בשנים האחרונות קיבלנו פניות רבות מהורים אודות ספרי לימוד בחינוך הדתי. עיקר הפניות נסובו סביב מקצועות הקודש כמו תורה, הלכה ומשנה, בהם חלק מן התכנים לא איפיינו, לתפיסתנו, את ערכי החינוך הממלכתי דתי: בחלקם לא ניתן מקום לעולמן התורני של בנות, חלק מן התכנים כלל חומר המביא רק עמדות הלכתיות מסוג מסויים ועוד. בשנה האחרונה משרד החינוך עשה עבודה רבה בעדכון וחידוש וכך ספרים רבים הוצאו מהרשימה וסדרות חדשות ומעודכנות נוספו לה.

בדקנו עבורכם את הספרים המאושרים ע”י משרד החינוך ומיפינו חלק מהספרים. זאת, על מנת שתוכלו לעבור על רשימת הספרים שילדיכם קיבלו, לראות אם הם מותאמים לציבור הדתי ואם יש להם אלטרנטיבות. עשינו זאת יחד עם אנשי ונשות מקצוע מהתחום.

אם הספר לא מופיע בטבלה או אם הוא מופיע כ”הוצא מהרשימה”- סימן שהוא כלל אינו מאושר ואין לרכשו!

קשה לבחון כל ספר וספר ועל כן השתמשנו בשני מדדים פשוטים יחסית אותם קל יותר למדוד. אנו מניחים כי מדדים אלו יכולים להעיד במידה רבה על תכני הספר כולו:

חומש דברים הפרדה בנים בנותא. מגדר:

1. בנים בלבד-  אין אף ציור של בנות לכל אורך הספר

2. בעיקר בנים-  ישנם ציורים של בנות אך בצורה מעטה

3. בנים ובנות

4. אין איורים של דמויות

ב. גיוון משימות:

1. חד מימדי- מרבית הספר בנוי מ”שאלה-תשובה” על בסיס שינון וללא גיוון הדורש יצירתיות או מחשבה

2. בינוני- הספר בנוי משאלות ותשובות אך ישנן פעילויות נוספות שנדרשות מהתלמיד, לא בצורה משמעותית

3. מגוון- על התלמיד/ה נדרש פעילות מעבר להכרת החומר. גזירה-הדבקה, שאלות המקשרות בין חיי התלמיד לחומר הנלמד, גיוון משימות ושאלות המעודדות חשיבה יצירתית.

לשאלות נוספות אנא פנו אלינו בדוא”ל:[email protected]

לפרטים נוספים על תחום ספרי לימוד- באתר משרד החינוך, לחצו כאן 

לעמוד הפייסבוק: “פיה פתחה בחכמה- מקומן של בנותינו בחינוך הדתי”

shvilim ברשימה זו נמצאים רק ספרי היהדות. במקביל ודאו גם במקצועות אחרים איזו גירסא נתבקשתם לרכוש: סידרה המיועדת לחינוך הכללי והדתי, או כזו המיועדת רק לחינוך החרדי. 

על פי הנחיות משרד החינוך, כל ספר מאושר רק לפיקוח הרשום ברשימת הספרים המוצגת באתר משרד החינוך. על כן, ספר שאושר לפיקוח החרדי, אינו מאושר לפיקוח הממלכתי דתי.

לשם הדוגמא: מט”ח הוציאו סדרת ספרים נפלאה במתמטיקה: הגירסא הרגילה נקראת “שבילים” (מימין). הגירסא המותאמת לציבור החדרי נקראת “מסלולים” (משמאל). כבר בעמוד השער ניתן לראות, את החלפת איורו של איינשטיין באיור של רכבת. הגירסא למגזר החרדי אינה מאושרת למגזר הממלכתי דתי.

איזה יומן יש לילד/ה שלי? כתבת צרכנות

חשוב לציין כי רכישה זו אינה תלויה במשרד החינוך, אין בה חובה, ולמעשה היא תלויה בהחלטת כל בי”ס ובי”ס.

על כן, ראוי כי אנו כהורים, נשים לב לתכני הלימוד של ילדינו ובהתאם נפעל יחד עם הנהלת בית הספר, על מנת לבחור את היומן המתאים לילדינו.