הקמת ועד ציבורי למקווה / ד”ר הדר ליפשיץ

מטרות:

  1. העברת המקווה לניהול ה”צרכניות”. ז”א, אופיו ומדיניותו של המקווה תיקבע ברובה ע”י הקהילה המקומית ולא ע”י הרשות. כך תיווצר התאמה בין אופיו של המקווה לאופיה של הקהילה.
  2. שיתוף נשים בניהולו של המקווה ובקביעת אופיו. (בניגוד למציאות הנוכחית, בה ניהול המקווה וקביעת המדיניות בנושאים שונים נתונה ברובה המוחלט בידי גברים)

השיטה:

  1. הקמת “ועד ציבורי” לכל מקווה. הועד יורכב ברובו מנשים המתגוררות בשכונה בה נמצא המקווה. כמו כן, רבני בתי הכנסת בשכונה / רב שכונה יקיימו ביניהם רוטציה בחברות בוועד זה.
  2. ועד זה יקבע נהלים להפעלת המקווה, יטפל במקרים חריגים, יהווה כתובת עבור הצבור ועבור הבלניות, יטפל בתלונות הצבור ויקדם יוזמות ורעיונות מקומיים.

השאיפה היא לייסד את הוועד בשיתוף ובתיאום עם המועצה הדתית. עם זאת, הרעיון הוא להקים ועדים גם במקומות בהם המועצה הדתית אינה משתפת פעולה, מתוך רצון לתת כלי בידי הציבור מאורגן ומאוגד האמור לבטא את רצונותיו ולפעול ליישומם.

קישור לאתר: מעשה באשה וחלוק

הסבר על האתר

על טבילת נשים מתגיירות ראו באתר הפרויקט מעשה באשה וחלוק של נורית יעקבס-ינון, המכנס יחד עבודות אמנותיות, קולנועיות ועיוניות בנושא, מתוך מטרה להביא לתיקון המצב הקיים.

הסבר על האתר באנגלית:On the ritual immersion of female converts, see the website of Tale of a Woman and a Robe of Nurit Jacobs-Yinon, that features artistic, cinematic and intellectual works on the subject with the objective of bringing about a change in the current situation.

הרבנים הראשיים נגד בג”ץ: לא יקבע מיהו יהודי

בעקבות החלטת בג”ץ המכירה בגיורים פרטיים אורתודוכסיים לצורך חוק השבות, הרבנים הראשיים במתקפה חריפה: הרב יצחק יוסף קבע כי ההחלטה תחסל את מערך הגיור הממלכתי של המדינה. הרב דוד לאו: “בית המשפט העליון ושופטיו לא יקבעו מיהו יהודי, אלא תורת ישראל”

הרב הראשי נגד מחאת הטובלות: “טהרה במקווה – רק בפיקוח בלנית”

רב הראשי נגד המשרד לשירותי דת: בהנחיה שהפיץ למועצות הדתיות, קובע הרב דוד לאו כי אין לאפשר טבילת נשים ללא נוכחות בלנית במקוואות הטהרה הציבוריים – זאת בניגוד להנחיית המשרד לשירותי דת. קביעת הרב לאו – על רקע מחאת “תנו לטבול בשקט” והצעת “חוק המקוואות”

תתפלאו, גם המועצות הדתיות משתתפות בראליטי

פעם בשנה, מתקיים ריאליטי מיוחד שנקרא “פרס המועצה הדתית”. רק מה? הקריטריונים לזכייה לא ברורים ובוודאי שלא שקופים לציבור. הגיע הזמן לבטל את המוסד האנכרוניסטי הזה שמהווה נטל על הרשות המקומית ומשמש כר לתפקידים והזדמנויות פוליטיות

הרב הראשי נגד מחאת הטובלות: “טהרה במקווה – רק בפיקוח בלנית”

רב הראשי נגד המשרד לשירותי דת: בהנחיה שהפיץ למועצות הדתיות, קובע הרב דוד לאו כי אין לאפשר טבילת נשים ללא נוכחות בלנית במקוואות הטהרה הציבוריים – זאת בניגוד להנחיית המשרד לשירותי דת. קביעת הרב לאו – על רקע מחאת “תנו לטבול בשקט” והצעת “חוק המקוואות”

אושר בטרומית החוק שידיר רפורמים מהמקוואות ויפגע בפרטיות הטובלות

ההצעה עוקפת את פסיקת בג”ץ שאפשרה למתגיירים הלא-אורתודוקסים לטבול במקוואות הציבוריים, ומחייבת אותם לפעול רק על פי ההלכה

נשים הפגינו מול משרד רה”מ: תנו לטבול בשקט

המפגינות קראו לשרים לאפשר להם לטבול ללא נוכחות בלנית, וכן לאפשר לרפורמיות לטבול במקוואות הציבוריים. “פוגעים שוב ושוב בנשים. הטבילה היא רגע פרטי, ואין מקום להתערב בו”, אמרו בזעם

