נאמני תורה ועבודה: מברכים על הקמת ארגון הרבנים בנועם

 

מפתיע, אבל דווקא תנועת נאמני תורה ועבודה מברכת על הקמת ארגון הרבנים החדש – בנועם עליו פורסם לראשונה בסרוגים אתמול.

ארגון הרבנים החדש לפי היוזמים היא הנגשת המערך הרבני ושירותי הדת "כל אזרח במדינה יוכל ברגע אחד להזמין פגישה עם רב מהאיזור שלו- שיפסוק עבורו הלכה, שיסייע לו בחתונה, שימול את בנו, שימצא עבורו חברותא ושיעור תורה באזור שלו, שיסייע לו בהליך גיורו. כל הרבנים – מוכרים מטעם הרה"ר ובתמיכתה." נאמר בהודעה שהוציא הארגון החדש.

בהודעת היסוד שללו היוזמים כי הם פועלים נגד צהר אך הדברים מדברים בעד עצמם: "בנעם, לא תפעל כנגד גופים אחרים, ולא תביע עמדות עקרוניות בנושאים ציבוריים. היא תהיה זרועה הארוכה והפעלתנית של הרבנות הראשית, למתן שירותים רבניים מאירי פנים, כפי ההלכה המרכזית ללא כל שינוי ועיקום. הארגון הזה יהיה נאמן להלכה המקובלת, ולא יחליש את הרה"ר אלא יבוא בשמה ויחזק אותה באופטימיות כלפי האזרחים."

רב צריך להיות מקובל על הציבור
בתגובה לפרסום מסר מנכ"ל התנועה שמואל שטח לסרוגים: "תופעת ארגוני הרבנים שהחלה בצהר נמשכה בבית הלל ובדרך אמונה ועכשיו ממשיכה בהקמת ארגון בנעם, מעידה על תופעה עמוקה שמתחוללת בציבור הישראלי.

מחד, עם ישראל רוצה יותר יהדות, יותר תורה והעמקה בזהות הרוחנית לאומית שלו מן המקורות. מאידך, ישנה הבנה עמוקה שדבר זה לא יוכל להגיע דרך מוסד הרבנות הראשית כפי הוא כיום. הרבנות הראשית אינה יושבת תחת הפונקציה של רב ואינה יכולה לשבת תחת פונקציה זו. גוף בירוקרטי מוכשר ככל שיהיה אינו אדם ומתן שירותים אינם קשר רוחני. למעשה, בהקמת ארגון רבנים מעידה הרבנות הראשית שהפונקציה המרכזית של ״עשה לך רב״ אינה יכולה להיות מסופקת על ידה. זהו צעד ראשון בהכרה של הרבנות לשינוי שעליה לעבור, מרבנות של מתן שירותים לרבנות של אנשים, שמחוברת לאנשים, שנעשית על ידי אנשים."

הרב אביע"ד סנדרס חבר הנהלת התנועה הוסיף "ארגון הרבנים הוא צעד ראשון בהכרה שרב צריך להיות מקובל על הציבור, פונה לציבור ולא למערכת. זהו צעד ראשון להכרה בכך שהציבור בוחר את רבניו. בהקמת ארגון רבנים מעידה הרבנות שהיא בצורתה הנוכחית אינה מספיקה ושעליה לעבור שינוי פנימי עמוק בכדי לשוב ולהיות רלוונטית. אנו בנאמני תורה ועבודה מברכים על כך".

כתוב ע"י גיל קלנר

הכתבה המקורית מופיעה באתר סרוגים