לקריאת הכתבה כפי שפורסמה באתר ynet  לחצו כאן

קובי נחשוני פורסם:  03.11.16 , 18:21

רשימת רבני העיר הזקנים בישראל שנחשפה ב -ynet מכה גלים בעולם הרבנות, ובמשרד לשרותי דת נחלצים להגנתם: "זה לא מכבר נפרדנו מהנשיא שמעון פרס ז"ל, שתפקד עד יומו האחרון בגיל 93. כל אחד מאתנו מכיר אנשים בגילאים שמעל ל-90, צלולים ומתפקדים".

במשרד הגיבו לטענה כי כהונת חלק מהרבנים איננה מוגבלת בזמן, על אף גילם המופלג: "יש מי שבגיל 70 יכולת התפקוד שלו יורדת, ויש מי שנשאר צלול ומתפקד גם בגיל 90 ו-100", נמסר. "כזה היה הנשיא נבון ז"ל, וגם פרופ' משה ארנס חצה את גיל 90". לטענתם, "רב לא נדרש לכושר פיזי, אלא בעיקר לכושר קוגניטיבי, ולא לחינם במקורות זקן מושווה לחכם. הגיל בהקשרים האלה הוא יתרון".

מימין למעלה: שלמה טובים, יצחק פרץ, צפניה דרורי, יעקב אדלשטיין, יוסף אלבו, שמחה קוק: רבני ערים בלי גיל פרישה

את יוזמת תנועת "נאמני תורה ועבודה" – חושפת הנתונים – למודל רבנות קהילתי-דמוקרטי, הגדירו במשרד לשרותי דת "ספין". לדבריהם, "הרב אלישיב זצ"ל, הרב עובדיה זצ"ל וייבדל לחיים ארוכים הרב שטיינמן ואחרים, שימשו ומשמשים 'משענת רוחנית ונפשית לתושבים', כלשון התנועה, גם בגיל זקנה ושיבה".

"אין שום אפשרות – גם לא בתיקון חקיקה –  לשנות את תקופת הכהונה של מי שנבחר לפני שנת 1974", הבהירו. "כל ניסיון כזה יהיה בלתי חוקתי בעליל, ונפסל על ידי בית המשפט". עוד הזכירו, כי מאותה שנה הוגבלה כהונת הרבנים המקומיים, והם מחוייבים לפרוש לגמלאות לכל המאוחר בגיל 80 (אלה שמונו לפני 2007) או 75 (מי שמונו לאחר מכן(

"אם יש רב שאיננו כשיר, יש לחשוב – וחושבים –  מה לעשות בעניינו, ואולם לא ניתן לקבוע קטגוריות למפרע ולתקן את החוק", סיכמו במשרד לשרותי דת, אך לגבי הרב יעקב אדלשטיין, הקשיש ביותר, ציינו כי הוא "משמש כתובת גם היום בגילו המופלג, וכך גם רוב אם לא כל הרבנים שהוזכרו".