'נאמני תורה ועבודה': תומכים ברב בן דהן, נגד הקצנת המערכת

 


הבוקר התכנסה במשרד המשפטים הועדה למינוי דיינים על מנת למנות דיינים לבתי הדין האזוריים ובית הדין הגדול. בזמן הדיון, קיימו הארגונים מבוי סתום ונאמני תורה ועבודה, משמרת מחאה מחוץ למשרד המשפטים. המפגינים קראו לחברי הועדה למנות דיינים מתונים וראויים, ולא למנות דיינים ע"פ דילים פוליטיים.


11.06.10
המשך כהונתו של הרב בן דהן כמנהל בתי הדין הרבניים עומדת בימים אלו בסימן שאלה. השר יעקב נאמן וכמה גורמים חרדיים מדברים ככל הנראה על סיום תפקידו של הרב בן דהן, בשל הצורך ברענון מערכת בתי הדין.
'נאמני תורה ועבודה' לא קונים את הנימוק. אם אכן נחוץ לעשות רענון, אומרים בתנועה, עליו להיעשות בצורה שקופה וברורה, ולדאוג שתחת הרב בן דהן ימונה "אדם אשר יהיה מקובל על האוכלוסיות והזרמים המשתמשים בשירותי בתי הדין".

היום בשעה עשר בבוקר, בעוד ועדה מיוחדת בנוכחות שר המשפטים יעקב נאמן תתכנס לדון בסוגיית הרב בן דהן, יעמדו פעילי 'נאמני תורה ועבודה' במשמרת מחאה, אשר תקרא להותיר את הרב בתפקידו, מול משרד המשפטים.

מערכת אלטרנטיבית של בתי דין
לדברי שמואל שטח, מנכ"ל תנועת 'נאמני תורה ועבודה', נראה כי נאמן סגר עסקה עם חצרות הרב אלישיב והרב עובדיה יוסף על פיה הרב בן דהן יודח מתפקידו. כהמשך ישיר של ההדחה ישובצו תשעה דיינים חדשים לבתי הדין האזוריים ושלושה לבית הדין הרבני הגדול. דיינים חדשים אלו, אומר שמואל שטח, משתייכים בחלקם למגזר החרדי הקיצוני, דבר המאיים על תפקודו התקין של בית הדין הרבני.

"מערכת בתי הדין של היום קיצונית וקנאית ברובה ומנהיגה נורמות מחמירות בענייני גיור ובנושאי אישות תוך קיפוח הנשים" כותב שטח במכתב ששוגר לראשי הסיעות המשתתפות בדיון אודות הרב בן דהן. לדבריו "צרכני המערכת הם דווקא הציבור החילוני והדתי לאומי ואלה מאבדים את האמון בבתי הדין. המרכיבים הציונים והמתונים במערכת בתי הדין מהווים כיום מיעוט ועל רקע "מהפכת נאמן", כפי שניתן אולי לכנותה, הם יהפכו לבטלים בשישים".

במכתב קרא שטח "לפעול בדחיפות כדי לבלום את המגמה להקצנה של מערכת בתי הדין הרבניים הממלכתיים, והפקדתם המוחלטת בידי גורמים חרדים לא ציונים הפועלים לפי קו הלכתי נוקשה".

הרב בן דהן, אומר שטח, היווה דמות ציונית ומתונה במערכת "ופעל רבות לצמצום קיפוח הנשים ולעידוד קו מתון בהתנהלות בתי הדין".

אם יצליח שר המשפטים בתהליך שמוביל, מזהיר שטח, "יאלץ הציבור להפעיל מערכת אלטרנטיבית של בתי דין ציוניים חוץ ממלכתיים".

"אנו פונים איפה לכבודכם בשעת השי"ן ובעת צרה לעשות כל מאמץ אפשרי כדי למנוע הקצנה נוספת וחשכה מוחלטת של בתי הדין הרבניים הממלכתיים". מסכם שמואל שטח את דבריו ונותר לקוות שהללו יועילו בדיון שנערך היום.

זקוקים לרענון והתחדשות
נכון. 'נאמני תורה ועבודה' רבני 'צוהר' ותנועת 'אמונה' תומכים ברב בן דהן, אך לא כולם בציבור הדתי לאומי ששים להותירו בתפקידו. כך למשל ארגון 'מבוי סתום- למען זכויות העגונה ומסורבת הגט' חושב אחרת.
במכתב ששיגרה, הביעה עו"ד בתיה כהנא- דרור, מנכ"לית הארגון, תמיכה בכוונת השר נאמן לרענן את מערכת בתי הדין: "מתוך היכרותנו את המציאות בשטח, את הביקורת והנתונים המוצגים מעת לעת בדוחות מבקר המדינה" כתבה כהנא- דרור "אנו סוברות כי מערכת בתי הדין זקוקה לרענון ולהתחדשות מבחינה מנהלתית כמו גם מהותית".

בשל כך מבקשים ב'מבוי סתום' "לברך את השר נאמן על היוזמה לבחינה מחדש של נושא ניהול בתי הדין הרבניים ועל הדיון בוועדה למינויי דיינים בנושא הפסקת כהונת הרב אלי בן דהן כמנכ"ל בתי הדין לאחר כ-20 שנה בתפקיד".
גם ב'מבוי סתום' קוראים למנות דיינים אשר "לא ייצגו את התפיסה האידיאולוגית הקיצונית השלטת בבית הדין, כפי שקורה כיום". אלא "היושבים בתוך עמם, מכירים את החברה הישראלית וחדורים תחושת שליחות לפתרון בעיות השעה הנובעות מן הקושי ההלכתי של החד-צדדיות במתן הגט, ומן התפיסות ההלכתיות הנוקשות אשר התקבעו זה מכבר בבתי הדין".

בידי נאמן והוועדה, אומרים נשות 'מבוי סתום' לחולל מהפכה בבתי הדין ולהביא למציאות מוסרית וצודקת יותר בכל הנוגע להליכי הגירושין בישראל. מבחינת דרור- כהנא השאלה אינה האם מנכ"ל בתי הדין הוא דתי לאומי או ש"סניק, אלא עד כמה הוא פועל להבאת פתרון בעיית סרבנות הגט.
בארגון 'מבוי סתום' קוראים לוועדה להתעלם מקולות הקוראים להותיר את הרב בן דהן בתפקידו וש"בבוא שעת בחירה, האינטרס הציבורי הוא אשר יעמוד כנגד עיניכם".

ובפנייה אישית לשר נאמן, יו"ר הועדה למינוי דיינים "אנו קוראות לך לעשות הכול למען מינויים של דיינים אשר ניתן יהיה לבטוח בעצמאות פסיקתם, בראיית עולמם הרחב בתוך ההלכה ומחוצה לה, בהיכרותם את החברה הישראלית לגווניה ובעיקר ברצונם להביא לפתרון בעיית סרבנות הגט".