"נאמני תורה ועבודה" ותחבורה בשבת

 

 

אנשי הארגון הודיעו כי אם יתגבש מהלך, הם יביעו תמיכה בקיום תחבורה ציבורית ופתיחת בתי תרבות ובילוי. "יש עצימת עיניים בציבור החרדי", הם אומרים. "עדיף שייסעו לים ולמוזיאון מאשר לחנות ספרים, זה רע מבחינה הלכתית, אבל לפחות ´צביון השבת´ יישמר כיום של תרבות ובילוי ולא כיום של מסחר וקניות"

שושי הלר , כיכר השבת. י"ח בסיון תשעא   20:16  20.06.11

הדיון אתמול בועדת השרים לחקיקה בהצעת החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבתות, היה צפוי מראש לכשלון.

אולם במהלך הימים האחרונים קפצו על העגלה "נאמני תורה ועבודה", שמבקשת לפעול "לשילוב התורה עם המדע, עם חזון הציונות, ועם החיים המודרניים". הם הוציאו מהבוידעם את אמנת מידן-גביזון, והודיעו כי אם יהיה מהלך כולל, הם יתמכו בקיום תחבורה ציבורית ופתיחת בתי תרבות ובילוי.

בשיחה עם כיכר השבת אמר היום שמואל שטח, מנכ"ל התנועה: "החוק המוצע הוא חד צדדי ולא היה לו סיכוי. אבל צריך לפתוח את הסטטוס קוו שהתאים לשנות ה-50 ולעדכן את הדברים. מבחינה הלכתית ברור שהייתי שמח שכולם ישמרו שבת, אבל יש מציאות. חייבים לעדכן את כבודה של השבת לאור המציאות הקיימת. צריך לדעת על מה שווה להילחם."

על פי דבריו "שווה להילחם בתרבות הקניות, המסחר והשופינג בשבת. גם אם המחיר יהיה אישור פעולתה של תחבורה ציבורית בשבת יחד עם פתיחת מוסדות בילוי ותרבות.

"יש עצימת עיניים בציבור החרדי, אומרים ´יש סטטוס קוו´ ובינתיים השבת הפכה ליום שופינג, זה לא צדק, זה לא סוציאלי ולא קדוש. יש למצוא פשרה בעסקת חבילה כפי שהוצע בעבר באמנות השונות. המפלגות החרדיות מכשילות את המהלך. דווקא במפלגות החילוניות יש נכונות לעניין הזה של ויתור על השופינג."

הוא מציין "עדיף שייסעו לים ולמוזיאון מאשר לחנות ספרים, זה רע מבחינה הלכתית, אבל לפחות ´צביון השבת´ יישמר כיום של תרבות ובילוי ולא כיום של מסחר וקניות."

נאמן לעקרונות הסוציאליזם הוא מוסיף ואומר כי "אפשרות נסיעה בשבת בתחבורה ציבורית היא גם עניין סוציאלי, כי כיום רק מי שיש לו רכב יכול לנסוע. זה חוסר שיוויון. קפיטליזם במיטבו."

מש"ס נמסר בתגובה כי "השבת הגנה על עם ישראל אלפי שנים בכל הגלויות. הניסיון של חובבי מסורת, המכנים עצמם דתיים, להפריט ולרמוס את קדושת השבת, דווקא במדינת ישראל , זהו סוס טרויאני אנטי דתי שאין לו מקום במחוזותינו."