מאבק הנשים לחופש הטבילה מצא שותפה דוקא אצל ח”כית ערביה

נשים רבות, ביניהן דתיות, בוחרות לוותר על מצוות הטבילה במקווה בשל התערבות בוטה, שאלות פולשניות ואף מגע בלתי רצוי של הבלניות באישה הטובלת. אחרי ששתקו במשך שנים יותר ויותר נשים מסרבות להמשיך ולהשלים עם המצב, אך ללא סולידריות פמיניסטית רחבה המאבק יתקשה להצליח

החרדים בחוק עוקף בג”ץ: מקוואות לדתיים בלבד

הסיעות החרדיות ומחצית מחברי “הבית היהודי” חתמו על הצעת חוק, ולפיה הטבילה במקוואות הציבוריים תותר על פי ההלכה בלבד, ולא יחולו עליהם הוראות חוק איסור אפליה במקומות ציבוריים. המטרה: לטרפד את פסיקת העליון שקבע כי גם הרפורמים והקונסרבטיבים יטבילו לגיור במקוואות המורשים, ואת עתירת הנשים האורתודוכסיות הדורשות לטבול ללא בלנית

ראיון בגלי ישראל – אפרת גרבר ארן על חוק המקוואות לחרדים

בעקבות מחקר חדש שפרסמה התנועה אודות מצב לימודי האנגלית בחברה הדתית התראיין עורך המחקר, אריאל פינקלשטיין, בגלי צה”ל מול ראש מינהל החמ”ד ד”ר אברהם ליפשיץ.

ראיון- אפרת גרבר ארן על חוק המקוואות לחרדים

בעקבות מחקר חדש שפרסמה התנועה אודות מצב לימודי האנגלית בחברה הדתית התראיין עורך המחקר, אריאל פינקלשטיין, בגלי צה”ל מול ראש מינהל החמ”ד ד”ר אברהם ליפשיץ.

הכניעה לחרדים: הבית היהודי נגד מצביעיה

המכירה הפומבית שעושה הבית היהודי בשירותי הדת לחרדים תביא בסופו של דבר, לנפילתו של המפעל הציוני-דתי בכל מה שקשור לדת ולמדינה. זה בדיוק מה שלא רוצים בוחרי הבית היהודי

הבית היהודי מצטרפת לחרדים במאבק נגד הרפורמים

כל ארבעת חברי הכנסת של הבית היהודי חתמו על הצעת החוק יחד עם הח”כים החרדים שתעקוף את החלטת בג”צ ולא תאפשר לרפורמים שימוש במקוואות שבנתה המדינה

מים עכורים במקווה

תחקיר שנעשה לבקשת תנועת ‘נאמני תורה ועבודה’ בנושא המקוואות, מגלה תמונה עגומה: ביזבוז כספי ציבור, אתר אינטרנט לא מעודכן, גביית כספים שלא כדין ומיפגעים תברואתיים חמורים. סערה בבור מקווה
בשנים האחרונות היה נדמה כי עולם המקוואות לנשים עובר מהפך. מדי פעם שמענו על הדור הבא של המקוואות לנשים, שהפכו למעין מכון ספא, מבחינת האסתטיקה, הניקיון והשירותים שהציע. נשים שצוטטו בכלי התקשורת שדיווחו בנושא, דיברו על הפיכת המקום לידידותי למשתמשות, על כך שהמקווה במתכונתו החדשה הפך מקום מפגש לנשים וכו’.

“היא באה לברך אותי בבן זכר בעודי עולה מהמקווה רועדת והחלה לחקור אותי”

מיכל (שם בדוי) הלכה למקווה וחזרה עם כוויות בלב. “חמש הדקות הללו נמשכו כנצח, רוצה שהבלנית תיתן לי לטבול וללכת הביתה, מנסה לענות לשאלות שאין לי עליהן מענה” 

“אני מברכת בחוץ” אמרתי לה עוד עם דמעות בעיניים. “בסדר, אז בעלך ספרדי אם כן?” –”לא”, עניתי בתמימות. ככה התחילה השיחה הקצרה-אך-איומה עם הבלנית עטורת השביס. “מדוע את מברכת בחוץ אם בעלך הוא אשכנזי? את צריכה לברך בפנים. אה, אימא שלך ספרדייה? אבל את צריכה ללכת לפי מנהג בעלך!! את לא יכולה לברך בחוץ. אה את רוצה לנהוג כמו אימא שלך? ובעלך- האם מחל לך? טוב, אם מחל לך אז זה בסדר כמדומני. בואי כנסי”. חמש הדקות הללו נמשכו כנצח. בעודי עומדת עטופה רק בחלוק, רוצה רק שתתן לי לטבול וללכת הביתה, אני מנסה לענות לשאלות שאין לי עליהן מענה.

חרדים, הניחו לנו לטבול כרצוננו

זכותה של כל אישה הבאה לטבול במקווה לעצב את החוויה שלה כרצונה, אלא שהממסד החרדי משליט במקוואות חומרות רבות הגוזלות מהטובלות את חופש הבחירה. כבלנית, שילמתי מחיר כבד על עמדותיי – אבל אני לא לבד. נשים מתחילות לקחת אחריות על הטבילה שלהן, וזה רק ילך ויתעצם

06.08.13