע מהכללות והפניית אצבע מאשימה כלפי ציבור שלם בעקבות מעשה של אדם אחד".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר כי "החברה הישראלית מקבלת ימים אחדים לאחר יום הזיכרון לרבין תזכורת איומה למחיר הנורא של הקנאות הדתית ולסכנה הגדולה הטמונה בעטיפתן של דעות קדומות חשוכות באריזה אלוהית מזויפת. אם אכן יתבררו חשדות המשטרה כנכונים ידרשו מנהיגים דתיים רבים בישראל לחשבון נפש נוקב על עצימת העיניים המתמשכת לנוכח פריחתם של העשבים השוטים והרעילים בשולי המחנה אותו הם מנהיגים".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מסר כי "המעשים מן הסוג המיוחס לאיש הם חמורים אסורים ופסולים לחלוטין. כל בעל מצפון במדינת ישראל צריך להתקומם כנגד מעשים כאלה, כמו גם כנגד כל ניסיון נבזי להרוויח מהם הון פוליטי על ידי הטלת אשמה מלאכותית על ציבור שלם שלא רק שאינו קשור אליהם אלא מתנגד אליהם בכל תוקף".