משרד המשפטים: לבטל הטבת ביטוח לאברכים

 

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1208209.html


בעקבות פניה של ארגון דתי ליברלי הדוגל בעבודה, הורה המשרד לבטל הטבת ביטוח הניתנת לאברכים אך לא לסטודנטים

06/01/11
משרד המשפטים הורה לבטל הטבה לאברכי הכוללים ובחורי ישיבות בתחום הביטוח, בעקבות פנייה של ארגון דתי-לאומי. מדובר בביטוח תאונות אישיות בתנאים משופרים המיועד לכ-1.7 מיליון ילדים הלומדים במערכת החינוך בישראל, וזה שנים זכאים לרכוש אותו – בתשלום סמלי בלבד – גם אברכים בוגרים עד גיל 45. ההטבה אינה ניתנת במקביל לסטודנטים.

לא ידוע כמה אברכים נהנו בפועל מההטבה, אבל ביולי האחרון פנתה לשר החינוך תנועת נאמני תורה ועבודה – ארגון אורתודוקסי ליברלי – בדרישה עקרונית לבטל אותה. "לימוד תורה אינו יכול, מבחינה דתית, להעניק ללומד זכויות יתר, ודאי לא כשהן ממומנות על ידי הציבור, תוך אפליית אחרים לרעה, וכנראה אף לא בידיעתם של המשלמים", נכתב בפנייה.

הפוליסה, שמפעילה חברת כלל, ניתנת תמורת תשלום סמלי של עד 35 שקל בשנה. בתמורה מכוסים התלמידים לכל אורך השנה, 24 שעות ביממה, בתחומי ישראל ובחו"ל. הכיסוי כולל פינוי מוטס ומגיע לטענת הפונים עד סכום של 560 אלף שקל, במקרה של נכות קבועה כתוצאה מתאונה. בשוק הפרטי עלות ביטוח דומה היא מאות שקלים לשנה. חוק חינוך חובה קובע שהביטוח יכסה את כלל התלמידים במערכת החינוך, לרבות ילדי גנים ופעוטונים, ו"לרבות תלמידי ישיבות עד גיל 45 ולרבות תלמידי סמינרים למורים עד גיל 45".

בתשובה שהגיעה השבוע לתנועה, כתבה הילה דוידוביץ ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים כי המשרד "ינחה את הגורמים הרלוונטיים כך שפוליסות חדשות המשווקות מכוח הוראות חוק לימוד חובה, יחולו אך ורק על תלמידים בגיל לימוד חובה כהגדרתן בחוק".

בתנועת נאמני תורה ועבודה הביעו שביעות רצון מההחלטה "אשר מיישמת את העיקרון המעודד אנשים לצאת ולעבוד". עוד נמסר כי "התנועה מקווה כי זהו תחילתו של שינוי אשר יוביל לשילוב הראוי שבין תורה ועבודה, כפי שנהגו חכמי ישראל מקדמת דנא. על פרנסי הציבור החרדי להבין כי לא ניתן להשתמש בתורה כקרדום לחפור בו, ולדרוש הטבות לאלפי אנשים תמורת לימוד התורה".