משרד החינוך עצר מימון לביה"ס שלא יקבלו אתיופים

 


משרד החינוך קיים הערב שימוע מיוחד לבתי ספר דתיים פרטיים בפתח תקווה שסירבו לקלוט תלמידים בני העדה האתיופית וזעם על אופן התנהלותם. "ניסיון הפשרה נעשה מאחורי גבנו", ציינו על הפשרה שגובשה. הסנקציה הראשונה: הפסקת מימון המוסדות


30/8/2009

 

במשרד החינוך לא מתרשמים מהפשרה שהציגו ראש עיריית פתח תקווה ובתי הספר הדתיים שהואשמו בגזענות: השימוע שערך להם הערב (א') המשרד הסתיים בפיצוץ, והוחלט להעניש את בתי הספר בהפסקת המימון הציבורי.


הפגנה של צעירים אתיופים נגד הגזענות בפתח תקווה צילום: יהונתן שאולהמשרד הודיע לאחר הפגישה הסוערת שהוא "אינו מקבל את התנהלותם של בתי הספר דרכי נועם, למרחב ודעת מבינים, ולפיכך כצעד ראשון הוא מפסיק להעביר אליהם כספים". גורמים במשרד הוסיפו ש"הנסיונות לפתור את העניין נעשו מאחורי גבו וללא ידיעתו" וכי המשרד עומד על כך שבתי הספר יקלטו תלמידים מאתיופיה לפי השיבוץ המקורי.

מנהלי בתי הספר הפרטיים, שסירבו בתחילה לקלוט את התלמידים האתיופים, הגיעו אחר הצהריים לשימוע במשרד החינוך, למרות שטענו בעבר כי לא יעשו זאת. הערב אמרו בבתי הספר ש"ראש העיר השכיל במאמץ רב למצוא פתרון …ואנו סומכים את ידינו על פתרון זה".

לדבריהם, "צר לנו כי גורמים אינטרסנטיים מושכים את כל מערכת החינוך בפתח תקווה לכאוס מוחלט ומסכלים את פתיחת שנת הלימודים של כלל תלמידי העיר".

בהצעת הפשרה, אותה הציג ראש העירייה איציק אוחיון, כמאה תלמידים אתיופים שהגיעו בחודשים האחרונים לעיר ועדיין לא נמצאה להם מסגרת חינוכית, ישולבו בבתי הספר על פי החלוקה הבאה: 30 תלמידים ישולבו בשלושת בתי הספר הפרטיים כלפיהם הופנתה הטענה על גזענות, ואילו שאר התלמידים ילמדו בשאר בתי הספר בעיר – חלקם בתי ספר חרדיים והאחרים מהזרם הממלכתי-דתי.


"פשרה מבישה"
לא רק משרד החינוך גם בשטח לא התרשמו מהצעת הפשרה: פורום ההורים בבתי הספר הממלכתיים-דתיים הודיע כי אין שינוי במאבקם, וכי השביתה המתוכננת ליום שלישי עדיין בתוקף.

"המאבק למניעת אפליית תלמידים עולים בפתח תקווה נמשך עד שתהיה קליטה שוויונית בכל בתי הספר בעיר", נמסר מהפורום.

בנוסף לפורום ההורים, גם מנכ"ל ארגון "טבקה – משפט וצדק ליוצאי אתיופיה", עו"ד יצחק דסה, תקף את הפשרה שהוצגה ואמר כי "מדובר בפשרה מבישה אשר רומסת

כל זכות לחירות ושוויון במדינה. לא ייתכן שבתי ספר פרטיים ירמסו ברגל גסה את חוקי המדינה, ועיריית פתח תקווה תנהל משא ומתן על גבם וחשבונם של התלמידים".

מחר יתקיים דיון בנושא בוועדת החינוך של הכנסת. מחוץ לדיון תתקיים הפגנת מחאה שתערוך תנועת נאמני תורה ועבודה, הפועלת לחיזוק החינוך הציבורי. במשרד החינוך הודיעו כי ינקטו בכל הצעדים האפשריים על מנת שבתי הספר יקלטו את התלמידים. מדיניות מנכ"ל משרד החינוך, כפי שפורסמה במעריב ויושמה הערב, היא שבית ספר שלא יקלוט תלמידים עולים לא יקבל תקציבים.


בעיות בשיבוץ תלמידים אתיופים בבתי הספר כבר הפכו לריטואל קבוע שלא מוסיף כבוד למערכת החינוך. ל-nrg מעריב נודע לפני כשבועיים כי למרות סיכומים קודמים, בתי הספר הפרטיים באם המושבות עדיין מסרבים לקחת חלק בקליטת למעלה ממאה תלמידים ממוצא אתיופי.


לפני כשנה בתום מאבק ציבורי, הוסכם כי בתי הספר הפרטיים יקבלו לשורותיהם תלמידים ממוצא אתיופי. אולם, לטענת גורמי חינוך בעיר, עדיין מדובר בקליטת תלמידים בודדים בלבד והמסה העיקרית שלהם נקלטת בבתי הספר הממלכתיים דתיים.

השבוע סוכם גם על שיתוף פעולה בנושא בין משרד החינוך לבין עיריית פתח תקווה. שר החינוך גדעון סער ומנכ"ל משרד החינוך הנחו את העירייה לוודא כי התלמידים נקלטים בכל בתי הספר ברחבי בעיר.
כחלק מההנחיות תדווח עיריית פתח תקווה באופן מפורט על הרישום למשרד החינוך, שיפעל מול בתי ספר שיתנגדו לקליטה