משפטנים בכירים דתיים לרבנים הראשיים: פסקו כי מותר לצרף שופטים למניין

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1186550.html


מאת הפנייה לרבנות נעשתה בעקבות דברי חבר מועצת הרבנות ורב העיר חולון, אברהם יוסף, על כך שכל שופט הוא בגדר "מרים יד בתורת משה" ואינו ראוי להצטרף למניין

27.8.2010


שופטים בדימוס ומשפטנים דתיים בכירים פנו לרבנים הראשיים לישראל בבקשה שיפסקו אם מותר לצרף אותם למניין, זאת בעקבות דבריו של חבר מועצת הרבנות הראשית, בנו של הרב עובדיה יוסף ורב העיר חולון, אברהם יוסף, לפיו אסור לצרף שופטים למניין.

בתחילת השבוע פורסם בוויינט כי הרב יוסף התייחס לנושא בתוכנית השבועית שלו ברדיו "קול חי". הרב השיב לשאלה מי ראוי להיות חזן בתפילות ראש השנה ויום כיפור. לדבריו, "השופט עצמו – גם אם הוא יודע להתפלל מצוין, גם אם הוא יודע לעשות את הדברים בצורה המוצלחת ביותר – מאותו רגע שהוא התמנה להיות שופט, פסל את עצמו מלהצטרף למניין, וכל שכן וקל וחומר מלהיות שליח ציבור… אפילו אם הוא מבטיח שכל הפסקים שיוצאים תחת ידו הם על פי השולחן ערוך, הוא עדיין נקרא 'מרים יד בתורת משה' ולא ראוי להצטרף לכל דבר שבקדושה". בעקבות הפרסום, הנהלת בתי המשפט פנתה לפרקליט המדינה, משה לדור, בבקשה לבחון אם יש בדברים מימד פלילי.

לדברי ארגון "נאמני תורה ועבודה" שיזם את המכתב, הפנייה לרבנות נעשתה מתוך תקווה לשמוע הסתייגות רשמית של הרבניים הראשים. "דבריו הקשים של הרב אברהם יוסף פוגעים קשות באלפי אנשי חוק ומשפט בארץ, המכהנים כשופטים, כאנשי פרקליטות, ובתפקידים בכירים במערכת השלטונית, רבים מהם שומרי תורה ומצוות המדקדקים במצווה קלה כבחמורה וחלקם אף תלמידי חכמים מובהקים בהלכה. אנו מקווים כי הרב אברהם יוסף יחזור בו מדבריו, ומצפים מן הרבנים הראשיים להסתייג מדברי הרב יוסף בצורה פומבית", נמסר.

על הפנייה חתמו בין השאר: ח"כ עו"ד דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט; מנחם אילן, נשיא ביהמ"ש המחוזי של ת"א בדימוס; יצחק יעקב-שוילי, סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה בדימוס; מנחם נאמן, שופט ביהמ"ש המחוזי חיפה בדימוס; ד"ר אליהו בן זמרה, שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים בדימוס; פרופ' אריה רייך, דיקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן; פרופ' אהרון אנקר, דיקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן לשעבר; פרופ' פנחס שיפמן; פרופ' צבי זוהר; פרופ' שחר לפשיץ; עו"ד בני דון יחיא.